Race Results for
Bear Creek Cyclocross Weekend
Emmaus, PA
(Event Information)
Cyclocross on 11/05/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Category3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan DUDEK   Lafayette Hill, PA38:26:00 269328  504 TOMS Shoes p/b KindHuman Sports
2 Jack DRUMMOND   Philadelphia, PA39:26:00 257631  503 Bicycle Therapy / Melitta
3 Marten T Roberts BEELS   Lansdale, PA39:45:00 290304  500 Lamprey Systems
4 GALE HESS   Columbia, PA39:54:00 207498  508 International Christian Cycling Club
5 Brian SWEHLA   Hydes, MD39:54:00 270279  514 Wheel Wright Bikes
6 Ellis KIM   Tenafly, NJ41:14:00 302503  509 TOMS Shoes p/b KindHuman Sports
7 Mike MAST   Philadelphia, PA41:24:00 251034  511 Bicycle Therapy/Miletta
8 Topher Valenti   Valley Forge, PA41:36:00 279354  516 Bikesport
9 Mike STEVENS   Valley Forge, PA41:37:00 248447  513 Bike Line / Chester County Velo
10 Daniel HAUBER   Haddonfield, NJ43:02:00 250047  507 Pro Pedals Team Express
11 Christopher DIETRICH   Flemington, NJ43:44:00 91682  502 Fuji Bikes
12 Alan FODY   Philadelphia, PA44:07:00 291632  505 Tri-State Velo / Amoroso Racing Team
13 Dave PRYOR   Emmaus, PA47:06:00 160517  512 Kapelmuur Independent
14 Chuck CROCCO   Flemington, NJ47:15:00 196092  501 Team Somerset
15 James KLINE   Edgewater, MD1 Lap 238700  510 Family Bike Shop

Men - Category1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Morrison (1 - Cat3)   Emmaus, PA47:56:00 246153  13 South Mountain Cycles
2 michael YOZELL   Emmaus, PA47:57:00 64243  12 Kapelmuur Independent
3 Andrew BERNSTEIN   Allentown, PA53:16:00 204817  11 Champion System Racing

Men - Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernhard RESCH   Allentown, PA41:23:00 358193  738 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
2 Jeremy GARGES   42:08:00  716 Lamprey Systems
3 Mike KUCHARSKI   Franklin Lakes, NJ42:24:00 244770  725 Cycle Craft/Bulldogs
4 Mark FETSURKA   Philadelphia, PA42:38:00 360700  714 
5 Peter HALL   Hatfield, PA44:00:00 105482  718 Bikesport
6 Eric GREENBERG   Philadelphia, PA44:23:00 345000  717 Sunnybrook Racing / Professional Pharmacy
7 David LAMBERT   Philadelphia, PA44:32:00 284186  726 QCW/Breakway Cycles
8 James DRASHER   44:32:00  710 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
9 Darren PRICE   Birdsboro, PA44:45:00 331858  736 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
10 Mateus Kaplan   Philadelphia44:45:00 374408  722 
11 Nathan BOWSER   44:45:00  704 Bicycle Therapy
12 Adam MCNEILL   Emmaus, PA44:58:00 360734  731 Team Tinney's Tavern Cycling
13 Mark DENNIS   Etters, PA45:03:00 9221  708 Blue Mountain Velo
14 Scott FEATHER   Emmaus, PA45:11:00 248175  712 Team Vortex
15 Joe LISTON   Limerick, PA45:29:00 340484  728 
16 Mark HARDING   Shillington, PA45:39:00 331432  719 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
17 Gary THORNTON   Doylestown, PA45:40:00 75081  742 C3 Athletes Serving Athletes
18 Roland ETTLE   Bethlehem, PA46:08:00 259954  711 Lamprey Systems
19 Scott STEELE   Nazareth, PA46:14:00 218288  741 Gotham Cyclists
20 rob RAICHLE   Phoenixville, PA46:19:00 29036  737 Keswick Cycle
21 Ryan Miller   Royersford, PA46:39:00 360576  732 
22 Harry BROWN   Bridgewater, NJ46:59:00 301706  705 Somerset Wheelmen
23 Eric Sandrow   47:07:00  746 Century Road Club of America
24 William WEISMANTEL   Mount Joy, PA47:18:00 265165  744 Mason-Dixon Velo / The Cycle Works
25 Matt LANDIS   47:39:00  727 Mason-Dixon Velo / The Cycle Works    
26 Greg BICHE   47:39:00  702 Team NASA Hello Kitty
27 Andrew HAUGHTON   Philadelphia, PA47:54:00 293341  720 Dinky Dink Racing
28 Ron KRINER   Bethlehem, PA48:00:00 278596  724 Lamprey Systems
29 Joe LUBY   48:00:00  729 Fitness Central
30 Hans MOSSNER   Gilbertsville, PA48:10:00 327130  734 Bikesport
31 Michael BLACK   Whitehall, PA48:12:00 299967  752 
32 Jared VAUGHN   Telford, PA48:12:00 337056  743 Hillbilly Bike.com
33 Taylor ANTRIM   48:25:00  700 unattached
34 David MOLINERO GILES   Irvine, CA49:18:00 299814  733 Lamprey Systems
35 Gary ROTHERA   Springfield, PA49:23:00 358586  739 Rothera Cycling
36 Raymund CALAQUIAN   Princeton, NJ49:47:00 301957  706 Evolution Racing
37 Lou SAVASTANI   Narberth, PA49:50:00 327568  740 
38 Steven WITTIG   Mont Clare, PA50:17:00 292231  745 CampanoHVAC/Breakawaybikes.com
39 Andrew DI MICHELE   Media, PA50:56:00 330042  709 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
40 BARRY MURRAY   Coatesville, PA303246  735 
41 kenny FETSURKA   Philadelphia, PA1 Laps 284022  713 Philadelphia Bicycle Messenger Association
42 David BORDEN   Blandon, PA1 Laps 284542  703 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
43 Max KNEE   Philadelphia, PA1 Laps 258346  723 Team Independence p/b phillycyclist.com
44 William MARQUIS   Willow Grove, PA1 Laps 68499  730 
45 Steven HECHT   Harleysville, PA1 Laps 345256  721 Stoudt's Brewing Co./JB Mountain Bikes

Men - Master - Cat 1-2-3-4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Yozell   Emmaus, PA44:54:00 64243  317 Kapelmuur Independent
2 kevin FRYBERGER   Devon, PA44:54:00 230428  305 The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
3 Joseph PICCILLO   Doylestown, PA46:12:00 176980  311 Evolution Racing
4 Christopher GARGES (1 - Cat3)   Bethlehem, PA46:33:00 286472  306 Lamprey Systems
5 Jason EICHOLTZ   Norristown, PA46:46:00 252827  304 Philadelphia Ciclismo
6 Matthew MORRISON (2 - Cat3)   Emmaus, PA46:51:00 246153  310 South Mountain Cycles
7 Jasen Thorpe (1 - Cat2)   Emmaus, PA 35536  515 Thorpe Media
8 Josh CARTER   Pennsburg, PA48:19:00 152410  302 Philadelphia Ciclismo
9 Trevor WILLIAMS   Radnor, PA49:14:00 149238  314 Guy's Racing Club
10 Daniel HAUBER   Haddonfield, NJ51:01:00 250047  307 Pro Pedals Team Express
11 Mike JANCOLA   Erdenheim, PA51:59:00 168507  308 Guy's Racing Club
12 Greg EATER   Furlong, PA52:12:00 298859  303 Evolution Racing
13 Gary Grim   52:43:00  315 Easy Riders Cycling

Men - Master - Cat 1-2-3-4 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff APPELTANS   Philadelphia, PA46:43:00 1826  565 Mambo Kings/GoCycling-D&Q-Fuji
2 Martin MRUGAL   West Chester, PA47:42:00 226753  573 PA Masters RC
3 Mark FEATHERMAN (1 - Cat3)   Philadelphia, PA48:50:00 60451  569 Guys Racing Club
4 Barry WAHNER   Drexel Hill, PA49:00:00 252332  579 DrWahner.com
5 Douglas JONES (2 - Cat3)   Fleetwood, PA51:01:00 242793  572 GS Simmeria
6 Douglass GRAY   Elizabethtown, PA51:59:00 70634  570 First State Velo Sport
7 Doug NAGEL   New Hope, PA52:50:00 278645  574 Evolution Racing
8 Markus Bowman (3 - Cat3)   Emmaus, PA53:06:00 4455  581 South Mountain Cycles
9 Matthew Graham   Simsbury, CT53:40:00 299111  582 3D Racing Team
10 Richard Leibfried   Chester Sprgs, PA1 Laps 50369  583 PA Masters RC
11 Bruce HOTALING   Wayne, PA1 Laps 59335  571 Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Coaching
12 Mark WANCO (4 - Cat3)   New Cumberland, PA1 Laps 238331  580 HUP United
13 Gary SNYDER   New Hope, PA1 Laps 270006  578 Evolution Racing
14 Joe FAVARA   Macungie, PA1 Laps 11334  568 South Mountain Cycles
15 Michael COTTON (5 - Cat3)   West Chester, PA1 Laps 7902  566 Unattached
16 Scott SLADOVNIK   Topton, PA1 Laps 315592  577 Kutztown Cutters
17 William Marquis   Willow Grove, PA1 Laps 68499  584 

Men - Master - Cat 1-2-3-4 - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott REYNOLDS   Pipersville, PA51:53:00 124693  273 Guy's Racing Club
2 Kevin BRECKENMAKER (1 - Cat2)   Hershey, PA53:12:00 45117  268 ERA CYCLING
3 bob PERNA   West Chester, PA1 Laps 233751  271 beans bikes
4 Leo PIZZINI (1 - Cat3)   Avondale, PA1 Laps 59912  272 Secret Henry's Team
5 Joseph KENAS   Meadowbrook, PA1 Laps 177439  269 Guy's Racing Club
6 Jerome Weiner (2 - Cat3)   Elkins Park, PA1 Laps 97960  275 Guys Racing Club

Men - Junior - first time - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Possinger   48:29:00  281 Cedar Bike Team
2 Zach Probosniak   49:29:00  283 
3 Cole Reece   49:50:00  280 
4 Tommy QUINN   1 Lap  282 

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erica YOZELL   Emmaus, PA40:54:00 187396  54 South Mountain Cycles
2 Maria Gaasche   Audubon Pa.44:19:00 366323  51 Bike Sport
3 Diane Castor-Grim   Boyertown, PA46:08:00 143040  55 Charm City Cycling LLC
4 Alyssa MEASE (1 - Cat4)   York, PA46:18:00 351464  53 Mason-Dixon Velo/The Cycle Works
5 Gerilynn KUCHARSKI   Franklin Lakes, NJ48:23:00 264022  52 Cycle Craft/Bulldogs
6 Jennifer FRANKO DUDEK   Lafayette Hill, PA48:45:00 284389  50 TOMS Shoes p/b KindHuman Sports

Women - Junior - first time - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily White   West Chester, PA 314046  750 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSierra NevadaCUOREOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee