Race Results for
Badger Cross
Verona, WI
(Event Information)
Cyclo-cross on 12/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106  551 ISCorp Cycling Team
2 Richard Alderman   Madison, WI 278976  556 
3 Jerry Pearce   Milwaukee, WI 139093  565 Hampshire Cycle Club
4 David Erickson (1 - Cat4)   Madison, WI 173040  559 MadCity Velo Club
5 Mark Mendelson   Shorewood, WI 273628  552 

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI 9947  266 Planet Bike
2 Dag Selander (1 - Cat2)   Hudson, WI 93949  281 Team Plan C
3 Glen Jones (1 - Cat3)   Madison, WI 237780  276 Brazen Dropouts Cycling Team
4 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  268 Trek Midwest Team
5 Joseph King   Madison, WI 190745  270 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Darryl Mataya (2 - Cat3)   Mount Horeb, WI 224896  264 MadCity Velo Club
7 Robert Ogren (3 - Cat3)   Bloomington, MN 232145  286 Kenwood Racing
8 David Sieloff   Madison, WI 191904  267 Brazen Dropouts Cycling Team
9 John Craychee   Stcharles, IL 282275  292 Bicycle Heaven
10 Michael Cisek (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 269355  283 Team Plan C
11 Jim Bruskewitz (5 - Cat3)   Madison, WI 195229  273 
12 John Reimbold (6 - Cat3)   Carbondale, IL 210686  291 Heckawee
13 Robert Schueler   Waukesha, WI 45910  272 Hampshire Cycle Club
14 Tom Palmer   Madison, WI 86802  262 Brazen Dropouts Cycling Team
15 Craig Reynolds   Terre Haute, IN 274621  287 J's Bikes Racing
16 Albert Weigel (7 - Cat3)   Wheeling, IL 223747  288 Village-Verdigris Cycling
17 Julian Coupland (8 - Cat3)   Chicago, IL 166704  285 Verdigris-Village CX Team
18 Don Carr (9 - Cat3)   Wauwatosa, WI 185458  271 ISCorp Cycling Team
19 Diane Ostenso (2 - Cat2)   Cottage Grove, WI 177665  274 Trek Midwest Team
DNF Jim Bruskewitz (Cat3)   Madison, WI 195229  273 

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Winkel   Wauwatosa, WI 348922  606 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  607 Velo Trocadero
3 Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548  621 Titletown Flyers Cycling Team
4 John Boudry   Waukesha, WI 285578  659 Team Extreme
5 Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  616 
6 John Norman   Port Washington, WI 329462  610 Team Extreme
7 David Vogt (1 - Cat4)   Fitchburg, WI 252770  653 
8 Bill Gilmore   Janesville, WI 361118  633 
9 Kurt Greenslit     620 

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  246 GrandStay Hotels
2 Wayne Simon (1 - Cat1)   Lake Barrington, IL 32742  251 Enzo's-PSIMET
3 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  201 Trek Midwest Team
4 JW Miller (1 - Cat2)   Madison, WI 233978  202 
5 Tim Hacker (1 - Cat3)   Madison, WI 301570  220 Planet Bike
6 Michael Curtes   Mequon, WI 227470  247 
7 David Schrauth   Winnetka, IL 298292  257 The Pony Shop
8 Michael Meteyer   Madison, WI 321876  229 Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Christando Lombardo   Crystal Lake, IL 84076  222 Verdigris-Village CX Team
10 William Kuster (2 - Cat3)   Anoka, MN 59499  249 Loon State Cyclists
11 Steve Laurel (2 - Cat2)   Longmont, CO 240886  256 
12 John Thompson (2 - Cat1)   Shoreview, MN 63849  258 St Paul Bicycle Racing Club
13 Tedd Jacobson (3 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  215 
14 Dave Eckel (3 - Cat2)   Trevor, WI 122771  214 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Allan Thom (4 - Cat3)   Clarendon Hills, IL 253766  252 Half Acre Cycling
16 David Luczynski (5 - Cat3)   Elgin, IL 199550  259 
17 Randal Warren (4 - Cat2)   Chicago, IL 37289  253 xXx Racing
18 John Ericsson   Verona, WI 148458  232 TEAM MADCROSS
19 Eric Knuth (6 - Cat3)   Madison, WI 203995  231 Trek Midwest Team
20 Chris Hammer (7 - Cat3)   Woodridge, IL 91451  248 Wheel Fast Racing
21 William Koehler (8 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  218 BVC/Nomad Cycling
22 Timothy Theobald   Milwaukee, WI 35298  212 Cafe Hollander RDC
23 Michael Pederson   St Paul, MN 27579  250 Hup United
24 Brian Petted (9 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  217 Team Extreme
25 Jeff Sympson   Rockford, IL 101514  221 Big Ring Flyers
DNF Paul Warloski (Cat2)   Milwaukee, WI 97808  207 My Wife Inc

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Burkholder   Rockford, IL 296156  727 
2 Peter Tampa   Racine, WI 170593  720 SpiderMonkey Cycling
3 Joseph Smessaert   Eagle, WI 53537  724 Team Chiropractic Partners
4 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  721 
5 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260  722 Big Ring Flyers
6 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  707 Big Ring Flyers
7 Larry Gundlach   Madison, WI 192742  791 MadCity Velo Club
8 Scott Olson (1 - Cat4)   Williams Bay, WI 358333  792 
9 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  713 Big Ring Flyers
10 Shawn LaPlante   Caledonia, IL 359775  743 
11 Matt Roscoe     797 
12 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL 191741  796 xXx Racing
13 John Grosz (2 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 350930  761 
14 Erik Jensen (3 - Cat4)   Waunakee, WI 305246  793 MadCity Velo Club
15 Sean Mullen   Middleton, WI 296397  745 MadCity Velo Club
16 Bob Callaway   Westby, WI 330964  739 

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Curtes   Milwaukee, WI 182177  159 
2 John Gatto   Oak Forest, IL 121461  175 
3 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  102 Team Pedal Moraine
4 Erik Enyedy (1 - Cat2)   Libertyville, IL 300572  174 Village-Verdigris Cycling
5 Mike Scalise (2 - Cat2)   Itasca, IL 300107  176 Verdigris-Village CX Team
6 Marc Engelhardt   Milwaukee, WI 253569  118 
7 Christopher Newlin   Viroqua, WI 207374  148 
8 Aaron Swanson   Ashland, WI 209665  172 
9 Christopher Smith (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619  171 Hup United
10 Chris Goehrig (1 - Cat3)   Stoughton, WI 277258  127 TEAM MADCROSS
11 Andy Hoenisch   Madison, WI 208707  140 
12 Ronald Knutowski (2 - Cat3)   Cross Plains, WI 205988  124 
13 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI 159534  136 Brazen Dropouts
14 Mark Harms   Madison, WI 180869  145 HTFU Racing
15 Lee Unwin (4 - Cat2)   Verona, WI 43739  143 
16 Matthew Block   Schofield, WI 216921  141 Bikeman.com
17 Ted Burns   Madison, WI 51292  166 Team Bell Lap
18 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  106 Team Wheel & Sprocket
19 Tom Sybert (3 - Cat3)   Northbrook, IL 50313  455 
20 Paolo Urizar   Chicago, IL 226449  173 
21 Chad Dean (5 - Cat2)   Madison, WI 74509  168 5Nines Cycling
22 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791  179 Gopher Wheelman
23 Reed Cornia   Madison, WI 132111  126 
DNF Mike Heenan   Wauwatosa, WI 218362  161 My Wife Inc
DNF Patrick Myers   Chicago, IL 228794  149 Team TATI
DNF David Peters   Melrose, MA 27843  101 Brazen Dropouts Cycling Team

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Haupt   Whitefish Bay, WI 253603  765 Planet Bike
2 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  729 ISCorp Cycling Team
3 Bill Mulligan   Lake Mills, WI 297004  759 
4 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  753 ISCorp Cycling Team
5 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  733 ISCorp Cycling Team
6 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  749 ISCorp Cycling Team
7 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  730 ISCorp Cycling Team
8 Daniel Santos   Louisville, KY 292395  764 Red Zone Cycling
9 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  748 ISCorp Cycling Team
10 Emma Swartz   Madison Wi 286164  756 Junior Dropouts
11 Jacob Thom   Clarendon Hills, IL 303596  762 Half Acre Cycling
12 Rowan Norman   Port Washington, WI 329464  735 Team Extreme
13 Katie Paradis   Batavia, IL 362055  761 Team Bicycle Heaven
14 Erin Paradis   Batavia, IL 362053  760 Team Bicycle Heaven
DNF Jacob Schilling   Racine, WI 255842  763 Team Mack Racing Assn

Men - Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  200 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
2 Zachary Redding   Madison, WI 302164  192 
3 Bill Mulligan   Lake Mills, WI 297004  393 
4 Mark Sharafinski   Wauwatosa, WI 360239  273 
5 Andrew Meyer   Lake Mills, WI 360969  161 
6 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  356 ISCorp Cycling Team
7 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  175 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
8 unknown rider     419 
9 Brian Wick   Milwaukee, WI 265015  311 Little Ade's
10 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  153 
11 Randall Koplin   Middleton, WI 350528  272 
12 Patrick Dowd   Middleton, WI 309805  343 
13 Mac Schroeder   Oregon, WI 329336  223 
14 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  325 
15 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  365 
16 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL 191741  416 xXx Racing
17 Christopher Kleingartner   Denver, CO 301664  414 Roscoe Village Bike Racing
18 Nathan Yadon   Madison, WI 290166  417 University of Wisconsin-Eau Claire
DNF Timothy Strege   Racine, WI 226857  179 Team Geargrinder
DNF Scott Olson   Williams Bay, WI 358333  386 
DNF Rob Capps   Chicago, IL 340438  412 
DNF Zach Giffey     353 

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Sarasin   Marquette, MI 325806  456 
2 Russ Kuryk   Chicago, IL 299811  443 Iron Cycles
3 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  316 ISCorp Cycling Team
4 David Lombardo   Crystal Lake, IL 285991  401 Verdigris-Village CX Team
5 Paul Loeper   Madison, WI 241692  309 
6 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426  459 Minnesota Junior Cycling Inc.
7 drew wilson   Rochester, MN 321766  453 
8 Marshall Greene   Bend, OR 305467  402 Brazen Dropouts Cycling Team
9 Gary Baisa   Madison, WI 97196  436 Brazen Dropouts
10 Timothy Willcox   Madison, WI 326756  318 Magnus
11 Ben Marchewka   Waterloo, WI 302088  324 Team Pedal Moraine
12 Edwin Bagley   Chicago, IL 229687  441 Iron Cycles
13 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  344 Trek Midwest Team
14 Gavin Haley   Louisville, KY 259719  457 Red Zone Cycling
15 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  415 Apex Racing Team
16 Andy Swartz   Madison, WI 34769  440 Brazen Dropouts
17 Chris Strahm   Deforest, WI 298783  446 Roscoe Village Bike Racing
18 Travis Gruchow   Madison, WI 328924  388 Magnus
19 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  448 ISCorp Cycling Team
20 David Price   Madison, WI 314618  311 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
21 Ian McShane   Louisville, KY 257336  444 Red Zone Cycling
22 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285  418 
23 Colby Lash   Marquette, MI 293861  430 
24 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036  305 Brazen Dropouts Cycling Team
25 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  405 Trek Midwest Team
26 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  308 ISCorp Cycling Team
27 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  451 Wheel Fast Racing
28 Daniel Dolney   Chicago, IL 310559  414 ISCorp Cycling Team
29 Michael Gregor   Madison, WI 272650  372 Roscoe Village Bike Racing
30 Don Iwen   Milwaukee 208154  307 
31 Michael Wakeley   Ottawa, IL 211313  447 Team Kenda presented by Geargrinder
DNF Tom Sybert   Northbrook, IL 50313  455 
DNF Christopher Barton   Madison, WI 211173  413 
DNF Sam Dries   West Bend Wi 332404  432 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF John Hoffman   Algonquin, IL 299100  458 North Branch Cycling Club
DNF Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951  454 Gopher Wheelmen

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Hartley (1 - Pro)   Fox Point, WI 126996  Kenda Pro Cycling pb Geargrinder
2 Corey Stelljes   Madison, WI 307965  46 
3 Brian Conant (1 - Cat1)   Dekalb, IL 7522  77 The Pony Shop
4 Craig Faulkner (2 - Cat1)   Mendota Heights, MN 244650  85 Crossniacs
5 Joseph maloney (3 - Cat1)   Milwaukee 313232  62 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Michael Hemme (4 - Cat1)   Chicago, IL 153182  13 
7 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524  80 KUHL
8 David Staab (5 - Cat1)   Madison, WI 205836  Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Jason Knauff   Chicago, IL 145455  79 Burnham Racing
10 Raymond Smith   Louisville, KY 292526  86 Bob's Red Mill Cyclocross
11 Noah Marcus (1 - Cat2)   Omaha, NE 297063  89 Velo Veloce Cycling Club
12 Alexander Martin (2 - Cat2)   Madison, WI 308924  75 Brazen Dropouts
13 Matthew Schweiker   Chicago, IL 277107  90 Mesa Cycles Racing Team
14 Christopher Fisher (6 - Cat1)   Inver Grove Heights, MN 182827  84 Crossniacs
15 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630  81 Flat City Cycling Club Inc.
16 Scott McLaughlin (7 - Cat1)   Chicago, IL 72722  15 SRAM Factory
17 Ross Cerniglia (3 - Cat2)   Wauwatosa, WI 280197  12 My Wife Inc
18 William Street   Sheboygan, WI 219245  61 KUHL
19 John Kurtz (4 - Cat2)   Lombard, IL 262404  82 Flatlandia Cycling Team
20 Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  38 velo trocadero cycling
21 Michael Berman (5 - Cat2)   Chicago, IL 201203  87 Spidermonkey Cycling
22 Tony Wagner   West Bend, WI 204671  52 
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  KCV Cycling Club
DNF Timothy Campbell   Lake Mills, WI 240400  51 Track Teams by WAHU
DNF Eric Drummer (Cat2)   Skokie, IL 10047  88 Alberto's Sport

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Arrigoni   Hoffman Estates, IL 329186  684 Verdigris-Village CX Team
2 Gina Johnson   Park Ridge, IL 298758  665 Verdigris-Village CX Team
3 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  676 ISCorp Cycling Team
4 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  655 Junior Dropouts
5 Erik Rauland     685 
6 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008  660 
7 Joshua Schilling   Racine, WI 287858  686 Team Mack Racing Assoc. LTD
8 Henry McAlvanah   Madison, WI 362398  667 Magnus
9 Avery Hotchkiss   Verona, WI 360320  666 Magnus
10 Emma Osborne   Mequon, WI 359179  663 ISCorp Cycling Team

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  CT: TIBCO to the Top
2 Linda Sone   Northfield, MN 224939  30 Team Mountain Khakis
3 Alyssa Severn   Lees Summit, MO 325718  Cyclocrossracing.com
4 Abby Strigel   Madison, WI 202434  Cyclocrossracing.com
5 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947  28 
6 Jennifer Herrell-Rhoades   Kansas City, MO 243849  31 Bicycles of Tulsa
7 Jessica Hill   Evanston, IL 182688  21 
8 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  ISCorp Cycling Team
9 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  11 ISCorp Cycling Team
10 Patricia Kaufmann (1 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 18621  13 My Wife Inc
11 Heidi Beck   Delafield, WI 306581  27 
12 Meredith Peterson (2 - Cat2)   Madison, WI 248348  12 
DNS Diane Ostenso (Cat2)   Cottage Grove, WI 177665  24 Planet Bike

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Santos   Louisville, KY 302383  540 Red Zone Cycling
2 Eleanor Blick   Chicago, IL 309878  542 Johnny Sprockets
3 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089  544 
4 Niki Soderberg   Wausau , WI 310193  543 
5 Nancy Heymann   Highland Park, IL 283728  541 Higher Gear- Gear Head Cyclocross Team
6 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  502 MadCity Velo Club
7 Kari Myrland   Oregon, WI 324156  545 Brazen Dropouts Cycling Team
8 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  528 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
9 Gina Kenny   Orland Park, IL 210270  505 PSIMET Racing
DNF Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  506 Team Wheel & Sprocket

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Feldhausen     107 
2 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  53 Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Kate Konkle   Madison, WI 359510  51 
4 Margaret Withee   Fitchburg, WI 361501  96 Great Dane Velo Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyOSMOUSACDFSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee