Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- North Vernon
North Vernon, IN
(Event Information)
Cross Country on 07/03/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Johnson   Pendleton, IN 341996   
2 Matthew Novreske      
3 Zach Vores      
4 Hans Holzhausen      
5 Corey Hunt      
6 Noah Battin      

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Santos   Louisville, KY 292395   Red Zone Cycling
2 Connor Lunsford      
3 Jedidiah Fritzinger   Georgetown, IN 292244   Red Zone Cycling
4 Blake Mezo      
5 Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245   Red Zone Cycling
6 Cameron Fisk   Louisville, KY 302078   Red Zone Cycling
DNF Nolan McQueen   Louisville, KY 298828   

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Kelley      
2 Kurt Schauwecker      
3 Raul Morales      
4 Jeffrey Stump      
5 Chris Stump      
6 Allen McNew      
7 Eric Humes      
8 Jake Bauer      
9 Wes Sparkes      
10 Joel Burnette      
11 Joel Gamino      
DNF Max Tenclay      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Ashbrook      
2 Tim Wells      
3 Jimmy Phipps   Evansville, IN 323354   
4 Sam Kumar      
5 Stan Holland      
6 Mark Shearing      
7 Chad Smith   Brazil, IN 336800   J's Bikes Racing
8 Alekzandr Benedict      
9 David Mull      
10 Charles Wallace   Indianapolis, IN 352034   
11 Mike Backer      
12 Kyle Johnson   Muncie, IN 349118   
13 Terence Padrique      
14 Kyle Brozek      
15 Loren Long   Zionsville, IN 152576   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Raguse      
2 Martin Carranza      
3 David Boyd      
4 Tym De Santo      
5 Brad McConnell      
6 Todd Bradfield      
7 David Primm   Avon, IN 310991   Team Nebo Ridge
8 Jonathon Sanders      
9 Chris Halioris      
10 brian segal   Louisville, KY 270558   Rogue Racing Project
11 Andrew Wing      
12 Mark Newell      
13 Les Yocum      
14 Dan Novreske      
15 Denis Smith      
16 Laron Beemer      
17 Tom Stancliffe      
18 Kevin Kruer   Floyds Knobs, IN 349092   
DNF Gene Lane   Indianapolis, IN 353526   

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Burnette      
2 Steve Tucker      
3 Dennis Duncan   Winona Lake, IN 319306   
4 Thomas Elliott   Carmel, IN 345524   
5 Danny Thomas      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunner Dygert   Brownsburg, IN 351414   
2 Grant Elliott   Carmel, IN 310118   DRT Racing
3 Alek Minkis      
4 Luke Beemer   Brownsburg, IN 354164   Bicycle Outfitters Indy
5 Zach Deitch   Greenwood In 311604   Speedway Wheelmen
6 Kody Hughes   New Whiteland, IN 258870   
7 Christian Tucker      
8 Luke Woodard   Blacksburg, VA 328148   Trek Bicycle Store of Cincinnati
9 Nigel Graham   Louisville, KY 201969   
10 Connor Barnett      
DNF Mike Baird      

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Trent   Boulder, CO 345078   
2 Steven Jones   Johnson City, TN 206490   
3 Michael Humpai      
4 Gavin Shipley   Indianapolis, IN 283091   Wood -N- Wave
5 Chad Hoyt      
6 Zack Barron      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Minichiello   Westfield, IN 332444   Team Nebo Ridge
2 Frank Martin   Evansville, IN 310097   
3 Reed Kress      
4 Matt Hendey   Westfield, IN 319304   
5 Jared Wolfe      
6 Darrin Grosch   Cincinnati, OH 356658   Rogue Racing Project
7 Balint Nagy      
8 Eric Roberson      
9 Randy Witte   Shelbyville, IN 88983   
10 Trevor Stith   Louisville, KY 141544   Scheller's Racing Team
11 joseph kruger   Mount Vernon, IN 316248   
12 Brian Falloon   Noblesville, IN 340866   
13 Joey Greegor   Fishers, IN 158041   
14 Craig Baker      
15 Joe Czerwonka      
16 Luther Prater   Muncie, IN 95090   Speedway Wheelmen
17 Garrett Andrews      
18 Joseph Hatley      
19 Josh Meyer      
20 Bob Boehman      
DNF Justin Lauderback   Indianapolis, IN 346296   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
2 Jon Clodfelter      
3 Kirk Grynwald   Little Rock, AR 309572   Bob's Red Mill- p/b Focus Bikes
4 Jeffrey Carter      
5 Adrian Fahey   Indianapolis, IN 354608   Bicycle Outfitters Indy
6 Sam Preston   Bedford, IN 311797   
7 Greg Bauer   Muncie, IN 310092   
8 Eric Lovins   Evansville, IN 21683   Team Bikes and Moore
9 Mark Burgener      
10 Duane Walker   Louisville, KY 220314   Bike Clicks/Team Louisville Bicycle Club
11 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
12 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
13 Bryan Smith   Elizabethtown, KY 254271   Peloton Sports Group
14 Lance Fagerberg   Louisville, KY 11159   
15 John C. Matthews      
16 shawn Cooper   Plainfield, IN 354678   Bicycle Outfitters Indy
17 Paul Freibert      
18 Jeffrey Brackett   Muncie, IN 47724   
19 Danny Gadd      
20 John Carr      
21 Todd Demaree      
DNF William Burkholder   Rockford, IL 296156   
DNF Larry Pethick   Louisville, KY 304066   
DNF Anthony Elmore   Elizabethtown, KY 116063   
DNF shane nalley   Boonville, IN 301929   Alderfer Bergen

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Hill   Indianapolis, IN 276365   
2 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
3 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   DRT Racing
4 Gary Dowell      
5 Martin Ruhl   Crawfordsville, IN 224019   
6 John Wright   Carmel, IN 211129   Heroes Foundation Cycling Club
7 JEFF SMART   Indianapolis, IN 350026   
8 David Kay      
9 bruce slowey   Columbia City, IN 315564   Men of Steel Racing
10 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
11 David Gardner   Indianapolis, IN 351680   Bicycle Outfitters Indy
12 Jeff Enlow      
13 Norman Graham   Louisville, KY 247403   
14 Grandon Westlund   Noblesville, IN 152057   

Men - Cat 1/2/3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Hunt      
2 Shane Lindauer      
3 Randy Streator      
4 Brad Niccum      
5 Cammeron Bauer      
DNF Kyle Trambaugh      

Men - Cat 1/2/3 - Intro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donovan Gamino      
2 Mike Rice      
3 Ben Marshall      
4 Sam Newell      
5 Andrew Swickheimer      
6 Chris Van Wagner      
7 Charles Hatfield      
8 Luke Preston      
9 Carl Johnson      
10 Ryan Lott      
11 Jess Beasley      
DNF Ian Hartung      

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Kersting   Louisville, KY 237344   
2 Brad Nelson   Carmel, IN 217294   
3 Matthew Kiel   Indianapolis, IN 274433   
4 Oliver Beeson   Fishers, IN 204060   
5 Dustin Sitterding   Columbus, IN 305473   
6 Nick Barbieri   Louisville, KY 264377   
7 Raymond Smith   Louisville, KY 292526   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
2 Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   DRT Racing
3 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
4 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   Don Galligher-DRT Consulting
5 Michael Kennedy   Louisville, KY 256322   
6 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
7 Fraser Kirkpatrick   Macungie, PA 353964   
8 Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   DRT Racing
9 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
10 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   
11 Ryan Tragesser      
12 John Clasen   Columbus, IN 280923   
13 Steve Friedman   Wildwood, MO 330106   Off the Front Racing
DNF Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
DNF Mark Giganti   Clayton, IN 172317   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Schworm   Morehead, KY 104934   Pedal Power Cycling
2 David Dygert   Brownsburg, IN 10323   
3 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
4 David McComb   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
5 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
6 Mike Blanz   Columbus, IN 3909   
7 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
8 Jim Frazier      
9 Tim Mack   Bloomington, IN 262922   
10 Sean O'Donnell   Columbus, IN 26563   
11 Mike Hufhand   Indianapolis, IN 181522   
12 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
13 Gary Lunsford      
DNF Ty Peck   Shelbyville, IN 329862   
DNF Jason Owen   Danville, IN 304880   
DNF Keith Lucas   Custer, KY 209624   Scheller's Racing Team

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
3 Todd Dygert   Brownsburg, IN 10324   

Men - PRO - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
2 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
3 David Hauber   Clarksville, IN 209979   
4 Chad Salla   Greenville, SC 228233   Racing For Riley

Women - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cora Minkis      
2 Nora Bauer      

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Falk   Louisville, KY 296089   Red Zone Cycling
2 Amy Czerwonka      
3 Christina Thibodeau      
4 Catherine Hollibaugh   Carmel, IN 354456   Team Nebo Ridge
5 Kate Dietrich   Prospect, KY 285651   Red Zone Cycling

Women - Cat 3 - Senior - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah FarverStaub   Ashley, IN 350120   Three Rivers Velo Sport Club, INC
2 Stephanie Rowland      
3 Carla Harris      
4 Sherri Thompson   Louisville, KY 290519   Rogue Racing Project
5 Amy Kruger      
6 Lisa Bauer      

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annette Dowell      
2 Rebecca Zink   Indianapolis, IN 278382   Team Nebo Ridge
3 Christina Halioris      
4 Andrea Wood      
5 Karen Elmore   Elizabethtown, KY 127098   
6 Chienhui (Janet) Sherman   Indianapolis, IN 312884   
7 Cheryl O'Dore      
8 Kathleen Thompson      
DNF Marie Locke   Muncie, IN 351126   

Women - Cat 1/2/3 - Intro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandy Backer      
2 Addie Beasley      

Women - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kiersta Tucker   Custer, KY 258820   Wood -N- Wave
2 Loreen Mattson   Saint Louis, MO 276636   Off the Front Racing
3 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   
4 Katherine Mowat   Muncie, IN 355278   
5 Jeni Roosen   Cincinnati, OH 271257   7 Hills Racing Inc
6 Jayne Prater   Muncie, IN 346154   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoOSMOSpyCUOREUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee