Race Results for
Tour de Tuscaloosa
Tuscaloosa, AL
(Event Information)
Road Race on 03/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aditya Gummadi   Suwanee, GA 279393   Frazier Cycling Juniors
2 Jackson McNear   Louisville, KY 301315   Red Zone Cycling
3 Arvin Jansen   Nashville, TN 313306   Trace Bikes
4 Sheldon Brown   Lexington, KY 291025   McDonalds Cycling Team
5 Wes Baumhower   Fairhope, AL 337648   Frazier Cycling Juniors
6 David Worsnop   Atlanta, GA 336546   Fulton Flyers Devo
7 gus grow      
8 Blake Wilson   Acworth, GA 336652   Frazier Cycling
9 John Sherrell   Fairhope, AL 339920   Frazier Cycling Juniors
10 Nathan duncan   Mobile, AL 334666   Frazier Cycling Juniors
11 Judson Sherrell   Fairhope, AL 339926   Frazier Cycling Juniors

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Kronberger   Dothan, AL 318476   Heritage Bank/PCP
2 Alexander Dijkema   Lawrenceville, GA 273828   
3 Ben Glover   Louisville, KY 292770   Red Zone Cycling
4 Miguel Gonzalez   Lawrenceville, GA 306688   
5 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158   Fulton Flyers Devo
6 Nick Oestreich   Powder Springs, GA 277048   Fulton Flyers Cycling Club
7 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA 279392   Frazier Cycling Juniors
8 James Todd   Norcross, GA 272621   Frazier Cycling
9 Alex Hernandez   Gulf Breeze, FL 321478   
10 Alexander Wexler   Suwanee, GA 257892   Frazier Cycling Juniors
11 Joseph Monahan   Covington, LA 325480   Desire Title Racing
12 Parker Haney   Duluth, GA 331590   Frazier Cycling
13 Rishi Teja Mocherla   Alpharetta, GA 277334   Frazier Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Belcher   Opelika, AL 318744   
2 JONATHAN CUCAZ   Lawrenceville, GA 288098   Frazier Cycling Juniors
3 Robert Monahan   Covington, LA 298696   Desire Title Racing
4 Charles Snead   Northport, AL 262201   Velo City Pro Cycle
5 Trip Volnoff   Irvington, AL 333272   Frazier Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JT Winders   Aberdeen, MS 319646   
2 Alex Dayton   Kingsport, TN 271461   Mock Orange Racing
3 Benjamin Rothschild   Atlanta, GA 288121   Frazier Cycling
4 Jacob Mosella      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Scott   East Point, GA 127452   Peachtree Bikes
2 Joseph Ruf   Harvest, AL 50361   Spring City Cycling Club (SCCC)
3 igor rudalev   Alpharetta, GA 261409   Peachtree Bikes
4 Steven Carrell   Norcross, GA 6251   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
5 Jim Brock   Birmingham, AL 4911   Ivan Leonard Chevrolet
6 Donald Davis   Pensacola, FL 201550   West Florida Wheelmen
7 phillip dobbs   San Diego, CA 249894   West Florida Wheelmen
8 Ron Williams   Auburn, AL 148667   Ivan Leonard Chevrolet
9 Will Hibberts   Birmingham, AL 16076   Ivan Leonard Chevrolet
10 Vince Sutton   Chesapeake, VA 196482   Red Mountain Wheelmen
11 Brendon Hale   Minneapolis, MN 56245   Atlas Cycling
12 David Darden   Birmingham, AL 173143   SmithLock
13 James Hall   Birmingham, AL 85274   SmithLock
14 Miroslav Novak   Huntsville, AL 127462   Alabama Masters Cycling
15 Christopher Cundiff   Owens Cross Roads, AL 138418   Bicycles ETC. INC.
16 Kurt Page   Murfreesboro, TN 145792   SVMIC Cycling
17 John Stimpson      
18 Keith Knittle   Franklin, TN 196586   SVMIC Cycling
19 Robert Hope   Tuscaloosa, AL 201983   Velo City Pro Cycle
20 Matt West   Germantown, TN 204284   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
21 Leonard Moon   Alabaster, AL 238501   Tria Market / DonohooAuto
22 Robert Brokaw   Rochester, IL 255405   Wheelfast Cycling Team
23 Firmon Hardenbergh   Tucker, GA 160098   Peachtree Bikes
24 Todd Huber   Nashville, TN 209900   SVMIC Cycling
25 Doug Goodwin   Birmingham, AL 272564   Red Mountain Wheelmen
26 Michael Tindol   Suwanee, GA 242943   Frazier Cycling
27 Paul Weaver   Northport, AL 311710   Druid City Bicycle Club
28 Thad DeHart   Spring Hill, TN 224187   SVMIC Cycling
29 Roger Larsen   Columbus, MS 336542   
30 Rick Carpenter   Germantown, TN 203368   Amateur Cycling Club of Memphis
31 Mike Herring   Pelham, AL 78492   CCR

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Hornbacher   Huntsville Al 340352   Spring City Cycling Club (SCCC)
2 Ed Merritt   Boone, NC 301877   BBC p/b WheelWorx
3 Kevin Pawlik   Homewood, AL 306293   
4 Jay Peer   Millington, TN 340298   BPC Cycling
5 david carlton   Albany, GA 300553   Heritage Bank/PCP
6 Danny Boone   Olive Branch, MS 334030   BPC Cycling
7 Adam Morris   Belden, MS 337684   Absolute Racing Team
8 Christopher Palk   Cookeville, TN 293631   Calfkiller Cycling Team
9 Brandon Thornton   Birmingham, AL 340384   BBC p/b WheelWorx
11 Timothy Kilpatrick   Slocomb, AL 287497   
12 Travis Lewis   Philadelphia, PA 345128   
13 Dennis Custer   Chattanooga, TN 323380   Krystal Cycling Team
14 Ross Livingston      
15 Zachary McCool   Redfield, AR 308184   
16 Michael Lightman   Memphis, TN 334548   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
17 Mike Reeves   Gardendale, AL 342858   
18 Michael Sallinger   Montgomery, AL 304770   Competitive Velo
19 Mason Reaves   Birmingham, AL 293231   
20 William Parker   Memphis, TN 334438   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
21 Eric Wilson      
22 jonathan pence   Memphis, TN 338738   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
23 Tim Mistretta   Madison, MS 100469   Absolute Racing Team
24 blake bennett      
25 Bernd Greimel   Tuscaloosa, AL 337896   
26 David Haney   Duluth, GA 335282   Frazier Cycling
27 William Belser   Birmingham, AL 347426   
28 Eli Wemyss   Cedar Hill, TN 292403   BPC Cycling
29 Brad Malone   Germantown, TN 340192   
30 Nghi Tran   Germantown, TN 333488   Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
31 David Sandy   Northport, AL 334026   
32 RUBEN ESPINOSA      
33 Robb Pressley      
34 Ryan Bastien      
35 Scott Hanson   Natchez, MS 308037   Indian Cycle Racing
36 Jeremy Drummond   Tuscaloosa, AL 345320   DCBC
37 Roger Wakelin   Suwanee, GA 337244   Frazier Cycling
38 Duane Hebert   Roswellroswell, GA 341566   Frazier Cycling
39 adam wieser      
40 Justin Reynolds      
41 Ryan Brewer      
42 Danny Trueblood      
43 Anthony Perez      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Hudgens   Milton, FL 258431   West Florida Wheelmen
2 David Anthony   New York, NY 280592   BH/Garneau
3 Kyle Taylor   Nashville, TN 271016   Indian Cycle Racing
4 Christopher Spencer   Memphis, TN 272507   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
5 Warren StJohn   New York, NY 287213   Teany Cycling
6 JT Winders   Aberdeen, MS 319646   
7 Tim Moore   Collierville, TN 254741   Memphis Velo- Smith & Nephew
8 stephen hyde   Easthampton, MA 305773   West Florida Wheelmen
9 Bryan Thames   Memphis, TN 296731   BPC Cycling
10 Jeffrey Davis   Nashville, TN 304050   SVMIC Cycling
11 Ryan Couture   Slocomb, AL 277111   Heritage Bank/PCP
12 Matthew Burks   Birmingham, AL 276423   BBC p/b WheelWorx
13 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers Cycling Club
14 Daniel Price   Ooltewah, TN 308372   Krystal Cycling Team
15 Jacob Black   Montgomery, AL 308528   U of Alabama
16 Andrew Williamson   Fairhope, AL 278577   
17 Robert Gannon   Columbiana, AL 228951   BBC p/b WheelWorx
18 Mitchell Evans   Baton Rouge, LA 216985   Raising Cane's Racing
19 Steve Johnson   Destrehan, LA 259883   Desire Title Racing
20 Berkeley Burbank   Memphis, TN 424   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
21 Davis Yarbrough   Huntsville, AL 309659   University of Alabama-Huntsville
22 Steve Fermanich   Bartlett, TN 209338   Memphis Velo- Smith & Nephew
23 Kevin Bevis   Birmingham, AL 298048   Steel City Cycling
24 N Blake Gill   Northport, AL 154879   
25 Christopher Phillips   Vienna, VA 299000   U of Alabama
26 Benjamin Webster   Cookeville, TN 37510   Calfkiller Cycling Team
27 Greg Tant   Madison, MS 290458   MSMOC
28 Brian Rejack   Normal, IL 299139   Harpeth Bicycles Racing
29 Shawn Ewing   Nashville, TN 307062   Harpeth Bicycles Racing
30 Daren Rogers   Soddydaisy, TN 302941   Krystal Cycling Team
31 Dale Chrystie   Collierville, TN 274171   Memphis Velo- Smith & Nephew
32 Stephen Wilham   Ooltewah, TN 241353   Krystal Cycling Team
33 Ronald Greenway   Hoover, AL 268929   Red Mountain Wheelmen
34 Kenneth Sanders   Birmingham, AL 229016   Steel City Cycling
35 John McCarrell   Tucson, AZ 311812   SVMIC Cycling
36 Ellis Caldwell   Murfreesboro, TN 302414   SVMIC Cycling
37 Joe Lehner   Greer, SC 287920   Headstrong
38 Selby Holler   Opp, AL 318900   
39 Ivan Murdock   Clarksville, TN 298503   Team Bikes and Moore
40 Dan Henry   Chattanooga, TN 283827   Krystal Cycling Team
41 Andrew Boyd   Hoover, AL 173776   Red Mountain Wheelmen
42 Lawrence Russell   Woodbury, TN 304194   Tri-Cities Road Club
43 Todd Hollingsworth   Northport, AL 289406   Velo City Pro Cycle
44 John Adams   Birmingham, AL 202669   
45 Michael Proffitt   Colorado Springs, CO 286221   Competitive Velo-Road
46 James Cook   Collierville, TN 306054   BPC Cycling
47 Mitchell McIntosh   Hoover, AL 305046   
48 Anthony Drake   Birmingham, AL 268041   Red Mountain Wheelmen
49 michael allison   Irondale, AL 276051   
50 Kyle Kruger   Norman, OK 229411   Snapple Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBrien   Milton, FL 278514   West Florida Wheelmen
2 Mathew Meunier   Nashville, TN 295183   NashvilleCyclist.com
3 Edward Whitehorn   Tuscaloosa, AL 197019   Velo City Pro Cycle
4 David Goodman   Suwanee, GA 229367   Frazier Cycling
5 Philip Thompson   Birmingham, AL 171646   Birmingham Velo
6 Daniel Wisner   Metairie, LA 260014   Tiger Cycling Foundation
7 Victor Karm   Phenix City, AL 239403   
8 Andrew Macrae   Atlanta, GA 257951   Frazier Cycling
9 Matthew Russell   Woodbury 300391   TCRC Juniors p/b Anytime Fitness
10 David Ansel   Nashville, TN 266459   S3 Racing Team
11 Mitchell Jacaruso   New York, NY 282121   Jonathan Adler Racing
12 Ryan Bosio   Cordova, TN 65704   Marx and Bensdorf Cycling Team
13 hunter Meyer   Cohutta, GA 308393   Chattanooga Performance Devo
14 Daniel Rudalev   Alpharetta, GA 277981   
15 Justin Bynum   Birmingham, AL 266282   Tria Market / DonohooAuto
16 Tony Esposito   Anniston, AL 173319   BBC p/b WheelWorx
17 Todd Hickman   Byhalia, MS 242673   Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
18 Preston Beasley   Fultondale, AL 274542   Velo City Pro Cycle
19 Scott Newberry   Memphis, TN 298377   Marx and Bensdorf Cycling Team
20 John Brizzard   Pensacola, FL 275771   West Florida Wheelmen
21 Francis Asprodites   New Orleans, LA 201617   Tiger Cycling Foundation
22 Marcus Ambrester   Pegram, TN 266453   TriStar Cycling Team
23 Russell Tindol   Suwanee, GA 242945   Frazier Cycling
24 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017   Frazier Cycling
25 Tyler Hutchinson   Starkville, MS 281348   Absolute Racing Team
26 Ryan Jones   Madison, AL 287123   Spring City Cycling Club (SCCC)
27 Jimmy Reed   Memphis, TN 48539   Amateur Cycling Club of Memphis
28 James DeLong   Apison, TN 238260   Krystal Cycling Team
29 Gene McBrien   Milton, FL 278513   West Florida Wheelmen
30 Jacob Tubbs   Homewood, AL 243955   Tria Market / DonohooAuto
31 Bennie Flores   Pride, LA 52111   Tiger Cycling Foundation
32 William Frogge   Oakland, TN 73209   Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Holt (1 - Cat1)   Alpharetta , GA 63559   Team Type 1- Development
2 Brian Toone   Birmingham, AL 35753   Tria Market / DonohooAuto
3 Jacob Brewer (2 - Cat1)   Seattle, WA 263501   Herring Gas Cycling Team
4 Joey Rosskopf (3 - Cat1)   Athens, GA 223318   Team Type 1- Development
5 Patrick Allison (4 - Cat1)   Irondale, AL 272426   Tria Market / DonohooAuto
6 Andrew Meyer   Cohutta, GA 191327   Carolina Bicycle Company
7 Ty Magner (5 - Cat1)   Griffin, GA 222180   Team Type 1- Development
8 Alejandro Padilla   Lebanon, TN 269189   
9 Dirk Pohlmann   Knoxville, TN 51532   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
10 Thomas Brown (6 - Cat1)   Athens, GA 191703   Team Mountain Khakis
11 Edward Adamy (7 - Cat1)   Southern Pines, NC 275305   Hincapie/Green Creation Cycling Team
12 Stradford Helms (8 - Cat1)   Greenville, SC 193828   Team Type 1- Development
13 Luke Servedio   Knoxville, TN 229774   Team Sonic- Treehouse Racing
14 Ryan Boudreaux   Westwego, LA 193992   Herring Gas Cycling Team
15 John Stowe   Cataula, GA 258337   Georgia Neurosurgical Institute
16 Curtis Tolson   Louisville, KY 46006   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
17 Wes Douglas   Birmingham , AL 243574   Birmingham Velo
18 Michael Dalterio      
19 Bain Foote (9 - Cat1)   Madison, MS 189143   Herring Gas Cycling
20 Branden Russell (1 - Cat2)   Enumclaw Wa 320408   Team Type 1- Development
21 Tim Hall (10 - Cat1)   Banner Elk, NC 179788   NashvilleCyclist.com
22 Alexander Montoya (2 - Cat2)   Houston, TX 252256   University of Alabama
23 Bryant Funston   Cordova, TN 264527   Marx and Bensdorf Cycling Team
24 Andrew Hammond   Jackson, MS 213476   Herring Gas Cycling Team
25 Kent Wheeler   Albany, GA 175991   Heritage Bank/PCP
26 Scott Kuppersmith   Ridgeland, MS 213439   Team LaS'port
27 Matthew Brooks   Alpharetta, GA 249788   Team Type 1- Development
28 Ryan Sullivan   Nashville, TN 305979   Harpeth Bicycles Racing
29 Travis Sherman   Pelham, AL 70876   Marx and Bensdorf Cycling Team
30 Frank Moak   Brookhaven, MS 41597   Herring Gas Cycling
31 Jake Andrews   Gray Ga 259171   Georgia Cycling Inc.

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annalise Oestreich   Powder Springs, GA 333298   Fulton Flyers Devo
2 Olivia Lyons   Fairhope, AL 336102   Frazier Cycling Juniors
3 Madison Beach   Scituate, MA 337092   Frazier Cycling Juniors
4 tanner wilson   Fairhope, AL 336930   Frazier Cycling Juniors

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Sledge   Fairhope, AL 333616   Frazier Cycling Juniors
2 Katherine Eckrote   Suwanee, GA 314442   Frazier Cycling Juniors
3 Salma Huque   Douglasville, GA 334838   
4 Abigail Beach   N. Scituate, MA 337090   Frazier Cycling Juniors
5 Sophie Wakelin   Suwanee, GA 307786   Frazier Cycling Juniors

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hallie Blunck   Birmingham, AL 345584   
2 Amy Phillips   Chattanooga, TN 337516   Mystique Cycling Team
3 Jennifer DeLong   Ooltewah, TN 309479   Mystique Cycling Team
4 Alison Brown   Ridgeland, MS 311965   Vision Quest LLC
5 Abigail Aldridge   Canton, GA 273899   Frazier Cycling Juniors
6 Anna McFarland   Nashville, TN 306261   Team Belladium
7 Amy Christian   Chattanooga, TN 307286   Mystique Cycling Team
8 Lisa Bongiorno   Suwanee, GA 287817   Frazier Cycling
9 Kristy Tippey      
10 Rachel Bartlett   Ooltewah, TN 340278   Mystique Cycling Team
11 Valerie Nagoshiner   Nashville, TN 271999   Team Belladium
12 Lisa Check   Murfreesboro, TN 293821   Team Belladium
13 Crystal Galloway   Chattanooga, TN 293565   Mystique Cycling Team
14 Shelly Collins   Franklin, TN 305394   Team Belladium
15 melissa presnell   Norfolk, VA 337936   Mystique Cycling Team
16 Megan Rogers   Soddy Daisy, TN 309390   Scenic City Velo
17 Caleigh Hebert   Roswell, GA 312900   FC Roswell

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Milne   Greenville, SC 84776   Absolute Racing Team
2 Katherine Williams   Franklin, TN 297005   Team Belladium
3 Cinthia Lehner (1 - Cat2)   Boone, NC 272896   
4 Pamela Tate (2 - Cat2)   Cordova, TN 153533   Marx and Bensdorf Cycling Team
5 Robyn Wilham   Ooltewah, TN 231335   Mystique Cycling Team
6 Katherine Tindol (1 - Cat3)   Suwanee, GA 263994   Frazier Cycling
7 Marda Kaiser Rehnelt   Memphis, TN 311038   Marx and Bensdorf Cycling Team
8 Melissa Petty   Knoxville, TN 208174   Krystal / Warp9bikes.com
9 Shannon Parrish (2 - Cat3)   Atlanta, GA 298925   Sorella Cycling
10 Parri Gilbride   Nolensville, TN 293819   Team Belladium
11 Michele Moulton   Albany, GA 283377   Heritage Bank/PCP
12 casey malone (3 - Cat3)   Memphis, TN 287444   Amateur Cycling Club of Memphis
13 Julie Cook (4 - Cat3)   Collierville, TN 306112   Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Lisa Starmer (3 - Cat2)   Brentwood, TN 275395   Team Belladium
15 Beth Hollingsworth   Northport, AL 295701   Velo City Pro Cycle
16 Helen Jones   Birmingham, AL 276907   
17 Amy Gravlee (5 - Cat3)   Birmingham, AL 239578   Tria Market / DonohooAuto
18 Zoe Frazier   Suwanee, GA 229338   Frazier Cycling
19 Kailin Acheson   Brentwood, TN 274816   Team Belladium
20 Stephanie Cucaz   Lawrenceville 288099   Frazier Cycling
21 Allyson Beach   Cleveland , OH 308581   Frazier Cycling Juniors
22 Kate Mahoney (4 - Cat2)   Roswell, GA 294800   Sorella Cycling p/b BVM Engineering

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOCUOREUSACDFShimanoSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee