Race Results for
20th Annual La Primavera at Lago Vista
Lago Vista, TX
(Event Information)
Road Race on 03/05/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allen Abell   New Braunfels, TX 147032   Joe's Pro Bikes
2 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   Austinbikes/Revenant
3 Daniel Opdyke   Austin, TX 26771   787 Racing
4 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite/Sun & Ski Sports
5 Jorge Merle   Garland, TX 24084   Dallas Racing
6 Michael Brown   Dallas, TX 60849   McKinney Velo Club
7 Jeff Park   San Antonio, TX 168358   Bicycle-Heaven
8 Tom Brandish   Mckinney, TX 233679   
9 Richard Welch   Southlake, TX 163133   Colavita Racing
10 Blake Rich   Spring, TX 176235   
11 William Ross   Austin, TX 40280   
12 Richmond Frasier   Boerne, TX 58520   Joe's Pro Bikes
13 Peter Erdoes   Oklahoma City, OK 58478   Oklahoma City Velo Club
14 John "Russ" Emerson   Dallas, TX 251354   Colavita Racing, Inc.
15 Kurt Joseph   Austin, TX 266490   Austinbikes/Revenant
16 Gregory Phillips   Trophy Club, TX 229719   Colavita Racing, Inc.
17 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   Bike Barn (Texas)
18 Patrick McGrath   Spring Branch, TX 23500   Joes Pro Bikes
19 Gil Summy   Nichols Hills, OK 189403   Oklahoma City Velo Club
20 Patrick Harkins   Nashville, TN 224049   NashvilleCyclist.com
21 Doug Foxworth   Rio Medina, TX 12179   
22 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Price   Mckinney, TX 28693   McKinney Velo Club
2 Michael Reade   Granbury, TX 49894   GreatBrewers.com Cycling
3 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   North Texas Road Team
4 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
5 Lee Troy   Katy, TX 53622   Red's Racing
6 Tom Harrison   Midland, TX 49493   One Hour Racing
7 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
8 Jordan Harrelson   Fort Worth, TX 187474   Team Bicycles Inc.
9 Dirk Martin   Mcallen, TX 22655   
10 David Bumbaugh   Magnolia, TX 145357   Red's Racing
11 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   
12 Joe Udell   Austin, TX 90097   Team Lifesize
13 Al Kline   Corpuschristi, TX 306037   Team ALS-C3
14 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   Team Bicycles Inc.
15 Richard Hall   Austin, TX 210488   Violet Crown Sports Assoc
16 Jim McDonald   Harrison, AR 23392   Oklahoma City Velo Club
17 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   TBi - Dedicated Race Team
18 Larry Rairden   Bellaire, TX 306489   
19 Frank Simms      
20 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   Gulf Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Parks   Dallas, TX 45770   Mirage
2 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   
3 Charles Hetrick   Edmond, OK 62551   Oklahoma City Velo Club

Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Beauregard   Waco, TX 282054   TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Corey Fish   Bozeman, MT 324678   787 Racing
3 Rafael Santiago   Jenks, OK 213968   Tulsa Tough Racing
4 Brian ODonnell   Houston, TX 331128   
5 Jay Selle   Jenks, OK 297452   Scuderia Superleggera
6 Jeff West   Tulsa, OK 202122   Tulsa Tough Racing
7 Curtis Bixler   Austin, TX 331252   
8 Kent Myers   Austin, TX 260618   
9 Mike Panozzo   Austin, TX 333442   
10 Sean Sullivan   Austin, TX 301167   Velossimo Racing
11 Stephen Ware   Houston, TX 304641   
12 Amilkar AjinSurek   Houston, TX 339626   
13 Stephen Higgins   Austin, TX 283039   787 Racing
14 Jeffrey Reiter   Austin, TX 240520   Team Hotel San Jose
15 Jon English   Houston, TX 316140   
16 Mathew york   Asheville, NC 292077   FCC Racing
17 Ian Andersson   Austin 311302   
18 Alexander Fleming   Houston, TX 338046   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
19 Dan Kemp   Fredericksburg, TX 333218   
20 Daniel Curtin   Austin, TX 224674   
21 Craig Jones   Abilene, TX 318854   VT Bike Stuff
22 MICHAEL ATZERT   Cypress, TX 313360   
23 Michael Dennison      
24 Wally Wilkins   Cypress, TX 303789   Northwest Cycling Club
25 Doug Pierce      
26 Steve Novak   Abilene Tx 280961   Team Concept Racing
27 Paul Scott   Belton, TX 300698   Scott & White Community Cycling Club
28 Doug Allen   Fredericksburg, TX 209463   
29 John McKelvy   Dallas, TX 321730   
30 Doug Currie   Dallas, TX 335550   
31 Charles Holsen   Spring, TX 324000   Southern Elite/Sun & Ski Sports
32 Bari Mayer   Austin, TX 310107   787 Racing

Men - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Kimbell   Pflugerville, TX 301110   787 Racing
2 Zachary Carlson   Plano, TX 277433   Matrix/RBM
3 Mino Giunta   Austin, TX 305070   787 Racing
4 Andrew Erickson   Seattle, WA 273331   Lake Washington Velo
5 Vit Volny   Austin, TX 337280   
6 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   Austinbikes/Revenant
7 Will Visser   Austin, TX 49892   Austin Nationals Cycling
8 Melvin Barrios   Houston, TX 294768   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
9 Trevor Brooks   Austin, TX 313466   
10 Wes Jerman   Austin, TX 296681   Alchemy Racing Team
11 Jorge Munoz   Laredo, TX 255731   Dominion - Falcon Bank
12 Addison McAuley   San Antonio, TX 256266   Bicycle Heaven Racing Club(BHRC)
13 Kenneth Day   Houston, TX 282890   Shama Cycles
14 Dustin Weaver   Tulsa, OK 259641   Tulsa Wheelmen
15 Patrick Storer   Houston, TX 287868   Northwest Cycling Club
16 Matthew Gosling   Dallas, TX 303626   Team Party Time
17 Justin Reddell   Dallas Tx 165316   Team Party Time
18 Jesse Slate   Austin, TX 262278   Team Wooly Mammoth
19 Zachary Hardage   Cedar Park, TX 120336   
20 Keith Gumney   Houston, TX 237540   Bikesport/ION
21 Robert Sisk   Houston, TX 165285   Bikesport/ION
22 Matt Moore   Austin, TX 213505   Team Wooly Mammoth
23 Alex Rodriguez   Round Rock, TX 80049   Violet Crown
24 Tom Senkevich   Moon Twp., PA 272207   Sugar Cycles Factory Racing
25 Tyruss Cramer (1 - Cat4)   Austin, TX 274895   
26 Richard McLamore   Abilene, TX 186975   GreatBrewers.com Cycling
27 Alan Bryson   Houston, TX 289266   BikeLand Developmental Factory Team
28 Chad Harvey   Dallas, TX 260064   Team Party Time
29 Jerry Bueno   Austin, TX 161001   787 Racing
30 Scott Dill   Austin, TX 268043   787 Racing
31 Patrick Robb   Royal Oak, MI 48371   Wolverine Sports Club
32 Felipe Nava   San Antonio, TX 59355   Bike World Racing
33 Bryan Fissel   Glenpool, OK 273140   Tom's Bicycles
34 Brent Wells   Boerne, TX 270614   Bicycle-Heaven
35 Max Bookman   Austin, TX 304144   
36 Jeremy Hill   San Antonio, TX 244253   Bike World Racing
37 Brian Handal   Houston, TX 52930   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
38 Eric Woodcock   The Woodlands, TX 290327   Southern Elite/Sun & Ski Sports
39 Reed Olmstead   Houston, TX 224702   Southwest Cycling Club Racing
40 Geoff Roper   Dallas, TX 319474   Team Party Time
41 R Les Terrill   Dallas, TX 60829   Mirage
42 Randall Courtney   Dallas, TX 319960   Team Party Time
43 Eardie Curry   Austin, TX 236841   787 Racing
44 carlos Ortiz   Houston 308183   

Men - Cat2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   FCS Cycling Team
2 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   
3 Russell Metoyer   Austin, TX 24157   Velossimo Racing
4 Ben Gabardi   Madison, MS 227335   Hincapie Development team
5 Adam Gates   Austin, TX 255735   
6 Justin Rempel   Tulsa, OK 294677   918XC Racing
7 Alec Aldape   San Antonio, TX 273050   Bike World Racing
8 Casey Crosby   Austin, TX 238357   
9 Daniel Parks   Dallas, TX 237869   GS Tenzing
10 Jonathan Lang (1 - Cat3)   Baton Rouge, LA 244682   
11 Wesley Wolfenbarger   Little Rock, AR 200342   PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   GS Tenzing
13 Aaron Sinclair   Katy, TX 120187   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
14 Radames Trevino      
15 Todd Farrell   Keller, TX 103971   Williams Cycling
16 Daniel Marquardt   Austin, TX 185924   787 Racing
17 Christopher Lutz   San Antonio, TX 49518   Bicycle-Heaven
18 Rhys Rathbun   Monument, CO 201819   Chipotle Junior Development Team
19 Ruarri Day-Stirrat   Houston, TX 257640   
20 Travis Wilky   Hutto, TX 178182   787 Racing
21 Joseph Garcia   Kyle, TX 262008   Factory Goodness
22 Gerardo Oviedo      
23 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   Team Wooly Mammoth
24 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   Colavita Racing, Inc.
25 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   PACC
26 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   TBi - Dedicated Race Team
27 Sergio Sanrimaria      
28 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   Southern Elite/Sun & Ski Sports
29 Timothy Cook   Euless, TX 152094   Team Bicycles Inc.
30 Hayden Gore   Houston, TX 300480   Austinbikes/Revenant
31 Chris Zenthoefer   Tulsa, OK 249006   Tulsa Tough Elite Race Team
32 Jordan Nguyen   Austin, TX 272210   
33 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   McKinney Velo Club
34 Grahmm Smith   Pauls Valley, OK 238789   Team Power Train
35 Jonathan Perry   Houston, TX 287417   Austinbikes/Revenant
36 Edward Novak   New Orleans, LA 271440   
37 CJ Hebert   Austin, TX 284873   
38 Clay Hobson (2 - Cat3)   Richardson, TX 199977   McKinney Velo Club
39 Erin Elliott   Oklahoma City, OK 225120   DNA Racing
40 Frank Karbarz   Houston, TX 70407   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
41 Russell DeBarbieris   Sugar Land, TX 115408   
42 Abdias Benjamin Hernandez   Houston, TX 222979   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Schmalz   Lawrence, KS 197714   
2 Heath Blackgrove      
3 Ryan DeWald   Mount Penn, PA 89187   
4 Russ Walker   Hallsville, TX 68194   
5 Jonathan Sundt   Austin, TX 34666   Lake Washington Velo
6 Kevin Kremke   Houston, TX 42330   Bike Barn (Texas)
7 Mathew Ankney (1 - Cat1)   Tulsa, OK 145867   Mercy Cycling Team
8 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
9 Luca Damiani   Macedonia, OH 256765   
10 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   GS Tenzing
11 Carlos Vargas (2 - Cat1)   Kingwood, TX 177122   Team Hotel San Jose
12 Chad Cagle   Tulsa, OK 141654   Tulsa Wheelmen
13 Jason Waddell (3 - Cat1)   Oklahoma City, OK 110309   
14 Stephen Tilford   Topeka, KS 35598   
15 Raul Alcala      
16 Christian Helmig (4 - Cat1)   Highland Village, TX 245316   
17 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   Southern Elite/Sun & Ski Sports
18 David Wenger (5 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Tox Strategies
19 Daniel Cassidy   San Antonio, TX 190683   US Military Cycling
20 Chad Hartley (1 - Pro)   Fox Point, WI 126996   Team Geargrinder
21 Tyler Jewell (6 - Cat1)   Austin, TX 168914   
22 Stephan Hirsch   Indianapolis, IN 337040   
23 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   Super Squadra
24 Wade Wolfenbarger (7 - Cat1)   Jacksonville Fl 200343   Panther pb Competitive Cyclist
25 Tucker Gerald (8 - Cat1)   Amarillo, TX 244292   Dallas Racing
26 Robert Cummings   Rose Hill, KS 276726   Team Monster Energy
27 Greg Hercules   Bryan, TX 260061   Team Brain and Spine Cycling
28 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
29 Zachary Lytle (1 - Cat2)   Dallas, TX 60167   PARK PLACE DEALERSHIPS

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Frentress   Austin, TX 321550   
2 James Fowler   Roanoke, TX 316020   Williamscycling.com
3 Robert Archer   Richmond, TX 325060   Southern Elite
4 Clayton McGrath (1 - Cat4)   Spring Branch, TX 271341   Joes Pro Bikes

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Soetaert   Austin, TX 33420   Team Brain and Spine Cycling
2 Paul Hurdlow   Austin, TX 221165   Team Lifesize
3 David Baker (1 - Cat5)   Georgetown, TX 188084   Carlos OBriens Racing pb Tribe
4 Luis Acosta   Austin, TX 273898   Violet Crown
5 Ricardo Rodriguez   Mission, TX 134181   
6 Todd Mann   Plano, TX 69536   
7 Brad Harmon (2 - Cat5)   Round Rock, TX 307753   
8 Ned Frost   Austin, TX 295383   Shama Cycles
9 Matthew Looney   Denison, TX 321926   
10 Daniel Perkins   Littleton, CO 274330   M7 Racing
11 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   Shama Cycles
12 Austin Jones (1 - Cat4)   Dallas, TX 259621   Mirage
13 Michael Weiland (2 - Cat4)   Cedar Park, TX 288120   787 Racing
14 Leonard Gremillion   Houston, TX 256932   Bikesport/ION
15 Matt Hester   Houston, TX 221054   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
16 Ron Medlock   Austin, TX 338732   
17 Hao Le   Houston, TX 272376   M7 Racing
18 Joseph Doyle   Austin, TX 188914   
19 ralph harris   San Antonio, TX 304426   Chain Reaction - San Antonio
20 Yann KuhndeChizelle   Houston, TX 307314   
21 John Kock (3 - Cat4)   Tulsa, OK 258272   Tom's Bicycles
22 Juan Ibarra (3 - Cat5)   Edinburg, TX 284471   
23 Ernesto Cumpian   Eagle Pass, TX 223305   
24 Maner Shaw      

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shontell Gauthier   Austin, TX 80726   
2 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   Crumpton Cycles
3 Ginny King   Dallas, TX 153105   KingRacingGroup
4 Katherine Sherwin   West Lake Hills, TX 161129   Austin Flyers Women's Cycling
5 Louise Smyth   Houston, TX 286102   Team LaS'port
6 Catherine Walberg   Bainbridge Island, WA 36933   
7 Christine Phillips (1 - Cat2)   Trophy Club, TX 286264   Colavita Racing
8 Shannon Gaffney   Las Vegas, NV 298243   
9 Helene Carabin   Nichols Hills, OK 189404   Tulsa Tough Racing
10 Jenny Willhite   San Antonio, TX 188342   Team Brain and Spine Cycling
11 Nadia Barrera   Austin, TX 306242   Team Brain and Spine Cycling
12 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   Austin Flyers Women's Cycling
13 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Team Brain and Spine Cycling
14 Claire McKenna   Austin, TX 280868   
15 Monica Hyslop   Dallas, TX 308370   Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Margaux Salas   San Antonio, TX 297101   
17 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   PACC
18 Sarah Wells   Dallas, TX 280211   FCS Cycling Team
19 Regina Hancock   Jenks, OK 287509   Tom's Bicycles

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annalisa Fish   Bozeman, MT 325964   Austin Flyers Women's Cycling
2 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   Matrix Cycling Club
3 Audrey Manchester   The Woodlands, TX 248387   Southern Elite/Sun & Ski Sports
4 Jennifer Wagner   Denver, CO 288729   Shama Cycles
5 Meredith Bush   Austin, TX 236922   
6 Ash Duban   Austin, TX 340314   
7 Suzy Snell   Austin, TX 338844   
8 Kelly Martinez   San Antonio, TX 309930   
9 Debra Bailey   Austin, TX 220204   Austin Flyers Women's Cycling
10 Lynne Ashcraft   Austin, TX 289536   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSpyShimanoOSMOSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee