Race Results for
CWU Stage Race
Ellensburg, WA
(Event Information)
Road Race on 04/14/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Browning   Seattle 367406  471 UW
2 Peter King   Seattle, WA 369561  443 SU
3 Peter Hailwood   Moscow, ID 361075  490 UI
4 Misha Terentjev (1 - Cat4)   Ellensburg, WA 374940  430 CWU
5 Caleb Bertch   Salt Lake City, UT 367131  485 UI
6 Wiley Duerson   Maple Valley 366422  467 UW
7 Roger Whaley   Ellensburg, WA 375242  423 CWU
8 Ray Collier   El Cerrito, CA 342716  480 WSU
9 Patrick Simonson   Corvallis, OR 368203  457 OSU
10 Rian Rustvold   Pullman, WA 367130  475 WSU
11 David Polansky   Seattle, WA 369558  445 SU
12 Bryan Brown   Spokane, WA 377092  368 EWU
13 Kellen Rosburg   Narragansett, RI 338306  400 WWU
14 Nic Win   Bothell, WA 369188  433 WC
15 Eric Wachtendorf (2 - Cat4)   Seattle, WA 366251  459 UW
16 Colin Ross   Portland, OR 365651  413 PSU
17 Garry Whitebird   Moscow, ID 339702  492 UI
18 Adam Nekimken   Spokane, WA 368479  387 GU
19 Brian Cunningham   Seattle, WA 369568  366 SU
20 Cameron Penner-Ash   Portland, OR 336392  375 WC
21 Desmond Vu   Eugene, OR 366609  406 UO

Men - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119  200 UI
2 Michael Simecek (1 - Cat4)   Kirkland, WA 367978  220 WWU
3 Noah Jones (2 - Cat4)   Eugene, OR 368454  210 UO
4 Noel Kimber   Seattle, WA 366152  254 UW
5 Austin Klise   Valley Center, CA 345738  243 GU
6 Collin VanSlyke   North Bend 338762  229 WWU
7 Frederick Livingston   Olympia, WA 335728  267 WWU
8 Jeremy Eilers   Moscow, ID 367174  202 UI
9 Russell Griggs   Bozeman, MT 337134  263 MSU
10 Sam West (3 - Cat4)   Bellingham, WA 368949  258 WWU
11 Jon Brown   Damascus, OR 308213  224 PSU
12 Tom Whipple   Walla Walla, WA 368961  266 WC
13 Michael Paxson   Portland, OR 334308  223 PSU
14 Mark Schroeder (4 - Cat4)   Corvallis, OR 337132  245 OSU
15 Sam Waples (5 - Cat4)   Bellingham, WA 366360  259 WWU
16 Ross Anderton   Yakima, WA 344362  236 GU
17 Peter Kagey   West Linn, OR 336212  203 OSU
18 Blake Elliott   Eugene Oregon 366776  242 UO
19 Anthony DeCordoba   Portland, OR 82183  222 PSU
20 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655  214 WC
21 Brian Fawcett   Grantspass, OR 293278  255 UO
22 Brandon Dejong   Laketapps, WA 308151  238 PLU

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Lalomia (1 - Cat4)   Portland, OR 309610  122 PSU
2 Stephen Kocher   Las Vegas, NV 335512  123 UO
3 Nick Maslen   Corvallis, OR 339898  104 OSU
4 Luke Ogden (2 - Cat4)   Seattle, WA 333612  140 WC
5 Alberto Santos-Davidson (1 - Cat3)   Kensington, CA 318892  133 WC
6 Sean Mathew (3 - Cat4)   Bellingham, WA 335788  142 WWU
7 Jesse Merz   Portland, OR 339842  112 OSU
8 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  101 UI
9 Christian Buesch   Corvallis, OR 368811  116 OSU
10 Logan Fox (4 - Cat4)   Bellevue, WA 333184  105 UW
11 Ahmed Zuhairy   Portland, OR 334178  121 PSU
12 David Hancock   Walla Walla, WA 305049  114 WC
13 Andrew Austin (5 - Cat4)   University Place, WA 316276  117 CWU
14 Zhaolong Wu   Corvallis, OR 344374  111 OSU
15 James Ramey   Portland, OR 303465  118 PSU
16 Justin Etzel   Salem, OR 304052  136 WU
17 Alex Kohan   Salem, OR 332206  100 WU

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Keck   Indianapolis , IN 217444  85 UM
2 Ryan Short   Kirkland, WA 217099  73 WWU
3 David Kuhns   Sherwood, OR 244713  79 UO
4 Will Niemann-Ross (1 - Cat3)   Portland, OR 272436  90 UW
5 Dillon Caldwell   Bend, OR 335474  78 UO
6 Peter Buco   Portland, OR 305283  81 PSU
7 Blair Warner   Portland, OR 336932  62 PSU
8 Danny Koski-Karell (2 - Cat3)   Seattle, WA 259540  91 UW
9 Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT 304111  97 WU
10 Marc Schwartz   Seattle, WA 291645  89 UW

Women - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Linnell   Pinecrest, FL 366192  309 UW
2 Nancy Williams (1 - Cat4)   Seattle, WA 365879  311 UW
3 Amy Baumann     354 GU
4 Elana Congress   Walla Walla, WA 309514  320 WC
5 Zoe Glas   Mill Valley Ca 366474  316 UM
6 Sarah Goodhew   Portland, OR 333968  331 PSU
7 Sammi Nelson   Pullman , WA 309717  303 WSU
8 Shannon Daughtrey   Edmonds, WA 336622  341 WWU
9 Lorena Croucher   Spokane, WA 360900  350 GU
10 Louise Ryan   Portland, OR 365088  332 PSU
11 Katie Gallagher   Corvallis, OR 368435  313 OSU

Women - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelley Dunlop   Steamboat Springs Co 369354  184 PSU
2 Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726  192 WC
3 Rachel Dana   Tigard, OR 307766  196 OSU
4 Liz Cartwright   Buxton, OR 298143  179 GU
5 Katie Chapman   Walla Walla, WA 340634  677 WC
6 Rebecca Johnson   Sandpoint, ID 367947  180 UI
7 Cady Simpson (1 - Cat4)   Missoula, MT 361552  185 UM
8 Gennie Gebhart   Mercer Island, WA 304653  197 UW

Women - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Plese   Enumclaw, WA 281405  UW
2 Aleah Davis   Tigard, OR 343076  UO
3 Kirsten Moore   Bellingham, WA 335830  15 WWU
4 Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205  11 MSU
5 Marissa Carr   Stanwood, WA 336040  14 UW
6 Devon Simpson   Kirkland, WA 196519  UW
7 Jesse Opp (1 - Cat4)   Camano Island, WA 283252  16 UW
8 Mara Menahan   Helena, MT 338146  UM
9 Kamila Gwiazda (2 - Cat4)   Seattle, WA 308240  UW

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSpyUSACDFBonk BreakerCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee