Race Results for
Bike Line Criterium Training Series
Foglesville, PA
(Event Information)
Criterium on 03/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Rice   Annandale, NJ 318812   Somerset Wheelmen
2 Marcello Cesario   Downingtown, PA 305555   Young Medalists/ Team Rothrock
3 Brandon Krasley   Emmaus, PA 319976   Young Medalists/ Team Rothrock

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Rice   Annandale, NJ 318812   Somerset Wheelmen
2 Luke Lukas   Courtdale, PA 205779   Upstate Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Byron Horgash   Hanover, PA 333312   Sunnybrook Racing/Professional Pharmacy
2 Joel Allmandinger   Macungie 315180   GS Simmeria

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Carpenter   Philadelphia, PA 229481   Northeast U23
2 Robert Ryan   Lambertville 31001   Somerset Wheelmen
3 William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA 195794   FCS
4 Kenneth Wareham   Mount Joy, PA 174846   Thru-It-All Body Shop Inc
5 J Gabriel Lloyd   Kutztown, PA 202639   Press Forward Cycling
7 Nicholas Bennette   Seattle, WA 186239   Press Forward Cycling
8 Mike Stubna   Philadelphia, PA 222437   Team GPOA
9 Paul Pearson   Allentown, PA 54984   Bucks County Racing
10 Ryan Pomajevich   Schnecksville, PA 145887   Team Lion of Flanders.com
11 Randy Smargiassi   Breinigsville, PA 119588   Team Lion of Flanders.com
12 Austin Roach   Bloomfield, IN 255885   Press Forward Cycling
13 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Chester County Cycling Foundation

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Carpenter   Philadelphia, PA 229481   Northeast U23
2 Austin Roach   Bloomfield, IN 255885   Press Forward Cycling
3 Paul Pearson   Allentown, PA 54984   Bucks County Racing
4 William Elliston   Easton, PA 47232   Van Dessel Factory Team
5 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Chester County Cycling Foundation
6 William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA 195794   FCS
7 Robert Ryan   Lambertville 31001   Somerset Wheelmen
8 Randy Smargiassi   Breinigsville, PA 119588   Team Lion of Flanders.com
9 Jonathan Ruiz   Allentown, PA 200244   Cycledrome Bicycling Team
10 Andy Munas   Bethlehem, PA 210930   MetLife Cycling Team
11 Kenneth Drake   Flemington, NJ 9987   Somerset Wheelmen
12 Bryan Stahley   Alburtis, PA 171751   Cycledrome Bicycling Team

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDFSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee