Race Results for
La Tierra Torture
SANTA FE, NM
(Event Information)
Cross Country on 05/01/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Appenzeller   Albuquerque, NM 270042   Club Team
2 Bo Franklin   Taos, NM 259760   Team F.I.Taos
3 caleb Kast   Taos, NM 348654   Team F.I.Taos
4 John Algermissen   Albuquerque, NM 346300   Goathead Jr. Devo
5 Seamas Alessio   Albuquerque, NM 348728   Goathead Jr. Devo
6 Cole Airheart   Albuquerque, NM 342488   Sport Systems Mountaintop Cycling
7 Trempealeau Morninglight      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amos Little      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kent chou   Santa Fe, NM 275761   
2 Chris Hereford      
2 Jeff Melton      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Gans      
3 Kelly Sisneros      
4 Derek Sundquist      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 william johnson      
2 Scott Wong      
3 john evaldson      
4 Brian Short      
5 ARVID LUNDY      
6 Bob Franklin   Taos, NM 259763   Team F.I.Taos
7 Milan Zeman      
8 Tim Gaffney   Angel Fire, NM 268679   Team F.I.Taos
9 Pat Brown      
10 Fred Shelley      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Squires   Santa Fe, NM 354332   
2 Earl Gage      
3 Kaden Murdock   Lascruces, NM 310277   ZiaVelo Racing Club

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Stam   Albuquerque, NM 300180   Cafe Giuseppe
2 Mark Mueller      
3 Randy John Jr   Kirtland Nm 339548   
4 Daniel Fredrickson   Albuquerque, NM 149575   ZiaVelo Racing Club
5 Nicholas Peterson      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Mehojah      
2 Richard Triplett   Los Alamos, NM 236998   
3 Eric Helewicz   Rio Rancho, NM 311178   
4 Pedro Murga      
5 Silvio Lopez      
6 matthew arviso      
7 RJ Ponchione      
8 Nathan Conley      
9 Eytan Krasilovsky      

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Gallegos   Albuquerque, NM 276809   Race Team
1 Joshua Squires      
2 David Jordan   Albuquerque, NM 18272   Olev Rapido / The Kickstand
3 Chris Morgan      
3 Vernon Abeyta   Albuquerque, NM 298812   Club Team
4 barry omelinn   Albuquerque, NM 342170   
5 David Sammeth      
6 Kirk Rhinehart   Santa Fe, NM 190563   
7 Stefan Grande   Alamogordo, NM 307801   
8 John Caskey      
9 Eric Manske      
10 Greg Geubelle      
11 Chris Sheehan      
12 David Halliburton   Mesilla Park, NM 245084   ZiaVelo Racing Club
13 Dal Haynes      
14 Larry Davis      
15 anthony larranaga      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Rose   Las Cruces, NM 246423   
2 david bernstein   Losranchos, NM 286363   
3 Brent Lesley   Rio Rancho, NM 212152   The Bicycle Company Team
4 Charles Peper   Los Alamos, NM 189250   New Mexico Bicycle Racing Association
5 Randall Silva   Albuquerque, NM 32666   Nob Hill Velo
6 Robert Cipoletti   Albuquerque, NM 275479   
7 Douglas Young      
8 David King      
9 Timothy O'Donoghue      

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Orion Staples   Losalamos, NM 291769   Race Team

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ 253218   
2 Charlie Rundell   Amarillo, TX 326560   
3 David Vaughn   Carlsbad, NM 257419   
4 Nicholas Martinez   Albuquerque, NM 210302   
5 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM 276613   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Briggs   Albuquerque, NM 114584   Sport Systems Mountaintop Cycling
2 Daniel Swinton   Albuquerque, NM 86276   
3 Andy Stravers   Gallup, NM 251819   Rez Dog Racing
4 Kevin Ledwith   Albuquerque, NM 294277   The Bicycle Company Team
5 Michael Wagener   Taos, NM 279657   Team F.I.Taos
6 Scott Spangler   Albuquerque, NM 259921   
7 Doug Kast   Taos, NM 168950   Team F.I.Taos
8 Chuck VanDrunen   Gallup, NM 278927   
9 Bryan Struve   Albuquerque, NM 337316   
10 Lawrence Herrera   Albuquerque, NM 275724   Sport Systems Mountaintop Cycling
11 Jacob Gonzales   Taos, NM 245268   Team F.I.Taos
12 Kevin Ormerod   El Prado, NM 183485   Team F.I.Taos

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bret Bernard   Cochiti Lake, NM 147082   
2 Richard Murdock   Las Cruces, NM 25455   ZiaVelo Racing Club
2 Scott Kuipers      
3 Robert Romero   Santa Fe, NM 173389   
4 Richard Capener   Albuquerque, NM 309900   
4 Rod Bush   Bosque Farms, NM 45143   
5 Michael Mangan   Albuquerque, NM 223915   
6 Randy Flores   Santa Fe, NM 11878   
7 Todd Kurth   Santafe, NM 291818   
8 Pete Stilwell   Los Alamos, NM 134394   
9 Tony Farrar      

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Simpson   Las Cruces, NM 32773   
3 Jerry Little   Las Cruces, NM 271776   
5 Pat Caldwell   Albuquerque, NM 122977   
6 Ken Gauthier   Pittsfield Ma 221507   
7 Brent Bonwell   Santa Fe, NM 307144   

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Brenneman   Santa Fe, NM 4755   
2 Dax Kastrin   Albuquerque, NM 195035   The Bicycle Company Team

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Fortin   Albuquerque, NM 309033   
2 Sparrow Skywalker      

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramleen Phylli Erker      
2 Sarah Fair      

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Silva   Albuquerque, NM 299700   Nob Hill Velo
2 Natasha Powers   Erie, CO 86295   
3 Donna James      
4 Chandler Rhinehart      

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Barnett      

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackie Rea      
2 Rachel Weaver      
3 Heather Sood      
4 Delania Sather      

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 patricia peck   Santa Fe, NM 277797   Spokettes Racing
2 Cat Downing      
3 Kerry Dalen      
4 Jeanette Brasher      

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laurie Mauderly-Bush   Bosque Farms, NM 245559   
2 Caroline Colonna   Taos, NM 117084   Team F.I.Taos
3 Rose Haack   Albuquerque, NM 313086   Club Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee