Race Results for
Chagrin River Cyclocross Challenge
Bainbridge Township, OH
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Sroka   N Royalton, OH0:43:50 33715  316 Lake Effect Cycling Team
2 Jeffrey Craft   Madison, OH0:44:49 8033  314 
3 Brandon Halleen   Akron, OH0:45:08 302187  318 
4 Paul Donatelli   Akron, OH0:45:14 269651  317 Stark Velo
5 Sean Burkey   Lyndhurst, OH0:46:30 5533  321 
6 Alexander Kinney   Cleveland Heights, OH0:47:51 307869  319 
7 Kevin Madzia   Adena Ohio0:46:01 188642  320 
8 Dave Schalmer   0:41:41  315 

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Proppe   North Royalton, OH0:58:19 301502  717 Team Lake Effect
2 Ernesto Marenchin   Stow, OH0:58:22 41544  714 
3 Daniel Quinlan   Salem, OH1:00:15 214530  720 Carbon Racing
4 Ross Clark   Hudson, OH1:00:29 211726  719 
5 Robert Sroka   North Royalton, OH1:01:59 270997  713 Team Lake Effect
6 Brett McKay   Aurora, OH0:56:04 205998  715 Team Competitive Gear
7 Paul Martin (1 - Cat1)   North Royalton, OH0:56:18 207549  707 
8 James Dieringer   Lakewood, OH0:58:55 171905  721 Spin
9 Jay Karpinski   Cleveland, OH0:59:19 342768  716 
10 David Steiner   Chagrin Falls, OH1:01:34 209770  718 
11 Chris Riccardi   Tallmadge, OH0:56:34 115805  722 Team Lake Effect

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Weston Flickinger   Akron, OH0:44:43 298929  619 Prochain Cycling
2 Brendon Jones   0:45:11  618 
3 Josh Schmidt   Oberlin, OH0:45:43 287999  615 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
4 Nate Szabo   Parma, OH0:46:15 235675  604 
5 George Gantner (1 - Cat3)   South Euclid, OH0:47:08 355416  612 
6 Andrew Miller   Tallmadge, OH0:47:34 309911  614 
7 David Jolin   Bellville, OH0:47:40 289233  617 Stark Velo
8 Jared Preston   North Royalton, OH0:47:59 319528  616 MERRILL LYNCH CYCLING
9 David Thornton   Erie, PA0:49:41 239723  620 
10 Erick Madis   Hudson, OH0:44:32 237913  611 WAS Labs Cycling
11 William Gibson   Dover, OH0:47:37 131729  610 
12 Chris Lamb   Erie, PA0:52:16 271910  621 
13 William Neidinger   Broadview Heights, OH0:24:52 331826  613 
14 Christopher Nicula   Philadelphia, PA0:07:01 254842  601 

Men - Cat 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Thompson   Cuyahoga Falls, OH0:42:46 278707  534 
2 James Dieringer   Lakewood, OH0:43:20 171905  539 Spin
3 thomas franek   Hiram, OH0:43:35 344242  533 
4 Joseph Pallotto (1 - Cat3)   Mantua, OH0:45:17 54101  540 
5 Christopher Huck   Navarre, OH0:45:28 165499  512 
6 William Marut   Painesville, OH0:46:48 169120  530 
7 Derek Wilford (2 - Cat3)   Euclid, OH0:46:59 134363  501 Spin
8 Michael Larimer   Bay Village, OH0:47:48 267814  529 Snake Bite Racing
9 Russell Verlinger   Cleveland, OH0:48:16 36616  528 
10 Chris Riccardi   Tallmadge, OH0:49:34 115805  254 Team Lake Effect
11 Brett Davis   University Heights, OH0:49:44 207616  541 
12 Marshall Leininger (3 - Cat3)   Canton, OH0:50:44 205294  538 
13 John Bodell   Westerville0:42:52 258095  526 Spin
14 Michael Adams   0:43:48  531 
15 William Flecher   Medina, OH0:44:48 277014  537 Stark Velo
16 Gary Burkholder   Parma, OH0:44:52 235538  542 Snake Bite Racing
17 James McVotaw   0:44:54  535 
18 Seth Kafferlin   Erie, PA0:46:17 253644  536 Snake Bite Racing
19 Don Frey   South Euclid, OH0:46:56 220494  527 Zanconato Racing
20 Dan Baraona (1 - Cat4)   Parma, OH0:47:17 246691  532 

Men - Cat 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Davis   0:33:13  415 
2 Tom Wilson   0:34:07  413 
3 Edson Madis   Hudson, OH0:34:14 326356  414 WAS Labs Cycling
4 Jos Belich   Vermilion, OH0:35:15 254015  409 
5 Ron Kubala   Northfield, OH0:35:41 346212  411 
6 Robert Breedlove   Painesville, OH0:36:06 4716  407 
7 Morris Wheeler   Beachwood, OH0:37:41 327696  408 
8 Daryl Breedlove   Painesville, OH0:41:45 59456  412 
9 Dale Seeds   North Canton, OH0:42:34 63439  410 Stark Velo

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackie McKay (1 - Cat3)   Nashua, NH0:45:52 294402  221 Team Competitive Gear
2 Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH0:47:48 143111  219 Team Lake Effect
3 Lorena Brown   Navarre, OH0:48:16 139053  208 Orrville Cycling Club
4 Emily Benson (1 - Cat2)   Cleveland, OH0:44:05 261327  222 Snake Bite Racing
5 Lauren Mika   Pittsburgh, PA0:45:31 329902  220 Team CF
6 Gwennyth Davis   Tallmadge, OH0:47:35 245157  209 

Women - Cat 4 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Geisse   Chagrin Falls, OH0:33:54 261161  213 Spin
2 Julie Healy   0:36:06  214 
3 Rosalie Franek   0:36:46  218 
4 Laura Webb   Dimondale, MI0:39:44 229806  215 Hagerty Racing
5 Jodi Passerrelo   0:40:41  216 
6 Stacy Rhea   Stow, OH0:29:52 350668  217 

Mixed - Cat 4 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Hannibal   Pepper Pike, OH0:34:54 360899  311 Team Lake Effect
2 Kennedy Adams   Stow, OH0:32:27 310691  313 WAS Labs Cycling
3 Ian Bodell   0:45:33  310 
4 Keaton Adams   Stow, OH0:27:56 359202  312 WAS Labs Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSierra NevadaCUORESpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee