Race Results for
ETSU Nationals Qualifier
Johnson City, TN
(Event Information)
Downhill on 04/14/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geritt Beytagh   Fletcher, NC1.18.63 188092   
2 Cecil Linder   1.25.37   
3 Benjamin Calhoun   Pittsboro, NC1.27.16 276733   

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Cesare   Pisgah Forest, NC1.24.98 268289   
2 Brad Nelson   Carmel, IN1.26.56 217294   
3 Josh Patton   East Bernstadt, KY1.26.60 325184   Lindsey Wilson College
4 Derek Maiden   Bristol, VA1.27.11 345500   
5 Ace Savarese   Royal Palm Beach, FL1.30.11 190536   
6 andrew ingram   Crossville, TN1.34.18 341684   
7 Marco Liubenov   Mars Hill, NC1.41.71 325698   
8 Ethan Quisenberry   Johnson City, TN1.43.31 324738   

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander ohman   Knoxville, TN1.30.58 210887   
2 Josh Smith   Dayton, OH1.31.62 286901   
3 Mark Duckworth   Atlanta, GA1.33.68 194557   
4 Stephen Solt   Emmaus, PA1.36.81 234296   South Mountain Cycles

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Griffin   Greenville, SC1.29.87 148978   
2 David Bethea   South Daytona, FL1.30.41 3565   Primal-The Bike Shop Race Team
3 Eric Nicoletti   Decatur, GA1.31.44 286427   
4 J. Shane O'Shura   Morganton, NC1.31.63 119249   
5 Harley Addair   Winston Salem , NC1.32.75 171146   
6 Coy Miller   Caseyville, IL1.33.68 270672   Bike Surgeon/Continental Tire
7 Will Murray   Charlotte, NCDNS 174820   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Adams   Moravian Falls, NC1.29.52 213371   Brushy Mountain Cyclists Club
2 David Perez   Simpsonville, SC1.32.95 259494   
3 Joe Bell   Taylor Mill, KY1.33.04 3231   
4 Jerry Mailloux   Greer, SC1.33.61 359637   
5 Robert Safrit   Beaufort, NC1.34.80 311385   

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jimmy awad   Kernersville, NC1.29.46 343972   Paul's Racing /Specialized Grassroots
2 caleb baity   Boonville, NC1.32.08 347136   
3 James Guidry   Greenwood, SC1.36.45 357626   
4 Trey Cooke   Raleigh1.41.99 359891   
5 Kyle Stallings   Brevard, NC1.44.07 300800   brevard college
6 Reilly cooper   2.01.06   

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoff Boone   Sellersburg, IN1.33.06 377841   
2 Adam Darling   Jupiter, FL1.33.38 377731   
3 Eric Anstoetter   1.33.47   
4 RJ Harris   Louisville, KY1.37.07 225965   
5 Bradley Smith   Greenville, SC1.38.27 352884   
6 Michael Henson   Charlotte, NC1.40.35 378262   
7 Zak Hinton   Douglasville, GA1.50.81 358366   
8 Andrew Pavlica   Howell Mi1.56.49 350066   

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Appleby   Akron, AE1.35.46 284364   
2 Zachary Slaybaugh   Charlotte, NC1.37.52 277894   
3 Justin Rush   1.38.18   
4 Fred Mudd   La Grange, KY1.38.62 330826   
5 Matt Rhodes   1.38.69   
6 Nick Frantz   Matthews, NC1.41.18 334914   
7 Matt Trapnell   Raleigh, NC1.41.93 358654   
8 Kenan Hopkins   Asheville, NC1.56.86 379823   
9 Nathan Wisch   Matthews, NCDNS 376620   
10 Alexander Daskalow   Huntersville, NCDNS 367121   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 mike suddeth   Debary, FL1.32.67 75331   
2 Jason Baker   Morganton, NC1.35.17 375409   
3 Doug Tate   Kokomo, IN1.39.12 332996   
4 Taylor Sullivan   Charlotte, NC1.45.64 253940   

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clealan Watts   Fairview, NC1.35.59 371378   

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Patino   Boone, NC1.36.32 284647   
2 Gunner Gilliam   Roswell, GA1.40.18 318624   
3 Matt Lin   Arden, NC1.40.43 375677   
4 Joe Craigle   Boone, NC1.43.56 371870   
5 Travis Woodruff   1.49.05   
6 James Burkhardt   Angier, NC1.50.49 342872   
7 Jacob Naylor   Charlotte, NC1.50.90 293257   
8 Nicholas Elliott   1.52.97   

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Diamond   Ormond Beach, FL1.33.14 358521   Team Primal Racing
2 Adam Baird   1.40.84   
3 Robert Longshore   Crestwood, KY1.41.03 379821   
4 Garrett Stout   Sutton, WV1.41.39 152085   

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Schmidt   1.34.06   
2 David petutsky   Osteen, FL1.38.61 360568   
3 Chris Ward   1.49.21   
4 Allan Rosenberg   Louisville, KY1.56.73 374746   
5 Jay Schultz   Rockledge Fl1.58.70 361405   
6 Nicolas Lefler   Richfield, NCDNS 361512   Unilin-Beard Bikes p/b Windstream Cyclin
7 Edward Kulbis   Jacksonville, NCDNS 361680   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John O'Connor   Beaufort, NC1.37.60 366814   

Men - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Lockhart   Hubert, NC1.34.44 369510   

Men - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Faw   North Wilkesboro, NC1.49.25 360471   Brushy Mountain Cyclists Club
2 Phillip Steele   Burnsville, WV2.06.14 340666   
3 Aiden Loorham   Rome, GA2.07.91 381222   
4 Isaac Paugh-Stout   Sutton, WV3.50.13 376469   

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clancy Loorham   Rome, GA1.38.70 381224   
2 Noah Bell   Latonia, KY1.45.20 375441   
3 Michael Kane   Simpsonville, SC1.50.84 379750   
4 Owen Witcher   Woodstock, GA1.51.16 377719   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Fesperman   Davidson, NC1.20.64 249148   
2 Eric Vest   Davidson, NC1.31.18 256983   
3 Josh Standish   Murphy, NC1.35.09 354602   
4 Jacob Bailey   1.36.64   
5 Nich Ifkovits   Dunwoody, GA1.37.59 308299   
6 Paul Chase   Charlottesville, VA1.56.83 375597   

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will O'Brien   Durham, NC1.24.01 285514   
2 Richard Pedigo   Charlotte, NC1.28.12 273520   
3 Zach Miller   Canton, GA1.34.15 375946   
4 Zachary Hutelin   Ft. Lauderdale Fl1.41.17 374662   

Women - Cat 1 - Senior - 20-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eva Wilson   Kensington, NH1.48.61 279817   
2 Corrine Miller   Caseyville, IL1.56.60 283598   Bike Surgeon/Continental Tire

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Adams   Moravian Falls, NC1.45.53 200683   Brushy Mountain Cyclists Club

Women - Cat 1/2/3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Santos   Louisville, KY1.51.84 302383   Red Zone Cycling

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Strange   2.25.49   

Women - Cat 3 - Master - 30

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthiana Cain   Asheville, NC2.39.56 356514   
2 Heither Schultz   Mauldin, SC2.21.25 361407   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOSierra NevadaUSACDFBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee