Race Results for
Chain of Lakes Cycling Classic
Winter Haven, FL
(Event Information)
Criterium on 04/03/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Bryon   Miami, FL26:32.7 290219  15 Blue Star- Rossetti Development Team
2 Abel Quintana   Miami, FL27:42.5 312152  999 Unattached
3 Ty Mader   Orange Park, FL27:43.9 289218  321 Jacksonville Racing Club
4 David Pavlik   Lithia, FL27:44.4 305643  327 Team Ajs Bikes and Boards
5 Ian McMullen   Saint Augustine, FL26:33.7 304529  429 Velobrew Cycling Club
6 Michael Hernandez   Clermont, FL14:27.4 296605  265 Orlando Road Club Inc
7 Nicholas Collins   Canton, GA14:37.6 288702  414 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL26:32.7 244277  82 Orlando Road Club
2 Ruben Delcristo   Miami, FL27:39.8 272424  27 Blue Star- Rossetti Development Team
3 Julian Marin   Orlando, FL27:40.2 317254  999 Orlando Road Club Inc
4 Andrew McMullen   Staugustine, FL27:42.7 304523  430 Velobrew Cycling Club
5 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl27:43.8 276240  407 Orlando Road Club Inc
6 Daniel Marin   Orlando, FL26:33.4 317256  405 Orlando Road Club Inc
7 Adam Ephrem   Jacksonville, FL26:33.6 306443  424 Velobrew Cycling Club
8 Christopher Pettofrezzo   Fort Collins, CO26:34.5 333000  549 Unattached
9 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL27:42.9 287211  413 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julio Rojas   Pompano Beach, FL50:32.6 175402  135 AG Bikes / Pink Panthers
2 James Sweeney   Jacksonville, FL50:32.7 82284  56 Gearlink Racing Inc.
3 Daniel Chavez   Spring Hill, FL50:32.9 185066  160 P/c Miller
4 Adam Baskin   Clermont, FL50:34.5 88669  129 ZMotion Racing Team
5 Jeb Stewart   Tampa, FL50:35.3 176299  121 Gearlink Racing Inc.
6 Vance James   Lakeland, FL50:37.9 47935  200 ZMotion Racing Team
7 Jose Armas   Pembroke Pines, FL50:41.6 243186  123 AG Bikes / Pink Panthers
8 Anthony Prioli   Clearwater, FL50:46.7 28734  Gearlink Racing Inc.
9 Carlos Soler   Longwood, FL51:22.3 104661  145 David's World Cycling
10 Joshua Drew   Orlando, FL51:22.6 10026  134 Atlantic Shores Velo
11 Karel Sumbal   Jacksonville, FL51:22.6 225841  109 Gearlink Racing Inc.
12 Kurt Phillips   Lakeland, FL52:01.3 49190  128 ZMotion Racing Team
13 Mark Poteet   Tampa, FL52:01.9 232389  292 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
14 Andrew Young   Winter Haven, FL52:02.3 51614  148 David's World Cycling
15 Chris Bishop   Lakeland, FL51:21.7 144608  130 Unattached
16 Douglas Pitts   Inverness, FL51:25.0 105325  132 Florida Velo
17 Joseph Hamilton   Orlando, FL51:31.7 103846  103 David's World Cycling
18 Kelby Roberts   Tampa, FL51:19.4 66431  197 Gearlink Racing Inc.
19 Ray Reinders   Trinity, FL51:29.7 248260  133 Florida Velo
20 Eric Brewer   Orlando, FL52:45.6 286798  411 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL36:46.2 46930  302 Jacksonville Racing Club
2 Roman Paczka   Sarasota, FL36:46.7 181880  305 Main Line Cycling
3 Robert Tyler   Winter Garden, FL36:46.9 108046  351 Orlando Road Club Inc
4 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL36:47.4 244641  318 Florida Masters Cycling
5 Daniel Whitney   Casselberry, FL36:47.6 65626  350 Glory Racing
6 Bruce Camacho   36:47.6  320 Dornellas Racing Team
7 Robert Lecznar   New Port Richey, FL36:47.8 238352  310 Gearlink Racing Inc.
8 George Broughton   Orange Park, FL36:48.1 58824  323 Velobrew Cycling Club
9 David Butcher   Lake Mary, FL36:48.4 141566  304 David's World Cycling
10 Kevin Braley   Stuart, FL38:12.4 4610  301 Treasure Coast Cycling Association
11 Michael Frenette   Sarasota, FL38:21.6 56405  332 Unattached
12 Daniel Green   Windermere, FL37:45.5 98922  303 Glory Racing
13 Ronald Ferreira   Winter Haven Fl38:21.5 333484  334 Unattached
14 Julius Aulisio   Lakeland, FL36:51.4 187514  306 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Becchetti   Trinity, FL38:14.9 265633  404 Gearlink Racing Inc.
2 Charles Griffiths   Tampa, FL36:48.0 257813  403 Florida Velo
3 Clifford Jackson   Sanford, FL36:48.5 257185  402 Florida Masters Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Ritter   33:19.0  550 Unattached
2 Jameson Johnson   33:19.9  558 Unattached
3 Michael Montgomery   33:20.5  560 Village Bike Shop
4 James Harter   Winter Garden, FL33:20.9 288143  579 Unattached
5 Jordan Jesmer   Safety Harbor, FL33:22.0 343368  576 Florida Velo
6 james maffucci   Clearwater, FL33:41.6 265487  547 Unattached
7 Zechariah Musselman   Longwood, FL33:42.7 336918  577 Unattached
8 AJ Maqueira   Lakeland, FL33:44.2 309423  599 Unattached
9 Christopher Pettofrezzo   Fort Collins, CO33:26.9 333000  549 Unattached
10 Randy Walker   33:28.8  546 Unattached
11 Juan Santallana   Tampa, FL33:32.9 344564  578 University Bicycle Center
12 Michael Ploch   Riverview, FL34:52.5 308563  575 Florida Masters Cycling
13 Ricardo Gotay   Melbourne Beach, FL33:32.3 334932  580 Infinity Bike Shop
14 Andrew Boyce   35:34.5  551 Unattached
15 Ricky Zanker   Long Beach, CA20:07.7 327796  522 University Of South Florida

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rigoberto Rielo   Tampa, FL38:11.0 333216  394 University Bicycle Center
2 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL38:11.2 95714  393 University Bicycle Center
3 Westich Darwin   Tampa, FL38:11.3 334942  390 University Bicycle Center
4 Mike Frazier   Clearwater, FL38:11.4 304853  425 Team AJ's Bikes and Boards
5 Julio Prida   Tampa, FL38:11.8 343850  469 Unattached
6 Julian Marin   Orlando, FL38:11.9 317254  437 Orlando Road Club Inc
7 Anthony Gonzalez   Naples, FL38:56.1 274175  417 Ruca Racing
8 Yosvani Rosell   Tampa, FL38:57.9 305727  408 University Bicycle Center
9 David McEnery   Largo, FL38:58.4 323966  498 Ride N Rolll Cyclery
10 Shannon Lawrence   38:58.6  451 Unattached
11 Bruce Camacho   38:58.7  320 Dornellas Racing Team
12 Thomas Zawadski   Dunedin, FL38:59.0 331048  442 Gearlink Racing Inc.
13 Eric Brewer   Orlando, FL38:59.4 286798  411 Orlando Road Club Inc
14 Benjamin Talbot   Gainesville, FL38:59.5 250989  421 352 Racing P/b Bikes And More
15 Dustin White   Augusta, GA38:59.6 332546  439 Heritage Bank/pcp
16 Michael Hernandez   Clermont, FL39:00.3 296605  265 Orlando Road Club Inc
17 Scott Lameier   Valrico, FL39:00.5 305247  395 Team AJ's Bikes and Boards
18 Abel Quintana   Miami, FL39:00.9 312152  436 Unattached
19 Hugo Casanas   Tampa, FL39:05.5 306446  389 Powerhouse Cycling
20 Jorge Padron   Tampa, FL39:09.9 282932  392 University Bicycle Center
21 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl39:10.4 276240  407 Orlando Road Club Inc
22 Bruno Moreira   Riverview, FL39:24.0 292511  466 Team AJ's Bikes and Boards
23 Moses Bernard   Clearwater, FL39:48.5 280344  564 Unattached
24 Michael Myers   Middleburg, FL38:50.0 222784  428 Fca Endurance
25 Adam Skindel   Valrico, FL29:55.2 299567  422 University Of South Florida
26 Shane Collins   Canton, GA30:02.2 289244  416 Orlando Road Club Inc
27 Nicholas Collins   Canton, GA26:15.8 288702  414 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Samantha Heinrich   Spring Hill, FL44:46.6 333276  458 FloridaVelo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL48:03.9 233364  308 Orlando Road Club Inc
2 Mateo Zuluaga   Miami, FL48:03.9 257825  345 Velo Masters Of Miami Inc
3 Christopher Bennett   Brunswick, GA48:04.5 258833  349 Lees-McRae
4 Tim Ballenger   Orlando, FL48:04.7 293135  346 Compass Cycling Team
5 Tyler Jandreau   Palm Bay, FL48:06.4 283158  344 Infinity Bike Shop
6 Roy Foley   Lithia, FL48:08.3 280524  316 Team AJ's Bikes and Boards
7 Philip Dixon   Naples, FL48:09.3 270089  313 Unattached
8 John Manwaring   Oviedo, FL49:33.9 261036  312 Orlando Road Club Inc
9 Bradley Gordon   Longwood, FL48:07.7 280638  391 David's World Cycling
10 Daniel Ciuro   Melbourne, FL48:07.8 273311  314 Infinity Bike Shop
11 Ryan Carney   Cocoa, FL48:09.2 186901  343 Infinity Bike Shop
12 Scott Roberson   Ocoee, FL48:09.4 172661  142 Compass Cycling Team
13 Rolando Hernandez   Tampa, FL48:10.1 286862  322 Gearlink Racing Inc.
14 Tomas Velez   Miami, FL48:10.5 304174  328 Velo Masters Of Miami Inc

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricardo Hernandez (1 - Cat2)   Miami, FL19:28.2 118854  33 Blue Star- Rossetti Development Team
2 Ken Vida   Lithia, FL19:28.5 60148  40 Florida Velo
3 James Sweeney   Jacksonville, FL19:28.8 82284  56 Gearlink Racing Inc.
4 Kyle Rohan   St. Louis, MO19:42.1 288263  70 Unattached
5 Miguel Bryon (2 - Cat2)   Miami, FL19:04.7 290219  15 Blue Star- Rossetti Development Team
6 Darren Dowling   Sarasota, FL19:05.2 219566  62 Florida Velo
7 Karel Sumbal   Jacksonville, FL19:05.4 225841  109 Gearlink Racing Inc.
8 Daniel Chavez   Spring Hill, FL19:05.5 185066  160 P/c Miller
9 Patrick Diver (3 - Cat2)   Orlando, FL19:05.9 9601  87 Unattached
10 Garrett White   Broomfield , CO19:05.9 202202  59 Atlantic Shores Velo
11 Roman Morozov   Miami Beach, FL19:06.0 67282  86 Cool Beans Racing
12 Derek Schanze   Gainesville, FL19:06.6 252844  64 Gearlink Racing Inc.
13 Taylor Warren   Loveland, CO19:06.7 287780  71 Florida Velo
14 Dan Korienek   Grandville, MI19:06.9 288930  73 Leadout Racing
15 Michael Niemi   Gainesville, FL19:07.4 252598  63 Gearlink Racing Inc.
16 Ryan Saylor   Gainesville, FL19:07.8 31413  55 Gearlink Racing Inc.
17 Andrew Holland   Naples, FL19:07.8 228841  60 Naples Cyclery Powered By T2
18 Leandro Contreras   West Palm Beach, FL19:07.9 198169   AG Bikes / Pink Panthers
19 Matt McCourtney (4 - Cat2)   Woodacre, CA19:08.3 291417  72 Team Performance Fitness-delray Center
20 Craig Creeden   Longwood, FL19:08.4 211913  60 Florida Velo
21 Didier Fresne   Lutz, FL19:09.6 289531  247 Florida Velo
22 Guillermo Suarez   Tampa, FL19:33.4 283294  68 Florida Velo
23 Anthony Prioli   Clearwater, FL19:37.0 28734  Gearlink Racing Inc.
24 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL19:49.6 196540  999 Florida Velo
25 Ruben Delcristo   Miami, FL20:00.7 272424  27 Blue Star- Rossetti Development Team
26 Mark Stein   Tarpon Springs, FL19:44.0 33966  292 Florida Velo
27 Henry Willis   Orlando, FL30:40.4 187343  The Fit Lab
28 Dan Valdes   Plantation, FL17:21.2 202522  85 Cool Beans Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL44:39.5 233167  341 Colavita Racing Inc.
2 Lisa Gallagher (1 - Cat4)   Vero Beach, FL44:39.9 331932  448 Infinity Bike Shop
3 Zoe Mullins   Winter Garden, FL44:41.3 290669  499 Colavita Racing Inc.
5 Claudia Penaloza   York, SC46:19.1 283960  396 Riptide Cycling
6 Denise Fairbanks (2 - Cat4)   Tampa, FL44:56.2 272516  496 Gearlink Racing Inc.
7 Julie Pitts   Inverness, FL45:55.4 272986  406 Florida Velo
8 Autumn Holt (3 - Cat4)   Clermont, FL46:19.3 308099  457 Colavita Racing Inc.
9 Julia Fresne (4 - Cat4)   Lutz, FL45:55.3 307724  432 Florida Velo
10 Laura Korienek   Grandville, MI45:19.1 300609  453 Leadout Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL44:38.2 126302  107 ZMotion Racing Team
2 Julie Jerue   Lakeland, FL44:41.4 217819  162 Outspokin Bicycles
3 Trish Cohen   Tampa, FL44:46.6 218675  108 Florida Velo

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Vandenberg   Eagle, CO17:20.1 296888  117 Velobrew Cycling Club
2 Ann Weigel   Mckinney, TX18:03.9 288493  115 Orlando Road Club Inc
3 Mackenzie Collins   Canton, GA18:04.2 298888  119 Orlando Road Club Inc
4 Charlie Wright   Stuart, FL18:04.5 321610  122 Treasure Coast Cycling Association
5 Keegan Korienek   Grandville, MI18:06.2 314012  136 Leadout Racing
6 Ellie Korienek   Grandville, MI17:29.5 334622  137 REAL WOMEN TRI
7 Dominique McConnell   Orlando17:35.7 286748  158 Orlando Road Club Inc
8 Inge Vandenberg   Eagle, CO18:22.6 332916  124 Velobrew Cycling Club

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hernandez   Clermont, FL16:53.4 296605  265 Orlando Road Club Inc
2 Nicholas Collins   Canton, GA17:17.6 288702  414 Orlando Road Club Inc
3 Tate Harper   Orlando, FL17:18.1 306267  272 Colavita Racing Inc.
4 Anselm Teather   Merritt Island, FL17:18.5 256024  258 Colavita Racing Inc.
5 Hayden Blom   Jacksonville, FL17:18.6 304954  267 Velobrew Cycling Club
6 Austin Wright   Stuart, FL18:04.1 321612  266 Treasure Coast Cycling Association

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL44:58.5 196540  244 Florida Velo
2 Ken Schofield   Juno Beach, FL44:58.8 207006  275 ZMotion Racing Team
3 Victor Rodriguez   Tampa, FL45:07.3 175371  280 P/c Miller
4 Tim Ballenger   Orlando, FL45:18.3 293135  346 Compass Cycling Team
5 Didier Fresne   Lutz, FL45:18.5 289531  247 Florida Velo
6 Israel Vera   Miami, FL45:19.3 242172  277 ZMotion Racing Team
7 Mark Stein   Tarpon Springs, FL45:20.7 33966  292 Florida Velo
8 Will Larson   Dunedin, FL45:20.9 196529  253 Gearlink Racing Inc.
9 Dallas Rose   Oldsmar, FL45:21.4 207120  284 Gearlink Racing Inc.
10 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL45:21.5 239227  256 AG Bikes / Pink Panthers
11 Armando Hernandez   Tampa, FL45:21.6 336604  289 University Bicycle Center
12 Robert O'Malley   Clermont, FL45:22.0 26458  159 David's World Cycling
13 James Wright   Orange Park, FL45:23.2 68129  250 Jacksonville Racing Club
14 Vincent Cook   Palm Harbor, FL45:23.9 7670  248 Gearlink Racing Inc.
15 Michael Adams   Tampa, FL45:24.2 231630  255 Cross Creek Cycling Club-c4
16 Robert Kilcullen   North Port, FL45:24.7 139406  251 Best Of The Bay Cyclist
17 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL45:24.7 299873  218 AG Bikes / Pink Panthers
18 Robert Cutts   Orlando, FL45:24.9 140720  252 Orlando Road Club Inc
19 John Tanner   Clearwater, FL45:25.3 155000  287 Florida Velo
20 Greg Pickren   Oldsmar, FL45:26.2 242627  288 Gearlink Racing Inc.
21 Martin Kastan   Sarasota, FL45:28.9 65093  230 Best Of The Bay Cyclist
22 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL45:29.2 68653  146 ZMotion Racing Team
23 David Stedje   Lutz, FL43:42.3 33913  290 Best Of The Bay Cyclist
24 Sherri Stedje   Lutz, FL45:42.2 69689  291 Best Of The Bay Cyclist
25 Kirby Johnson   Largo, FL07:02.6 191757  281 Gearlink Racing Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerShimanoSpySierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee