Race Results for
Kenda Cup/Big Bear #2
Big Bear Lake, CA
(Event Information)
Cross Country on 06/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Clydesdales

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SKYLER GAMBRELL   1:40:58.21  770 TEAM BARHOPPERS
2 COLLIN LESLIE   1:41:02.41  557 
3 JACK WITHERS   1:42:12.33  559 
4 STEVEN WOMACK   1:44:46.24  558 
DNF MARVIN RILEY   DNF  959 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Burcham   Fallbrook, CA1:28:16.22 339012  965 
2 Erwin Lozano   Chula Vista, CA1:29:16.81 344616  1058 ACQUA AL2/SDBC
3 TOMMY FOUDY   1:34:07.55  1286 
4 PARKER FLETCHALL   1:51:19.89  1150 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MITCH ROBB   1:22:40.65  568 RITTE RACING
2 JUNU KANG   1:31:15.82  1812 PAA/REMAX
DNF WILL RASCHKE   DNF  657 SURF CITY CYCELRY

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TREY JARNO   1:31:27.41  999 BEAR VALLEY BIKES
2 KEVIN SUMMERS   1:32:15.19  946 
3 PRIIT UMBSAAR   1:33:46.48  1830 TEAM KOMPLETE
4 MANNY URIAS   1:37:38.59  472 SC VELO
5 Adam Torpey   San Diego, CA1:48:42.42 277031  1636 ACQUA AL 2/SDBC
6 JOSHUA MENTZOS   1:59:27.66  1808 
DNF ISRAEL BOCANEGRA   DNF  536 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Manuel Doblado   Anaheim Hills, CA1:21:26.80 308841  1028 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 ANTHONY FUTIA   1:28:38.41  1624 
3 Robert Urband   Santa Monica, CA1:28:40.34 309697  986 
4 JEFF ORGAN   1:31:36.21  1113 BEAR VALLEY BIKES
5 Noel Tabor   Lamesa, CA1:32:10.30 308490  1133 ACQUA AL 2/SDBC
6 AARON TARIN   1:57:57.48  1081 
DNF TIM RIZZI   DNF  1284 
DNF ROB CLOUTHIER   DNF  1275 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAX FLAXMAN   1:27:30.67  1119 TOPANGA CREEK BICYCL
2 CRAIG GRIFFIN   1:29:01.14  1117 
3 Eric Hatfield   Long Beach, CA1:29:24.10 315380  947 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 JUAN CARLOS GUARDDON   1:30:38.58  1293 
5 BRYAN BOLT   1:30:41.53  1040 BP BICYCLES
6 GENARO MEZA   1:39:08.80  931 BAGHOUSE
7 Jesus Ortega   Long Beach, CA1:39:42.00 242921  1137 CELO PACIFIC
8 RICHARD STOKES   1:44:15.09  985 
9 KEVIN WHITE   2:06:04.24  1129 
10 SIMON MILLER   2:09:52.61  1619 

Men - Cat 3 - Clydesdales - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF LAROCK   1:40:20.41  1156 
2 DAVID LE ANCE   1:40:39.16  1135 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 THOMAS FOUDY   1:51:05.25  776 
4 MIKE WEST   2:42:15.28  1165 
5 ROBERT MODICA   2:51:37.74  1813 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Johnson   Yucaipa, CA1:20:23.66 295620  1637 DONS BIKES
2 KEVIN JACKSON   1:25:21.41  1121 UNIVERSAL CYCLES
3 MIGUEL SUTTER   1:26:52.76  1219 PASADENA ATHLETIC AS
4 BOW LEMP   1:28:14.06  756 SHO-AIR/ROCK N ROAD
5 ANDREW LOEFFLER   1:28:14.67  469 PAA
6 PAUL THOMPSON   1:33:19.03  575 
7 Darius Khayat   San Marcos, CA1:34:48.50 276824  1014 
8 GREGORY BURCHAM   1:35:36.26  1278 
9 CHRIS FREE   1:35:43.49  1033 
10 TOM GUNDLOCK   1:36:29.15  566 
11 SAL MARTINEZ   1:36:56.68  1068 SC VELO
12 BRAD MATTHEWS   1:37:15.59  856 OAKLEY
13 STEVE MINNE   1:38:27.48  1020 HOPE RANCH RACING
14 ROBERT MILLER   1:38:39.94  1829 
15 DARREN CASDEN   1:40:27.53  950 ACQUA AL 2/SDBC
16 MARTIN LEIKANTS   1:54:37.39  1642 
17 BRENT CRAMER   2:09:25.42  1622 
DNF GEORGE BENT   DNF  1616 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEMETRIO ADAME   1:27:12.81  446 
2 Cor Ruiten   Foothill Ranch, CA1:27:39.72 327548  1111 HAMMER NUTRITION
3 Michael Rogers   Foothill Ranch, CA1:31:13.39 153409  1635 CYCLE WERKS
4 SEAN HICKEY   1:32:23.61  939 
5 IAN JONES   1:38:10.18  960 
6 JOE MCDANIELS   1:38:15.28  1076 
7 Mark Thome   Missoula, MT1:50:28.20 173433  1116 BACKBONE/PMBC
8 ALEX SOTO   2:10:16.63  567 
DNF MAX MCNEELEY   DNF  1831 

Men - Cat 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 mike sanchez   Phoenix, AZ1:27:35.87 305142  562 CARLOS OBRIEN PB TRI
2 GLEN TICHY   1:31:10.52  1032 
3 MIKE WATSON   1:33:54.35  1148 
4 CHRIS HARRELL   1:39:35.48  1277 BEAR VALLEY BIKES
5 ROBERT DRAPER   1:40:53.07  928 
6 STEVEN PARKER   1:42:57.28  1629 
7 ALAN SMALL   1:48:05.69  1212 
8 DAVID HESS   1:50:26.47  477 
9 THOMAS MALONE   2:05:15.15  1078 SHO-AIR/ROCK N ROAD
10 Bobby Bondurant   Big Bear City, CA2:21:01.55 107266  1801 BEAR VALLEY BIKES
11 ROBERT HUNT   2:25:19.27  1613 

Men - Cat 3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Fersch   La Habra, CA1:40:54.72 181198  935 
2 GEORGE CREZEE   1:53:40.98  1641 
3 GREG BARKER   2:40:41.32  1822 
4 PAUL ALLEN   3:43:26.00  1800 
5 SCOTT LONGNECKER   4:02:57.72  1618 
6 LES MELTON   4:37:22.69  1804 
DNF IGANCIO GUZMAN   DNF  1621 

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Williams   Big Bear City, CA1:16:50.01 255194  735 BEAR VALLEY BIKES
2 Christian Husband   Corona, CA1:25:52.33 291064  606 SHO-AIR/VELOSPORT
3 Cole Avery   Thousand Oaks, CA1:27:52.17 281632  714 FAST FRIDAY
4 Sean McELroy   Palmdale, CA1:38:50.06 331752  1086 TEAM BLOCK

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELLIOT REINECKE   1:16:47.87  453 SKULD RACING
2 Paul Hubbell   Wrightwood, CA1:18:46.74 138340  1262 ALLIANCE
3 DAVID GRANT   1:19:55.38  649 
4 Charlie Stone   Upland, CA1:24:16.46 220274  613 SC VELO
5 Jason Woodruff   Redlands, CA1:27:21.89 38904  726 29er CREW
6 JASON CHIODO   1:35:35.36  709 GRIPPED RACING
7 Matthew Thome   Costa Mesa Ca1:37:55.17 250200  1809 BACKBONE/PMB

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Kirkham   Hemet1:14:40.51 314470  593 HEMET HIGH SCHOOL
2 KYLE SKEEN   1:19:20.48  867 
3 Aubrey Smentkowski   Westminster, CA1:27:31.11 328030  674 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICKOLOUS SCHULTZ   1:14:10.08  741 BEAUMONT BIKE SHOP
2 Edward Kronfli   Santa Clara, CA1:24:27.67 304958  641 PASADENA ATHLETIC AS
3 JOEL TURNER   1:34:16.67  1820 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW JENSEN   1:14:24.69  576 WESTLAKE CYCLERY
2 Kyle Ireton   Portland, OR1:15:05.23 296055  676 California State University-San Marcos
3 JOSH BARRETT   1:27:29.25  1821 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chester Gillmore   Santa Barbara, CA1:19:06.14 269966  450 PLATINUM PERFORMACE
2 KENNY ORMONDE   1:22:28.15  723 SC VELO
3 Ray Snoke   Imperial Beach, CA1:22:58.62 341468  646 ACQUA AL 2/SDBC
4 ANTHONY TINTELNOT   1:26:46.93  995 
5 Seth Leidy   Berkeley, CA1:28:39.70 290798  474 BERKELEY BICYCLE CLU
6 Christopher Woodruff   La Canada Flintridge, CA1:28:44.66 300382  739 THE TEAM
7 Paul Trinkkeller   Canyon Country, CA1:29:07.40 273315  808 RUDY PROJECT
8 Cheyne McKeever   Huntington Beach , CA1:53:39.16 262304  685 BACKBONE RACING

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMIAH SMITH   1:15:04.22  431 FULLERTON BIKES
2 KEVIN MEHRENS   1:16:42.09  591 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 Jose LaureanoRamos   Chino Hills, CA1:17:57.50 286824  636 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 Robert Fitzroy   San Luis Obispo, CA1:23:47.75 337064  860 
5 Michael Page   Escondido, CA1:26:53.86 290599  601 ACQUA AL 2/SDBC
6 Matt Gregg   Phelan, CA1:29:29.46 239311  424 CHAINS REQUIRED
7 Robert Medina   Chino Hills, CA1:32:57.14 336666  666 VELO PASADENA
8 Jason Kolb   Newport Beach, CA1:50:53.88 333818  663 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Watkins   Upland, CA1:14:41.88 347444  665 VELO PASADENA
2 Chad Haynes   Las Vegas, NV1:16:59.30 218565  711 MANDALAY BAY/MCGHIES
3 NATE DAVIDSON   1:18:17.81  825 
4 ADAM MCCAMISH   1:18:59.49  1827 COATES CYCLERY
5 Daniel Eitman   Irvine, CA1:19:55.05 76629  748 
6 BRYAN BRUSICK   1:20:03.03  721 BEAR VALLEY BIKES
7 ALAN KADLEC   1:20:22.35  904 TEAM POLLI VELOCE
8 OSCAR MORALES   1:20:28.37  926 
9 DAN ACOSTA   1:24:37.58  684 
10 KARL SNEIDER   1:25:13.37  886 
11 Moises Molina   Mission Viejo, CA1:26:11.03 183955  1245 SHO-AIR/SONNANCE
12 Richard LaChina   San Diego, CA1:28:34.99 339772  680 SHO-AIR/ROCK N ROAD
13 JUSTIN BREAZSALE   1:29:36.24  1114 
14 JEROME LACOTE   1:37:07.57  1828 JAY THE HIL BIKES
15 TRAVIS MARTINEZ   1:45:31.62  1617 

Men - Cat 2 - Clydesdales - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSE RODRIGUEZ   1:23:30.32  664 
2 Michael Dulin   Rancho Santa Margarita, CA1:26:00.17 189906  732 MADDOG RACING
3 Chris Marsiguerra   Seaside, CA1:26:03.50 144195  682 JOSELYNS
4 Andrew Hart   Riverside, CA1:28:50.30 191056  629 BEAR VALLEY BIKES
5 MARK OLSEN   1:29:21.87  855 OAKLEY
6 Mike Abbott   Santa Barbara, CA1:31:43.60 252058  772 TEAM POLLI VELOCE
DNF Luke Werkhoven   Santa Barbara, CADNF 199565  884 PLATINUM PERFORMACE

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clinton Campbell   Yucaipa, CA1:16:38.96 271865  698 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 Alejandro Medina   La Mirada, CA1:19:05.87 260098  849 TEAM VELOCITY
3 Eric Larson   Sandy, UT1:20:30.24 339556  1634 
4 Norberto Oropez   Alhambra, CA1:21:51.82 272396  635 PASADENA ATHLETIC AS
5 Robert Winslow   Aliso Viejo, CA1:23:16.03 184442  443 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 John Reveles   Montrose , CA1:24:51.81 223036  800 PLATINUM PERFORMACE
7 ANTHONY GEIST   1:25:42.20  717 
8 DWAYNE OLSON   1:27:07.54  454 STRAIGHTLINE CONSTRU
9 ELMO KASSIN   Laquinta, CA1:30:06.54 281155  669 TEAM KOMPLETE
10 CHRIS GARAY   1:34:19.00  828 
11 Chad Smart   Corona, CA1:34:57.10 291314  801 SHO-AIR/ROCK N ROAD
12 DAVID LAWSON   1:38:33.69  1632 CELO PACIFIC
13 David Jenkins   Cardiff, CA1:39:35.06 177249  655 
DNF LEN GEIGER   DNF  724 SKULD

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Barense   Santa Barbara, CA1:14:21.84 304121  587 PLATINUM PERFORMACE
2 Greg Turner   Thousand Oaks, CA1:15:32.59 191067  659 PLATINUM PERFORMACE
3 FrodeAndre Evensen   Edwards, CA1:16:59.95 333774  798 SANTA CLARITA VELO
4 JON REDLINE   1:17:56.78  574 REDLINE CONSTRUCTION
5 DERON DODERO   1:20:00.61  670 SKULD RACING
6 Wade Arnold   Lakewood, CA1:24:11.80 192502  614 SC VELO
7 James Fuller   Riverside, CA1:24:19.74 87134  774 CYCLERY USA
8 Mark Avery   Thousand Oaks, CA1:24:38.55 130180  716 FAST FRIDAY
9 David Culbertson   Newbury Park, CA1:28:53.96 250553  703 PLATINUM PERFORMACE
10 David Turner   Glendale, CA1:29:08.55 251308  673 PASADENA ATHLETIC AS
11 GAVIN BURKE   1:29:33.76  747 BEAR VALLEY BIKES
12 REGGIE LAMSON   1:29:50.89  796 BEAR VALLEY BIKES
13 RICK MORRIS   1:40:39.00  755 OUTER CIRCLE RACING
14 RUBEN MARTINEZ   1:59:26.91  1170 
15 JEFF LENDRUM   2:13:52.39  1614 
DNF John Flores   Ladera RanchDNF 283871  561 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Williams   Solvang, CA1:22:47.44 378923  490 
2 YOSHIMI TSUJIO   1:26:39.05  817 HONDA BIKE CLUB
3 Mark Luke   Goleta, CA1:26:39.16 131303  863 PLATINUM PERFORMACE
4 DENNIS WHITE   1:28:52.56  572 
5 AL GARZA   1:30:00.45  623 
6 DAVID WILLIAMS   1:47:44.91  727 CELO PACIFIC
7 DAVE BAUMGARTNER   2:17:58.42  1612 

Men - Cat 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Uttke   Blue Jay, CA1:25:20.88 284459  595 BEAR VALLEY BIKES
2 TOMMY LATHROP   1:25:29.97  728 CRANK N STEIN CYCLIS
3 James Reilly   Redondo Beach, CA1:29:02.52 29477  869 BIKE PALACE-BACK ON
4 KEN RIDLEY   1:31:35.92  921 BEAR VALLEY BIKES
5 William Kaiser   Los Angeles, CA1:34:55.80 266941  744 UCLA CYCLING
6 Steve Bertrand   Carpinteria, CA1:35:34.34 196819  608 PLATINUM PERFORMACE
7 Douglas Benedon   Agoura, CA1:39:56.80 52776  580 BEAR VALLEY BIKES
8 TOM SITTON   1:58:58.89  425 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 2 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Blakeslee   Big Bear City, CA1:31:11.17 334790  1236 
2 Philippe Minniti   Canyon Country, CA1:41:11.30 183822  681 TEAM APE
3 ED MUNDY   1:52:37.45  691 CHINO INCYLCE
4 HORACIO RAMIREZ   1:52:49.72  671 
5 Steven Engelgau   Lake Arrowhead, CA2:02:22.00 263284  690 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Stephenson   Aliso Viejo, CA1:50:26.07 107621  236 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 Ryan Clark   Laguna Hills, CA1:51:16.11 242802  1628 CYNERGY CYCLES
3 Timothy Sparks   Moorpark, CA1:53:07.34 250370  222 METAL MTN
4 Coley King   Venice, CA1:55:06.47 19156  265 VELOWORX
5 Alexis Seletzky   Los Angeles, CA1:58:52.43 194792  307 CYNERGY
6 Eric Bradley   Placentia, CA2:03:25.82 192032  177 KENDA BACKBONE
7 David Hekel   Escondido, CA2:14:26.43 331094  226 SKULD RACING
8 Jason Butler   San Diego, CA2:38:30.45 240062  225 ACQUA AL 2/SDBC
DNF Ryan Holdorf   Ventura, CADNF 345734  185 

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JORDAN ROMERO   2:29:09.42  1633 FRS/BEAR VALLEY BIKE
DNF Matthew Erbentraut   Novato, CADNF 353650  571 

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams   Big Bear City, CA1:42:22.37 227522  203 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Wild   San Jose, CA1:50:24.13 285975  206 TRAILHEAD CYCLERY
2 Chris Jackson   Burbank, CA1:50:43.24 301878  242 CASTEX RENTALS
3 preston gifford   Fullerton, CA1:52:56.48 343458  1819 SHO-AIR/LA HABRA CYC
4 Vu Le   Temple City, CA1:58:10.55 234645  207 TREK MTN CO-OP
5 MAREK MITCHELL   1:58:11.04  299 WESTLAKE CYCLERY
6 Taylor Lamson   Big Bear Lake, CA2:10:00.29 323366  319 BEAR VALLEY BIKES
7 RAMON ESCOBAR   2:24:36.26  1605 TEAM SOLE

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Parson   Covington, LA1:46:50.80 236117  342 BIKE BAKERSFIELD
2 Stephane Roch   San Diego, CA1:52:32.56 199861  361 SKULD RACING
3 John Muller   Fullerton, CA1:54:07.32 309023  223 SHO-AIR SPECIALIZED
4 Eric Colton   Mountain View, CA1:58:55.36 284235  186 THE TEAM
5 TED DEVITO   1:59:03.17  427 BEAR VALLEY BIKES
6 Jason Wolf   Diamond Bar, CA2:05:51.59 345226  346 INCYCLE
7 Barret Fishner   Lillington, NC2:08:27.31 235136  166 MANDALAY BAY/MCGHIES
DNF JOSE ALFREDO PACHECO   DNF  549 

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Kady   Placentia, CA1:41:47.30 191004  358 SHO-AIR/SPECIALIZED
2 Marco Arocha   Thousand Oaks, CA1:43:11.05 287924  217 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 Griffith Vertican   Santa Ana, CA1:47:46.39 95837  304 BEAR VALLEY BIKES
4 James O'Neal   Chatsworth, CA1:49:40.88 82091  349 HAMER NUTRITION
5 DJ Claassen   Chino Hills, CA1:49:50.32 329690  266 VELOSPORT/SHO-AIR
6 Christopher Crosby   Boulder, CO1:53:02.27 83482  365 ZUMWALTS BICYCLE CEN
7 Humberto Castro   Anaheim, CA1:56:25.05 245798  321 BACKBONE RACING/TOMA
8 Alfredo Marquez   San Diego, CA1:56:55.65 341596  255 CYCLE-WORLD
9 Paul Sheppard   Arcadia, CA2:07:46.89 310684  176 OTBMBC
10 MATT SMITH   2:11:00.25  1604 
11 Stephen Marshall   Big Bear Lake2:20:14.79 122108  165 FASCAT COACHING
12 JOHN EVERMAN   2:25:57.96  1623 
DNF DJ Limardi   Goleta, CADNF 301235  444 PLATINUM PERFORMANCE

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Mann   Lake Elsinore, CA1:46:03.55 271958  160 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 David Sheek   Huntington Beach, CA1:49:29.18 250444  540 SDG/Felt
3 Chris McKee   Coronado, CA1:50:07.06 305306  335 LINKED CYCLING
4 Ryan Cox   San Juan Capistrano, CA1:55:07.85 287269  237 LINKED CYCLING
5 JESSE HAYNES   1:56:59.91  1603 
6 Daniel Perez   Corona, CA1:58:08.20 238167  175 BEAR VALLEY BIKES
7 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA1:59:50.61 129745  220 BACKBONE
8 Stuart Gonzalez   Riverside, CA2:06:51.87 181200  215 BEAR VALLEY BIKES
9 Michael Farkas   Sandiego, CA2:07:00.93 302153  725 ACQUA AL 2/SDBC
DNF Eric Bostrom   Newbury Park, CADNF 326206  322 SHO-AIR/SPECIALIZED

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hileman   Las Vegas, NV1:48:08.07 162082  292 EYE-GEAR US.COM
2 Todd Booth   Santa Barbara, CA1:50:59.75 4249  199 PLATINUM PERFORMACE
3 Mark Mazakas   Lake Arrowhead, CA1:52:08.30 185833  370 SC VELO
4 Terry Crouse   Monrovia, CA1:53:31.73 254631  173 RITTE RACING
5 Mario Correa   Chino Hills, CA1:55:37.70 192099  324 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 Roger Moore   Santa Barbara, CA1:58:39.23 24953  312 PLATINUM PERFORMACE
7 Sean Smith   Laguna Niguel, CA2:00:20.43 115418  184 LINKED CYCLING
8 Steve Boyd   San Diego, CA2:00:44.95 219929  366 ACQUA AL 2/SDBC
9 JOHN UMALE   2:03:08.00  182 SANTA CLARITA VELO
10 Keith Newsome   Bakersfield, CA2:13:28.22 79109  168 
11 ED KORB   2:26:26.41  1815 
12 DAVE EMIG   2:36:52.59  1606 
13 JEREMY WRIGHT   2:41:57.29  448 
14 DAVID LAWRENCE   3:33:35.89  1627 

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA1:48:04.70 210789  258 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 Todd Stephenson   Aliso Viejo, CA1:49:41.00 164458  246 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 Jonathan Flagg   Newport Beach, CA1:53:35.96 11778  350 BIG ORANGE/CYNERGY
4 ALEX TENO   1:55:17.20  163 WESTLAKE CYCLERY
5 Daryll McKenzie   Marana, AZ1:57:47.89 138171  158 TEAM RHINO
6 Eric LeDet   Cardiff By The Sea, CA1:59:24.02 341132  334 
7 Richard Kim   Anaheim Hills, CA2:00:09.24 246854  259 SHO-AIR/ROCK N ROAD
8 Brian Teed   Prescott, AZ2:05:53.88 131041  417 

Men - Cat 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Sullivan   Encinitas, CA1:48:46.55 159062  153 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 Johnny O'Mara   Laguna Niguel, CA1:51:59.53 50872  338 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 John Biron   Newbury Park, CA1:58:20.42 79727  201 PLATINUM PERFORMANCE
4 Francisco Vidal   Newhall, CA1:58:48.78 289756  221 SANTA CLARITA VELO
5 Keith Koller   Yuma, AZ1:59:42.23 19606  200 JOHNNY YUMA'S
6 Charles Morris   Orange, CA2:04:22.54 25120  1826 SDG FELT
7 Stuart Thomsen   Corona, CA2:14:10.40 35500  238 

Men - Cat 1 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Swank   Crestline, CA1:55:34.16 215598  212 BEAR VALLEY BIKES
2 Jon Miller   Newbury Park, CA2:02:08.91 167489  174 PLATINUM PERFORMACE
3 Banner Moffat   La Crescanta, CA2:05:45.90 127246  1816 PASADENA ATHLETIC AS
4 Ben Eisley   Claremont, CA2:36:52.91 78103  194 SC VELO

Men - Cat 1 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Storm   Apple Valley, CA1:31:35.84 82406  170 
2 Richard Manzella   Santa Monica, CA1:50:13.53 245515  218 VELOWORX

Men - Cat 1 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stan Ford   Temcula1:28:51.72 12017  245 SOCAL CM
2 Brian Kiniry   Santa Maria, CA1:44:06.92 101576  683 TEAM APE
3 Roger Sexton   Valencia, CA1:45:04.34 142061  171 TEAM APE
4 Russ Fay   Orangevale, CA2:04:33.84 11347  205 SHO-AIR/ROCK N ROAD

Men - Cat 1 - Master - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Riley   Aptos, CA1:50:12.71 204167  189 BIKE STATION APTOS
2 Buz Brockway   Granada Hills, CA1:53:42.77 86705  195 TEAM APE

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Valdez   Hemet, CA1:36:17.39 280759  97 WHOLE ATHLETE-SPECIA
2 John Nobil   La Jolla, CA1:41:41.96 26168  29 BEAR VALLEY BIKES
3 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA1:42:42.20 292509  20 STEVEN K PRO TEAM
4 BRENDON DAVIDS   1:47:18.39  492 TEAM JEEP SOUTH AFRI
5 Matthew Freeman   Redlands, CA1:48:00.51 172215  116 FISHER 29er CREW
6 Eric Bierman   Newport Beach, CA1:49:49.04 44269  96 STEVEN K SPORTS
7 Paul Freiwald   Lake Forest, CA1:51:08.60 12367  31 PIVOT CYCLES
8 ALEX ESTRADA   1:58:21.51  414 WORLD CYCLES
9 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA2:04:42.06 15935  27 BEAR VALLEY BIKES
10 STEVE KINNEY   2:23:57.65  1810 
DNF MIGUEL VALADEZ   DNF  34 ELLSWORTH

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEC BURTON   1:19:48.70  440 BEAR VALLEY BIKES
2 DYLAN EATON   1:36:33.96  976 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 BRODY MCDONALD   1:38:51.22  1825 OMEGA BIKE SHOP
4 DANTE SILVA   1:38:55.21  954 AXO
5 Pablo Lozano   Chula Vista, CA1:51:11.84 344612  1045 ACQUA AL2/SDBC
6 Ethan Sanchez   Winchester, CA1:52:36.69 318040  971 ICCC-St. Louis
7 TREVOR WRIGHT   1:52:53.25  1207 
8 GARETH EATON   2:51:06.31  975 SHO-AIR/ROCK N ROAD
9 ETHAN SANDERS   3:15:58.21  1824 PAA

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Hickey   Monrovia, CA1:09:35.49 319320  987 TEAM PABLOVE
2 CHASE DOWTY   1:22:13.09  1296 
3 Jonah Sanchez   Winchester, CA1:31:33.65 306696  973 International Christian Cycling
4 ZACHARY BURTON   1:37:18.39  439 BEAR VALLEY BIKES
5 JOHANN AUER   1:58:58.50  1806 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kristian kaekul   Monrovia, CA1:06:52.50 346250  938 
2 RYAN BURTON   1:08:18.69  438 BEAR VALLEY BIKES
3 Tristan Hickey   Monrovia, CA1:10:43.54 334046  988 TEAM PABLOVE
4 NATHAN JACKSON   1:11:01.30  1120 UNIVERSAL CYCLES
5 SEAN MURPHY   1:19:13.26  1639 BEAR VALLEY BIKE
6 DEREK FLANIGAN   1:38:29.12  1012 
7 IMEH NSEK   1:56:17.65  1124 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEGAN BRADLEY   1:46:28.73  1620 
2 CAMILA FERNANDEZ   1:55:06.02  573 
3 DALMA FELENYI   1:56:42.05  1626 
4 Reka Felenyi   Lake Arrowhead, CA2:01:52.33 354740  1625 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON HYDE   1:51:34.27  1174 BEAR VALLEY BIKES
2 RENA KAMBARA   3:38:55.27  488 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Treadway   Los Angeles, CA1:50:15.74 302255  982 PASADENA ATHLETIC AS
2 MICHELLE HOWELL   2:18:17.17  1082 
3 Veronica Perez   Fullerton, CA2:26:30.44 310823  1092 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 BRANDI JOHNSON   2:51:29.05  1638 HOME INSTEAD SR CARE
DNF CAROL SILBERBERG   DNF  1607 
DNF STIRLING ELLIOTT   DNF  1054 BEAR VALLEY BIKES

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN BAUER   1:59:36.33  1031 PASADENA ATHLETIC AS
2 MICHELLE RUSSELL   2:13:03.88  1027 BEAR VALLEY BIKES
3 JANET MAXWELL   2:36:30.00  1608 
4 DENISE JAYNE   3:03:56.67  1193 BEAR VALLEY BIKES

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louise Boyer   Agoura, CA2:04:48.20 303623  980 BEAR VALLEY BIKES
2 Anne Catherine Roch-Levecq   Oceanside, CA2:14:31.96 279897  1108 
3 CINDY ALLEN   3:41:26.00  1643 
4 KATHY PORTIE   4:04:41.64  569 BEAR VALLEY BIKES
5 HOPE TROMPETER-GUZMAN   4:34:37.45  560 
6 VICKY MELTON   4:39:32.33  1803 
DNF Theresa Bendurant   Big Bear City, CADNF 192505  1802 MT MISFITS

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Miller   Glendora, CA1:39:01.60 350062  611 INCYCLE

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Henderson   Valley Center, CA1:34:21.95 286147  672 TREK SAN DIEGO
2 VERONICA ELIASSON   1:49:56.81  603 BEAR VALLEY BIKES

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lana Newsome   Bakersfield, CA1:36:31.27 197378  588 
2 Susan Thompson   Los Angeles, CA1:40:22.56 187715  679 PASADENA ATHLETIC AS
3 JEANNE SCHEETZ   1:48:15.36  596 COATES CYCLERY
4 RACHELLE SUAREZ   1:51:57.15  688 
DNF JANE BAUMGARTNER   DNF  1609 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRETCHEN GARCIA   1:38:27.97  704 TREK SAN DIEGO
2 LORRAINE BENNETTE   4:53:40.82  1601 

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn LaPointe   San Diego, CA2:48:06.50 221349  333 3dyn

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Dvorak   Reseda, CA1:54:19.01 252867  1823 BEAR VALLEY BIKES
2 ANGELA MEYERS   2:53:44.84  1602 BEAR VALLEY BIKES
3 RACHAEL GHRIST   3:39:47.30  1600 BIG BEAR VACATIONS

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vanessa Humic   Long Beach, CA2:18:01.57 250250  161 BACKBONE ADVENTURE C
2 HEATHER DEVITO   2:24:01.11  428 BEAR VALLEY BIKES
3 Kimberly Ridgeway   Las Vegas, NV2:24:02.00 341558  710 MANDALAY BAY/MCGHIES
4 CYNTHIA MIRANDA   2:26:47.15  188 BEAR VALLEY BIKES
5 Karen Vidales   Chula Vista, CA2:50:43.79 173427  564 

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annabelle Nenninger   Lake Forest, CA2:26:53.99 276944  286 PIVOT CYCLES
2 CATHLEEN CALKINS   2:58:44.22  1283 
3 Heidi Volpe   Topanga, CA2:59:00.00 262291  323 SHOAIR/ ROCK N ROAD

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Gray   Foothill Ranch, CA1:35:00.59 2919  705 TREK SAN DIEGO
2 Janet Staten   Miraloma, CA1:47:13.93 307037  154 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Mann   Lake Elsinore, CA2:01:06.44 268587  451 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 DEYANIRA GUERRERO   2:04:02.75  99 ELLSWORTH

Women - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SOFIA TRUJILLO   1:19:45.13  1005 
2 HAYLEIGH KIRKHAM   1:19:45.54  989 HEMET HIGH SCHOOL
3 Elle Williams   Big Bear City, CA1:23:30.15 302781  1298 BEAR VALLEY BIKES
4 SARAH AUER   1:38:06.57  1805 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaOSMOCUOREShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee