Race Results for
Men Of Steel Racing IN State Time Trial Championsh
New Haven, IN
(Event Information)
Time Trial on 07/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat1/2/3/4/5 - 20k Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Martin (1 - Cat5)   Oceanside, CA27m 57s 319570  810 
2 David Heckelsmiller (1 - Cat4)   Iowa City, IA31m 55s 305183  825 XXX RACING-ATHLETICO
3 CARL PARA JR   39m 35s  809 TRI SPORT

Men - Cat1/2/3/4/5 - Handcycle

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM DAVIS   37m 54s  801 

Men - Cat1/2/3/4/5 - Standard/eddy Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert DiDomenico (1 - Cat4)   Fort Wayne, IN30m 21s 296892  824 FT. WAYNE OUTFITTERS
2 Dodd Kattman   Roanoke, IN30m 52s 311630  833 FORT WAYNE OUTFITTERS
3 PATRICK STELTE   32m 24s  803 3 RIVERS VELO SPORT
4 Dennis Zech   Fort Wayne, IN32m 38s 331494  806 MEN OF STEEL
5 Keith Pulfer   Fort Wayne, IN32m 51s 339498  808 FT. WAYNE OUTFITTERS
6 KENT CRUSSEMEYER   35m 3s  823 UNATTACHED
7 Jeremy Pfister   Auburn, IN35m 11s 346442  816 MEN OF STEEL RACING LLC
8 NATHAN GERNERT   35m 29s  827 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Tranbarger   Indianapolis, IN57m 37s 252765  883 TEAM CFW - WE CAN!
2 Michael Suer   Muncie, IN60m 43s 350978  858 
3 Mark Kirby   Jasper, IN61m 47s 345382  855 TEAM OMEGA
4 Blaine Steimel   Jasper, IN62m 38s 341770  856 TEAM OMEGA
5 MARK MILLER   66m 14s  841 
6 JAMIE MIDDLEBROOKE   67m 17s  886 TRI SPORT
7 Scott Berger   Upland, IN71m 21s 311614  852 TEAM CFW- WE CAN
8 Sam Kincaid   Marion, IN71m 55s 356569  865 
9 John Taller   Huntertown, IN73m 21s 310033  842 MEN OF STEEL RACING

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Banks   Fort Wayne, IN55m 28s 339660  845 FORT WAYNE OUTFITTERS
2 Andrew ODonnell   Norwell Ma56m 56s 340588  887 PRO-FORM BIKE SHOP
3 Derrick OBrien   Jackson, MI58m 14s 315388  874 TEAM ACTIVE RACING
4 Danny Wolin   Marshall, MI58m 23s 46329  863 TEAM ACTIVE RACING
5 Christopher Blair   Indianapolis, IN58m 47s 324634  843 MONACO MOWING CO.
6 Chris Toffolo   Indianapolis, IN59m 58s 243127  872 TEAM CFW - WE CAN!
7 David Sperry   Indianapolis, IN60m 34s 197672  882 TEAM NEBO RIDGE
8 Pat Herrick   Auburn, IN60m 51s 293500  847 MEN OF STEEL RACING
9 Chris Dawson   Westfield, IN61m 4s 129755  893 FIT LIVIN
10 Steven Souers   Fort Wayne, IN62m 12s 196034  871 MEN OF STEEL RACING

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Rodkey   Bloomington, IN54m 45s 167200  853 SPEEDWAY WHEELMEN
2 Jim Marcero   Carmel, IN56m 51s 209069  879 TEAM NEBO RIDGE
3 Brad McCracken   Fort Wayne, IN58m 53s 258432  876 FORT WAYNE OUTFITTERS
4 David Lewis   Huntertown, IN58m 54s 200944  869 FT. WAYNE OUTFITTERS
5 Kenneth Polidan   Muskegon, MI58m 56s 28353  870 WMCR BREAKAWAY BICYCLES
6 William Toler   Fort Wayne, IN59m 37s 231247  868 TREK RACING
7 Chad Tieman   Fort Wayne, IN66m 57s 292101  877 MEN OF STEEL RACING

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Painter   Ft Wayne, IN52m 22s 49932  840 FT WAYNE OUTFITTERS
2 Joey Iuliano   Muleshoe Tx54m 50s 237283  881 RACING FOR RILEY P/B ALDERFER BERGAN
3 Matt Prygoski (1 - Cat2)   Okemos, MI59m 20s 222725  880 ProForm Racing

Men - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Shade   Noblesville, IN55m 34s 311708  891 M.O.B. SQUAD/U BUILD IT
2 Adam Barton (1 - Cat4)   Fort Wayne, IN59m 38s 277386  844 MEN OF STEEL RACING
3 Parry Leavell   Auburn, IN66m 53s 249847  867 MEN OF STEEL RACING

Men - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Court Maple   Fishers, IN54m 32s 51261  861 M.O.B. SQUAD/U BUILD IT
2 Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN59m 38s 100861  859 MEN OF STEEL RACING
3 Daniel Lee   Carmel, IN59m 58s 50923  860 M.O.B. SQUAD/U BUILD IT
4 Marc Benigni   Muskegon, MI61m 34s 293040  866 WEST MICHIGAN COASTRIDERS
5 John Freije (1 - Cat3)   Fishers, IN62m 1s 53968  862 MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
6 Paul Brumbaugh   Elkhart, IN65m 37s 305583  873 SPINZONE RACING

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregg Ness   Huntington, IN54m 31s 313774  849 FORT WAYNE OUTFITTERS
2 Damianos Maggos   Carmel, IN57m 13s 74415  864 HEROES FOUNDATION CYCLING TEAM
3 Todd Andersen (1 - Cat2)   Fort Wayne, IN58m 15s 1584  850 MEN OF STEEL RACING
4 GREGORY STEPHENSON   60m 11s  875 HEROES

Men - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Boggs   Zionsville, IN55m 21s 296044  889 ZIPP FACTORY TEAM
2 Frank LaRondie   Carmel, IN57m 33s 185062  894 SCHELLERŐS RACING
3 Scott Ecclestone   Fort Wayne, IN61m 13s 287459  878 FT. WAYNE OUTFITTERS
4 Bruce Gordon   South Bend, IN62m 1s 100338  885 PISTA ELITE
5 TIM OVAERT   62m 52s  892 
6 CLIFF DITTMAN   65m 42s  895 

Men - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Watkins (1 - Cat2)   Lawrenceville, GA55m 55s 294788  857 Team Army
2 Kenneth Glick   Bremen, IN63m 8s 48270  890 ProForm Racing

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terence Martin   South Bend, IN28m 57s 126692  805 PACT Dish Network
2 Carl Grove   Bristol, IN30m 35s 271289  822 Men Of Steel Racing LLC
3 Thomas Lobdell   Indianapolis, IN30m 44s 45607  815 SCARLET FIRE
4 Jerry Hey (1 - Cat5)   Albion, IN42m 13s 331474  807 MEN OF STEEL

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Revard   Carmel, IN38m 50s 337938  819 Racing For Riley
2 Benjamin Fickel   Chesterton, IN47m 37s 309556  811 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Revard   Carmel, IN31m 14s 318688  818 Racing For Riley
2 Daniel Painter   Auburn, IN31m 50s 315772  821 FORT WAYNE OUTFITTERS
3 Seth Fickel   Chesterton, IN36m 57s 283239  814 BLUE COMPETITION CYCLES
4 Jacob Confer   Hartford City, IN38m 13s 322298  802 MEN OF STEEL RACING

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 beau boggs   Zionsville, IN29m 9s 316206  832 ZIPP FACTORY TEAM
2 Ben Freas   Elkhorn, WI30m 53s 338970  826 M.O.B. SQUAD/U BUILD IT
3 Alexander Lewis   Huntertown, IN32m 12s 311603  820 Ft. Wayne Outfitters
4 Nikolas Moehring   Fort Wayne, IN35m 28s 272488  812 MEN OF STEEL RACING

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bucher   Huntington, IN31m 17s 337238  804 MEN OF STEEL RACING
2 STEVE LEE   32m 35s  829 
3 COLE JAGGER   36m 15s  830 
4 ZACH FOREMAN   36m 52s  828 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharla Berger   Upland, IN64m 21s 315358  851 TEAM CFW- WE CAN
2 Elaine Deppe   Bloomington, IN71m 45s 350450  846 SCHOLARS INN BAKEHOUSE TEAM TORTUGA
3 RENEE HOOD   78m 42s  884 MEN OF STEEL/WOMEN OF STEEL

Women - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darlene Barton (1 - Cat4)   Fort Wayne, IN62m 49s 277472  854 MEN OF STEEL RACING

Women - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Ishii   Indianapolis, IN72m 13s 58017  848 MOB SQUAD

Women - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HOPE ZIMMERMAN   44m 47s  817 TEAM KENDA P/B GEARGRINDER

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Fickel   Chesterton, IN43m 41s 298970  813 Team Kenda presented by Geargrinder

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyCUOREOSMOBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee