Race Results for
Allegheny Cycling Assocation Tuesday Night Criteri
Pittsburgh, PA
(Event Information)
Criterium on 06/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Gillespie   Pittsburgh, PA 349280   Unattached
2 Carl Lovejoy   Pittsburgh, PA 304355   East End Cycling Club
3 Matt Seguin   Kirkland, WA 352202   East End Cycling Club
4 David Short   Cheswick, PA 352068   Unattached
5 thomas crowe   Ligonier, PA 277476   Morningside Velo
6 Kemper Edwards   Sewickley, PA 294614   Allegheny Cycling Association
7 Clifton Kimbrough   Volant, PA 345434   Unattached
8 Jason Bair   Pittsburgh, PA 351576   Unattached
9 Daniel Wilson   Pittsburgh, PA 349276   Unattached
10 Kyle Shatzer   Pittsburgh, PA 333234   Carnegie Mellon University
11 Mark Bedel   Gibsonia, PA 194975   Team Citius
12 chris haigh   Pittsburgh, PA 349286   Unattached
13 Kyle Ferrar   Pittsburgh, PA 351590   Allegheny Cycling Association
14 shawn geiger   Burgettstown, PA 301290   Unattached
15 Chris Helbling   Pittsburgh, PA 316914   East End Cycling Club
16 Robert Sedgewick   Pittsburgh, PA 266800   Morningside Velo
17 Alan Lucas   Munhall, PA 296898   Morningside Velo
18 Mark Runco   Pittsburgh, PA 297746   Allegheny Cycling Association

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 shawn geiger   Burgettstown, PA 301290   Unattached
2 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   High Voltage Racing and Recreation
3 Kemper Edwards   Sewickley, PA 294614   Allegheny Cycling Association
4 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   High Voltage Racing and Recreation
5 Erik Rauterkus   Pittsburgh, PA 349960   High Voltage Racing and Recreation
6 Ryan Madis   Hudson, OH 284218   J.O.N.E.S Racing
7 Ezra Baun   Pittsburgh, PA 309903   High Voltage Racing and Recreation
8 Ian Baun   Pittsburgh, PA 295295   UPMC Cycling Performance

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Weaver   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
2 Kate Bennett   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
3 Stacie Truszkowski   Pittsburgh, PA 277254   Steel City Endurance
4 Tammy Greene (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes
5 Greta Daniels   Pittsburgh, PA 343098   DPS Penn
6 Melody Gerasimek   Transfer, PA 304981   Unattached
7 Amanda Gannon   Austin, TX 290119   Unattached

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDFOSMOCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee