Race Results for
FLC Squawker Road Classic
Durango, CO
(Event Information)
Road Race on 04/24/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Fivehouse   Denver, CO 224182  242 Primal - 1st Bank
2 Kuss Sepp     252 DEVO
3 Eich Coleman     251 Durango Wheel Club
4 Jason Meinger     233 
5 Robert Kyper   Durango, CO 599  206 Durango Wheel Club
6 Aran Johnson (1 - Cat4)   Bayfield, CO 163648  228 Durango Wheel Club
7 James Rowan   Durango, CO 283821  209 Texas State Cycling
8 Rob Bergstrom   Durango, CO 274056  231 Swami's Cycling Club
9 Chris Lundberg   Denver, CO 306843  229 University of Denver
10 Greg Otteson   Durango, CO 343844  249 
11 Andrew Cummingham     253 DEVO
12 Kurt Blair (2 - Cat4)   Durango, CO 50133  226 Durango Wheel Club
DQ Grant Woodley     208 Front Rangers
DNF John McManus   Durango, CO 93502  224 Durango Wheel Club
DNF David Blake     250 

Men - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Wehn   Durango, CO 37549  84 
2 Dan Bowman     89 
3 Chad Cheney     78 
4 Jonathan DeLacey   Durango, CO 98950  82 Durango Wheel Club
5 Michael Carroll   Durango, CO 175586  Durango Wheel Club
DNF Rolando Gonzalez   Durango, CO 427556  

Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Finkeldei (1 - Cat4)   Madison, WI326242  423 Colorado State University
2 Jason Beck   Fort Collins, CO249175  442 Colorado State University
3 Jacob Hadar (2 - Cat4)   Grand Junction, CO343822  438 Mesa State College
4 Jesse Weiner (3 - Cat4)   Fort Collins, CO339928  400 Colorado State University
5 Jeremy Ruegg (4 - Cat4)   Fort Collins, CO337274  421 Colorado State University
6 Elliott Peters (5 - Cat4)   Denver, CO308155  429 Metro State College-Denver
7 Macklin Scheldrup (6 - Cat4)   Boulder, CO267626  432 University of Colorado-Boulder
8 corey moxon   Aurora, CO339296  404 University of Colorado-Boulder
9 Joseph Teynor   Denver, CO353060  443 University of Denver
10 Scott Gregory   Usaf Academy, CO344194  447 US Air Force Academy
11 Andrew Cady   U S A F Academy, CO346110  448 US Air Force Academy
12 Nathanael Prewitt   Fort Collins, CO342070  426 Colorado State University
13 William Stover (7 - Cat4)   Usaf Academy, CO312738  454 US Air Force Academy
15 Joseph Chiavetta (8 - Cat4)   Fort Collins309189  417 Colorado State University
16 John Kirkpatrick (9 - Cat4)   Loveland, CO340686  403 Colorado State University
17 Richard Seward (10 - Cat4)   Grand Junction, CO344490  452 Mesa State College
18 Scott Berres   Centennial, CO309165  441 Colorado State University
19 Garrett Porter   Nederland, CO327600  456 University of Colorado-Boulder
20 Aaron Cholewa   Fort Collins, CO300862  457 Colorado State University
DNF Keegan Peckham (Cat4)   U S A F Academy, CO311617  469 US Air Force Academy
DNF Ian McDavid   Denver, CO341480  436 University of Denver

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Lyons (1 - Cat1)   Denver, CO293046  243 University of Denver
2 Peter Anderson (1 - Cat4)   Boulder, CO334300  247 University of Colorado-Boulder
3 Nathan Petter   Fort Collins, CO267319  219 Colorado State University
4 Zebulon Hanley   Denver309404  200 US Air Force Academy
5 Zach Bodhane   Englewood, CO301170  238 Colorado State University
6 John Welsh   College Station, TX275436  225 University of Northern Colorado
8 Brandon Odum   Winchester Va343354  250 US Air Force Academy
9 Danny Hiller   Boulder, CO246171  207 University of Colorado-Boulder
10 Sean Haney   Boulder, CO256092  204 University of Colorado-Boulder
11 Aaron Canale   Annapolis, MD274814  228 Fort Lewis College
12 Josh MacNaughton (2 - Cat4)   Lenoir, TN212600  226 Fort Lewis College
13 Nicolas Jimenez   Golden, CO305250  241 Colorado School of Mines
14 Robbie Jones   Golden, CO284880  218 Fort Lewis College
15 Evan Glowiak   Vassar, MI300853  236 US Air Force Academy
16 casey roberts (1 - Cat2)   Durango, CO322116  231 Fort Lewis College
17 Joe Schneider   Durango, CO217452  275 Colorado School of Mines
18 Tyler Brickle   Durango, CO310909  232 Fort Lewis College
19 Dylan Steele (3 - Cat4)   Denver, CO309693  208 University of Denver
20 Stefan Zavislan   Usaf Academy, CO296754  224 US Air Force Academy

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patric Rostel   Grand Junction, CO301113  39 Mesa State College
2 Kevin Mullervy   Boulder, CO237586  15 Mesa State College
3 Alister Ratcliff   Durango, CO193797  53 Fort Lewis College
4 Conor Mullervy   Boulder, CO237726  14 Mesa State College
5 Bill Golembieski   Boulder, CO274222  University of Colorado-Boulder
6 Rotem Ishay   Durango, CO284995  45 Fort Lewis College
7 Dylan Jones   Fort Collins, CO233563  Colorado State University
8 Cody Stephenson   Fort Collins 146653  30 Fort Lewis College
9 Zack Allison   Arlington Va211435  69 Colorado State University
10 Luke Ramseth   Colfax, CA208152  27 Fort Lewis College
11 Brett Peters   Boulder, CO291239  University of Colorado-Boulder
12 Russell Brown   Gaithersburg, MD222506  52 Fort Lewis College
13 Stefan Gomez (1 - Cat3)   Boulder, CO260152  26 University of Colorado-Boulder
14 Brian Morra (2 - Cat3)   Moscow, ID288069  29 Fort Lewis College
15 William Vazquez (3 - Cat3)   Fort Collins, CO198621  36 Colorado State University
16 Eric Emsky   Durango, CO218345  19 Fort Lewis College
17 James Nelson (1 - Cat4)   Laramie, WY288424  16 University of Wyoming
18 Chris Hurst   Lake Geneva, WI229172  44 University of Colorado-Boulder
19 Phillip Somers   Fort Collins, CO281783  54 Colorado State University
20 Chris Gundling (4 - Cat3)   Laramie, WY269732  10 University of Wyoming
21 Clinton Mitchell   Arvada192127  13 Colorado State University
DQ Frank Herbst (Cat4)   Denver, CO243834  University of Denver
DNF Logan VonBokel   Fort Collins, CO226879  Colorado State University
DNF Samuel Phillips   Grand Junction, CO288750  Mesa State College
DNF Josh Yeaton (Cat1)   Boulder, CO233175  17 University of Colorado-Boulder
DNF William Buick   Boulder, CO292402  51 University of Colorado-Boulder
DNF Kenji Fortune (Cat3)   Durango, CO241397  28 Fort Lewis College
DNF Ben Norris   Greeley, CO276351  33 University of Northern Colorado
DNF Luke Harris   Fort Collins, CO269648  Colorado State University
DNF Michael Bachman (Cat3)   Boulder, CO276348  University of Colorado-Boulder
DNF Adam Looney   Anchorage, AK283977  21 University of Wyoming
DNF Griffin Easter   Upland, CA282590  43 Fort Lewis College
DNF Howard Grotts (Cat4)   Durango, CO264839  55 Colorado School of Mines

Men - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sonora   Durango, CO 59786  77 Colavita Racing Inc.
2 Keith Ashmore   Durango, CO 75512  Colavita Racing Inc.
3 Ted Compton   Durango, CO 56736  164 
4 Lance Webster   Dolores, CO 37523  204 Colavita Racing Inc.
5 Sean Peck (1 - Cat3)   Durango, CO 135664  76 Colavita Racing Inc.
6 John McManus   Durango, CO 93502  224 Durango Wheel Club

Women - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Shinn (1 - Cat2)   Durango, CO 333302  157 Colavita Racing Inc.
2 Meredith Maple     
3 Mirian Gillow-Wiles     160 
4 Amber Blake   Durango, CO 199486  161 University of Montana
5 Tricia Bordman (1 - Cat4)   Durango, CO 332922  155 
DNF Terryl Peterson     162 Durango Wheel Club

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Wold    328 Colorado State University
2 Jill Behlen   Boulder, CO210228  319 University of Wyoming
3 Brooke Bosman   Grand Junction, CO312954  327 Mesa State College
4 Shannon Valerio   Englewood, CO342452  305 University of Denver/ DU
5 Brittany Clawson (1 - Cat4)   Durango, CO218066  309 Fort Lewis College
6 Jillian Casler   Colorado Springs, CO309603  314 University of Northern Colorado

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa (Missy) Erickson (1 - Cat2)   Alexandria Mn233106  103 Fort Lewis College
2 Lucianne Conklin   Boulder, CO344824  114 University of Colorado-Boulder
3 Carly Rivezzo (1 - Cat4)   Carlsbad, CA325738  107 Colorado State University
4 Christa Ghent    117 University of Colorado - Boulder
5 Sarah Madsen   Grand Junction, CO330552  115 Mesa State College
6 Lauren Catlin (1 - Cat3)   Fairfax, CA256601  104 Fort Lewis College
7 Sarah Sturm   Durango, CO275320  101 Fort Lewis College
8 Kaila Hart   Durango, CO264272  111 Fort Lewis College
9 Claire Bensard   Denver, CO284658  119 University of Colorado-Boulder
10 Emily Brown   Tucson, AZ301117  110 US Air Force Academy
11 Elizabeth Martin   Des Moines, IA290104  108 University of Northern Colorado
12 Abigail Mickey   Aspen, CO326204  118 University of Colorado-Boulder
13 Lauren Taylor   Durango, CO327082  113 Fort Lewis College
14 Matilda Field (2 - Cat2)   Durango, CO303435  116 Fort Lewis College
15 Esmeralda MartinezRamos   Grandjunction, CO308920  112 Mesa State College

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOShimanoBonk BreakerCUOREUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee