Race Results for
NMCX #5 & No Tubes Four Corners in Cuba, NM
Cuba, NM
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Albert Senft   Albuquerque, NM 32168  207 Colavita
2 undefined Reed     421 
3 Jim Bordegaray   Santa Fe, NM 4258  201 Bike n Sport Racing
4 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  High Desert Bicycles
5 david bernstein   Losranchos, NM 286363  503 Cumberland Cycles
6 Brad Carvey   Albuquerque, NM 235878  506 Team Cross

Men - Collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryn Cleveland   Durango, CO 210683  213 Fort Lewis College
2 Ryan Blickem   Las Cruces, NM 83581  104 NMSU

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Wells   Durango, CO 112599  121 Cliff Bar
2 Ryan Cleveland   Durango, CO 210683  213 Fort Lewis College
3 Travis Brown   Durango, CO 5171  116 Trek
4 Ryan Travelstead (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 301754  103 ZiaVelo Racing Club
5 Kenny Wehn   Durango, CO 37549  118 No Tubes
6 Andrew Templeton (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 277364  111 Team Cross
7 Brendan Shafer (2 - Cat1)   Durango, CO 162645  122 Wooly Mammouth
8 John Verheul   Albuquerque, NM 36612  100 Nob Hill Velo
9 Michael Ramos (3 - Cat1)   Lake Elsinore, CA 182950  120 
10 Jon Delacey   Durango, CO 98950  124 Durango Wheel Club
11 James Rowan   Durango, CO 283821  102 Colavita NM
12 Thomas Jones (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 101818  105 Nob Hill Velo
13 Robert Kyper   Durango, CO 599  123 Durango Wheel Club
14 Keith Ashmore   Durango, CO 75512  813 Colavita
15 Robert Sonora   Durango, CO 59786  801 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dorian Blanco   Albuquerque, NM 296750  306 Cafe Giuseppe
2 Gordon Wells   Las Cruces, NM 286413  322 Guiles Syndicate
3 Joshua Keener   Albuquerque, NM 285403  314 Get Out NM
4 Dennis Chavez   Rio Rancho, NM 6701  303 Olev Rapido

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Virgil Chavez   Farmington, NM 6708  452 Pale Goat Racing
2 Paul Adams     449 
3 Johnathon Schreiner   Albuquerque, NM 360430  407 Giuseppe
4 Jason Meininger   Durango, CO 155022  445 Rich Flemming
5 Andre-Paul Michaud   Durango, CO 156802  444 
6 Chris Hartor     447 
7 Diego-Alonso Garcia   Albuquerque, NM 271826  417 Nob Hill Velo
8 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM 303845  409 Get Out!
9 Jeff Fox   Dolores, CO 113833  448 
10 Brandon Mcnells     453 
11 John Algermissen   Albuquerque, NM 346300  17 Goatheads
12 Todd Pilger   Albuquerque, NM 246420  401 Team Cross
13 Robert Bergstrom   Durango, CO 274056  446 Jason Racing
14 Sean Barry     439 
15 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 RGRT
16 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216  433 Goatheads
17 Eric Wheeler   Albuquerque, NM 285161  406 
18 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  421 
19 John Squillaci   Albuquerque, NM 83031  412 Get Out!
20 Joe Ehasz   Albuquerque, NM 271547  438 Sports Systems
21 david bernstein   Losranchos, NM 286363  503 Bikeworks
23 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM 276613  454 Pale Goat Racing
24 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 
25 Cory Adam     443 
26 Brad Carvey   Albuquerque, NM 235878  506 Team Name
DNF Jacob Brown   Apex, NC 268910  419 

Men - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Mapel (1 - Cat1)   Durango, CO 22429  601 NoTubes
2 Michael Carroll   Durango, CO 175586  323 Durango Club
3 Chris Rice-McClure   Albuquerque, NM 283360  307 

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Wehn   Durango, CO 37549  118 NoTubes
2 Robert Sonora   Durango, CO 59786  801 Colavita NM
3 Patrick Morrissey   Boulder, CO 25167  809 Team Cross (TCNM)
4 Scott Dahlberg     810 Durango Masters
5 Travis Oliger   Durango, CO 208678  804 Durango Wheel Club
6 Al Senft (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 32168  207 Colavita NM
7 Eric Burris (1 - Cat4)   Durango, CO 227564  811 Durango Wheel Club
8 Johnny Bargeron   Rio Rancho, NM 2578  805 High Desert Bicycles
9 Keith Ashmore   Durango, CO 75512  813 Colavita NM
10 Michael Gaillour   Albuquerque, NM 274644  800 81 RGRT
11 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 RGRT
12 Gary Ruddell   Albuquerque, NM 122275  413 Kickstand
DNF John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Burtoni   Durango, CO 5632  517 Rocky Mountain Chocolate Factory
2 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894  501 Bike N Sport Racing
3 Joseph Field   Portland, OR 267123  518 
4 Kirk Rhinehart (1 - Cat3)   Santa Fe, NM 190563  504 
5 Randy Silva   Albuquerque, NM 32666  505 Nob HIll Velo
6 David Bernstein   Losranchos, NM 286363  503 Bikeworks
7 RIchard Bagienski   Durango, CO 176501  519 DWC
8 Brian Templeton (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 360837  435 Team Cross
9 Cal Ridgeway   Albuquerque, NM 260547  502 RGRT/CSI
10 Walt Axthelm   Durango, CO 2153  516 NoTubes
11 Mark Smith     515 
12 Brad Carvey   Albuquerque, NM 235878  506 Team Name
DNF Kenneth Cummins (Cat4)   Albuquerque, NM 296420  450 

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Ruddell   Albuquerque, NM 331202  Olev rapido

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  12 High Desert bicycles
2 Logan Colfax   Santa Fe, NM 361973  10 
3 Miles Caskey     23 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Olivarez   Albuquerque 353886  88 Get Out!

Women - Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Burnett   Las Cruces, NM 326522  727 Zia Velo

Women - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Shinn   Durango, CO 333302  717 No Tubes
2 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426  711 Olev Rapido / The Kickstand
3 Rebecca Balboni (1 - Cat4)   Durango, CO 345588  725 Durango Wheel Club
4 Sarah Fair (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 273218  703 Hob Hill Velo
5 Sheila Schmidtke Senft   Albuquerque, NM 31661  710 Colavita NM
6 Rachel Chavez   Rio Rancho, NM 361963  706 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Baum   Albuquerque, NM 180986  720 NoTubes
2 Dana Shinn (1 - Cat2)   Durango, CO 333302  717 No Tubes
3 Shannon Gibson   Durango, CO 156279  722 NoTubes
4 Tiziana DeHorney   Albuquerque, NM 269499  734 Get Out!
5 Brianne Marshall (1 - Cat3)   Durango, CO 287045  721 Cross Propz
6 Sarah Burnett (2 - Cat3)   Las Cruces, NM 326522  727 Zia Velo
7 Kaila Hart   Durango, CO 264272  724 Get Out!
8 Matilda Field (2 - Cat2)   Durango, CO 303435  723 Get Out!
9 Tove Shere (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 73854  709 TNP.COM

Women - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Monroe   Durango, CO 102037  718 Tokyo Joes

Women - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Schmidtke Senft   Albuquerque, NM 31661  710 Colavita NM
2 Anne Keener   Albuqueruque, NM 303590  701 Goatheads

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Fortin   Albuquerque, NM 332772  27 
2 Hayden Colfax   Santa Fe, NM 361975  
3 Maya Caskey     24 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haley Fortin   Albuquerque, NM 309033  19 Goatheads

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Colfax   Santa Fe, NM 361974  

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoCUORESpyBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee