Race Results for
Tour of Americas Dairyland
Wisconsin various, WI
(Event Information)
Criterium on 06/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat1 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
2 Gregg Brandt   Tulsa, OK 287929   Tom's Bicycles
3 Robert White   Brown Deer, WI 197162   
4 Michael Sherer (1 - Pro)   Boulder, CO 232977   
5 Daniel Chabanov   Brooklyn, NY 264739   Foundation
6 James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   RACC pb GG
7 Alexey Shmidt   Cumming, GA 309411   Team Type 1
8 Chad Hartley (2 - Pro)   Fox Point, WI 126996   
9 Isaac Howe   Winooski, VT 201456   
10 Emile Abraham   Atlanta, GA 222021   Latino Cycling Team
11 Euris Vidal   New York , NY 380704   
12 Maxwell Anderson      Spin Doctor Cyclewerks
13 David Riba      
14 John Grant      MOAB
15 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
16 Joshua Gillingham    381036   
17 Rafael Meran   New York, NY 380705   
18 Victor Rentas   Park Ridge, IL 166946   
19 Cesar Marte      
20 Blake Anton   Arroyo Grande, CA 192686   TEAM CLIF BAR Cycling
21 Gevan Samuel   Ocoee, FL 353458   
22 Christopher Lynch   Milwaukee, WI 278183   RACC pb GG
23 Chris Arndt   Bozeman, MT 227919   United CHS Racing
24 Anthony Olson   Kasota, MN 245537   Bianchi/Grand Performance
25 Fabrizio Von Nacher    85617   
26 Augusto Sanchez      
27 Bryan Fosler   Madison, WI 197058   KS Energy Services / Team Wisconsin
28 Ryan White   Grafton, WI 201290   
29 John Bergmann   Salt Lake City, UT 204248   
30 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni U.S.A.
31 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Wheelmen
32 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   Great Dane Velo Club (GDVC)
33 Garrett Suydam   Denver, CO 306027   Primal - 1st Bank
34 Richard Stuart   Indianapolis, IN 297948   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
35 Victor Riquelme (3 - Pro)   Tucson, AZ 282338   
36 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI 2499   Team Type 1
37 Paolo Cravanzola   Cumming, GA 380036   
38 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434   Great Dane Velo Club
39 Shawn Daurelio   Laguna Beach, CA 287621   Velo Club LaGrange
40 Dylan Knutson   Salisbury, NC 281816   St Paul Bicycle Racing Club
41 Matthew Zimmer   De Witt, IA 320582   American Equity Racng Team
42 Eric Hill   Hartland, WI 334878   
43 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Team Wheel & Sprocket
44 Alan Antonuk   Santa Monica, CA 200093   Team Priority Health
45 Michael Giem   Colorado Springs, CO 157100   Ronin Racing
46 Matt Waite   Madison, WI 206676   
47 David Haase   Fond Du Lac, WI 14516   
48 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074   Lakes Area Physical Therapy
49 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   ChrisCookies/SwanCycles
50 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305   
51 Aaron Whalen   Madison 190872   
52 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190   
53 Scott Savory   South Ozone Park, NY 297263   GS Mengoni U.S.A.
54 Zeb King   Boone, NC 307756   Appalachian State University
55 Brian Rach   Chilton, WI 257820   ISCorp Cycling Team
56 Jake Boone      Marx and Bensdorf Cycling Team
57 Alejandro Guzman   New York, NY 238008   Foundation
58 Kip Spaude   Watertown, WI 199775   ISCorp Cycling Team
59 Adam York   Okemos Mi 210584   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
60 Ruud Cremers   Golden Co 378871   
61 James Slauson   San Antonio, TX 142783   
62 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   
63 N/A   Milwaukee, WI 81296   Hampshire Cycle Club
64 Ross White   Holmen, WI 200545   Racers Against Childhood Cancer
65 Daniel Solomon   Romeoville, IL 192220   South Chicago Wheelmen
66 Miles LaMon   San Luis Obispo, CA 187271   TEAM CLIF BAR Cycling
67 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373   
68 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744   Lakes Area Physical Therapy
69 Marvin Guzman      
70 Jonathan Heile   Milwaukee 248092   
71 Paul Mach (4 - Pro)   Oakland, CA 238694   Davis Bike Club
72 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   
73 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093   
74 Matthew Gorter      
75 Max Korus (5 - Pro)   Woodside, CA 290610   
76 Patrick Lemieux (6 - Pro)   Saint Paul, MN 210769   
77 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194   LAPT CC
78 Michael Jacques   Portola Valley, CA 72022   
79 Jared Bunde   Brooklyn, NY 162551   GS Mengoni U.S.A.
80 Luis-Alejandro Zamudio   Chula Vista, CA 204879   Velo Club LaGrange
81 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   
82 Cole House (7 - Pro)   Oneida Wi 183112   
83 Nicholas Chevalley   Saint Charles, MO 283503   Gateway Harley-Davidson
84 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   Racing For Riley
85 John Puffer   Indianapolis, IN 116272   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
86 Shane Feehery   Homewood, IL 174544   South Chicago Wheelmen

Women - Cat 1/2 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Lasasso (1 - Cat1)   Miami, FL 151408   Mellow Mushroom Racing
2 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Racing
3 Nicole Whitburn      
4 Vanessa Drigo (2 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten-Focus
5 Jennifer Valente   San Diego, CA 293380   Exergy TWENTY12
6 Emily Collins   Pittsburgh 260200   Champion City Cycling
7 Emma Lawson   Fogelsville, PA 380230   
8 Liza Rachetto   Los Altos, CA 145511   Primal/MapMyRide Womens Racing
9 Hayley Giddens   Wanganui  380901   
10 Amy McGuire   Jamaica Plain, MA 221594   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
11 Emma Bast (3 - Cat1)   Hinesburg, VT 261361   Speedfix Racing p/b Zubaz
12 Cari Higgins   Boulder, CO 225441   Exergy Twenty12
13 Carrie Cash   Spring, TX 278813   P2P/F.A.S.T. Labs presented by Reglera
14 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   RideClean/PatentIt.com
15 Robin Bauer (1 - Cat2)   Folsom, CA 295663   Ag3r
16 Shelby Reynolds (4 - Cat1)   Cypress, CA 188007   Helens/Cannondale
17 Rachel Byus (2 - Cat2)   Chandler, AZ 260379   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
18 Erica Allar   Tucson, AZ 174914   RideClean/PatentIt.com
19 Starla Teddergreen   Portland, OR 202033   Vanderkitten-Focus
20 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476   Team Kenda presented by Geargrinder
21 Jane Robertson (5 - Cat1)   Davis, CA 218607   Metromint Cycling
22 Anne Meyer (3 - Cat2)   La Crosse, WI 55494   Mercy-Specialized
23 Kate Chilcott   Argyle, TX 347150   
24 Amanda Seigle (4 - Cat2)   Citrus Heights, CA 203755   Metromint Cycling
25 Jannette Rho (5 - Cat2)   Chicago, IL 288738   Les Petites Victoires
26 Pamela Tate (6 - Cat2)   Cordova, TN 153533   Marx and Bensdorf Cycling Team
27 Jeannie Kuhajek (7 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598   PSIMET Racing
28 Sheri Rothe (6 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
29 Mary Ellen Ash   Menlo Park, CA 254874   Queen City Wheels
30 Gwen Inglis   Lakewood, CO 221135   Team Kenda
31 Raquel Miller (8 - Cat2)   New York, NY 291594   Houlihan Lokey
32 Ryan Hostetter (9 - Cat2)   San Luis Obispo, CA 191767   Metromint Cycling
33 Dana Vicker (7 - Cat1)   Whitefish Bay, WI 76444   Hampshire Cycle Club
34 Lauren Liscinski (10 - Cat2)   Los Angeles, CA 221896   Cynergy Cycles-MIssing Link Coaching
35 Jennifer (Jenner) Yaeso (11 - Cat2)   Gallatin Gateway, MT 166679   
36 Julie Jerue   Lakeland, FL 217819   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
37 Laurel Green (12 - Cat2)   Windsor, CA 75728   
38 Elizabeth Wilborne (8 - Cat1)   Little Rock, AR 301155   
39 Courtney Dimpel   Aptos, CA 302140   Vanderkitten-Focus
40 Ashley Rethemeyer (13 - Cat2)   Hermann, MO 304266   The Cannonball-Hub Racing Team
41 Cathy Frampton (14 - Cat2)   La Grange, IL 275322   Project 5 Racing
42 Jennifer Greenberg   Durango, CO 314728   Durango Wheel Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFShimanoSpyBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee