Race Results for
Missionary Omnium
Walla Walla, WA
(Event Information)
Criterium on 03/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1NIcholas Carey (1 - Cat4)   Clarkston, WA 341812  418 UI
2Luke Ogden   Walla Walla, WA 333612  451 WC
3Thomas Anderson   Moscow, ID 324292  420 UI
4Guillermo Romano (2 - Cat4)   Redmond, WA 337228  460 UW
5Chase Martin (3 - Cat4)   Walla Walla, WA 335448  452 WC
6Casey Schwenk (4 - Cat4)   San Mateo, CA 336608  439 WWU
7Ed Hirsch (5 - Cat4)   Missoula, MT 322898  476 UM
8Sean Mathew   Bellingham, WA 335788  441 WWU
9Ryan Wigg (6 - Cat4)   Bellingham, WA 335682  443 WWU
10Nick Maslen   Corvallis, OR 339898  430 OSU
11Christopher LaMaita   Hood River, OR 332810  459 UW
12Alexander Kohan   Salem, OR 332206  446 WU
13Michael Hermsmeyer (7 - Cat4)   Boulder, CO 328802  466 UM
14Benjamin Lukes (8 - Cat4)   Seattle, WA 305345  462 UW
15Avinash Dev   Olympia, WA 335856  440 WWU
16Joseph Oldenburg   Boulder, CO 313696  448 UM
17Logan Fox   Bellevue, WA 333184  465 UW
18joseph lanzetti   Portland, OR 341092  445 PSU
19Peter Kagey   West Linn, OR 336212  385 PSU
20James Barron   Moscow, ID 338582  421 UI
21Jace Hargrave (9 - Cat4)   Meridian, ID 341062  498 BSU
22Tyler Coons   Clarkston, WA 342686  394 WSU
23Alexander Chow   Eugene, OR 335470  464 UO
24Nicholas Davies   Covington, WA 335120  454 WC
25Garrett Mayock (10 - Cat4)   Ferndale, WA 332090  456 UW
26Collin VanSlyke   North Bend 338762  435 WWU
27Mark Schroeder   Corvallis, OR 337132  472 OSU
28Cole Harder (11 - Cat4)   Moscow, ID 340992  414 UI
29victor velarde   Seattle, WA 338944  457 UW
30Kellen Rosburg (12 - Cat4)   Narragansett, RI 338306  438 WWU
31Seungjin Hwang   Eugene, OR 338164  406 UO
32Joe Olson   Tacoma, WA 308318  485 PLU
33Anthony Schilling (13 - Cat4)   Moscow, ID 338110  449 UI

Men - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Heron   Corvallis, OR 15958  228 OSU
2Stephen Kocher   Las Vegas, NV 335512  253 UO
3Ted Sweeney   Eugene, OR 306352  233 UO
4Ahmed Zuhairy (1 - Cat4)   Portland, OR 334178  232 PSU
5Simon Pendleton (2 - Cat4)   Canaan Nh 289027  221 WC
6Wesley Furlong   Missoula, MT 202415  250 UM
7David Hancock (3 - Cat4)   Walla Walla, WA 305049  220 WC
8Jim Maddock   South Berwick, ME 245670  216 UW
9nathan luke (4 - Cat4)   Bozeman, MT 292325  238 MSU
10Aaron Buckley (5 - Cat4)   Moscow, ID 224285  231 UI
11Rory Jack   Seattle, WA 329332  200 UW
12Randy Paschall   Eugene, OR 337654  234 UO
13Xinwei Tan   Seattle, WA 331966  218 UW
14John Whiting   Walla Walla, WA 306988  256 WC
15Tyler Beeson   Shoreline, WA 342284  255 CWU
16Brian Fawcett   Grantspass, OR 293278  245 UO
17Anthony Purviance (6 - Cat4)   Westminster, CO 274987  214 UM
18Jordan Tremper (7 - Cat4)   Puyallup, WA 307990  207 PLU
19Kyle Curtin   Tacoma, WA 328184  210 PLU

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Easley   Olympia, WA 293544  140 WSU
2Nathaniel Pitts   Seattle, WA 304664  111 UW
3Evan Schmitt (1 - Cat3)   Roslyn, WA 194871  112 UW
4Joe Jamison   Ephrata 256886  118 WWU
5Dillon Caldwell   Bend, OR 335474  131 UO
6Samuel Bliss (1 - Cat4)   Mercer Island, WA 308703  119 WWU
7Benjamin Dulken   Sammamish, WA 290331  115 UW
8Alex Turpin   Salem, OR 304051  117 WU
9Colton Hlavinka   Boise, ID 233016  100 BSU
10Phil Neumann   Corvallis, OR 336150  150 OSU
11Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT 304111  116 WU
12Austin Sommerfield   Eugene, OR 276927  132 UO
13bryan richardson   Portland, OR 306122  106 PSU
14Peter Buco   Portland, OR 305283  104 PSU
15Peter Young! (2 - Cat3)   Missoula, MT 307347  108 UM
16Kyle Holmes   Portland, OR 288097  105 PSU

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Davis Shepherd   Seattle, WA 292230  15 UW
2Grant Boursaw (1 - Cat2)   Clatskanie, OR 170203  11 UW
3Christopher Daifuku (1 - Cat1)   Lawton, OK 221246  12 UW
4Daniel Koski-Karell   Seattle, WA 259540  13 UW
5Brian Parker   Boise, ID 248018  BSU
6James Bird (1 - Cat3)   Kenilworth, IL 239434  UM
7Ryan Larson (1 - Cat4)   Seattle, WA 307664  14 UW
8Jordan Louie   Lake Forest Park, WA 275346  31 UW
9Christopher Ward   Milwaukie, OR 274038  23 OSU
10Joseph Ferron   Gresham, OR 288264  21 OSU
11mckenzie sampson   Stpaul, OR 305838  34 UO
12Samuel Forsyth (2 - Cat3)   Solomons, MD 295095  27 MSU
13Jacob MacArthur   Wenatchee, WA 203580  28 WSU
14Nathan Keck   Indianapolis , IN 217444  UM
15William Laubernds   Portland, OR 327726  PSU

Women - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carla Schubiger   Pullman, WA 344178  375 WSU
2Mara Menahan   Helena, MT 338146  329 UM
3Alyssa Martinez   Albuquerque, NM 291092  360 MSU
4Blair Troudt (1 - Cat4)   Sidney, MT 336418  309 PLU
5Liz Cartwright   Buxton, OR 298143  304 GU
6Kelly Farrell   Corvallis, OR 308698  351 OSU
7Rachel Dana   Tigard, OR 307766  371 OSU
8Katie Chapman   Walla Walla, WA 340634  376 WC
9Caroline Reinhart   Wallawalla, WA 307859  339 WC
10chelsey stanger   Moscow, ID 345138  305 UI
11Lisa Healy   Seattle, WA 309706  333 UW
12Helen Rappe   Portland, OR 336528  358 UO
13Samantha Nelson   Pullman , WA 309717  366 WSU
14Andi Oden   Moscow, ID 340446  355 UI
15Shannon Daughtrey   Edmonds, WA 336622  345 WWU
16Sydney Barry (2 - Cat4)   Helena, MT 336372  310 PLU

Women - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205  166 MSU
2Susannah Nelson   Portland, OR 293271  199 PSU
3Molly Blust   Walla Walla, WA 304669  180 WC
4Alexandria Schultz   Portland, OR 332366  182 PSU
5Sophia EndterMcCloy   Custer, WA 309517  192 WWU
6Kimberly Wood   Seattle, WA 291295  196 UW
7Genevieve Gebhart (1 - Cat4)   Mercer Island, WA 304653  183 UW
8Bethany Kobza   Meridian, ID 281413  185 BSU
9Katie Berberick   Post Falls, ID 292275  189 CWU
10Merrill Oakley   Spokane, WA 292296  188 MSU
11Elizabeth Sederbaum (2 - Cat4)   Seattle, WA 185314  179 PSU

Women - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Leia Tyrrell (1 - Cat3)   Corvallis, OR 288408  88 OSU
2Lindsy Campbell   Missoula, MT 287905  97 UM
3Kamila Gwiazda (1 - Cat4)   Seattle, WA 308240  99 UW
4Jesse Opp (2 - Cat4)   Camano Island, WA 283252  95 UW
5Rachel Hoar (3 - Cat4)   Walla Walla, WA 288051  93 WC
6Devon Simpson   Kirkland, WA 196519  94 UW
7CHELSEA MOMANY (4 - Cat4)   Walla Walla, WA 275275  92 WC
8Roxanne Pierson (2 - Cat3)   Walla Walla, WA 246298  91 WC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee