Race Results for
Boise State Collegiate Stage Race
Boise, ID
(Event Information)
Criterium on 04/03/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Maslen   Corvallis, OR 339898  430 OSU
2 Sean Mathew   Bellingham, WA 335788  441 WWU
3 Christopher LaMaita   Hood River, OR 332810  459 UW
4 Daniel Gray   Eugene, OR 338534  415 UO
5 Ye Tian (1 - Cat4)   Seattle, WA 332834  389 UW
6 Jesse Merz   Portland, OR 339842  429 OSU
7 Mark Schroeder   Corvallis, OR 337132  472 OSU
8 Jace Hargrave (2 - Cat4)   Meridian, ID 341062  498 BSU
9 Chase Martin (3 - Cat4)   Walla Walla, WA 335448  452 WC
10 Benjamin Lukes (4 - Cat4)   Seattle, WA 305345  462 UW
11 Jay Barlow   Missoula, MT 336510  455 WC
12 Bennett Welker   Zephyr Cove, NV 332212  444 WU
13 Michael Paxson   Portland, OR 334308  477 PSU
14 Frederick Livingston   Olympia, WA 335728  442 WWU
15 Allen Klein   Seattle, WA 344156  470 SPU
16 Seungjin Hwang   Eugene, OR 338164  406 UO
17 James Barron   Moscow, ID 338582  421 UI
18 Cameron PennerAsh   Portland, OR 336392  426 WC
19 Tony Ortiz   Moscow, ID 342186  417 UI
20 Birk Roseman   Moscow, ID 341810  392 UI
21 Kyle Baxter   Eugene, OR 336296  413 UO
22 Perry Yun     474 OSU
23 Avinash Dev   Olympia, WA 335856  440 WWU
24 Cole Harder (5 - Cat4)   Moscow, ID 340992  414 UI
25 eric archambault   Eugene, OR 341784  410 UO
26 Russell Griggs   Bozeman, MT 337134  404 MSU
27 Pete Edlund   Portland, OR 336128  482 PSU
28 Anthony Schilling (6 - Cat4)   Moscow, ID 338110  449 UI

Men - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Sweeney   Eugene, OR 306352  233 UO
2 Brian Fawcett   Grantspass, OR 293278  245 UO
3 NIcholas Carey (1 - Cat4)   Clarkston, WA 341812  260 UI
4 Jonathan Quicke (2 - Cat4)   Seattle, WA 331890  257 UW
5 Michael Hay   Seattle, WA 337596  244 UW
6 Blair Warner   Portland, OR 336932  246 PSU
7 Stephen Kocher   Las Vegas, NV 335512  253 UO
8 Randy Paschall   Eugene, OR 337654  234 UO
9 Rory Jack   Seattle, WA 329332  200 UW
10 Anthony deCordoba   Portland, OR 82183  248 PSU
11 Anthony Purviance (3 - Cat4)   Westminster, CO 274987  214 UM
12 Ryan Wigg (4 - Cat4)   Bellingham, WA 335682  261 WWU
13 Jordan Tremper (5 - Cat4)   Puyallup, WA 307990  207 PLU
14 Tyler Beeson   Shoreline, WA 342284  255 CWU
15 Xinwei Tan   Seattle, WA 331966  218 UW
16 Justin Etzel   Salem, OR 304052  222 WU
17 Aaron Buckley (6 - Cat4)   Moscow, ID 224285  231 UI
18 Thomas Gerhardt (7 - Cat4)   Seattle, WA 308572  215 UW
19 nathan luke (8 - Cat4)   Bozeman, MT 292325  238 MSU
20 Alexander Kohan   Salem, OR 332206  262 WU
21 Tyler Wilson (9 - Cat4)   Tacoma, WA 204223  209 PLU
22 Casey Schwenk (10 - Cat4)   San Mateo, CA 336608  265 WWU
23 Brandon deJong   Laketapps, WA 308151  208 PLU
24 Mark Estrebillo (1 - Cat3)   Boise, ID 279328  202 BSU

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Sommerfield   Eugene, OR 276927  132 UO
2 Kristian Miller   Seattle, WA 292040  134 MSU
3 Timothy Erickson (1 - Cat2)   Moscow, ID 10918  128 UI
4 Colton Hlavinka   Boise, ID 233016  100 BSU
5 Peter Young! (1 - Cat3)   Missoula, MT 307347  108 UM
6 Ahmed Zuhairy (1 - Cat4)   Portland, OR 334178  153 PSU
7 Matt Voll   Bozeman, MT 289547  139 MSU
8 Dillon Caldwell   Bend, OR 335474  131 UO
9 Austin Burton   Graham, WA 308422  124 CWU
10 Zach Guy (1 - Cat1)   Crested Butte, CO 207708  137 MSU
11 Phil Neumann   Corvallis, OR 336150  150 OSU
12 Ben Stein (2 - Cat4)   Eagle, ID 238282  101 BSU
13 Samuel Bliss (3 - Cat4)   Mercer Island, WA 308703  119 WWU
14 Daniel Mahoney   Eugene, OR 306384  143 UO
15 Steven Case   Seattle, WA 337346  109 UW
16 Peter Buco   Portland, OR 305283  104 PSU
17 Marc Schwartz (2 - Cat3)   Seattle, WA 291645  113 UW
18 Tucker Mottl   Salem, OR 278120  157 WU
19 Joe Jamison   Ephrata Wa 256886  118 WWU
20 michael lilienthal   Portland, OR 285794  151 PSU
21 Simon Pendleton (4 - Cat4)   Canaan Nh 289027  156 WC
22 Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT 304111  116 WU

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Daifuku (1 - Cat1)   Lawton, OK 221246  12 UW
2 Ryan Short   Kirkland, WA 217099  19 WWU
3 Davis Shepherd   Seattle, WA 292230  15 UW
4 Christopher Ward   Milwaukie, OR 274038  23 OSU
5 Jeremy Garbellano   Portland, OR 337358  24 UO
6 Samuel Forsyth (1 - Cat3)   Solomons, MD 295095  27 MSU
7 Joseph Ferron   Gresham, OR 288264  21 OSU
8 mckenzie sampson   Capitola, CA 305838  34 UO
9 Jordan Louie   Lake Forest Park, WA 275346  31 UW
10 Daniel Koski-Karell   Seattle, WA 259540  13 UW
11 Tyler Mangum   Eugene, OR 290215  26 UO
12 Michael Spring   Seattle 242900  16 WWU
13 Brian Parker   Boise, ID 248018  BSU

Women - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Dana   Tigard, OR 307766  371 OSU
2 Rachel Geiter (1 - Cat4)   Milwaukie, OR 334726  373 WC
3 Katie Chapman   Walla Walla, WA 340634  376 WC
4 Blair Troudt (2 - Cat4)   Sidney, MT 336418  309 PLU
5 Katheryn Pelissier   Eugene, OR 337352  357 UO
6 Javan Bailey   Salem, OR 307297  342 WU
7 Aleah Davis   Tigard, OR 343076  370 UO
8 Melissa Worley (3 - Cat4)   Boise, ID 264915  300 BSU
9 Kelly Farrell   Corvallis, OR 308698  351 OSU
10 Talia Rudee   Seattle, WA 335072  341 WC
11 Marijke SchwarzSmith   Seattle, WA 290274  335 UW
12 Sarah Goodhew   Portland, OR 333968  316 PSU
13 Helen Rappe   Portland, OR 336528  358 UO
14 Lisa Healy   Seattle, WA 309706  333 UW
15 Andi Oden   Moscow, ID 340446  355 UI
16 chelsey stanger   Moscow, ID 345138  305 UI
17 Sylvana Lane   Bozeman, MT 346654  361 MSU
18 Shannon Daughtrey   Edmonds, WA 336622  345 WWU
19 Beth Hammon   San Diego, CA 226163  359 UO
20 Vanessa Ditto   Beaverton, OR 331594  315 PSU
21 michael McGuire   Bainbridge Island, WA 292399  353 CWU

Women - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205  166 MSU
2 Alexandria Schultz   Portland, OR 332366  182 PSU
3 Genevieve Gebhart (1 - Cat4)   Mercer Island, WA 304653  183 UW
4 Aurora Bowers   Fairbanks, AK 309553  195 WC
5 Mara Menahan   Helena, MT 338146  176 UM
6 Molly Blust   Walla Walla, WA 304669  180 WC
7 Katie Berberick   Post Falls, ID 292275  189 CWU
8 Veronica Parkin (2 - Cat4)   Bellingham, WA 291780  193 WWU
9 Kimberly Wood   Seattle, WA 291295  196 UW
10 Bethany Kobza   Meridian, ID 281413  185 BSU
11 Petra Davis   Bozeman, MT 274416  187 MSU
12 Sophia EndterMcCloy   Custer, WA 309517  192 WWU
13 Caroline Reinhart   Wallawalla, WA 307859  177 WC
14 Merrill Oakley   Spokane, WA 292296  188 MSU

Women - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kamila Gwiazda (1 - Cat4)   Seattle, WA 308240  99 UW
2 Rachel Hoar (2 - Cat4)   Walla Walla, WA 288051  93 WC
3 Roxanne Pierson (1 - Cat3)   Walla Walla, WA 246298  91 WC
4 Devon Simpson   Kirkland, WA 196519  94 UW
5 Eloise Zimbelman (3 - Cat4)   Walla Walla, WA 215403  90 WC
6 CHELSEA MOMANY (4 - Cat4)   Walla Walla, WA 275275  92 WC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREShimanoBonk BreakerUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee