Race Results for
Greenbrier Challenge
Boonsboro, MD
(Event Information)
Cross Country on 05/22/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dakota Detwiler   Boiling Springs, PA 315396   
DNF Erick Madis   Hudson, OH 237913   J.O.N.E.S Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Schon   Allston, MA 290782   
2 Jack Anderson   Lutherville, MD 279286   
3 Shane Wiegel      
4 James Neal      
5 Peter Dailey   Herndon, VA 290597   
6 Gabriel Jahn      
7 John Thompson      
8 Kevin Roberts      
9 Garrett McGuin      
10 Jason Rapsack      
11 Matthew Krawczyk   Forest Hill, MD 346332   
12 Travis Wallen      
DNF Carl Staubach      
DNF Mitchell Andjeski      
DNF anthony bozarth   Hampton, VA 289222   Team Contes/HCC

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christoffer Eriksen   Vienna, VA 315800   
1 Julie Follmer      
1 Elizabeth Shogren   Morgantown, WV 172363   Dynamic Physical Therapy Cycling
2 rocky cramer   Fairfield, PA 350002   
2 Brooke Hess      
2 Nicole Thiemann   Philadelphia, PA 213558   Human Zoom Cycling
3 Stephen Moody      
3 Monika Kornhauser      
3 Mary Schwoerer   Arlington, VA 146173   
4 Alex Wurm      
4 Stef Goldberg      
5 Retzer Cariaga      
6 Jason Link      
7 Joesph Bosacco      
8 Samuel Holler      
9 Alex Monte-Sano   Ann Arbor, MI 234763   
10 Steve Miller      
11 Andrew Geis      
12 John EPPS      
13 Ken Lohr      
14 Irvin Lee      
15 Sherwin Salera      
16 Greg Joseph Amper      
17 Brandon Schultz      
18 Michael Robertshaw      
19 Ianneil Tuazon      
20 Rob Moore      
21 Richard Albee      
22 Joel Windschmitt      
23 Dino Zamora      
DNF Jeff Braughton      
DNF Nathan Elicker      
DNF Anthony Siviera      
DNF Francis Tabligan      
DNF Johnuary James Octaviano      
DNF Carolynn Romaine   Cornwall-on-hudson, NY 170451   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Bury      
2 Pete Dailey   Reston, VA 314406   
3 Ramil Rodrigo      
4 Brian Fogle   Smithsburg, MD 311823   
5 Glenn Evans      
6 Thomas Carter   Washington, DC 338412   DCMTB
7 Dave Clements      
8 Roylan Lacson      
9 Rey Minoza      
10 Roeul Cimafranca      
11 Mike Schuh      
12 Bopphim Bayawa      
13 Jason Ridgway      
14 Mark Fincham   Ashburn, VA 290296   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
15 Gary Kline      
16 Jesse Dayrit      
17 Matt Hall      
18 Ralph Pabroa      
DNF Natan Pinko      
DNF Robert Gerber      
DNF Paul Burkhead      
DNF John Balderosa      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Bunk      
2 Richard Steinebrunner      
3 Mark Deisher      
4 David Dietz      
5 Robert Cooke      
6 Sol Pombuena      
7 Simon Whalley      
8 James Long      
DNF Gregory Pascarella   Manassas, VA 183910   

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McGill   Fallston, MD 281178   
2 Gilad Pinko   Potomac, MD 312320   
3 Zach Boyle   Eldersburg, MD 281991   
4 Samuel Lear   Ellicott City, MD 324478   Adventures for the Cure
5 Luke Vossler      

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Cofrancesco   Havre De Grace 314190   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Consalvo   Huntingdon Valley, PA 352572   
2 Zachary Kephart   Duncansville, PA 211192   
3 Matt Nowak   Arlington, VA 139948   
4 Jonathan Taylor Jones      
5 Greg Dalton      
6 Jake Margulies      
7 Andrew Massonneau      
8 Joseph O'Brien-Applegate   Brooklyn, NY 273410   
9 Andrew Mcculloch   Martinsburg, WV 312300   
10 Josh Reese      
11 Joseph Bacinski   Shippensburg, PA 293187   
12 Benjamin Blanton      
13 Christopher Lane      
14 Ryan Rote      
15 Adrian Porter      
DNF Chris Puzan   Vienna, VA 301573   
DNF Cory Hegarty      
DNF Mike Carter   Gettysburg, PA 343666   
DNF Nate Hickle      
DNF Brooke Brumsted      

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike O'connor      
2 Jonathan Baggett   Falls Church, VA 133076   
3 John Rohrer   Baltimore 229567   Team BBC
4 Sean McDonough      
5 John Glodek   Frederick, MD 269746   
6 Brendan Mims      
7 geoff butler   Willow Grove, PA 348146   
8 Brad Bowser   Worthington, PA 322196   
9 Matthew McCorkle   Fredericksburg, VA 168383   
10 Tim Nordvedt      
DNF Omesh Agam   Fairfax, VA 203205   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
DNF Alistair Hastings      
DNF Stephen Peterson      
DNF Vas Vlcek      
DNF Timothy Jansen   Baltimore, MD 288595   Team BBC
DNF Aric Frederick   Baltimore, MD 81170   Lateral Stress Velo Inc.
DNF Robert Condon      

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Lins      
2 Christopher King   Washington, DC 224580   Arrow Bicycle
3 Jason Reckner   Chester Springs, PA 278445   Campanohvac/Breakawaybikes.com
4 Paul Bayne      
5 George Lowe   Lyndonville, VT 290875   NCVC/UnitedHealthcare
6 Scott Benson   Morgantown, WV 305422   
7 James Earl      
8 Roger Stanton      
9 Sherman Knight   Washington Dc 398749   
10 Jeffrey Stevens      
11 Brian Lancaster      
12 Ryan Douglas   Washington, DC 191602   Arrow Bicycle
13 Stephen Simmons   Arlington, VA 307125   Gripped Racing
14 Stefan Schwarzkopf   Washington, DC 309575   NCVC/UnitedHealthcare
15 Brian Weisgerber      
16 Ricardo Tenorio      
17 Patrick Pemberton      
18 Gregory Thomas      
19 Herb Wright      
20 Charles Montour      
DNF Brian Schmierer   Washington, DC 233114   DCMTB
DNF Paul Rades   Silver Spring, MD 272645   
DNF Jason Durham      

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Spicher      
2 Alex Mata Abdelnour   Reston, VA 259517   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 John Timan   Clinton, NJ 339444   Team Marty's
4 Rob Russell   Arlington, VA 103083   Gripped Racing
5 Anthony Mignon      
6 Luther Swift   Falls Church, VA 301191   NCVC/UnitedHealthcare
7 Bill Hinkelman      
8 Peter Malmquist      
9 Brian Poochigian   Washington, DC 28422   DCMTB
10 Don Dowgiallo      
11 Ben Teller      
12 David Stealy   Washington, DC 302605   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
13 Ramon De Diego      
14 Vaclav Vancura      
15 Jeffrey Sheehan   California, MD 180654   
16 John Kromis      
17 Eric Brooks      
18 Don Debolt      
19 Carlo Alfano      
20 Thomas Crenshaw   Walnut Creek, CA 311150   The Bike Lane
21 Keith Voss      
22 Rick LO      
23 Leslie Hegarty      
24 Chris Vest      
25 Carlos Espinoza      
26 Benjamin Sellers      
27 Lee Diehr      
DNF Jay Cato   Alexandria, VA 279170   
DNF Chris Danaceau      
DNF Eric Chodnicki   Bel Air, MD 325040   
DNF Matthew Lear   Ellicott City, MD 329138   
DNF Pete Green   Ellicott City, MD 335260   Adventures for the Cure
DNF George Schulz   Alexandria, VA 31862   

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Raheb   Montvale, NJ 184269   
2 Peter Phillips JR.      
3 James Hepp      
4 Robert Smith   Arlington, VA 75635   
5 Collin Batchlor      
6 James Carlisle   Frederick, MD 269385   
7 John Rogers   Takoma Park, MD 136767   DCMTB
8 Chris Huhn   Leesburg, VA 195989   
9 Francisco Sucre      
10 Michael Burner      
11 Jeff Smith      
12 Larry Cautilli      
13 paul souchar   Washington, DC 280823   NCVC/UnitedHealthcare
14 James Wright      
15 Ron Baker      
16 Mike LYNCH      
17 Delmar Arnold   Winchester, VA 301171   Winchester Wheelmen, Inc
18 Steve Leitner      
19 Vince Amodeo   Vienna, VA 159285   The Bike Lane
20 David Lee   Burke, VA 276003   The Bike Lane
DNF Bill Marks      
DNF Phil Ehlinger   Doylestown, PA 263037   Cycle Sports Doylestown Wheelmen
DNF Michael Stoll   Bethesda, MD 247535   
DNF Mark Maneval      
DNF Jon Hicks   Winchester, VA 273964   Sportif Coaching Group/BPB
DNF Kevin Gillett      
DNF Marc Genberg   Falls Church, VA 61722   The Bike Lane
DNF Thom Moore   Arlington, VA 254028   

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Cobb      
2 Luther Barden   Ruckersville, VA 266277   Bike Stop Pro Team
3 Peter O'boyle      
4 Joe Hoffman      
5 Brian Parr      
6 Mike Pattisall      
7 David Jones   Rockville, MD 156342   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
8 Ronnie Myers      
9 Alan Muldawer   Olney, MD 25346   NCVC/UnitedHealthcare
10 Brad Burns      
11 Mark Thompson   Upperville, VA 279395   
12 Richard Huebner      
13 Al Keim   Ellicott City, MD 224688   
14 Ernest Rodriguez      
15 Sean Fogarty      
16 Kevin Adams      
17 Bob Joos      
18 Gary Kelley   Carlisle, PA 199117   T.E.A.M. Fuji
19 Brian Marx      
20 Harry Scott      
DNF Tom Bunk      

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Dell      
2 Allen McCorkle   Berryville, VA 256388   Winchester Wheelmen

Men - Cat 1/2/3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JR Petsko   Maidsville, WV 286867   Dynamic Physical Therapy Cycling
2 John Collum      
3 Brian Fults   Littlestown, PA 323256   
4 Greg Hess      
5 Phillip Esempio (1 - Cat2)   Nazareth, PA 139599   Kelly Benefit Strategies/LSV
6 John Neuman      
7 Thomas Howe      
8 Steven Hecht      
9 Mark Cofrancesco      
DNF Martin Macdonald      
DNF Robert Georgantas   Gaithersburg, MD 241455   
DNF Joel Gwadz (Cat2)   Washington, DC 14492   DCMTB

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Blair   Halethorpe, MD 277204   Adventures for the Cure
2 Daniel Atkins   Baltimore, MD 286646   
3 Batbayar Batch      
4 Charles Kline      
5 Kent Anderson      
6 Matt Clements      
7 Steven Nutc      
8 Michael Campbell      
9 Mark Hagen   Washington, DC 14595   Team Roaring Mouse
10 Dave Melder      
11 John Percer      
12 Nathan Ray   Richmond, VA 309696   
DNF Charly Hermanson      
DNF Antony Barsi      
DNF Gary Snyder   New Hope, PA 270006   Evolution Racing

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Ehlinger   Doylestown, PA 255389   Guys Racing Club
2 Dylan Johnson   Mclean, VA 340550   
3 Ricardo Albino   Boqueron, PR 340212   

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FORREST CONRAD   Lambertville, NJ 290482   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
2 Gunnar Bergey   Banner Elk, NC 264871   
3 Connor Bell   Harrisonburg, VA 278458   Gripped Racing
4 Kyle Miller   Harleysville, PA 289081   Team CF

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Dodge   Huntingdon Valley, PA 317662   
2 Michael Koballa   Greensboro, NC 256611   Storm Racing Team
3 julian hinkelman   Trout Run, PA 314354   Susquehanna Valley Velo Club
4 Cole Oberman   Philadelphia, PA 302977   Guys Racing Club
5 Joshua Murdock   Baldwin, MD 327552   
6 Jake Davidson   Westminster, CO 272100   Charm City Cycling, LLC
7 Wilson Hale   Richmond 264006   James River Velo Sport
DNF John Catlett   Richmond, VA 296332   

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Spisak   Streetsboro, OH 290247   Lake Effect Cycling Team
2 Travis Cardoza   Philadelphia, PA 346444   
3 Brian Marsh   Culpeper, VA 277363   
4 Chad McCurdy   Richboro, PA 214449   
DNF Christopher Consorto   Landenberg, PA 194958   

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Keefer   Hanover, PA 111783   
2 Ron Harding   Coatesville, PA 326170   
3 Ian Spivack   Vienna, VA 293867   DCMTB
4 Michael Tabasko   Bethesda, MD 40318   DCMTB
5 Jared Janowiak   Arlington, VA 97546   Gripped Racing
6 nick sears   Quarryville, PA 323134   
7 Ross Anderson   Point Pleasant, NJ 269506   
8 Thomas Harris   Westminster, MD 260924   Mason Dixon Velo
9 Tony Combs   California, MD 289691   

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Wade   Norristown, PA 159586   
2 Pierre Martel   Fairfax Station, VA 139970   The Bike Lane
3 Michael Cunningham   Windsor Mill, MD 95582   
4 Edward Bush   Philadelphia, PA 151618   Club Wissahickon
5 Darren Biggs   Washington , DC 261750   DCMTB
DNF Christopher McGill   Brentwood, MD 23467   Backyard Bike Club

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Pflug   Connellsville, PA 27999   Allegheny Cycling Association
2 Christopher Scott   Harrisonburg, VA 31973   
3 Colby Waller   Washington, DC 279294   Gripped Racing
4 Jason Berry   Arlington, VA 151273   Gripped Racing
5 Mike Stevens   Valley Forge, PA 248447   
6 Kent Baake   Alexandria, VA 152405   DCMTB
7 Jonathan Houghton   Baltimore, MD 218194   Adventures for the Cure
8 Matt Lough   Washington, DC 287601   Gripped Racing
9 Robert Dudas   Hunt Valley, MD 213741   Guys Racing Club
10 William Kemmerer   Easton, PA 285889   
DNF Michael Buchness   Reston, VA 5322   The Bike Lane
DNF Scott Wilson   Doylestown, PA 110662   
DNF Scott McGill   Fallston, MD 281410   
DNF Ken Bell   Harrisonburg, VA 40719   

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunnar Shogren   Morgantown, WV 32526   Dynamic Physical Therapy Cycling
2 Jay Dodge   Huntingdon Valley, PA 147684   
3 Edwin Hein   Chalfont, PA 15699   Guys Racing Club
4 Christopher Merriam   Washington, DC 180319   
5 Esteban Rodriguez   Woodside, NY 153034   
6 Bill Marciniak   Ellicott City, MD 22459   Bayside Velo/Bike Doctor
7 Thori Wolfe   Washington, DC 234409   Arrow Bicycle
8 Ron Huebner   Seattle, WA 145895   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
DNF Michael Laub   Enola, PA 230122   
DNF Mark Elsasser   Philadelphia, PA 10735   Independent Fabrication Racing
DNF Mark Lewis   Falls Church, VA 166840   Potomac Velo Club

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Masse   Bethesda, MD 22842   
2 Charles Patterson   Pittsburgh, PA 190871   
3 Denny Boyle   Eldersburg, MD 47323   
4 James Bronson   Gaithersburg, MD 48634   Patapsco Bike & Sport
5 Clifton Calvert   Brooklyn, MD 5887   
DNF Randall Root   Sterling, VA 30526   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Men - Cat 1 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Warfel   Millersville, PA 145457   
2 James Carlson   Springfield, VA 96832   Potomac Velo Club

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Waite   Harrisonburg, VA 146137   
2 Matthew Bailey   Newport News, VA 170803   
3 Brandon Draugelis   Shippensburg, PA 179397   
4 Weston Schempf   Rockville, MD 122030   
5 Kevin Carter   College Park, MD 70144   
6 Ryan Fawley   Rosendale, NY 284302   
7 Timothy Carson   Leechburg, PA 248906   
8 Dave Weaver   Towson, MD 37442   
9 Jordan Kahlenberg   Morrisville Pa 152298   
10 Aaron Oakes   Richmond, VT 180389   
11 Jeffrey Dickey   Arlington, VA 9439   NCVC/UnitedHealthcare
12 Jed Prentice   Takoma Park, MD 208680   
13 Mike Joos   Reston, VA 136615   
14 Kyle Spisak   Mantua, OH 287824   Team Lake Effect
15 Martin Kell   Chambersburg, PA 254053   
16 Joshua West   Allentown, PA 217713   
17 John Arias   Morganville, NJ 83178   Peddler of Long Branch-The Gypsy Cow
18 Andrew Hoover   Camp Hill, PA 159655   
DNF Matthew Miller   Nazareth, PA 206833   Gotham Cyclists
DNF Collin Becker   Colorado Springs Co 179626   

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Schulz   Alexandria, VA 301814   The Bike Lane
2 Ryan Madis   Hudson, OH 284218   J.O.N.E.S Racing
3 Tommy Steinebrunner      
4 Kurt Solsky      
DNF Connor Day      

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McGill   Fallston, MD 281178   
2 Andrew Bobb      
3 Tanner Browne   Waldorf, MD 253942   Bayside Velo/Bike Doctor
4 Morgan Platt   Long Valley, NJ 330920   Team Bulldog
5 Jonathan Dietz      
6 Cole Solsky   Califon, NJ 274515   Cycle Craft Racing
7 Erik Freeman      
8 Matt Maras      
9 Dominick Desimone      
10 Michael Hare      
11 Noah Schlossberg      

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Dorinzi      
2 Justine Pagenhardt      
3 Victoria Ohanna      

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Carlisle   Frederick, MD 329090   
2 Elizabeth Allen   Allentown, PA 263137   Saucon Valley Bikes
3 Sherri Esempio   Nazareth, PA 288182   Kelly Benefit Strategies/LSV
4 Lee ANN Fults      

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marti Merritt   Ruckersville, VA 298634   

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Kemmerer   Easton, PA 334852   
2 Laura Snyder      
3 Kristin Sheehan      
4 Melanie Carter      
DNF Rebecca Lowe      
DNF Amy Hobert   Virginiabeach, VA 299843   

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katy Curran   Herndon, VA 303838   
2 Erin Treece      
3 Paula Baake      
4 Elizabeth Voss      
5 Rachel Faulise      
DNF Bill Marks      
DNF esther schaftel   Baltimore, MD 254384   Adventures for the Cure

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF kathleen riddell   Landenberg, PA 349626   
DNF Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Misty Tilson   Harrisonburg, VA 298635   

Women - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Coutinho   Fairfax Station, VA 210909   The Bike Lane

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Harding   Coatesville, PA 299880   
2 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA 139753   
3 Cassie Smith   Kingwood, WV 146136   
4 Lindsay Honaker   Reston, VA 267768   X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parker Montour      
DNF Niamh Ducey      

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Meyers      
2 Laurette Espinoza      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESierra NevadaSpyShimanoOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee