Race Results for
CWU Stage Race
Ellensburg, WA
(Event Information)
Criterium on 04/15/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Torrey Kuhlmann   Ellensburg, WA 374839  431 CWU
2 Caleb Bertch   Salt Lake City, UT 367131  485 UI
3 Peter Hailwood   Moscow, ID 361075  490 UI
4 Nic Win   Bothell, WA 369188  433 WC
5 Kellen Rosburg   Narragansett, RI 338306  400 WWU
6 Jeremy Wicker   Billings, MT 357490  392 MSU
7 Bryan Brown   Spokane, WA 377092  368 EWU
8 Brian Cunningham   Seattle, WA 369568  366 SU
9 Drew C   Bozeman, MT 368951  395 MSU
10 Colin Ross   Portland, OR 365651  413 PSU
11 Nathaniel Baird   Seattle, WA 296946  439 WC
12 Jonathan Browning   Seattle 367406  471 UW
13 Eric Kennedy   Boise Idaho 369560  448 SU
14 Patrick Simonson   Corvallis, OR 368203  457 OSU
15 Adam Nekimken   Spokane, WA 368479  387 GU
16 Nick Martinez   Seattle, WA 369565  447 SU
17 Cameron Penner-Ash   Portland, OR 336392  375 WC
18 Eric Wachtendorf (1 - Cat4)   Seattle, WA 366251  459 UW
19 Desmond Vu   Eugene, OR 366609  406 UO
20 Wiley Duerson   Maple Valley 366422  467 UW
21 Peter King   Seattle, WA 369561  443 SU
22 David Polansky   Seattle, WA 369558  445 SU
23 Sebastian Hernandez   Algona, WA 369548  379 PLU
24 Garrett Griffith   Lynnwood, WA 374875  420 CWU
25 Evan Richards   Auburn, WA 374903  424 CWU
26 Kyle Logan   Bothell, WA 369382  373 CWU
27 Garry Whitebird   Moscow, ID 339702  492 UI
28 Misha Terentjev (2 - Cat4)   Ellensburg, WA 374940  430 CWU

Men - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119  200 UI
2 Michael Simecek (1 - Cat4)   Kirkland, WA 367978  220 WWU
3 Timothy Scheumann   Wenatchee, WA 328032  248 UW
4 Tom Whipple   Walla Walla, WA 368961  266 WC
5 Jeremy Eilers   Moscow, ID 367174  202 UI
6 Sam West (2 - Cat4)   Bellingham, WA 368949  258 WWU
7 Noah Jones (3 - Cat4)   Eugene, OR 368454  210 UO
8 Mark Schroeder (4 - Cat4)   Corvallis, OR 337132  245 OSU
9 Anthony DeCordoba   Portland, OR 82183  222 PSU
10 Bennett Welker   Zephyr Cove, NV 332212  268 WU
11 Ross Anderton   Yakima, WA 344362  236 GU
12 Sam Waples (5 - Cat4)   Bellingham, WA 366360  259 WWU
13 Collin VanSlyke   North Bend 338762  229 WWU
14 Noel Kimber   Seattle, WA 366152  254 UW
15 Michael Paxson   Portland, OR 334308  223 PSU
16 David Bucher   Seattle, WA 366428  264 UW
17 Frederick Livingston   Olympia, WA 335728  267 WWU
18 Brian Fawcett   Grantspass, OR 293278  255 UO
19 Jon Brown   Damascus, OR 308213  224 PSU
20 Peter Kagey   West Linn, OR 336212  203 OSU
21 Russell Griggs   Bozeman, MT 337134  263 MSU
22 Brandon Dejong   Laketapps, WA 308151  238 PLU
23 Drew Schlieder (6 - Cat4)   Spokane, WA 285974  253 EWU
24 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655  214 WC
25 Zachary Jabin   Salem, OR 303139  217 OSU
26 Kyle Curtin   Tacoma, WA 328184  237 PLU
27 Blake Elliott   Eugene Oregon 366776  242 UO

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Maslen   Corvallis, OR 339898  104 OSU
2 Sean Mathew (1 - Cat4)   Bellingham, WA 335788  142 WWU
3 Alberto Santos-Davidson (1 - Cat3)   Kensington, CA 318892  133 WC
4 Stephen Kocher   Las Vegas, NV 335512  123 UO
5 Luke Ogden (2 - Cat4)   Seattle, WA 333612  140 WC
6 Mike Hay (3 - Cat4)   Seattle, WA 337596  106 UW
7 Zhaolong Wu   Corvallis, OR 344374  111 OSU
8 Xinwei Tan   Seattle, WA 331966  108 UW
9 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  101 UI
10 Christian Buesch   Corvallis, OR 368811  116 OSU
11 Ahmed Zuhairy   Portland, OR 334178  121 PSU
12 Richard Arnopol   Wilmette 264204  132 SU
13 Tyler Beeson   Shoreline, WA 342284  139 CWU
14 Patrick Lewis (4 - Cat4)   Ellensburg, WA 276335  141 CWU
15 Jesse Merz   Portland, OR 339842  112 OSU
16 Justin Etzel   Salem, OR 304052  136 WU
17 Cole Lalomia (5 - Cat4)   Portland, OR 309610  122 PSU
18 David Hancock   Walla Walla, WA 305049  114 WC
19 Andrew Austin (6 - Cat4)   University Place, WA 316276  117 CWU
20 Alex Kohan   Salem, OR 332206  100 WU

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Short   Kirkland, WA 217099  73 WWU
2 Jake MacArthur   Wenatchee, WA 203580  93 WSU
3 Matt Pence   Saint Charles, MO 262595  64 UW
4 Dillon Caldwell   Bend, OR 335474  78 UO
5 Graham Kelley   Eugene, OR 308948  76 UO
6 Will Niemann-Ross (1 - Cat3)   Portland, OR 272436  90 UW
7 Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT 304111  97 WU
8 David Kuhns   Sherwood, OR 244713  79 UO
9 Blair Warner   Portland, OR 336932  62 PSU
10 Nate Keck   Indianapolis , IN 217444  85 UM
11 Andrew Easley   Olympia, WA 293544  94 WSU
12 Peter Buco   Portland, OR 305283  81 PSU
13 Rory Jack (2 - Cat3)   Seattle, WA 329332  61 UW
14 Eli Robinson   Ithaca, NY 261543  63 WC
15 Marc Schwartz   Seattle, WA 291645  89 UW
16 Alex Turpin   Salem, OR 304051  98 WU
17 Davis Shepherd   Seattle, WA 292230  88 UW

Women - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sammi Nelson   Pullman , WA 309717  303 WSU
2 Zoe Glas   Mill Valley Ca 366474  316 UM
3 Sarah Goodhew   Portland, OR 333968  331 PSU
4 Shannon Daughtrey   Edmonds, WA 336622  341 WWU
5 Louise Ryan   Portland, OR 365088  332 PSU
6 Katie Gallagher   Corvallis, OR 368435  313 OSU
7 Jamie Ahre   Missoula, MT 367090  315 UM

Women - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelley Dunlop   Steamboat Springs Co 369354  184 PSU
2 Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726  192 WC
3 Molly Blust   Walla Walla, WA 304669  195 WC
4 Liz Cartwright   Buxton, OR 298143  179 GU
5 Katie Chapman   Walla Walla, WA 340634  677 WC
6 Rachel Dana   Tigard, OR 307766  196 OSU
7 Cady Simpson (1 - Cat4)   Missoula, MT 361552  185 UM
8 Rebecca Johnson   Sandpoint, ID 367947  180 UI
9 Gennie Gebhart   Mercer Island, WA 304653  197 UW
10 Andi Oden (2 - Cat4)   Moscow, ID 340446  178 UI
11 Katie Chapman   Walla Walla, WA 340634  177 WC

Women - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Plese   Enumclaw, WA 281405  UW
2 Devon Simpson   Kirkland, WA 196519  UW
3 Jesse Opp (1 - Cat4)   Camano Island, WA 283252  16 UW
4 Aleah Davis   Tigard, OR 343076  UO
5 Kamila Gwiazda (2 - Cat4)   Seattle, WA 308240  UW
6 Kirsten Moore   Bellingham, WA 335830  15 WWU
7 Mara Menahan   Helena, MT 338146  UM
8 Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205  11 MSU

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOBonk BreakerUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee