Race Results for
Flagstaff Frenzy
Flagstaff, AZ
(Event Information)
Cross Country on 06/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - First Time

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Stein   57:58.9  1028 
2 Devon Ambler   58:39.4  1023 
3 Christopher Hallows   59:57.4  1005 
4 David Tyler   1:04:06.0  1029 
5 Ky Mickelsen   1:05:52.7  1031 
6 Jeremy Becker   1:06:11.6  1030 
7 Chris Babb   Clay Springs, AZ1:09:20.4 236307  1024 
8 Jason Jones   1:13:03.9  1027 
9 Brian Law   1:31:50.4  1032 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dilyn Sheber   54:23.1  475 ORO VALLEY BICYCLE
2 Richard Uphoff   1:01:21.8  447 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Byron Woodruff   54:57.3  487 
2 Andrew Bellino   56:22.1  464 
3 Robert Mcshane Jr   58:47.2  421 
4 Derek Wright   58:47.9  456 
5 Benjamin Turner   1:03:11.2  465 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chirs Wylie   55:43.5  461 
2 James Bliss   57:21.3  384 EXHALE BIKES
3 Ryan Wayne   58:13.7  452 
4 Aaron Browning   58:22.2  386 
5 Jerry Baker   59:08.7  382 
6 Mike Rice   59:21.5  476 
7 Ward Tyczka   1:00:23.1  397 ESTRELLA MOUNTAIN CYCLERY
8 Chad Blasi   Tucson, AZ1:01:26.5 334080  496 TEAM OVB
9 Kevin Stcyr   1:01:42.5  441 
10 Doug Korell   1:15:51.9  389 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rj Weibly   52:54.6  424 
2 Shawn Bolduc   56:27.1  399 
3 Brian Comstock   57:46.7  478 
4 Joe Pfyffer   58:08.0  416 
5 Dennis Low   58:55.0  408 DNA CYCLES RACING
6 Scott Foreman   1:00:18.0  498 DAWN TO DUST
7 Matt Reed   Phoenix, AZ1:01:02.5 331796  504 MISSING LINK RACING
8 Noel Gomez   1:02:09.7  405 
9 Christopher Peters   1:05:11.9  503 ESTRELLA MOUNTAIN CYCLERY
10 Leigh Weston   1:05:12.6  453 
11 John Peckardt   1:07:56.8  501 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 mike sanchez   Phoenix, AZ57:47.1 305142  520 CARLOS OBRIENS PB TRIBE
2 Steve Barron   1:03:39.0  513 
3 Scott Hembree   Chandler, AZ1:03:57.3 200863  517 SPECIALIZED/GLOBAL BIKES
4 Ed Baker   Gilbert, AZ1:11:25.7 318292  512 SPECIALIZED/GLOBAL BIKES
5 Darryl Sleighter   1:22:05.3  374 

Men - Cat 2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Cain   Flagstaff, AZ1:53:54.0 317960  677 ABSOLUTE BIKES
2 John Conyer   1:58:33.3  659 OLD PUEBLO GYMNASTICS
3 Erik Gauharou   Phoenix, AZ2:00:33.4 186428  668 TEAM WM ARIZONA MASTERS
4 Christopher Coffey   2:05:28.5  658 ABSOLUTE BIKES
5 Patrick Kelly   2:10:40.8  680 
6 Guy Bell   2:19:43.1  192 
7 Jason Alger   2:25:41.1  679 
8 Richard Woodroffe   2:35:07.9  682 
DNF John Riordan   DNF  681 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cal Skilsky   Tucson, AZ1:53:53.7 333468  162 ORO VALLEY BICYCLE
2 Nick Thomas   2:00:51.9  163 SOUTH MOUNTAIN CYCLES
3 Garrett Chott   Gilbert, AZ2:03:30.7 286463  271 TWO WHEEL JONES RACING
4 Adam Humphrey   2:32:58.5  158 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Walker   Gilbert, AZ1:52:31.5 296071  171 MISSING LINK RACING
2 Bryan Vahjen   1:53:02.5  170 MISSING LINK RACING
3 Brett Wham   1:59:50.1  335 RED ROCK RACING
4 James Truncali   2:07:49.1  327 SINGLE TRACK
5 Craig Gregory   Mesa, AZ2:12:20.1 356352  166 
6 John Ross Peckardt   2:12:25.3  169 
7 Eric Martins   2:41:55.0  168 
8 Nathan Dahl   3:03:05.3  324 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Kruse   Flagstaff, AZ1:41:07.0 353146  326 MORF RACING
2 Micah Clinger   Flagstaff, AZ1:42:30.3 103304  175 VOODOO
3 Ryan Mortensen   1:56:22.3  180 FCA ENDURANCE
4 Dan Coley   Chandler, AZ1:56:35.8 88523  176 SOUTH MOUNTAIN CYCLES
5 Karl Stummer   1:59:29.5  187 
6 George Hackett   Phoenix, AZ2:03:13.1 365744  273 MISSING LINK RACING
7 Julius Charlie   2:09:31.0  173 
8 Reinhold Staudinger   2:17:56.9  294 
9 John Craft   2:23:18.0  177 SUNDAY CYCLES
10 Kevin Richardson   2:25:05.9  288 
11 Micah Coudle   2:27:57.0  330 
12 Brett Olsen   2:30:06.5  336 
13 Ryan Randazzo   2:36:37.9  296 
14 Bryan Rhody   Edina, MN2:47:02.9 282644  270 Peace Coffee Racing

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benji Kozuch   1:51:28.7  329 
2 Brian Tallmadge   1:53:06.7  509 
3 Robert Evans   Chandler, AZ1:54:49.2 252668  484 FOCUS RACING
4 Nathan Franke   1:55:55.6  334 
5 David Nicholls   Cave Creek, AZ1:58:20.3 296085  409 
6 Michael Mcafee   2:01:09.2  311 
7 Duane Heinrichs   Mesa, AZ2:03:14.2 304153  198 DNA CYCLES RACING
8 Steve Lovejoy   2:03:36.4  248 EXHALE BIKES
9 Bill Morris   2:04:36.8  257 
10 Jim Chott   Gilbert, AZ2:07:48.4 286462  272 TWO WHEEL JONES RACING
11 George Sperry   2:09:28.3  212 SWISS AMERICAN/JOBBING.COM
12 Tyler Brilinski   2:10:28.6  320 
13 Noel Garcia   2:11:29.7  325 
14 Craig Chester   Scottsdale, AZ2:11:41.8 83640  322 
15 Jeff Plant   2:19:26.3  209 OLD PUEBLO GYMNASTICS
16 Chris Sullivan   Huachuca, AZ2:19:30.7 85707  214 DAWN TO DUST
17 Kurt Mindy   Anthem, AZ2:37:34.3 166882  205 SWISS AMERICAN/JOBBING.COM
18 Danny Aleman   2:42:39.8  190 FCA ENDURANCE
19 Ken Segel   3:04:17.4  211 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Bruni   Flagstaff, AZ1:50:27.6 288078  216 
2 Charlie Beadles   1:53:20.6  331 
3 Verus Peterson   2:13:15.7  219 
4 Kevin Quigley   2:17:50.6  220 
5 Dale Agar   Sun Lakes, AZ2:21:04.3 254131  283 53 X 11 COFFEE
6 Jeff Coleman   2:28:59.5  323 
7 Mark Geiger   2:57:12.6  516 ABSOLUTE BIKES

Men - Cat 1/2/3 - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Pitcher   2:03:47.5  639 
2 Keith Wilson   Tempe, AZ2:08:42.4 220715  623 BICYCLEWORLD.TV
3 Terry Sontag   2:31:37.2  222 

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Prudler   2:31:54.5  655 AGGRESS
2 Mike Haas   2:32:09.0  653 
3 Randy Harris   Tucson, AZ2:47:58.0 265192  654 TEAM OVB
4 Jonathon Bird   2:52:01.9  650 ABSOLUTE BIKES

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Willet   2:07:04.5  89 
2 Tyler Sandoval   2:17:49.6  105 
3 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ2:41:39.9 219148  157 LANDIS/TREK

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Heim   Tempe, AZ2:12:42.3 195290  42 BICYCLEWORLD.TV
2 Brian Meyer   2:13:55.4  120 
3 John Beck   Tucson, AZ2:14:01.0 264025  92 
4 Jason Hall   Gilbert, AZ3:12:00.7 296591  41 EXHALE BIKES
5 Zack Ward   3:18:51.2  119 
DNF Patrick Wiatrolik   DNF  45 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Singleton   Mesa, AZ2:14:16.0 32798  57 WORLDMOTORS.NET
2 Josh Robertson   Phoenix, AZ2:18:42.8 30139  56 
3 Don Eldridge   Mesa, AZ2:27:05.1 157555  50 DNA CYCLES RACING
4 Nathan Andrews   2:54:14.4  46 EXHALE BIKES

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryll McKenzie   Marana, AZ2:15:02.2 138171  66 TEAM RHINO/OVB
2 Michael O'Donnell   Flagstaff, AZ2:15:43.0 212160  121 
3 Cory Coplea   2:17:10.9  96 
4 Jason Lohman   Prescott Valley, AZ2:17:40.5 21472  64 BICYCLEWORLD.TV
5 Michael Krall   2:21:45.2  62 
6 Eric Lynch   Phoenix, AZ2:25:29.1 263726  65 SOUTHWEST BICYCLES
7 Kenneth Koch   Dewey, AZ2:30:16.4 255654  61 ABSOLUTE BIKES
8 Carlos Zamora   Phoenix, AZ2:31:06.0 52255  69 SWISS AMERICAN/JOBBING.COM
9 Greg Carmichael   Phoenix, AZ2:37:45.4 6175  60 EXHALE BIKES
10 Michael Julien   Marana, AZ2:45:56.2 75270  102 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Grove   Flagstaff, AZ2:14:30.0 14295  71 ABSOLUTE BIKES
2 Wayne Gorry   Payson, AZ2:19:23.6 13741  118 HAMMER NUTRITION
3 Alex Koss   2:24:58.1  73 ABSOLUTE BIKES
4 John Camoriano   Mesa, AZ2:28:34.3 254809  70 TWO WHEEL JONES RACING
5 Dom Mills   2:29:27.1  90 
6 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ2:29:27.9 79108  74 BICYCLEWORLD.TV
7 Grant Taylor   Mesa, AZ2:30:25.4 210372  75 
8 Michael Whitehead   Scottsdale, AZ2:38:49.6 289036  77 BICYCLEWORLD.TV

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Suter   Flagstaff, AZ2:18:20.4 194778  21 UNATTACHED
2 Zachary Keller   2:19:47.0  
3 Brad Johnson   2:22:00.7  52 
4 Domenico Futia   Maple Valley, WA2:23:27.9 176687  SWISS AMERICAN/JOBBING.COM
5 John Sawasky   2:24:30.7  
6 Scott Keller   Sedona, AZ2:25:50.0 125723  23 TRIBE RACING
7 Brad Wilhelm   2:35:51.4  10 

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ2:07:43.8 141111  242 BICYCLEWORLD.TV
2 Jim Cox   2:32:45.8  240 SWISS AMERICAN/JOBBING.COM
3 Robert McDermott   Goodyear, AZ2:32:46.4 255410  244 SWISS AMERICAN/JOBBING.COM

Men - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Neuberger   20:46.1  358 
2 Alex zamora   Phoenix, AZ22:07.2 335594  359 SWISS AMERICAN/JOBBING.COM
3 Wyatt Bell   Buckeye, AZ22:40.9 277947  466 
4 Bradley Woodroffe   27:53.4  454 
5 Joel Rubin   28:18.6  460 
6 Austin Bruun   37:38.1  457 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Stone   15:53.2  489 
2 Drake Sheber   16:01.8  440 ORO VALLEY BICYCLE
3 Jonah Ivy   18:54.0  410 
4 Westley Grove   22:35.0  415 ABSOLUTE BIKES
5 Ryan Woodroffe   22:46.1  455 
6 Bridges Hunter   Mesa, AZ22:48.1 332942  449 TWO WHEEL JONES RACING

Women - Cat 3 - First Time

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Causland   1:18:56.0  1013 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Stilwell   Sierravista, AZ1:08:03.6 304904  526 GIANT FOR WOMEN
2 Daisy Ward   1:26:07.9  459 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terrin Lane   1:05:21.7  474 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessie Turner   1:05:46.2  533 EXHALE BIKES
2 Demeka Davis   1:11:17.4  462 
3 Jessie Rice   1:37:24.7  463 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlayne Barger   Chandler, AZ1:05:05.7 195195  535 SPECIALIZED/GLOBAL BIKES
2 Dawn Carmichael   1:21:14.0  536 EXHALE BIKES
3 Kim Ward   1:39:44.6  458 

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Kyia Lively   DNF  290 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Jones   Littleton, CO2:18:18.8 335812  290 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BETH UTLEY   Orovalley, AZ2:10:32.8 304126  295 ORO VALLEY BICYCLE
2 Tonya Pitcher   2:21:21.5  229 ABSOLUTE BIKES
3 Lori Kipp   2:26:54.6  291 DNA CYCLES RACING
4 Hillary Mathis   2:42:21.3  292 SWISS AMERICAN/JOBBING.COM
5 Ginger Logan   Phoenix, AZ3:00:32.5 305231  227 JOBING.COM
6 Jessa Stilwell   3:08:10.4  287 SUN 'N SPOKES/DAWN TO DUST
7 Becky Bliss   3:25:16.5  246 

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Hunter   Scottsdale, AZ2:26:55.1 305458  233 
2 Leslie Brady   Glendale, AZ2:44:56.7 295932  231 SOUTHWEST BICYCLES
3 Denise Barron   2:58:16.1  230 
4 Laura Meyer   3:34:31.9  234 

Women - Cat 1/2/3 - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Sleighter   1:24:15.6  627 

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Stilwell   Sierravista, AZ3:33:20.5 304903  78 GIANT FOR WOMEN

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly McFall   2:47:03.7  85 
2 La Kelly   Sedona, AZ2:56:36.7 298016  87 
3 Lynn Crew   3:01:40.4  80 
4 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ3:17:36.8 254808  79 TWO WHEEL JONES RACING

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Hoff   Flagstaff, AZ2:33:18.6 198766  130 TEAM BULLDOG
2 LaJuan Kelley   Phoenix, AZ3:06:47.7 337614  81 DNA CYCLES RACING
3 Tammy Begler   Flagstaff, AZ3:12:06.6 304033  103 ABSOLUTE BIKES

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Colavito   2:32:45.3  34 

Women - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Nicholls   Cave Creek, AZ26:47.7 356742  523 
2 Jordan Hunter   Mesamesa, AZ35:08.4 332944  443 TWO WHEEL JONES RACING
3 Angelina Stilwell   Sierra Vista, AZ50:36.1 335716  524 GIANT FOR WOMEN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoOSMOUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee