Race Results for
Tour de Tuscaloosa
Tuscaloosa, AL
(Event Information)
Criterium on 03/26/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aditya Gummadi   Suwanee, GA 279393   Frazier Cycling Juniors
2 Sheldon Brown   Lexington, KY 291025   McDonalds Cycling Team
3 Jackson McNear   Louisville, KY 301315   Red Zone Cycling
4 Arvin Jansen   Nashville, TN 313306   Trace Bikes
5 Wes Baumhower   Fairhope, AL 337648   Frazier Cycling Juniors
6 Nathan duncan   Mobile, AL 334666   Frazier Cycling Juniors
7 Blake Wilson   Acworth, GA 336652   Frazier Cycling
8 John Sherrell   Fairhope, AL 339920   Frazier Cycling Juniors
9 gus grow      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers Cycling Club
2 Miguel Gonzalez   Lawrenceville, GA 306688   
3 Ben Glover   Louisville, KY 292770   Red Zone Cycling
4 Alexander Dijkema   Lawrenceville, GA 273828   
5 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158   Fulton Flyers Devo
6 James Todd   Norcross, GA 272621   Frazier Cycling
7 Nick Oestreich   Powder Springs, GA 277048   Fulton Flyers Cycling Club
8 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA 279392   Frazier Cycling Juniors
9 Alexander Wexler   Suwanee, GA 257892   Frazier Cycling Juniors
10 Parker Haney   Duluth, GA 331590   Frazier Cycling
11 Toby Wakelin   Suwanee, GA 323478   Frazier Cycling Juniors
12 Rishi Teja Mocherla   Alpharetta, GA 277334   Frazier Cycling
13 Joseph Monahan   Covington, LA 325480   Desire Title Racing
14 Alex Hernandez   Gulf Breeze, FL 321478   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Macrae   Atlanta, GA 257951   Frazier Cycling
2 JONATHAN CUCAZ   Lawrenceville, GA 288098   Frazier Cycling Juniors
3 Benjamin Belcher   Opelika, AL 318744   
4 Trip Volnoff   Irvington, AL 333272   Frazier Cycling
5 Charles Snead   Northport, AL 262201   Velo City Pro Cycle
6 Robert Monahan   Covington, LA 298696   Desire Title Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JT Winders   Aberdeen, MS 319646   
2 David Goodman   Suwanee, GA 229367   Frazier Cycling
3 Tyler Hutchinson   Starkville, MS 281348   Absolute Racing Team
4 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017   Frazier Cycling
5 Alex Dayton   Kingsport, TN 271461   Mock Orange Racing
6 Russell Tindol   Suwanee, GA 242945   Frazier Cycling
7 Gustavo Gonzalez   Lawrenceville, GA 297146   
8 Benjamin Rothschild   Atlanta, GA 288121   Frazier Cycling
9 Jacob Mosella      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Pohlmann   Knoxville, TN 51532   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
2 Will Hibberts   Birmingham, AL 16076   Ivan Leonard Chevrolet
3 Scott Kuppersmith   Ridgeland, MS 213439   Team LaS'port
4 Andy Lougher   Atlanta, GA 21638   Iron Data Racing
5 Tony Scott   East Point, GA 127452   Peachtree Bikes
6 igor rudalev   Alpharetta, GA 261409   Peachtree Bikes
7 Kent Wheeler   Albany, GA 175991   Heritage Bank/PCP
8 Scott Staubach   Montgomery, AL 146311   Birmingham Bicycle
9 Kirk Corsello   Lilburn, GA 57055   
10 Tim Hall   Banner Elk, NC 179788   NashvilleCyclist.com
11 Britton Kinnard   Nashville, TN 64317   
12 Firmon Hardenbergh   Tucker, GA 160098   Peachtree Bikes
13 Joseph Ruf   Harvest, AL 50361   Spring City Cycling Club (SCCC)
14 Curtis Tolson   Louisville, KY 46006   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
15 Steven Carrell   Norcross, GA 6251   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
16 Steven Carpenter   Chattanooga, TN 54521   Hincapie Development team
17 Miroslav Novak   Huntsville, AL 127462   Alabama Masters Cycling
18 phillip dobbs   San Diego, CA 249894   West Florida Wheelmen
19 Kenneth Poole   Asheville, NC 309874   SVMIC Cycling
20 Robert Brokaw   Rochester, IL 255405   Wheelfast Cycling Team
21 Matt West   Germantown, TN 204284   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
22 Brendon Hale   Minneapolis, MN 56245   Atlas Cycling
23 Donald Davis   Pensacola, FL 201550   West Florida Wheelmen
24 Gregory Casals   Boulder, CO 224547   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
25 Frank Moak   Brookhaven, MS 41597   Herring Gas Cycling
26 Travis Sherman   Pelham, AL 70876   Marx and Bensdorf Cycling Team
27 Leonard Moon   Alabaster, AL 238501   Tria Market / DonohooAuto
28 Craig Brimer   Signal Mountain, TN 4849   Krystal / Warp9bikes.com
29 Jeremy Nagoshiner   Nashville, TN 267424   Marx and Bensdorf Cycling Team
30 Bennie Flores   Pride, LA 52111   Tiger Cycling Foundation
31 Andy Meyer   Cohutta, GA 57051   Chattanooga Performance Devo
32 David Edwards   Jackson, MS 54678   
33 Mike Herring   Pelham, AL 78492   CCR

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Pawlik   Homewood, AL 306293   
2 Ed Merritt   Boone, NC 301877   BBC p/b WheelWorx
3 david carlton   Albany, GA 300553   Heritage Bank/PCP
4 Brandon Thornton   Birmingham, AL 340384   BBC p/b WheelWorx
5 Michael Sallinger   Montgomery, AL 304770   Competitive Velo
6 Danny Boone   Olive Branch, MS 334030   BPC Cycling
7 Adam Hornbacher   Huntsville Al 340352   Spring City Cycling Club (SCCC)
8 Jay Peer   Millington, TN 340298   BPC Cycling
9 Timothy Kilpatrick   Slocomb, AL 287497   
10 jonathan pence   Memphis, TN 338738   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
11 Travis Lewis   Philadelphia, PA 345128   
12 Sonny Restivo   Denham Springs, LA 314156   Tiger Cycling Foundation
13 Dennis Custer   Chattanooga, TN 323380   Krystal Cycling Team
14 Adam Morris   Belden, MS 337684   Absolute Racing Team
15 William Parker   Memphis, TN 334438   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
16 Christopher Palk   Cookeville, TN 293631   Calfkiller Cycling Team
17 Michael Lightman   Memphis, TN 334548   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
18 Tim Mistretta   Madison, MS 100469   Absolute Racing Team
19 David Haney   Duluth, GA 335282   Frazier Cycling
20 Bernd Greimel   Tuscaloosa, AL 337896   
21 Pravi Thakkar   Memphis, TN 299870   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
22 Nghi Tran   Germantown, TN 333488   Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
23 Eli Wemyss   Cedar Hill, TN 292403   BPC Cycling
24 Roger Wakelin   Suwanee, GA 337244   Frazier Cycling
25 Duane Hebert   Roswellroswell, GA 341566   Frazier Cycling
26 Michael Browning   Athens, AL 268381   Spring City Cycling Club
27 Michael Harvey   Clinton, LA 308788   Tiger Cycling Foundation

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Anthony   New York, NY 280592   BH/Garneau
2 Robert Berghel   Chattanooga, TN 306836   Scenic City Velo
3 stephen hyde   Easthampton, MA 305773   West Florida Wheelmen
4 Logan Luker   Lebanon, TN 226312   918XC Racing
5 Michael Proffitt   Colorado Springs, CO 286221   Competitive Velo-Road
6 Daniel Price   Ooltewah, TN 308372   Krystal Cycling Team
7 Warren StJohn   New York, NY 287213   Teany Cycling
8 Christopher Spencer   Memphis, TN 272507   Red Ant Racing presented by Vineyard Vines
9 Brian Rejack   Normal, IL 299139   Harpeth Bicycles Racing
10 JT Winders   Aberdeen, MS 319646   
11 William Hudgens   Milton, FL 258431   West Florida Wheelmen
12 Todd Hollingsworth   Northport, AL 289406   Velo City Pro Cycle
13 Steve Johnson   Destrehan, LA 259883   Desire Title Racing
14 Tim Moore   Collierville, TN 254741   Memphis Velo- Smith & Nephew
15 Thomas Baggenstoss   Ooltewah, TN 308078   Krystal Cycling Team
16 Andrew Nix   Cullman, AL 274776   U of Alabama
17 Mitchell Evans   Baton Rouge, LA 216985   Raising Cane's Racing
18 Jacob Black   Montgomery, AL 308528   U of Alabama
19 Joe Lehner   Greer, SC 287920   Headstrong
20 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers Cycling Club
21 JONATHAN CUCAZ   Lawrenceville, GA 288098   Frazier Cycling Juniors
22 Benjamin Webster   Cookeville, TN 37510   Calfkiller Cycling Team
23 Ryan Couture   Slocomb, AL 277111   Heritage Bank/PCP
25 Steve Pavlovic   Collierville, TN 242373   Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
26 N Blake Gill   Northport, AL 154879   
27 Doug Goodwin   Birmingham, AL 272564   Red Mountain Wheelmen
28 Brandon Eubanks   Harvest, AL 291720   
29 Frank Rehnelt   Memphis, TN 191321   BPC Cycling
30 Greg Tant   Madison, MS 290458   MSMOC
31 S Alan Laytham   Clanton, AL 58861   BPC Cycling
32 Daren Rogers   Soddydaisy, TN 302941   Krystal Cycling Team
33 Dale Chrystie   Collierville, TN 274171   Memphis Velo- Smith & Nephew

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBrien   Milton, FL 278514   West Florida Wheelmen
2 John Brizzard   Pensacola, FL 275771   West Florida Wheelmen
3 Mathew Meunier   Nashville, TN 295183   NashvilleCyclist.com
4 Andrew Macrae   Atlanta, GA 257951   Frazier Cycling
5 David Ansel   Nashville, TN 266459   S3 Racing Team
6 Justin Bynum   Birmingham, AL 266282   Tria Market / DonohooAuto
7 Ryan Jones   Madison, AL 287123   Spring City Cycling Club (SCCC)
8 David Goodman   Suwanee, GA 229367   Frazier Cycling
9 Timo Stark   Huntsville, AL 255721   Birmingham Velo
10 Gordon Duffy II   Pensacola, FL 290646   West Florida Wheelmen
11 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017   Frazier Cycling
12 Daniel Rudalev   Alpharetta, GA 277981   
13 Preston Beasley   Fultondale, AL 274542   Velo City Pro Cycle
14 phillip dobbs   San Diego, CA 249894  338 West Florida Wheelmen / Subaru
15 Daniel Burton   Tuscaloosa, AL 290660   U of Alabama
16 Ryan Bosio   Cordova, TN 65704   Marx and Bensdorf Cycling Team
17 Mitchell Jacaruso   New York, NY 282121   Jonathan Adler Racing
18 Philip Thompson   Birmingham, AL 171646   Birmingham Velo
19 Francis Asprodites   New Orleans, LA 201617   Tiger Cycling Foundation
20 Todd Hickman   Byhalia, MS 242673   Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
21 Victor Karm   Phenix City, AL 239403   
22 Jacob Tubbs   Homewood, AL 243955   Tria Market / DonohooAuto
23 Tyler Hutchinson   Starkville, MS 281348   Absolute Racing Team
24 Mark Yoshida   Bartlett, TN 214513   Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
25 Christopher Thompson   Orange, CA 76557   Team Helen's
26 Craig Brimer   Signal Mountain, TN 4849   Krystal / Warp9bikes.com

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Rosskopf (1 - Cat1)   Athens, GA 223318   Team Type 1- Development
2 Ty Magner (2 - Cat1)   Griffin, GA 222180   Team Type 1- Development
3 Andrew Meyer   Cohutta, GA 191327   Carolina Bicycle Company
4 Thomas Brown (3 - Cat1)   Athens, GA 191703   Team Mountain Khakis
5 Patrick Allison (4 - Cat1)   Irondale, AL 272426   Tria Market / DonohooAuto
6 Alejandro Padilla   Lebanon, TN 269189   
7 Ryan Boudreaux   Westwego, LA 193992   Herring Gas Cycling Team
8 Brian Toone   Birmingham, AL 35753   Tria Market / DonohooAuto
9 Stradford Helms (5 - Cat1)   Greenville, SC 193828   Team Type 1- Development
10 Alexander Montoya (1 - Cat2)   Houston, TX 252256   University of Alabama
11 Luke Servedio   Knoxville, TN 229774   Team Sonic- Treehouse Racing
12 Jon McLaughlin   Cleveland, TN 140396   Scenic City Velo
13 Tony Scott (6 - Cat1)   East Point, GA 127452   Peachtree Bikes
14 Ryan Sullivan   Nashville, TN 305979   Harpeth Bicycles Racing
15 John Waggoner   Brentwood, TN 147542   
16 Edward Adamy (7 - Cat1)   Southern Pines, NC 275305   Hincapie/Green Creation Cycling Team
17 John Stowe   Cataula, GA 258337   Georgia Neurosurgical Institute
18 Jacob Brewer (8 - Cat1)   Seattle, WA 263501   Herring Gas Cycling Team
19 Scott Kuppersmith   Ridgeland, MS 213439   Team LaS'port
20 Andrew Hammond   Jackson, MS 213476  110 Herring Gas Cycling Team
21 Bain Foote (9 - Cat1)   Madison, MS 189143   Herring Gas Cycling
22 Alex Dayton (2 - Cat2)   Kingsport, TN 271461   Mock Orange Racing
23 Tim Hall (10 - Cat1)   Banner Elk, NC 179788   NashvilleCyclist.com
24 Jake Andrews   Gray Ga 259171   Georgia Cycling Inc.
25 Sam Miller (3 - Cat2)   Nashville, TN 244375   Team Sonic- Treehouse Racing
26 Dirk Pohlmann   Knoxville, TN 51532   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
27 Steven Carrell   Norcross, GA 6251   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
28 Travis Sherman   Pelham, AL 70876   Marx and Bensdorf Cycling Team
29 Bryant Funston   Cordova, TN 264527   Marx and Bensdorf Cycling Team
30 Michael Dalterio      
31 Daniel Holt (11 - Cat1)   Alpharetta , GA 63559   Team Type 1- Development

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Lyons   Fairhope, AL 336102   Frazier Cycling Juniors
2 Madison Beach   Scituate, MA 337092   Frazier Cycling Juniors
3 tanner wilson   Fairhope, AL 336930   Frazier Cycling Juniors

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Sledge   Fairhope, AL 333616   Frazier Cycling Juniors
2 Salma Huque   Douglasville, GA 334838   
3 Katherine Eckrote   Suwanee, GA 314442   Frazier Cycling Juniors
4 Sophie Wakelin   Suwanee, GA 307786   Frazier Cycling Juniors
5 Abigail Beach   N. Scituate, MA 337090   Frazier Cycling Juniors

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Milne   Greenville, SC 84776   Absolute Racing Team
2 Cinthia Lehner (1 - Cat2)   Boone, NC 272896   
3 Mary Mayhew (1 - Cat1)   Knoxville, TN 271340   Krystal / Warp9bikes.com
4 Melissa Petty   Knoxville, TN 208174   Krystal / Warp9bikes.com
5 Katherine Williams   Franklin, TN 297005   Team Belladium
6 Lisa Starmer (2 - Cat2)   Brentwood, TN 275395   Team Belladium
7 Parri Gilbride   Nolensville, TN 293819   Team Belladium
8 Zoe Frazier   Suwanee, GA 229338   Frazier Cycling
9 Robyn Wilham   Ooltewah, TN 231335   Mystique Cycling Team
10 Michele Moulton   Albany, GA 283377   Heritage Bank/PCP
11 Stephanie Cucaz   Lawrenceville 288099   Frazier Cycling
12 Kate Mahoney (3 - Cat2)   Roswell, GA 294800   Sorella Cycling p/b BVM Engineering
13 Kailin Acheson   Brentwood, TN 274816   Team Belladium
14 Olga Weeks   Rock Hill, SC 225637   SVMIC Cycling
15 Beth Hollingsworth   Northport, AL 295701   Velo City Pro Cycle
16 Allyson Beach   Cleveland , OH 308581   Frazier Cycling Juniors

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Tate   Cordova, TN 153533   Marx and Bensdorf Cycling Team
2 Marda Kaiser Rehnelt   Memphis, TN 311038   Marx and Bensdorf Cycling Team
3 Shannon Parrish (1 - Cat3)   Atlanta, GA 298925   Sorella Cycling
4 Amy Phillips   Chattanooga, TN 337516   Mystique Cycling Team
5 Jennifer DeLong (2 - Cat3)   Ooltewah, TN 309479   Mystique Cycling Team
7 casey malone (3 - Cat3)   Memphis, TN 287444   Amateur Cycling Club of Memphis
8 Kristy Tippey      
9 Robyn Wilham   Ooltewah, TN 231335   Mystique Cycling Team
9 Amy Christian (1 - Cat4)   Chattanooga, TN 307286   Mystique Cycling Team
10 Abigail Aldridge   Canton, GA 273899   Frazier Cycling Juniors
11 Alison Brown   Ridgeland, MS 311965   Vision Quest LLC
12 Shelly Collins   Franklin, TN 305394   Team Belladium
13 melissa presnell   Norfolk, VA 337936   Mystique Cycling Team
14 Lisa Check (2 - Cat4)   Murfreesboro, TN 293821   Team Belladium
15 Julie Cook (4 - Cat3)   Collierville, TN 306112   Marx and Bensdorf Cycling Team
16 Crystal Galloway   Chattanooga, TN 293565   Mystique Cycling Team
17 Valerie Nagoshiner (3 - Cat4)   Nashville, TN 271999   Team Belladium
18 Anna McFarland   Nashville, TN 306261   Team Belladium
19 Caleigh Hebert   Roswell, GA 312900   FC Roswell
20 Megan Rogers   Soddy Daisy, TN 309390   Scenic City Velo
21 Anna Zuver   Decatur, GA 314412   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaCUORESpyShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee