Race Results for
Minnesota State Cyclocross Championships
Crystal, MN
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Eiite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Clif Bar Development Cross Team
2 cj faulkner (1 - Cat1)   Mendota Heights, MN 244650   crossniacs
3 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
4 Christopher Smith (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
5 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
6 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
7 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
8 Jake Begley (2 - Cat2)   Tempe, AZ 268804   Eriks Bike Shop
9 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
10 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560   Synergy
11 Jason Snider   Wayzata, MN 33354   Silver Cycling
12 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Specialized
13 nick vetter   St. Paul, MN 263471   bianchi/ grand performance
14 Paul Ellis (2 - Cat1)   North Oaks, MN 84976   Bianchi/Grand Performance
15 Daniel Jansen   Minnetonka, MN 17677   
16 Kent Throlson   Minneapolis, MN 179235   Loon State Cyclists
17 Jason Wenk   North Mankato, MN 238817   
18 Paul Thoresen (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 35511   Team Plan C
19 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887   Omnium Racing
20 Andrew Dahl (3 - Cat1)   Minneapolis, MN 8504   Specialized
21 Lonie Sauber   Farmington, MN 314254   LCR/Bicycle Fit Guru
22 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   GrandStay Hotels
23 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
24 John Struchynski (1 - Cat3)   Fargo, ND 161308   Great Plains Cycling Club
25 Scott Robertson   Minneapolis, MN 75507   G.S. Circo Azzurro
26 Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   Synergy
27 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood Racing
28 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   Bianchi/Grand Performance
29 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
30 Fred Feirn (4 - Cat1)   Shoreview, MN 54313   Specialized
31 Oliver Vrambout (4 - Cat2)   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
32 Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935   The Bikery Du Nord
33 Scott Cave (2 - Cat3)   Burnsville, MN 147556   Silver Cycling
DNS Sam Beveridge   Edina, MN 312526   MCT Freewheel
DNS James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684   Silver Cycling
DNS Adam Froemming   Edina, MN 160145   MBRC/Flanders
DNF Isaac Young   Minneapolis, MN 326552   
DNF Martin Rudnick (Cat2)   Minneapolis, MN 298216   Behind-Bars/LGR
DNF Andy Reichert   Minneapolis, MN 49810   Birchwood/GIS
DNF Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055   Bianchi/Grand Performance
DNF Guy Alvarez (Cat2)   Lino Lakes, MN 155011   G.S. Circo Azzurro
DNF Chris Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827   Crossniacs
DNF Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Crossniacs
DNF Jacob Helmbrecht (Cat2)   Saint Paul, MN 151943   Freewheel Bike
DNF Spencer Haugh (Cat2)   Dorchester, MA 214228   Behind-Bars/LGR
DNF Douglas Swanson (Cat1)   Minnetonka, MN 102633   GrandStay Hotels
DNF Asa Jacobs (Cat2)   Fargo, ND 294425   Great Plains Cycling Club
DNF Ian Stanford (Cat1)   White Bear Lake, MN 175718   GrandStay Hotels
DNF John Goeddertz (Cat3)   Bismarck, ND 13492   Grimsley's Garage

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg (1 - Cat3)   Shoreview, MN 284823   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
3 Andris Delins   Minneapolis, MN 333848   
4 Josey Weik (2 - Cat3)   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
5 Alec Porter (3 - Cat3)   Saint Paul, MN 311313   Bianchi/Grand Performance
6 Colin Catlin   Arden Hills, MN 295785   
7 Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
8 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Marcus Warrington      
10 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
11 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   
12 Paul Dahlen (1 - Cat4)   Zumbrota, MN 284809   Minnesota Junior Cycling Inc.
13 Edison Foster   Northfield, MN 358142   
14 Alasdair Boyle (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 353720   
15 Logan Anderson (3 - Cat4)   Saint Paul, MN 340696   St Paul Bicycle Racing Club
16 Nick Carter   Minneapolis, MN 361308   Birchwood/GIS
17 Nick Gordon      
18 Ethan Peterson   Minneapolis, MN 360805   Birchwood
19 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
20 Reece Oleson   Jordan, MN 349404   Angry Catfish
21 Luke Dahlen      Minnesota Junior Cycling Inc.
22 Samuel Hayden      
DNS Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   Gopher Wheelmen
DNF Ellis Nordhougen   Minneapolis, MN 361303   Birchwood
DNF David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelmen

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips   Chicago, IL 84647   Curt Goodrich Racing
2 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521   Kenwood Racing
3 Paul Schoening (1 - Cat3)   Plymouth, MN 31734   Team Plan C
4 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   
5 William Kuster   Anoka, MN 59499   Loon State Cyclists
6 John Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN 63849   Bianchi/Grand Performance
7 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN 147307   Crossniacs
8 Drew Holbrook (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 16497   Freewheel Bike
9 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700   Minnesota Cycling Team
10 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764   Revolution Cycle and Ski
11 Peter Leugers   Minneapolis, MN 302609   
12 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324   Kenwood Racing
13 Jeff Hilligoss (2 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
14 Todd Trembley   Faribault, MN 217961   
15 Rob Belz   Afton, MN 87690   LCR
16 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333   Bent Crank Racing
17 Robert Ogren (2 - Cat3)   Bloomington, MN 232145   Kenwood Racing
18 Karl Svedberg   Woodbury, MN 296081   Chilkoot Velo
19 Al Iverson      
20 Dan Schueller (1 - Cat4)   Brooklyn Center, MN 213088   Gopher Wheelmen
21 Matt Huron   Saint Paul, MN 17220   Kenwood Racing
22 Adam Grafa   Minneapolis, MN 309212   Birchwood/GIS
23 Steven Wenzel   Fargo, ND 235023   Maplelag
24 Paul Inkala   Apple Valley, MN 245256   
25 Michael Cisek   Minneapolis, MN 269355   Team Plan C
26 Tim Holmstrom (2 - Cat4)   Excelsior, MN 64807   
27 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056   Crossniacs
28 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849   Gopher Wheelmen
29 Patrick Rasmus (3 - Cat4)   Chippewa Falls, WI 61542   Spring Street Sports
30 Jeremy Norton (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 304499   Behind-Bars/LGR
31 David Uppgaard (5 - Cat4)   Saint Paul, MN 316044   Gopher Wheelmen
32 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists
33 steve hirsh (3 - Cat3)   Saint Paul, MN 290283   Birchwood
34 Matt Moore   Minneapolis, MN 24937   
35 Bruce Anderson (6 - Cat4)   Minneapolis, MN 117944   
DNS Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   Minnesota Cycling Team
DNS Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486   BikeThrow Racing
DNF Dave Hoglund (Cat4)   Champlin, MN 321710   Loon State Cyclists
DNF Scott Robertson   Minneapolis, MN 75507   G.S. Circo Azzurro
DNF Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN 228026   Angry Catfish
DNF Charles Parsons   Minneapolis, MN 242039   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Innokenty Zavyalov   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
3 Charles Simacek   Minneapolis, MN 230406   MCT Freewheel
4 Ron Williams   Duluth, MN 142191   Culvers Racing
5 Fred Mills   Saint Louis Park, MN 261006   MCT Freewheel
6 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
7 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791   Gopher Wheelmen
8 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216   Behind-Bars/LGR
9 drew wilson   Rochester, MN 321766   
10 Justin Rinehart   Mankato, MN 149501   Specialized
11 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245   Angry Catfish p/b Josh's Beard
12 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867   Gopher Wheelmen
13 chris yotter   Saint Paul, MN 318312   
14 Steve Pribyl   Maplewood, MN 297161   
15 Taylor Krosbakken   St Paul, MN 329126   
16 Josh Collins   Woodbury, MN 133808   
17 Joel Sellman   Mill Valley, CA 270545   Crossniacs
18 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416   Omnium Racing
19 Sam Bramel   Little Canada, MN 291951   Gopher Wheelmen
20 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Birchwood/GIS
21 Jeremy Ames   Minneapolis, MN 285970   
22 Kevin Reker   Little Canada, MN 294964   Bianchi/Grand Performance
23 Grant Larvick   Burnsville, MN 328058   
24 Thomas Lapinski   Minneapolis, MN 119574   Freewheel Bike
25 Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208   Birchwood/GIS
26 Chris Van Ert   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee Racing
27 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461   Minnesota Cycling Team
28 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
29 Erik Sorensen   Minneapolis, MN 223177   
30 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731   Sho-Air
31 Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003   Flat City Cycling Club Inc.
32 Ryan Guy   Brooklyn Park, MN 116933   
33 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985   
34 Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222   Birchwood/GIS
35 David Gabrys   Minneapolis, MN 70955   Hup United
36 Todd Sample   Minneapolis, MN 228660   Behind-Bars/LGR
37 Ryan Marsel   Minneapolis, MN 313268   Behind-Bars/LGR
38 Chris Sur   Minneapolis, MN 302904   
39 John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
40 Tim Gut   Eagan, MN 326968   Angry Catfish
41 Vince Rosetta   Minneapolis, MN 254966   Alchemy Racing Team
42 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248   Behind-Bars/LGR
43 Adam Birr   Zumbrota, MN 211747   
44 Ryan Cate   Minneapolis, MN 161311   
45 Aaron Lael   Champaign, IL 217808   Paramount Sports
46 mike constant      crossniacs
47 Joe Moyer   Rochester, MN 220267   Peace Coffee Racing
48 Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195   Silver Cycling
49 Matthew Lysne   Falcon Heights, MN 253300   
50 Jason Digman   Plymouth, MN 245677   Dig It Cycling
51 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN 159664   G.S. Circo Azzurro
52 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
53 Ted Clausen   Grand Forks Nd 326712   Unattached
54 Mark Long   St Paul, MN 254201   Flat City Cycling Club Inc.
55 erik paulsen   Excelsior, MN 284912   crossniacs
56 matt engen   Fargo, ND 329808   Paramount Sports
DNS Sam Beveridge   Edina, MN 312526   MCT Freewheel
DNS David Olheiser   Minneapolis, MN 316402   Synergy
DNF Bryan Hill   Minneapolis, MN 315814   Bianchi/Grand Performance
DNF Tim Stone   Minneapolis, MN 200623   Kenwood Racing
DNF Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
DNF David Peterson   Lexington, KY 122742   GSCA
DNF Ian Johnson   Minneaplois, MN 300764   Behind-Bars/LGR
DNF William Mayavski   St. Paul, MN 23025   Omnium Racing
DNF Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN 166411   Behind-Bars/LGR
DNF Chris Ames   Minneapolis, MN 151387   freewheel
DNF Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   Bianchi/Grand Performance
DNF Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN 360270   Omnium Racing
3 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   
4 Reece Oleson   Jordan, MN 349404   Angry Catfish
5 Mitchel Bruns   Otsego, MN 361998   CyclovaXC
6 Mike Brotman   Saint Paul, MN 360474   Synergy cycling
7 Matthew Sonke   Edina, MN 327474   
8 Chris Gibbs   Cambridge, MN 361301   LCR
9 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   Omnium Racing
10 Tom Puzak   Minneapolis, MN 161525   
11 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN 179806   Unattached
12 Benjamin Johnson   Minnetonka, MN 295908   
13 Brian Bice   Minneapolis 360268   
14 William Dick   Minneapolis, MN 360265   
15 Nat McIntyre   Minneapolis, MN 360271   
16 James Kauth   Saint Paul, MN 342876   Birchwood/GIS
17 Todd Hoekstra   St Paul, MN 314978   St Paul Bicycle Racing Club
18 Brian Karpen   Minneapolis, MN 262083   Omnium Racing
19 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL 266233   Team Plan C
20 Eric Boyles      Continental
21 Christopher Kleingartner   Denver, CO 301664   Roscoe Village Bike Racing
22 Matt Lovaas   Edina, MN 221930   International Christian Cycling Club
23 Dave Hoglund   Champlin, MN 321710   
24 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044   Peace Coffee Racing
25 Joel Boelke   Eden Prairie, MN 297050   International Christian Cycling Club
26 Chris Graham   Wayzata, MN 56693   Graham Jewelers
27 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
28 Jeff Damm   Minneapolis, MN 360269   
29 Barry Schmitt   Eagan, MN 182024   Category 6 Racing Squad
30 Loren Gordon      
31 John Knudson   Edina, MN 122893   
32 Joshua Holst   Minneapolis, MN 117059   
33 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
34 Gary Underdahl   Eagan, MN 244139   
35 Todd Siegwart   Excelsior, MN 329180   U/A
36 Todd Fawcett   Saint Paul, MN 296468   Synergy
37 robert tomb   Roseville, MN 114739   Athletes Under Construction
38 Robert Tuma   Prior Lake, MN 131162   
39 Ben Bastian      
40 Brett Hooton   Minnetonka, MN 16693   
41 Paul Sanders   Issaquah, WA 272560   
42 Jerry Washatka      
43 Isaac Giesen   Red Wing, MN 278942   
44 Erin Young   Minneapolis, MN 349220   
45 Kent Furois   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen
46 Larry Warrington      
47 Brian Malarski   Chicago Il 68091   Gopher Wheelmen
48 Prashant Singh   Eden Prairie, MN 351318   
DNF Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.

Women - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568   Specialized
2 Bianca Bergman (1 - Cat2)   Saint Paul, MN 281786   Texas Roadhouse
3 Linda Sone   Northfield, MN 224939   Cycle-Smart Inc.
4 Jeanne Fleck   Proctor, MN 302812   Velo Duluth
5 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Sweet'n Salty Cycling
6 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947   Team Plan C
7 Rachel Howard   Duluth, MN 360894   Velo Duluth
8 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
9 Niki Soderberg   Wausau , WI 310193   Team Kenda
10 Linda Cooper   Ankeny, IA 235018   Great Plains Cycling
11 Jennifer Nowlin (2 - Cat2)   Plymouth, MN 281920   
12 Meredith Rambow   Saint Paul, MN 304746   Birchwood/GIS
13 Heather Edwards-Thoerner   Minneapolis, MN 112633   Birchwood/GIS
14 Rebecca Sauber   Farmington , MN 235476   LCR
15 Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   Team Kenda
16 Carrie Sansome (1 - Cat3)   Eagan, MN 211756   Unattached
17 Beckie Alexander   Minneapolis, MN 12525   Curt Goodrich Racing Team
18 Kris Brazil   Faribault, MN 238279   Milltown Cycles
19 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN 326212   Birchwood/GIS
20 Jeannette Sample (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 223137   Minneapolis Bicycle Racing Club
21 Chelsea Strate   Richfield, MN 320994   Behind-Bars/LGR
22 Alison Tungseth (3 - Cat3)   Stillwater, MN 261843   Flat City Cycling Club Inc.
DNS Nicolette Reker   Saint Paul, MN 311375   Bianchi/Grand Performance
DNF Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelmen
DNF Alex Kerl   Minneapolis, MN 240408   Behind bars lgr

Women - Cat 4 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Schmidt   Hampton, MN 297027   
2 Kari Gates   Staples, MN 191922   Velo Duluth
3 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483   Silver Cycling
4 Rachel Jensen   Shell Lake, WI 288627   Geargrinder
5 Tina Olson   River Falls, WI 213217   Big Ring Flyers
6 Patty Costello   Minneapolis, MN 302062   Team Plan C
7 Lori Belz   Stillwater, MN 80526   Big Ring Flyers
8 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Julie Thompson   Saint Paul, MN 327888   
10 Kristi Hanson   Chicago, IL 323632   Spidermonkey Cycling
11 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling Inc.
12 maya espinosa   Saint Paul, MN 361291   St Paul Bicycle racing Team
DNF Nicolle Reker   Little Canada, MN 308210   SPBRC
DNF Linsey Hamilton   Minneapolis, MN 266416   Synergy
DNF Amy Fuller   Minnetonka, MN 359312   Method Cycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOBonk BreakerSpyCUOREUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee