Race Results for
Dead Dog Classic Stage Race
Laramie, WY
(Event Information)
Time Trial on 06/24/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Mangus   Douglas, WY0:23:39 365935   
2 Luke Ogden   Seattle, WA0:25:06 333612   
3 Ryan Sahd   Loveland, CO0:25:07 362872   Team Rio Grande
4 Nicholas Applegate   Boulder, CO0:25:10 362572   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
5 Kyle Eggers   Fort Collins, CO0:25:41 366435   
6 Joshua Sahala   Louisville, CO0:25:43 363995   Sonic Boom Racing
7 Steven Weiler   Fort Collins, CO0:26:03 303374   Fort Collins Cycling Team
8 Eddie Rogers   Steamboat Spgs, CO0:27:04 363737   Steamboat Velo
9 Matthew Lyons   Lakewood, CO0:27:05 362846   Green Mountain Sports Velo
10 Alec Carlson   Fargo, ND0:27:07 271992   Flat City Cycling Club Inc.
11 Joseph Wilhelmi   Colorado Springs, CO0:27:15 172813   
12 Jeffrey Harmon   Denver0:27:17 265126   Prestige Imports/Audi Cycling Team
13 Stephan Wilson   Golden, CO0:27:18 270635   
14 Rick Vermeil   Boulder Co0:27:20 366071   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
15 Adam Jensen   Denver, CO0:27:33 347774   Rocky Mountain Road Club
16 Charles Bell   New Orleans, LA0:27:56 299447   Desire Title Racing
17 Jeff Brown   Highlands Ranch, CO0:27:58 346390   Primal - 1st Bank
18 Robert Williams   Hermosa, SD0:28:18 358577   
19 Dan Maduff   Lakewood, CO0:28:30 364052   Primal - 1st Bank
20 Michael Wolfner   Denver, CO0:28:35 363597   Cycleton
21 Carl Legleiter   Laramie, WY0:28:50 380696   
22 Nick Cooley   Fort Collins, CO0:29:36 371456   Colorado State University
23 Malcolm Tassi   Greeley, CO0:29:50 321678   
24 Marco Capraro   Denver, CO0:30:25 362837   ColoBikeLaw.com
25 Aaron Sigman   Highlands Ranch, CO0:30:49 278243   Black Sheep Junior Cycling
26 Chris Mitchell   Erie, CO0:32:05 78717   PSIMET/Zilla Racing

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Adley   Boulder, CO0:24:18 232868   GS Boulder/Trek Store
2 David Chart   Highlands Ranch, CO0:24:25 362770   International Christian Cycling Club
3 Matthias Kondler   Littleton, CO0:25:38 363987   Team Evergreen Racing
4 Jonnathan Emmons   Phoenix Az0:25:46 296783   Real D-Amgen Masters Cycling
5 Tim Slowey   Golden, CO0:26:35 362929   ColoBikeLaw.com
6 Michael Brill   Evergreen, CO0:26:50 363079   Team Evergreen Racing
7 justin sheldon   Denver, CO0:27:09 280424   
8 David CARTER   Cheyenne, WY0:27:17 379722   Spradley Barr Wind Chill Cycling
9 Eric Thompson   Fort Collins, CO0:27:22 279361   Team Rio Grande
10 Brent Schoeb   Boulder, CO0:27:31 363752   Real D-Amgen Masters Cycling
11 Todd Gentzler   Upton, WY0:27:36 95731   
12 Christian Duarte   Lone Tree, CO0:28:04 271809   Giant Cycling World p/b RMSS
13 Kevin Poziombke   Wheat Ridge, CO0:28:14 363376   Team Evergreen Racing
14 Chris Carlson   Fort Collins, CO0:28:27 364313   Team Rio Grande
15 Shawn Hime   0:28:53   
16 Russ McBride   Park City, UT0:28:54 197908   
17 Larry Jensen   Pinedale Wy0:29:00 364485   Spradley Barr Wind Chill Cycling
18 Darryl Sigman   Highlands Ranch, CO0:29:25 310945   Giant Cycling World p/b RMSS
19 kirk adams   Cheyenne, WY0:29:55 379726   Spradley Barr Wind Chill Cycling
20 Jeff Cox   Arvada, CO0:29:56 363048   
21 Michael Duarte   Lone Tree, CO0:30:54 119928   Giant Cycling World p/b RMSS
22 martin coleman   Fargo, ND0:33:02 310994   Great Plains Cycling Club

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Coletta   Boulder, CO0:24:17 370845   Real D-Amgen Masters Cycling
2 Chuck Mangus   Douglas, WY0:24:18 363303   
3 Bruce Ostermann   Worland, WY0:25:17 210078   Team Tumbleweeds
4 Kevin Chadwick   Tacoma Wa0:25:20 59942   Prestige Imports/Audi Cycling Team
5 Bryce Wemple   Fort Collins0:25:21 364413   Team Rio Grande
6 Scott Konnagan   Austin, TX0:25:22 304881   Real D-Amgen Masters Cycling
7 Eric Wright   Laramie, WY0:25:40 179327   
8 Scott Mellin   Bow Mar, CO0:25:42 363273   ColoBikeLaw.com
9 Murray S. Willis   Lakewood, CO0:25:57 363315   ColoBikeLaw.com
10 Chris Hard   Salt Lake City, UT0:25:58 140878   The Contender Club
11 Bennett Hug   Highlands Ranch, CO0:26:06 260446   ColoBikeLaw.com
12 Emil Gercke   Casper, WY0:26:13 13087   Natural Grocers Cycling Team
13 Richard Chamberlin   Louisville, CO0:26:23 363825   Blue Sky Velo
14 Jay Carson   Laramie, WY0:26:35 362874   
15 Ray Berry   Littleton, CO0:26:45 363426   ColoBikeLaw.com
16 David Manzey   Fargo, ND0:26:54 268456   Paramount Sports
17 Brad Clemmons   Denver Co0:26:55 363838   PSIMET/Zilla Racing
18 Brian Heber   Shawnee, CO0:27:05 363941   COBRAS
19 David Tolbert   Arvada, CO0:27:39 265084   ColoBikeLaw.com
20 Renny Kroge   Lafayette , CO0:28:02 375127   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
21 Brian Marquette   Longmont, CO0:28:08 363452   GS Boulder/Trek Store
22 Clay Anselmo   Denver, CO0:28:11 363304   P2P/F.A.S.T. Labs presented by Reglera
23 Philippe Capraro   Denver, CO0:28:13 362836   ColoBikeLaw.com
24 John Morgan   Mandan, ND0:28:26 151396   
25 Roberto Gonzalez   Nederland, CO0:28:32 13634   Real D-Amgen Masters Cycling
26 Henry Eberhardt   Superior, CO0:28:40 342588   Team Body Sync
27 Randy Hodson   Evergreen, CO0:29:23 363092   Team Evergreen Racing

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Chovan   Steamboat Springs, CO0:24:10 229072   Pabst/ Mafia Racing
2 Chase Beninga   Jackson, WY0:24:54 198762   Team Jackson Hole
3 Brian Lehman   Denver, CO0:25:06 298376   GS Boulder/Trek Store
4 Eric Steele   Broomfield, CO0:25:10 334230   Sonic Boom Racing
5 Andy Johnson   Louisville, CO0:25:15 358390   Sonic Boom Racing
6 David Leonard   Arvada, CO0:25:15 252449   Natural Grocers Cycling Team
7 Troy Meeker   Frisco, CO0:25:16 333346   Natural Grocers Cycling Team
8 Joseph Teynor   Denver, CO0:25:30 353060   Rocky Mountain Road Club
9 Jake Keyser   Fort Collins, CO0:25:32 360017   
10 Brian Firle   Boulder, CO0:25:40 282337   Sports Garage Cycling
11 Matthew Rowe   Boulder, CO0:25:47 363233   
12 Jared Dean   Longmont, CO0:25:48 363518   
13 Gabriel Bershenyi   Boulder, CO0:26:05 226454   Front Rangers Cycling Club
14 Paul Shumate   Lakewood, CO0:26:15 275449   Foxtrot Racing
15 Lucas Elms   Colorado Springs, CO0:26:17 311078   Colorado State University
16 PHILLIP somers   Fort Collins, CO0:26:52 281783   Wheatland Wheelers
17 Ryan Taylor   Broomfield, CO0:26:57 77395   Foxtrot Racing
18 Nicolas Jimenez   Golden, CO0:27:03 305250   Team Mad Cat
19 Brandon Mitchell   Erie, CO0:27:03 78715   Sonic Boom Racing
20 Travis Caldwell   Boulder, CO0:27:25 336396   Sonic Boom Racing
21 Bart Abriol   Superior, CO0:27:39 197211   Sonic Boom Racing
22 Randy Fuller   Louisville, CO0:28:49 299741   Rocky Mountain Road Club
23 Adam Looney   Anchorage, AK0:29:19 283977   University of Wyoming
24 Bryce Lawson   Arvada, CO0:29:53 175169   Front Rangers Cycling Club

Men - Cat 3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Haugsness   Aurora, CO0:24:15 364543   Black Key Bulls Cycling
2 Chris Johnson   Fort Collins, CO0:24:17 346196   Fort Collins Cycling Team
3 Sean Hampton   Parker, CO0:24:25 343140   Team Rocky Mountain Health Plans
4 Walter Durrer   Loveland, CO0:24:48 352686   Peloton-Specialized Cycling Team
5 Dave Sherrer   Loveland0:24:58 363775   ColoBikeLaw.com
6 Michael Koren   Lone Tree, CO0:25:31 362778   Giant Cycling World p/b RMSS
7 Jon Smela   Loveland, CO0:25:35 364432   Team Rio Grande
8 Tony DaGiau   Louisville, CO0:25:38 138691   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
9 Scott Meadows   Erie, CO0:25:40 364256   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
10 Kevin Porter   Colorado Springs, CO0:25:40 264329   CP Racing
11 James Dunkleberger   Highlands Ranch, CO0:25:40 362495   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
12 Doug Gordon   Parker, CO0:25:51 271155   Team Rocky Mountain Health Plans
13 Stephen Presta   Centennial, CO0:26:14 225649   ColoBikeLaw.com
14 Kenny Deemer   Lakewood, CO0:26:35 185697   Giant Cycling World p/b RMSS
15 Juan Gutierrez   Denver, CO0:27:20 148746   Local Velo
16 Robert Kantor   Littleton, CO0:27:39 343100   ColoBikeLaw.com
17 Kenneth Rodriguez   Denver, CO0:30:56 116448   Hammer Racing Team- TVG LTD.

Men - 1/2/03 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Mosier (1 - Cat2)   Colorado Springs, CO0:23:43 212545   CP Racing
2 Bill Stalhuth (2 - Cat2)   Boulder, CO0:23:52 61804   Mix1
3 James Dickerson (3 - Cat2)   Fort Collins, CO0:24:05 45263   Great Divide Brewing Company
4 Michael Spangenberg (4 - Cat2)   Golden, CO0:24:07 69228   Team Rocky Mountain Health Plans
5 Matt Vawter (5 - Cat2)   Boulder, CO0:24:25 159157   Mix1
6 Rip Mobus (1 - Cat3)   Denver, CO0:24:40 24665   Great Divide Brewing Company
7 Joseph Paulson (6 - Cat2)   Boulder, CO0:25:11 46650   Boulder Orthopedics
8 John Talley (1 - Cat1)   Longmont, CO0:25:36 34935   Boulder Orthopedics
9 Corey Cope (7 - Cat2)   Thornton, CO0:25:37 7738   Sonic Boom Racing
10 Gregory Berlind (8 - Cat2)   Denver, CO0:25:47 48571   Boulder Orthopedics
11 david fisher (9 - Cat2)   Palisade, CO0:27:51 11703   
12 Robert Brown (10 - Cat2)   Denver, CO0:27:59 45125   Great Divide Brewing Company
13 Larry Cornman (2 - Cat3)   Longmont, CO0:29:43 222960   Mix1

Men - Pro/Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rory Kelly (1 - Cat1)   Boulder, CO0:22:07 257655   GS Boulder/Trek Store
2 Erik Hamilton (2 - Cat1)   Boulder, CO0:23:01 238111   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
3 Nathan King (1 - Pro)   Salt Lake City, UT0:23:15 317564   
4 William Buick (1 - Cat2)   Boulder, CO0:23:27 292402   GS Boulder/Trek Store
5 Fortunato Ferrara (3 - Cat1)   Losalamos, NM0:23:28 294241   Bike n Sport Racing
6 Jeremy Green (2 - Cat2)   Lakewood, CO0:23:28 209393   
7 Andrew Hemesath (3 - Cat2)   Colorado Springs , CO0:23:31 254826   Primal - 1st Bank
8 Yannick Eckmann   Boulder, CO0:23:32 254024   California Giant Berry Farms/Specialized
9 Spencer Crites (4 - Cat1)   Mesa, AZ0:23:36 284734   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
10 LeRoy Popowski (5 - Cat1)   Colorado Springs, CO0:23:40 166561   juwi-Slipstream
11 Robert Burnett (4 - Cat2)   Golden, CO0:24:00 251832   Primal - 1st Bank
12 Benjamin Blaugrund (6 - Cat1)   Boulder, CO0:24:07 313428   Juwi Solar Cycling
13 Kyle Thomas (5 - Cat2)   Denver, CO0:24:19 255466   Rocky Mountain Road Club
14 jacob stocking (7 - Cat1)   Salt Lake City, UT0:24:24 222652   Revolution Cafe Rio
15 Brett Peters (6 - Cat2)   Boulder, CO0:24:29 291239   
16 Drew Christopher (8 - Cat1)   Wheat Ridge, CO0:24:41 288007   Primal - 1st Bank
17 will hanson (7 - Cat2)   Draper, UT0:24:49 276490   Revolution Cafe Rio
18 William Colson (8 - Cat2)   Rapid City, SD0:24:59 297656   CORE Orthopedics Avera Medical Group
19 Nate Taggatz (9 - Cat2)   Fort Collins, CO0:25:07 374170   Ronin Racing
20 Luis Rodriguez (10 - Cat2)   Denver, CO0:25:13 309494   GS Boulder/Trek Store
21 Kit Recca (9 - Cat1)   Golden, CO0:25:14 252699   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
22 John Phillips (10 - Cat1)   Edwards, CO0:25:26 128667   Team Rio Grande
23 Joseph Petrowski (11 - Cat2)   Littleton, CO0:25:29 200788   Primal - 1st Bank
24 Eric Kenney (11 - Cat1)   Boulder, CO0:25:58 184675   GS Boulder/Trek Store
25 Jeff Chmielewski (12 - Cat2)   Boulder, CO0:26:01 293982   GS Boulder/Trek Store
26 Connor Simmons (13 - Cat2)   Superior, CO0:26:28 200087   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
27 Ty Tuttle (14 - Cat2)   Fort Collins, CO0:26:30 348228   BOO Bicycles
28 Kyle McClellan (15 - Cat2)   La Vista, NE0:27:20 294793   Team Kaos Cycling
29 Russell Harding (12 - Cat1)   Boulder, CO0:40:55 170324   Natural Grocers Cycling Team

Men - Cat 1/2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Gates (1 - Cat1)   Lyons, CO0:23:11 109998   Mix1
2 John Barclay (1 - Cat2)   Boulder, CO0:23:19 2553   Rally Sport Cycling Team
3 Matthew Segur (2 - Cat2)   Golden, CO0:23:31 224161   Mix1
4 Eric Jones (3 - Cat2)   Boulder, CO0:24:11 154867   
5 Mike Hegdal (2 - Cat1)   Fort Collins, CO0:24:15 48674   Peloton-Specialized Cycling Team
6 Torsten Lyon (3 - Cat1)   Golden, CO0:24:18 114781   Ronin Racing
7 Marc Holbert (4 - Cat2)   Boulder, CO0:24:28 123682   Mix1
8 Marco Vasquez (4 - Cat1)   Castle Rock, CO0:24:34 56261   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
9 Jonathan Cavner (5 - Cat2)   Colorado Springs, CO0:24:41 282099   CP Racing
10 Eric Zolner (6 - Cat2)   Colorado Springs, CO0:25:14 272949   CP Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Leggere (1 - Cat2)   Boulder, CO0:24:59 137278   Mix1
2 William Kellagher (2 - Cat2)   Boulder, CO0:25:03 45530   Mix1
3 Michael Newsome (3 - Cat2)   Westminster, CO0:25:21 50692   Boulder Orthopedics
4 Jeff Ray (1 - Cat3)   Ft Collins, CO0:25:22 362532   Natural Grocers Cycling Team
5 Robert Pinkerton (4 - Cat2)   Denver, CO0:25:23 81796   Natural Grocers Cycling Team
6 William McGinley (5 - Cat2)   Easton Pa0:25:31 45655   Boulder Orthopedics
7 Callen Borgias (6 - Cat2)   Centennial, CO0:25:49 363359   ZUMXR/Creekside Racing
8 Steve Matous (7 - Cat2)   Boulder, CO0:25:58 305328   Mix1
9 Chris Orton (2 - Cat3)   Fort Collins, CO0:26:15 75294   Team Rio Grande
10 Laurent McLaughlin (3 - Cat3)   Nederland, CO0:26:20 205578   Real D-Amgen Masters Cycling
11 Steve Birnbaum (4 - Cat3)   Greenwood Village, CO0:26:32 52213   Mix1
12 Michael McMahon (5 - Cat3)   Durango, CO0:26:36 297616   Real D-Amgen Masters Cycling
13 Richard Riecks (1 - Cat4)   Littleton, CO0:26:37 364044   COBRAS
14 Kim Workman (8 - Cat2)   Fort Collins0:26:49 364420   Real D-Amgen Masters Cycling
15 Bruce Dickinson (2 - Cat4)   Frisco, CO0:26:53 9446   Front Rangers Cycling Club
16 Mark Klatke (9 - Cat2)   Lakewood, CO0:27:24 362537   Team Evergreen Racing
17 Jeff Hammond (3 - Cat4)   Arvada, CO0:27:26 275220   Real D-Amgen Masters Cycling
18 David Mulica (10 - Cat2)   Denver, CO0:27:33 48181   Local Velo
19 Arthur Bollen (4 - Cat4)   Englewood, CO0:27:45 362744   Front Rangers Cycling Club
20 Butch Stinton (11 - Cat2)   Castle Rock, CO0:28:05 34198   Mix1
21 Jeffrey Brown (5 - Cat4)   Boulder, CO0:28:19 244809   Real D-Amgen Masters Cycling
22 Richard Sweeney (6 - Cat4)   Highlands Ranch, CO0:28:35 362732   IC3Colorado
23 Jim Kraychy (6 - Cat3)   Golden, CO0:28:43 364022   Natural Grocers Cycling Team
24 Scott Christopher (7 - Cat4)   Wheat Ridge, CO0:28:58 178865   Primal - 1st Bank

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Abbott (1 - Cat4)   Boulder, CO0:27:34 213837   Excel Sports Boulder
2 Philip Coons (1 - Cat3)   Highlands Ranch, CO0:27:40 364522   Schwab Cycles Racing Team
3 Drew Clark (1 - Cat2)   Erie, CO0:28:09 363986   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
4 Fran Scannell (2 - Cat3)   Denver, CO0:30:45 51612   Schwab Cycles Racing Team

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annie Toth   Laramie, WY0:28:02 380695   
2 Lanier Allen   Littleton, CO0:28:22 362528   Team Evergreen Racing
3 Nancy Parker   Morrison, CO0:28:27 363983   ColoBikeLaw.com
4 Marianne Bellino   Boulder, CO0:28:45 363696   
5 Brittany Jones   Denver, CO0:28:51 363706   
6 Megan DiBiase   Denver, CO0:29:16 362896   Naked Women's Racing p/b TriBella
7 Anna Levine   Longmont, CO0:29:31 364637   RockyMounts~Izze Racing
8 Sharon Madison   Denver, CO0:29:35 364113   Naked Women's Racing p/b TriBella
9 Michelle Mjoen   Berthoud, CO0:29:59 292641   Primal/McDonald Audi Women's racing
10 Ellen Wright   Fort Collins, CO0:30:01 363725   Team Rio Grande
11 Tami Burke   Littleton, CO0:30:44 351718   TheCyclist-Lawyer.com
12 Amanda Cyr   Boulder, CO0:30:53 369712   Naked Women's Racing p/b Tribella
13 Shareen Muldrow   Cheyenne, WY0:31:05 362709   Spradley Barr Wind Chill Cycling
14 Kim Nordquist   Evergreen, CO0:31:09 363820   Team Evergreen Racing
15 Nicole Fortin   Denver, CO0:31:31 356374   TheCyclist-Lawyer.com
16 Amanda Bye   Denver, CO0:33:24 364245   Naked Women's Racing p/b Tribella
17 Jennifer Muto   Silverthorne, CO0:34:42 235162   Team Evergreen Racing

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Schumm   Denver Co0:24:56 363255   ZUMXR/Creekside Racing
2 Rachel Mahoney   Denver, CO0:27:23 348662   ProDesign Cycling
3 Lori Emerson   Boulder, CO0:28:05 362824   GS Boulder/Trek Store
4 Lorna Adley   0:28:19   GS Boulder/Trek Store
5 Shaena Berlin   Somerville, MA0:29:24 306824   Massachusetts Institute of Technology
6 Linnea Dixson   Steamboat Springs, CO0:30:26 295757   University of Wyoming
7 Jocelyn Irwin   Vail Co0:30:45 375211   University of Denver

Women - Pro/Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Koenig (1 - Cat2)   Denver, CO0:25:33 348758   PSIMET/Zilla Racing
2 Rachel Scott (2 - Cat2)   Boulder, CO0:25:35 305931   Naked Women's Racing p/b TriBella
3 Roberta Smith (3 - Cat2)   Denver, CO0:25:37 307113   Naked Women's Racing p/b Tribella
4 Sue Stokes (4 - Cat2)   Breckenridge, CO0:25:51 251217   Primal/McDonald Audi Women's racing
5 Joan Orgeldinger (5 - Cat2)   Denver, CO0:27:12 149151   Naked Women's Racing p/b TriBella
6 SyRae Weikle (6 - Cat2)   Denver, CO0:27:14 70880   Tough Girl Cycling
7 Kimberley Turner (7 - Cat2)   Wheat Ridge, CO0:27:16 260140   Naked Women's Racing p/b Tribella

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriela Ferrat (1 - Cat1)   Golden, CO0:25:40 112632   Team Rio Grande
2 Christy Orris (1 - Cat2)   Boulder0:25:53 288941   Boulder Orthopedics
3 Anne Donley (2 - Cat1)   Boulder, CO0:26:16 227028   Boulder Orthopedics
4 Lesley Butler (2 - Cat2)   Pittsburgh, PA0:26:30 206353   Team Rio Grande
5 Heather McWilliamsMierzejews (3 - Cat2)   Louisville, CO0:28:14 365141   Boulder Orthopedics

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carla Flores (1 - Cat1)   Pueblo, CO0:28:37 48199   Excel Sports Boulder
2 Anne Lannan (1 - Cat2)   Boulder, CO0:29:26 20339   Boulder Orthopedics
3 Valerie Eipper (1 - Cat4)   Longmont, CO0:29:44 363529   RockyMounts~Izze Racing
4 Kathryn Judson (2 - Cat2)   Arvada, CO0:31:41 47161   P2P/F.A.S.T. Labs presented by Reglera
5 Darcy Tiglas (2 - Cat4)   Loveland, CO0:31:41 255031   Fort Collins Cycling Team
6 Alicia Kirch (3 - Cat4)   Fort Collins0:32:31 363457   Team Rio Grande

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Lloyd (1 - Cat3)   Wheatridge, CO0:28:56 321432   RockyMounts~Izze Racing
2 Maurine Sweeney (1 - Cat4)   Highlands Ranch, CO0:29:13 362731   IC3Colorado
3 Ruth Alexander (2 - Cat4)   Fort Collins, CO0:31:18 364531   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaOSMOUSACDFBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee