Race Results for
Bear Creek Cyclocross Weekend
Emmaus, PA
(Event Information)
Cyclocross on 11/06/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernhard RESCH   Allentown, PA41:56:00 358193  791 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
2 Jeremy Garges   42:55:00  766 unattached
3 william DOYLE-CAPITMAN   New York, NY43:46:00 222566  762 Kissena Cycling Club
4 Joe LISTON   Limerick, PA43:57:00 340484  776 
5 Adam MCNEILL   Emmaus, PA44:19:00 360734  782 Team Tinney's Tavern Cycling
6 Mark HARDING   Shillington, PA44:30:00 331432  768 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
7 Scott STEELE   Nazareth, PA44:49:00 218288  792 Gotham Cyclists
8 Brian MCGEE   Brooklyn, NY44:51:00 359022  780 
9 Daniel FUEHRER   Easton, PA44:58:00 220903  765 Crossfit Endurance
10 Scott FEATHER   Emmaus, PA44:59:00 248175  763 Team Vortex
11 Jeff ALLEN   Harleysville, PA45:02:00 359519  749 Bikesport
12 Nathan BOWSER   45:11:00  754 Bicycle Therapy
13 Mark DENNIS   Etters, PA45:25:00 9221  760 Blue Mountain Velo
14 Gary THORNTON   Doylestown, PA45:34:00 75081  794 C3 Athletes Serving Athletes
15 John CERASULO   45:51:00  758 Cicli Devotion
16 Darren PRICE   Birdsboro, PA45:55:00 331858  789 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
17 Hans MOSSNER   Gilbertsville, PA46:00:00 327130  785 Bikesport
18 Joe LUBY   46:36:00  778 Fitness Central
19 chris FOSTER   Brooklyn, NY46:55:00 279427  764 
20 Adam BURKE   Allentown, PA46:58:00 329918  756 FITNESS CENTRAL
21 james CIOCIOLA   47:21:00  759 bike sport
22 Ed KALLATCH   48:13:00  772 Evolution Racing
23 Bob CAMPBELL   Lansdale, PA48:14:00 67642  757 Tri State Velo
24 David MCGINN   Holland , PA49:16:00 318212  781 Bicycle Therapy
25 Dom Morrison   West Brandywine, PA49:28:00 233982  748 unattached
26 Andrew DI MICHELE   Media, PA49:34:00 330042  761 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
27 JScott KORBICH   New Tripoli, PA49:58:00 292683  773 GS Simmeria
28 Johnny HSU   Brooklyn, NY50:01:00 352676  771 
29 Michael DeGregoris   King Of Prussia, PA50:03:00 298015  747 QCW Cycling
30 Greg HOFFMAN   Doylestown, PA50:43:00 48889  770 Have Bike Lets Travel
31 Tim Gill   Macungie, PA50:45:00 329616  798 unattached
32 William MARQUIS   Willow Grove, PA51:04:00 68499  779 
33 BARRY MURRAY   Coatesville, PA51:25:00 303246  787 
34 Joe BAILEY   Reading, PA51:38:00 357653  751 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
35 David MOLINERO GILES   Irvine, CA52:01:00 299814  784 Lamprey Systems
36 george dietrich   Macungie, PA52:19:00 284005  699 Lamprey Systems
37 Colin Sheridan   52:25:00  698 VMB
38 Jim MUELLER   1 Laps  786 Penn Ultimate
39 Robert LOMBLAD   Brooklyn, NY1 Laps 358458  777 
40 Pete Maccari   Emmaus, PA1 Laps 334474  799 unattached
41 Michael VANWERT   1 Laps  795 
42 Steven HECHT   Harleysville, PA1 Laps 345256  769 Stoudt's Brewing Co./JB Mountain Bikes

Men - Category 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marten T Roberts BEELS   Lansdale, PA46:49:00 290304  601 Lamprey Systems
2 Julian Meier   Wayne, PA46:50:00 301107  620 Philly Cyclocross School
3 GALE HESS   Columbia, PA48:49:00 207498  607 International Christian Cycling Club
4 Jack DRUMMOND   Philadelphia, PA49:05:00 257631  604 Bicycle Therapy / Melitta
5 Alexander BAROUH   Brooklyn, NY49:15:00 286939  600 CRCA BH/Garneau
6 Ryan DUDEK   Lafayette Hill, PA49:19:00 269328  605 TOMS Shoes p/b KindHuman Sports
7 Collin Olan   Brooklyn, NY50:18:00 335162  624 unattached
8 Mike STEVENS   Valley Forge, PA50:49:00 248447  611 Bike Line / Chester County Velo
9 Marty MCKEON   Lancaster, PA51:07:00 179762  608 Guy's Racing Club
10 Bernhard Resch   Allentown, PA51:35:00 358193  616 JB Mountain Bikes
11 Darrell Engel   Kutztown, PA51:56:00 10801  618 Kutztown Cutters
12 Michael Laub   Enola, PA52:14:00 230122  622 Mountainside Racing
13 Jonathan GOULET   San Jose, CA52:45:00 279215  606 Bicycle Therapy
14 william DOYLE-CAPITMAN   New York, NY53:04:00 222566  603 Kissena Cycling Club
15 josh ROBESON   53:10:00  610 firehouse racing
16 eian WEISSMAN (1 - Cat4)   Philadelphia, PA54:08:00 286230  615 firehouse bicycles
17 Christopher STINE   Kingston, PA1 Laps 157255  612 Cedar Bike
18 Robert Takacs (2 - Cat4)   Fogelsville, PA1 Laps 318002  621 
19 Stephen VANWERT   1 Laps  614 
20 Dave PRYOR   Emmaus, PA1 Laps 160517  609 Kapelmuur Independent
21 Chuck TAKACS   Allentown, PA1 Laps 263402  613 South Mountain Cycles
22 Steven Garis   1 Laps  619 unattached

Men - Master - Cat 1-2-3-4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Yozell   Emmaus, PA46:03:00 64243  385 Kapelmuur Independent
2 kevin FRYBERGER   Devon, PA46:11:00 230428  396 The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
3 Joseph PICCILLO   Doylestown, PA47:01:00 176980  393 Evolution Racing
4 Dan Rapp (1 - Cat3)   Dauphin, PA47:46:00 327020  390 
5 Matthew MORRISON (2 - Cat3)   Emmaus, PA47:50:00 246153  394 South Mountain Cycles
6 Jasen Thorpe (1 - Cat2)   Emmaus, PA48:18:00 35536  389 Thorpe Media
7 Ryan Pomajevich (3 - Cat3)   Schnecksville, PA48:26:00 145887  384 Team LOF.com
8 Josh CARTER   Pennsburg, PA50:16:00 152410  398 Philadelphia Ciclismo
9 Jake Wade (4 - Cat3)   Norristown, PA50:53:00 159586  388 unattached
10 Dan Wilson   51:48:00  387 Lamprey Systems
11 Angelo Mascelli   Easton, PA51:50:00 213084  386 Watchung Wheelmen

Men - Master - Cat 1-2-3-4 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Reuther   West Chester, PA48:25:00 47958  685 Chester County Velo
2 Kevin Saint Clair (1 - Cat2)   Philadelphia, PA48:57:00 92253  687 Mainline Cycling
3 Scott WILSON   Warminster, PA50:14:00 81773  681 Evolution Racing
4 Douglass GRAY   Elizabethtown, PA51:14:00 70634  673 First State Velo Sport
5 Markus Bowman (1 - Cat3)   Emmaus, PA53:09:00 4455  683 South Mountain Cycles
6 Douglas JONES (2 - Cat3)   Fleetwood, PA53:17:00 242793  676 GS Simmeria
7 Jon SCHAFER   54:43:00  678 
8 Gary SNYDER   New Hope, PA1 Lap 270006  680 Evolution Racing
9 robert HILL   Lansdowne, PA1 Lap 302763  674 
10 Sean Mooney   Mullica Hill, NJ1 Lap 267476  684 C C Evesham
11 Shawn Carey   West Chester, PA1 Lap 360667  686 unattached
12 Joe FAVARA   Macungie, PA1 Lap 11334  672 South Mountain Cycles
13 Louis D'Amelio   Newtown, PA1 Lap 96775  682 Pure Energy Cycling-ProAirHFA
14 Scott SLADOVNIK   Topton, PA1 Lap 315592  679 Kutztown Cutters

Men - Master - Cat 1-2-3-4 - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott REYNOLDS   Pipersville, PA52:33:00 124693  296 Guy's Racing Club
2 Gary KRALIK   Furlong, PA53:18:00 311300  298 Evolution Racing
3 bob PERNA   West Chester, PA59:33:00 233751  297 beans bikes
4 Joseph KENAS   Meadowbrook, PA59:34:00 177439  299 Guy's Racing Club
5 James Wilson   Glen Mills, PA1 Lap 170914  294 Team CF
6 Bob SCHARLE   Jamison, PA1 Lap 311699  295 Evolution Racing

Men - Junior - first time - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Hutchins   Milford, NJ47:53:00 293632  285 Mid-Atlantic Cycling Club
2 Zach Prebosnyak   Bethlehem, PA48:42:00 299289  288 Vortex Cycling Club
3 Jake POSSINGER   White Haven, PA49:39:00 357692  287 Cedar Bike Team
4 Cole Reece   Philadelphia50:35:00 325336  286 Philadelphia Cyclocross School

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Selene YEAGER   Emmaus, PA41:57:00 138063  84 Team CF
2 Erica Yozell   Emmaus, PA41:58:00 187396  79 South Mountain Cycles
3 Erin Mascelli   Easton, PA45:18:00 291056  80 Watchung Wheelmen
4 Diane Castor-Grim   Boyertown, PA46:09:00 143040  81 Charm City Cycling LLC
5 Kimberly ZUBRIS   Alburtis Pa47:14:00 291369  83 HUP United
6 Alyssa MEASE (1 - Cat4)   York, PA48:17:00 351464  87 Mason-Dixon Velo/The Cycle Works
7 Shaina Kravitz   48:41:00  82 unattached
8 Audra Miller   Royersford, PA48:43:00 404913  86 Bikesport
9 Angelia FICK   Philadelphia, PA49:19:00 324832  89 Bicycle Therapy / Melitta
10 Jennifer FRANKO DUDEK   Lafayette Hill, PA50:02:00 284389  88 TOMS Shoes p/b KindHuman Sports
11 Kristen WEIR   1 Lap  85 Bikesport Grass Roots

Women - Junior - first time - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA00:47:46 290571  276 Young Medalist

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoCUOREUSACDFBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee