Race Results for
Ronde van Palouse
Spokane, WA
(Event Information)
Road Race on 04/14/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Stangeland (1 - Cat1)   Seattle, WA02:54:58 208222   Keller Rohrback Cycling
2 Shawn Ongers (2 - Cat1)   Walla Walla, WA02:55:34 220235   Audi
3 Jacob MacArthur (3 - Cat1)   Wenatchee, WA02:56:29 203580   Stranamanti Cycling
4 David Richter   Seattle, WA02:57:45 29781   HSP
5 Marshall Opel (4 - Cat1)   Whitefish, MT02:57:46 198930   
6 Ronald Schmeer (5 - Cat1)   Seattle, WA02:57:48 31619   Keller Rohrback Cycling
7 Brian Hitchcock (1 - Cat2)   Seattle, WA02:57:51 284741   HSP
8 Todd Gallaher (2 - Cat2)   Seattle, WA02:57:53 12680   
9 Jared Nelson (6 - Cat1)   Bozeman, MT02:58:14 118749   Team Rockford / Clif
10 Michael Emde (7 - Cat1)   Spokane, WA03:02:27 109163   Emde Sports - Fitness Fanatics
11 Ian Tubbs (8 - Cat1)   Bellevue, WA03:02:56 111313   Audi
12 Mike Gaertner (3 - Cat2)   Coeur D Alene, ID03:02:59 12623   Vertical Earth
13 Frank Gonzalez (4 - Cat2)   Helena, MT03:02:59 201598   Montana Velo
14 james Bird (9 - Cat1)   Kenilworth, IL03:03:04 239434   Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
15 Travis Monroe (5 - Cat2)   Coeurdalene, ID03:03:35 253956   Hammer Nutrition-CMG Racing Team
16 Kris Stanton (6 - Cat2)   Spokane, WA03:05:34 177582   
17 Shane Savage   03:06:55   
18 Anthony Aleto (7 - Cat2)   Spokane, WA03:07:14 245291   
19 Will Teal (8 - Cat2)   Seattle, WA03:07:39 318226   HSP
20 Alan Adams (10 - Cat1)   Bozeman, MT03:07:59 198136   Hagens Berman Cycling
21 Max O'Neal (9 - Cat2)   Seattle, WA03:08:33 229273   HSP
22 Zachary Jones (10 - Cat2)   Kent, WA03:19:26 225834   Garage Racing
23 Nicholas Littman (11 - Cat2)   Missoula, MT03:24:09 243729   Northern Rockies Orthopaedic
24 Jerry Long (12 - Cat2)   Moscow, ID03:25:18 202427   Vertical Earth
DNF Jeff Koncz (Cat2)   Spokane, WA 177547   Emde Sports - Fitness Fanatics
DNF Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA 147208   Emde Sports - Fitness Fanatics
DNF Joshua Tack (Cat1)   Missoula, MT 147856   Northern Rockies Orthopaedic
DNF Shaun Radley (Cat2)   Missoula, MT 225798   Northern Rockies Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Knokey (1 - Cat2)   Spokane, WA02:27:00 19475   Vertical Earth
2 Travis Coleman (1 - Cat3)   Spokane, WA02:27:04 60581   River City Red
3 Shane Lynch (2 - Cat3)   Spokane, WA02:27:17 67129   
4 Joshua Messinger (3 - Cat3)   Spokane, WA02:30:44 100267   Century Road Club Assoc
5 Royce Hogue (4 - Cat3)   Spokane, WA02:32:11 49109   Spokane Rocket Velo
6 John Siok (5 - Cat3)   Spokane, WA02:36:32 289195   G.S. Gap
7 Paul Main (6 - Cat3)   Spokane, WA02:37:08 49133   G.S. Gap
8 Randy Opp (1 - Cat4)   Coeur D Alene, ID02:39:31 285864   Vertical Earth
9 Chris Kelsey (7 - Cat3)   Spokane, WA02:39:48 162729   Spokane Rocket Velo
10 Robert Seeley (8 - Cat3)   Post Falls, ID02:39:50 222544   
11 Richard Sherwood (2 - Cat4)   Spokane, WA02:42:39 32459   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
12 Nick Wood (3 - Cat4)   Spokane, WA02:56:44 334014   Baddlands Cycling Club
DNF Michael Pruitt (Cat2)   Seattle, WA 28784   Keller Rohrback Cycling

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Marsh   Castlegar Bc02:26:33 351032   
2 Matthew Morra (1 - Cat4)   Moscow, ID02:32:05 25110   University of Idaho
3 Brent Schlangen (1 - Cat3)   Spokane, WA02:32:06 186970   Baddlands Cycling Club
4 Jon Magnuson (2 - Cat3)   Richland, WA02:36:23 57426   Chinook Cycling Club, Inc
5 Peter Martin (2 - Cat4)   Spokane, WA02:39:51 312740   Spokane Rocket Velo
6 Jay Loder   02:41:27 377982   
7 Joe Anchondo (3 - Cat4)   Coeur D Alene, ID02:42:22 313690   
8 Wayne Pignolet (4 - Cat4)   Sandpoint, ID02:43:59 204615   
9 Byron DeFord (5 - Cat4)   Helena, MT02:48:05 9048   Team Great Divide
10 Larry Adams (3 - Cat3)   Spokane, WA02:48:39 68736   Emde Sports - Fitness Fanatics
11 Daniel Brown (4 - Cat3)   Spokane, WA02:50:50 5052   Baddlands Cycling Club
DNF Doug Hicks   Las Vegas, NV 368586   
DNF Michael Austin (Cat4)   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Hillyer (1 - Cat3)   Nine Mile Falls, WA01:57:43 101050   Baddlands Cycling Club
2 Michael Dennis (1 - Cat4)   Spokane, WA02:32:36 366359   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Young   Missoula, MT03:02:56 307347   Northern Rockies Cycling Team
2 Kaler Marshall   Walla Walla, WA03:07:01 321012   L'Ecole No. 41
3 jason connell   Lynnwood, WA03:08:17 305679   Apex Racing Team
4 Brian Morra   Moscow, ID03:09:01 288069   University of Idaho
5 Graham Christensen   Coeur D Alene, ID03:09:32 253865   Vertical Earth
6 Douglas Krumpelman   Hayden, ID03:10:21 81054   Vertical Earth
7 Andrew Easley   Olympia, WA03:14:29 293544   Washington State University
8 Jesse Ayotte   Spokane, WA03:23:23 249779   Emde Sports - Fitness Fanatics
9 Seth Phillips   Winthrop, ME03:24:09 290276   Northern Rockies Cycling Team
10 Ross Gilbert   Gig Harbor, WA03:25:18 275520   
11 Theodore Chauvin   Spokane, WA03:31:02 51628   Audi
DNF Anthony Brugliera   Anchorage, AK 5226   Kryki Sports
DNF Phil Grove   Seattle , WA 224538   Sportsman & Ski Haus
DNF Randy Salamon   Seattle, WA 179918   Stranamanti Cycling
DNF Joel Schweiger   Seattle, WA 179387   Herriott Sports Performance
DNF Jed Barden   Spokane, WA 292436   FareStart
DNF Connor Driscoll   Dutch Flat Ca 292173   Baddlands Cycling Club
DNF Peter Banko   Seattle, WA 46648   Apex Racing Team
DNF Maxwell Coleman   Walla Walla, WA 7366   Audi
DNF Kristopher Holden   Spokane, WA 148376   Vertical Earth
DNF Cameron York   Colbert, WA 148725   Two Wheeler/Specialized

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Turek   North Bend, WA02:26:00 336434   Audi
2 Kevin Thonney (1 - Cat4)   Walla Walla, WA02:26:55 367560   
3 saiah schneider (1 - Cat5)   Spokane, WA02:26:58 307183   
4 Kile McArdle (2 - Cat4)   Liberty Lake, WA02:27:00 293243   The Bike Hub
5 Jason Harding   Missoula, MT02:27:01 351536   Northern Rockies Cycling Team
6 Kevin Gest   Spokane, WA02:27:05 310597   Baddlands Cycling Club
7 Matthew Fain (3 - Cat4)   Spokane, WA02:27:12 346454   Baddlands Cycling Club
8 Andy Lukes (2 - Cat5)   Spokane, WA02:27:18 367893   G.S. Gap
9 Jason VanderSluis (4 - Cat4)   East Wenatchee, WA02:29:21 264288   Arlberg Sports
10 Ludo Max (5 - Cat4)   Seattle, WA02:31:24 355916   HSP
11 Kyle Smith (6 - Cat4)   Renton, WA02:31:52 287083   Vertical Earth
12 Jason Oestreicher (7 - Cat4)   Spokane , WA02:31:58 339936   
13 Henry Hamby   Spokane, WA02:32:57 283095   G.S. Gap
14 Andrew Roberts   Spokane, WA02:33:19 163538   
15 Andy Anderson (8 - Cat4)   Spokane, WA02:33:19 367866   The Bike Hub
16 Landon Sealey   Federal Way, WA02:33:34 308514   Garage Racing
17 Dale Cook (3 - Cat5)   Spokane, WA02:33:40 375768   Two Wheeler/Specialized
18 Michael Gilberg (4 - Cat5)   Kalispell, MT02:33:43 308154   Lost River Cycling Club
19 Tom Hungerford (9 - Cat4)   Rockford, WA02:33:50 281779   The Bike Hub
20 Eric Abbott (10 - Cat4)   Seattle, WA02:34:48 310882   Baddlands Cycling Club
21 John Alving (11 - Cat4)   Seattle, WA02:35:27 299088   Apex Racing Team
22 William Bronson (12 - Cat4)   Spokane Valley, WA02:36:13 347418   
23 Jason Bavuso (5 - Cat5)   Seattle, WA02:36:28 283708   bikesport racing team
24 Mark Kraby (13 - Cat4)   Spokane02:36:42 367821   G.S. Gap
25 Jeffrey Larson (14 - Cat4)   Coeur D'alene, ID02:37:49 145854   
26 David Meyers (15 - Cat4)   Bellevue, WA02:39:08 24225   Apex Racing Team
27 Kenneth Rudy (16 - Cat4)   Spokane, WA02:42:25 367974   Baddlands Cycling Club
28 David Orr (6 - Cat5)   Liberty Lake, WA02:42:59 269968   Emde Sports - Fitness Fanatics
29 Matthew Brittain (17 - Cat4)   College Place, WA02:44:57 287146   Wheatland Wheelers
30 Jamie Hohenshelt (7 - Cat5)   Colbert, WA02:46:29 368250   Spokane Rocket Velo
31 John Devries   02:48:05   
32 Tom McLaughlin (8 - Cat5)   Yakima, WA02:48:07 366699   
33 robert rice (9 - Cat5)   Seattle , WA02:52:59 368567   Market Street Cycling Club
34 J Lopez (10 - Cat5)   Spokane, WA02:55:34 150980   The Bike Hub
35 Colin McGrane (11 - Cat5)   Shelton, WA02:55:46 288777   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
36 Matthew Krahn (12 - Cat5)   Clarkston, WA02:55:46 374757   
37 Ryan Pursley (18 - Cat4)   Spokane, WA02:58:43 367641   G.S. Gap
38 Brian Johnson (19 - Cat4)   Liberty Lake, WA02:58:43 307306   
39 Joe Bialkowsky (13 - Cat5)   Spokane, WA02:58:43 357796   
40 Brian Engel (14 - Cat5)   Spokane, WA03:03:17 347576   
41 Matt Cusack (15 - Cat5)   Spokane, WA03:07:21 368185   The Bike Hub
42 Quinn Dusenberry (16 - Cat5)   Bothell, WA03:07:32 344730   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
43 Nick Drumheller (17 - Cat5)   Walla Walla, WA03:09:28 368358   Wheatland Wheelers
44 Jason Hurdlow (18 - Cat5)   Moscow, ID03:10:40 368645   Washington State University
45 Jason DeVoir (19 - Cat5)   Dayton, WA03:17:16 360250   
46 Jeff Dierdorf (20 - Cat5)   Spokane, WA03:18:44 375477   
DNF Patrick Coupens (Cat5)   Spokane, WA 293731   
DNF Jake Haas      
DNF Scott Proost   Spokane, WA 339122   G.S. Gap
DNF Mike Lents (Cat5)   Bothell, WA 180962   Motofish Racing
DNF Mark Bender (Cat5)   Duvall, WA 93725   Motofish Racing
DNF Jake Varela   Coeur D Alene, ID 378088   
DNF Eric Ross (Cat4)   Colbert, WA 296885   
DNF Andy Lefriec (Cat5)   Spokane, WA 377317   
DNF Alex Lefriec      

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natalie Koncz (1 - Cat2)   Spokane, WA02:36:58 187206   Zuster Cycling Team
2 Erika Krumpelman   Hayden, ID02:39:50 179685   Velo Bella
3 Gina Kavesh (2 - Cat2)   Bellevue, WA02:39:52 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
4 Anna Dingman (1 - Cat3)   Bozeman, MT02:43:10 248346   Team Rockford / Clif
5 Cheryl Thonney (1 - Cat1)   College Place, WA02:43:14 276056   Team REP
6 Karen Armstrong (2 - Cat3)   Spokane, WA02:43:21 108834   Emde Sports
7 Laura Chang (3 - Cat2)   Kent, WA03:12:19 258166   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Women - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Gray   Seattle, WA01:51:14 377586   
2 Lynn Creager   Spokane, WA01:59:30 323424   Zuster Cycling
3 Renee Compton (1 - Cat4)   Spokane, WA02:02:07 228151   Zuster Cycling
4 Dianna Dosmann (2 - Cat4)   Spokane, WA02:04:10 235420   Zuster Cycling Team
5 Samantha DeVoir (3 - Cat4)   Dayton, WA02:22:05 360316   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyBonk BreakerSierra NevadaUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee