Race Results for
Allegheny Cycling Assocation Tuesday Night Criteri
Pittsburgh, PA
(Event Information)
Criterium on 05/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Helbling   Pittsburgh, PA 316914   East End Cycling Club
2 sean jackson   Okland, PA 298607   Morningside Velo
3 Jason Hochreiter   Pittsburgh, PA 311773   Allegheny Cycling Association
4 Caleb Smith   Cheswick, PA 312772   Stage5/Cycling Fusion
5 Chad Huddy   Newbrighton, PA 293155   Beaver Valley Velo
6 Matt Seguin   Kirkland, WA 352202   East End Cycling Club
7 Carl Lovejoy   Pittsburgh, PA 304355   East End Cycling Club
8 Jeff Gernert   Pittsburgh, PA 328690   High Voltage Racing and Recreation
9 Nicholas Rossi   South Royalton, VT 207622   West Liberty Cycles
10 Kevin Ordons   Pittsburgh, PA 338510   East End Cycling Club
11 Mike Janeiro   Greensburg, PA 331910   Unattached
12 Mark Bedel   Gibsonia, PA 194975   Team Citius
13 Andy Frange      Unattached
14 Alan Lucas   Munhall, PA 296898   Morningside Velo
15 Jeffrey Nunes   Washington, PA 244724   Morningside Velo
16 Andrew Vogeler   Bethelpark, PA 309078   East End Cycling Club
17 Aaron Bovalino   Beaver, PA 303771   Beaver Valley Velo

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Rauterkus   Pittsburgh, PA 349960   High Voltage Racing and Recreation
2 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   High Voltage Racing and Recreation
3 Kemper Edwards   Sewickley, PA 294614   Allegheny Cycling Association
4 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists/ Team Rothrock
5 shawn geiger   Burgettstown, PA 301290   Unattached
6 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   High Voltage Racing and Recreation
7 Ian Baun   Pittsburgh, PA 295295   UPMC Cycling Performance
8 Ezra Baun   Pittsburgh, PA 309903   High Voltage Racing and Recreation

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia George   Pittsburgh, PA 271762   Steel City Endurance
2 Kate Bennett   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
3 Tammy Greene (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes
4 Stacie Truszkowski   Pittsburgh, PA 277254   Steel City Endurance
5 Melody Gerasimek   Transfer, PA 304981   Unattached

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoOSMOSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee