Race Results for
The Matrix Challenge
Dallas, TX
(Event Information)
Criterium on 04/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Lewis   Sunnyvale, TX 215924   Rockwall Cycling
2 Pedro del Busto   Mckinney, TX 225793   McKinney Velo Club
3 David Clary   Houston, TX 308607   Alchemy Racing Team
4 Jim Ballew   Dallas, TX 300689   Williamscycling.com
5 John Price   Houston, TX 151427   Tuneros Racing
6 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team
7 Todd Stamm   Missouricity, TX 282813   Sugar Cycles Factory Racing
8 John Brown   Fort Worth, TX 114178   
9 john supplee   Plano, TX 285636   FCC Racing
10 philip ryan   Oklahoma City, OK 314534   Fossil 1 Racing
11 Darrell Duke   Denton, TX 276077   Corinth Cycling/Harden Dental
12 Roger Prachyl   Arlington, TX 269830   Rockwall Cycling
13 Dan Swenson   Hawthorn Woods, IL 291549   
14 Douglas Jones   Dallas, TX 232850   Mirage
15 Robert Ulliman   Keller, TX 288345   GreatBrewers.com Cycling
16 Joel Shewry   Arlington, TX 201589   TBi - Dedicated Race Team
17 Gilberto Velazquez   Dallas, TX 109510   
18 Bryan Carlson   Fort Worth, TX 68042   TBi - Dedicated Race Team
19 Wayne Strohman   Wichita Falls, TX 208430   Team Undiscovered
20 Louis Holtz   Dallas, TX 266634   Matrix/RBM
21 Mathew york   Asheville, NC 292077   FCC Racing
22 Clark Whitley   Houston 203736   Shama Cycles
23 Fernando Delvalle   Fort Worth, TX 251661   TBi - Dedicated Race Team
24 Gerardo Chaparro   Allen, TX 89918   McKinney Velo Club
25 Brent Boone   Dallas, TX 169707   Rockwall Cycling
26 John Conway   Huntington Beach, CA 305348   Rockwall Cycling
27 Manuel Alba   Irving, TX 212902   PARK PLACE DEALERSHIPS
28 Roland San Miguel   Corinth, TX 296246   Corinth Cycling/Harden Dental
29 Rich Dotson   Fort Worth, TX 244413   Velossimo Racing
30 P Brad Altman   Wichita Falls, TX 286689   Wichita Falls Bicycling Club
31 ROBERT WATSON   The Colony, TX 308282   
32 Jeff Ellis   Frisco, TX 222836   FCC Racing
33 Ricardo Wilson   Houston, TX 334118   
34 Kevin Kohler   Dallas, TX 73874   PARK PLACE DEALERSHIPS
35 Bryan Wadie   Lewisville, TX 185250   Colavita Racing
36 Nareg Basmadjian   Carrollton, TX 221908   Matrix/RBM
37 Ian Scott   Allen, TX 290418   McKinney Velo Club
38 Robert Brown   Lawton, OK 118735   Oklahoma City Velo Club
39 Rick Thur   Lawton, OK 135903   Oklahoma City Velo Club
40 Stan Vlasimsky (1 - Cat5)   Dallas, TX 232446   
41 Derek Whisenhunt   Keller, TX 180655   North Texas Cycling
42 Jeffrey Gates   Watauga, TX 288043   North Texas Cycling
43 Clyde Stafford Jr   Dallas, TX 165289   Mirage
44 Christopher Rowley   Dallas, TX 323318   
45 Russ Fagan   Denton, TX 287870   Corinth Cycling/Harden Dental
46 Enrique Gutierrez   Norman, OK 72560   Fossil 1 Racing
47 Eric Hirshouer (2 - Cat5)   Mckinney, TX 121052   
48 philip ryan   Oklahoma City, OK 314534   Fossil 1 Racing
49 Brian Estes   Dallas, TX 248463   Mirage

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James George   Colleyville, TX 301818   
2 Edward Dominguez   Houston, TX 316158   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
3 Richie Gordon   Benbrook, TX 279459   Tuneros Racing
4 Amilkar AjinSurek   Houston, TX 339626   
5 Spencer Guy   Dallas, TX 322562   SMU Mustang Cycling Club
6 Nick Torraca   Grapevine, TX 338924   
7 John Gorum   Boone, NC 319964   
8 Alexander Fleming   Houston, TX 338046   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
9 Johnnie Cockrell   Nichols Hills, OK 311203   
10 Ashton Gwaltney   Tyler, TX 345560   
11 Ishida Enoc      
12 Todd Gray   Denton, TX 298853   
13 Clint Westhoff   Plano, TX 325908   
14 Barney Velasquez      
15 Brad Corbin   Cleburne, TX 78922   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Saroni   San Antonio, TX 265035   
2 James Fowler   Roanoke, TX 316020   Williams Cycling
3 Geoff Roper   Dallas, TX 319474   Team Party Time
4 Jess Parker   Jenks, OK 161436   Scuderia Superleggera
5 Melvin Barrios   Houston, TX 294768   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
6 Tracy McGrath   Dallas, TX 236148   Matrix/RBM
7 Chad Harvey   Dallas, TX 260064   Team Party Time
8 Eric Warden   Flower Mound, TX 112874   TBi - Dedicated Race Team
9 Justin Buchanan   Stillwater, OK 309662   Bicycles of Tulsa
10 Vit Volny   Austin, TX 337280   Violet Crown
11 John Cowan   Richardson, TX 294754   Mirage
12 Charlie Decker   Stillwater, OK 290898   Bicycles of Tulsa
13 Billy Self   Rockwall, TX 294116   Rockwall Cycling
14 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   TBi - Dedicated Race Team
15 Cruz Rivas   Houston, TX 247561   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
16 Jeffrey Reiter   Austin, TX 240520   Team Hotel San Jose
17 William Jaudes   Dallas, TX 296716   Mirage
18 Michael Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
19 Robert Archer   Richmond, TX 325060   Southern Elite/Sun & Ski Sports
20 Drew Lawrence   Oklahomacity, OK 299826   The Bicycle Store
21 Tony Steward   Edmond, OK 326388   Team Undiscovered
22 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   Team Type 1
23 Tyler Roberts   Wildwood, MO 243473   International Christian Cycling Club
24 Matthew Reynolds   Oklahoma City, OK 166614   The Bicycle Store
25 Brandon Castro   Wylie, TX 322226   Mirage
26 Bryan Roberts   Keller, TX 219898   TBi - Dedicated Race Team
27 Cory Ottinger   Fort Worth, TX 316772   TBi - Dedicated Race Team
28 Bari Mayer   Austin, TX 310107   787 Racing
29 Cotton Boales   Dallas, TX 282911   FCS/ Metro Volkswagen
30 Craig Staley   Oklahoma City, OK 312362   Team Undiscovered

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Gabriel   Tulsa, OK 286105   Scuderia Superleggera
2 Michael Dawdy   Sunnyvale, TX 205462   Rockwall Cycling
3 Charles Parmain   Tulsa, OK 27307   Bicycles of Tulsa
4 Kyle Parrott   Plano, TX 306764   Matrix/RBM
5 Eric Woodcock   The Woodlands, TX 290327   Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   GS Tenzing
7 Tanner Culbreath   Tulsa, OK 258588   Team Air Assurance/Tulsa Connect
8 Justin Schofield   Dallas, TX 249974   Infinity Cycling Club
9 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite/Sun & Ski Sports
10 David Enmark   Yukon, OK 41629   Oklahoma City Velo Club
11 jeremy morris   Arlington, TX 272491   B & B Bicycles
12 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   Austinbikes/Revenant
13 Michael Wilder   Albuquerque, NM 260481   PACC
14 Tom Brandish   Mckinney, TX 233679   McKinney Velo Club
15 Jorge Alvarez   Dallas, TX 237345   Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Christopher Hill   Sioux Falls, SD 131183   Velossimo Racing
17 Andy Andreasen   Houston, TX 216724   PROACTIVE
18 Michael Slaughter   Dallas, TX 96437   Rockwall Cycling
19 Jeffrey Young   New York, NY 294682   Matrix Cycling Club
20 Jason Codianne   Missouri City, TX 266799   Sugar Cycles Factory Racing
21 Brandon Melott   Warr Acres, OK 260604   Team Undiscovered
22 Richard Wharton   Dallas, TX 37880   Mirage
23 Frank Cusimano   Richardson, TX 301599   Dallas Racing
24 Matthew Gosling   Dallas, TX 303626   Team Party Time
25 Michael Vasey   Flower Mound, TX 277676   GS Tenzing
26 Joshua Kalina   Dallas, TX 292583   
27 Jon Blanton   Mesquite, TX 56812   Mirage
28 Jacob White   Pauls Valley, OK 272180   DNA Racing
29 Jesus Chaparro   Allen, TX 61012   StomachOfAnger
30 Caleb Magee   Bentonville, AR 242873   Boston Mountain Cyclist

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Helmig (1 - Cat1)   Highland Village, TX 245316   Elbowz Racing
2 Andrew Gonzales (2 - Cat1)   Austin, TX 266238   Elbowz Racing
3 Jonathan Sundt (1 - Pro)   Austin, TX 34666   
4 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Tough Elite Race Team
5 David Wenger (3 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Tox Strategies
6 Carlos Vargas (4 - Cat1)   Kingwood, TX 177122   
7 Heath Blackgrove      
8 Thacker Reeves (5 - Cat1)   Tyler, TX 240130   Chipotle Junior Development Team
9 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
10 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   FCS Cycling Team
11 John Trujillo   Austin, TX 225639   Team Wooly Mammoth
12 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   Super Squadra
13 Robert Snedden   Dallas, TX 272911   Rockwall Cycling
14 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix Cycling Club
15 Adam Koble (6 - Cat1)   Denton, TX 269412   Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Beau Edwards   San Antonio , TX 279653   
17 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   Elbowz Racing
18 Jason McCombs   Dallas, TX 286184   Williams Cycling
19 Tyler Jewell (7 - Cat1)   Austin, TX 168914   Elbowz Racing
20 Michael Pincus (8 - Cat1)   Pearland, TX 254929   FCS Cycling Team
21 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   GS Tenzing
22 Mathew Ankney (9 - Cat1)   Tulsa, OK 145867   Tulsa Tough Elite Race Team
23 Geoff Godsey (10 - Cat1)   Frisco, TX 128172   Inferno Racing LLC
24 Zachary Lytle (1 - Cat2)   Dallas, TX 60167   PARK PLACE DEALERSHIPS
25 Chad Cagle   Tulsa, OK 141654   Tulsa Tough Elite Race Team
26 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   Elbowz Racing
27 Robert White (2 - Pro)   Brown Deer, WI 197162   Inferno Racing LLC
28 Colt Trant   Seguin, TX 223670   Matrix/RBM
29 Steve Dodge   Plano, TX 168030   PARK PLACE DEALERSHIPS
30 Ian Dille (11 - Cat1)   Austin, TX 104953   Super Squadra
31 Shane Carter   Owasso, OK 208841   Bicycles of Tulsa
32 Andrew Armstrong (12 - Cat1)   Dallas, TX 187559   Matrix/RBM
33 Joseph LaFico (13 - Cat1)   Austin, TX 206317   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
34 Jordan Nguyen   Austin, TX 272210   Alchemy Racing Team
35 Joey Mesa   Oklahoma City, OK 133355   Team Undiscovered
36 Chris Zenthoefer   Tulsa, OK 249006   Tulsa Tough Elite Race Team
37 Jeremy Stitt   Tulsa, OK 167018   360 Sports
38 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   PARK PLACE DEALERSHIPS
39 Robert Biard   Austin, TX 260814   787 Racing
40 CJ Hebert   Austin, TX 284873   787 Racing
41 Mark Griesse   Fayetteville, AR 238104   Snapple Cycling Team
42 Erin Elliott   Oklahoma City, OK 225120   DNA Racing
43 Nathan Leigh (2 - Cat2)   Tulsa, OK 84431   Scuderia Superleggera
44 Benjamin Silk   Broken Arrow, OK 164011   Bicycles of Tulsa
45 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   TBi - Dedicated Race Team
46 John-Matthew Hattaway   Austin, TX 202613   Team Brain and Spine Cycling

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Brown   Dallas, TX 60849   McKinney Velo Club
2 Jorge Merle   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Peter Erdoes   Oklahoma City, OK 58478   Oklahoma City Velo Club
4 Chris Graham   Oklahoma City, OK 108311   Cycle-Smart, Inc.
5 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   McKinney Velo Club
7 Scott Bennett (1 - Cat2)   Southlake, TX 214742   Geri Atrix
8 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   PARK PLACE DEALERSHIPS
9 Christopher Hill   Sioux Falls, SD 131183   Velossimo Racing
10 James Soto (1 - Cat1)   Norman, OK 51422   CRRC/Canadian River
11 Anthony La Sorsa   Lawton, OK 57918   Oklahoma City Velo Club
12 Richard Welch (1 - Cat3)   Southlake, TX 163133   Colavita Racing
13 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Knobbies & Slicks
14 Gary Ziegler   Tulsa, OK 16511   Oklahoma City Velo Club
15 John "Russ" Emerson   Dallas, TX 251354   Colavita Racing, Inc.
16 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   Austinbikes/Revenant
17 Russell Wiseman   Grapevine, TX 213665   Colavita Racing
18 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   Mirage
19 Kenneth Kristofek   Dallas, TX 306102   KingRacingGroup
20 Christopher Hamilton (2 - Cat2)   Dallas, TX 189253   Dallas Racing
21 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   PARK PLACE DEALERSHIPS
22 Mark Ashton   Dallas, TX 157294   Mirage
23 Larry Price   Mckinney, TX 28693   McKinney Velo Club
24 Cole Gober   Beaumont, TX 50573   Southern Elite/Sun & Ski Sports
25 Patrick Harkins   Nashville, TN 224049   Austinbikes/Revenant
26 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
27 Antonio Latto   Austin, TX 20478   Austin Nationals Cycling
28 David Clary   Houston, TX 308607   Alchemy Racing Team
29 Clay Hobson (2 - Cat3)   Richardson, TX 199977   McKinney Velo Club
30 Dan Morgan   Houston, TX 141700   Gulf Coast Cycling Association
31 Richard McLamore (3 - Cat3)   Abilene, TX 186975   GreatBrewers.com Cycling
32 Bob Finley (1 - Cat4)   Ardmore, OK 294354   Foss1l Racing

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Reade   Granbury, TX 49894   GreatBrewers.com Cycling
2 Ted Kicey   Houston, TX 52884   Southern Elite/Sun & Ski Sports
3 Peter Staneland (1 - Cat3)   Corpus Christi, TX 183239   North Texas Road Team
4 Peter Erdoes   Oklahoma City, OK 58478   Oklahoma City Velo Club
5 Jordan Harrelson (2 - Cat3)   Fort Worth, TX 187474   North Texas Road Team
6 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   TBi - Dedicated Race Team
7 Walter Megura   Plano, TX 111657   McKinney Velo Club
8 J Jones   Oklahoma City, OK 161175   Foss1l Racing
9 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   Mirage
10 Stan Kruse   Arlington, TX 54718   FCS/ Metro Volkswagen
11 Jeffery Scherer   Burleson, TX 248673   
12 Douglas Darling   Navarre, FL 247596   TBi - Dedicated Race Team
13 Ronald Richardson   Nichols Hills, OK 215932   Foss1l Racing
14 Daniel Tinklepaugh   Lewisville, TX 49901   Matrix Cycling Club
15 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   North Texas Road Team
16 Steve Thompson (1 - Cat4)   Colleyville, TX 220073   TBi - Dedicated Race Team

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Ziegler   Tulsa, OK 16511   Oklahoma City Velo Club
2 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   
3 Les Banta   Oklahoma City, OK 200890   Oklahoma City Velo Club
4 Monty Maughan (1 - Cat4)   Oklahoma City, OK 237092   Team PG13
5 Duke Kern   Norman, OK 243995   Fossil 1 Racing

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sebastian York   Asheville, NC 307679   Matrix Cycling Club
2 Nicholas McRight   Frisco, TX 333530   
3 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   KingRacingGroup
4 dallas myers   Edmond, OK 342174   Team Rad Racing Club
5 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   Bike Barn Texas
6 Reydesel Garcia   Mckinney, TX 310049   Matrix/RBM
7 Anthony Phillips   Frisco, TX 305637   Matrix/RBM
8 Andrew Singer   Dallas, TX 270911   Matrix/RBM
9 Luke Neafus   Edmond, OK 311172   Team Rad Racing Club
10 Jackson Kristofek   Dallas, TX 321514   KingRacingGroup
11 Liam Vlasimsky      
12 Adrian Cook      

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Woodcock   The Woodlands, TX 290327   Southern Elite/Sun & Ski Sports

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Holsen   Spring, TX 324000   Southern Elite/Sun & Ski Sports
2 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   Team Type 1
3 James George   Colleyville, TX 301818   
4 Nicholas Cash   Frisco, TX 261561   Matrix Cycling Club
5 Nick Torraca   Grapevine, TX 338924   
6 Landon Beauchamp   Frisco, TX 285093   Matrix/RBM
7 jay Myers   Edmond, OK 337638   Team Rad Racing Club
8 Sawyer currie   Edmond, OK 337206   Team Rad Racing Club
9 Grant Mills   Mc Kinney, TX 330116   Frisco Cycling Club
10 Alan Rosenthal   Dallas, TX 310037   
11 Robert Archer   Richmond, TX 325060   Southern Elite/Sun & Ski Sports
12 Josiah White   Pauls Valley, OK 277711   Team Rad Racing Club

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   Team Danbury Audi/Pedal and Pump
2 Christina Gokey-Smith   Denton, TX 217750   NOW and Novartis for MS
3 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   Century Road Club Association
4 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
5 Betty Hodges (1 - Cat2)   Gainesville, GA 270845   Team Wooly Mammoth
6 Ginny King   Dallas, TX 153105   KingRacingGroup
7 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   Austin Flyers Women's Cycling
8 Kathleen Hattaway   Austin, TX 144579   Austin Flyers Women's Cycling
9 Rheannon Cunningham   Austin, TX 252159   Team Brain and Spine Cycling
10 Shelley Hagan   Mill Valley, CA 329978   Mirage
11 Kayla Sterling   Gerald, MO 267818   Rouse Bicycles
12 Megan Baab (2 - Cat2)   Euless Texas  240318   FCS/ Metro Volkswagen
13 Sydney Brown   Lincoln, NE 250848   Rouse Bicycles
14 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Team Brain and Spine Cycling
15 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   PACC

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly LaCour   Mansfield, TX 229721   Colavita Racing, Inc.
2 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   Matrix Cycling Club
3 Lynna Hunt   Edmond, OK 202656   Exfuze Racing
4 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   Rockwall Cycling
5 Annalisa Fish   Bozeman, MT 325964   Austin Flyers Women's Cycling
6 Audrey Manchester   The Woodlands, TX 248387   Southern Elite/Sun & Ski Sports
7 Shelley Hagan   Mill Valley, CA 329978   Mirage
8 Meredith Bush   Austin, TX 236922   Austin Flyers Women's Cycling
9 Brooke Williamson   Houston, TX 287531   Tom's Bicycles
10 Courtney Bach   Dallas, TX 334094   
11 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   Matrix/RBM
12 Myrna Merle   Garland, TX 310310   PARK PLACE DEALERSHIPS

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Hattaway   Austin, TX 144579   Austin Flyers Women's Cycling
2 Regina Hancock   Jenks, OK 287509   Tom's Bicycles
3 Monica Hyslop   Dallas, TX 308370   Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Tiffani Harkrider   Austin, TX 299187   Team Brain and Spine Cycling
5 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   KingRacingGroup
6 Margaux Salas   San Antonio, TX 297101   COLAVITA/BACI presented by COOKING LIGHT
7 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   ThinkFinance Racing
8 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   COLAVITA/BACI presented by COOKING LIGHT
9 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   PACC
10 Kimberly Wilson   Austin, TX 148427   Austin Flyers Women's Cycling
11 Lindy Alton   Austn, TX 240559   Team Brain and Spine Cycling
12 Kelley Gomez   Austin, TX 287018   Team Brain and Spine Cycling
13 Sarah Lundeen   Dallas, TX 280211   FCS Cycling Team
14 Jo Rose   Dallas, TX 193297   Southern Elite/Sun & Ski Sports

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AnnElise Mitcham   North Richland Hills, TX 331204   Team Bicycles, Inc

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Manchester   The Woodlands, TX 248387   Southern Elite/Sun & Ski Sports

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaOSMOShimanoSpyCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee