Race Results for
Seattle Cyclocross Series
Seattle, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Myers   Tacoma, WA40:33.50 258041  650 Hodala
2 Brendan Connolly   Seattle, WA40:34.89 271163  649 Avanti Racing Club
3 Phillip Buffington   Seattle, WA41:58.80 325536  638 Avanti/Blue Rooster
4 Travis Keen   Seattle, WA42:26.69 159941  600 Audi
5 Coreg Heath   42:36.38  716 Hodala
6 Dylan Carney   Seattle, WA42:42.55 331226  693 Soft Like Kitten
7 John Whitenack   Seattle, WA43:24.30 38046  613 Soft Like Kitten
8 Andrew Francis   Seattle, WA43:40.82 252564  645 Soft Like Kitten
9 David Loetterle   Seattle, WA44:20.92 324332  602 Recycled Cycles Racing
10 Adam Van Dyke   Kirkland, WA45:31.82 271174  633 McCleoud Construction
11 James Bowes   Mountlake Terrace, WA45:32.63 208723  609 
12 Peter Hall   Seattle, WA46:00.03 109675  672 Blue Rooster
13 Jason Bavuso   Seattle, WA46:49.00 283708  611 bikesport racing
14 Brian Koder   Lacey, WA47:34.85 210025  715 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
15 Derek Leckrone   Steilacoom, WA47:42.64 284926  604 BD Racing
16 Kellen Rack   48:07.52  719 
17 Reese Lindlad   48:33.75  630 Phils
18 Chad Richmond   Bothell, WA49:22.61 266765  720 Lake Washington Velo
19 Josh Cohen   Seattle, WA49:37.85 285249  615 Soft Like Kitten
20 Marty Sparks   Normandy Park, WA40:39.46 217899  618 Second Ascent
21 Andy Skalet   41:11.52  660 
22 Rob McGarty   Seattle, WA42:25.89 328238  705 Boat Street Cycle Club (BSCC)
23 Benjamin Maita   44:19.24  717 Soft Like Kitten
24 Mike Nelson   51:34.83  696 
25 Dan Becraft   Seattle, WA 218169  710 Moots Grass Moots
26 Erik Rath   Seattle, WA 330076  662 Soft Like Kitten
27 Ryan Schaetze     718 Soft Like Kitten
28 Raymond Tse   Seattle, WA 251818  644 Cucina Fresca
29 Craig Etheridge   Seattle, WA 226484  694 Raleigh Bicycles Hodala

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Fisher   Seattle, WA02:02.20 204225  105 Revel Consulting / Rad Racing NW
2 Logan Owen   Bremerton, WA03:01.70 222488  117 Redline
3 Morgan Schmitt   Woodinville, WA03:28.06 189118  123 
4 John Flack   Olympia, WA03:48.27 11775  103 Olympia Orthopaedic Associates
5 Benji Perin   Seattle, WA05:07.52 119785  121 Second Ascent
6 Kyle McGilvray   Tacoma, WA05:30.00 238354  114 Old Town Bicycle
7 Eric Emsky   Durango, CO05:33.78 218345  179 CycloCross Racing.com
8 Paul LaCava   Portland, OR05:56.86 20084  178 Giant Bicycles
9 Nolan Brady   Steilacoom, WA06:02.83 329058  160 Old Town Bicycling
10 Randy Bott   Everett, WA06:20.97 221932  113 HSP
11 Cole Cutright   Kent, WA08:03.75 200636  173 jl velo
12 Bill Booth   Seattle, WA09:10.10 333350  180 Apex Racing Team
13 Toby Swanson   Snoqualmie, WA09:41.49 137959  175 
14 Chris Ellis   Bellingham, WA10:09.39 257872  131 Cycling Northwest
15 Aaron Mickels   Bellingham Wa10:26.92 284031  163 Cycling NW
16 Alan Adams   Bozeman, MT02:30.17 198136  162 Lake Washington Velo
17 Evan Renwick   Federal Way, WA05:27.92 211165  102 CycleU-Pop Cap
18 Matthew Weintraub   Seattle, WA10:08.78 224711  156 Hagens Berman
19 Alex Wilson   Seattle, WA 191547  124 Recycled Cycles

Men - Cat 1/2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Davis   Seattle, WA04:10.68 103745  217 Audi
2 Ronnie Schmeer   Seattle, WA05:41.93 31619  211 Modus Demo Team
3 Rainer Leuschke   Seattle, WA06:01.24 275808  209 Blue Rooster/SMC
4 Sean Kelsey   Woodinville, WA06:32.08 18854  214 Cycle U-PopCap
5 Chad Berg   Arlington, WA06:39.32 92171  201 Cycle U-PopCap
6 Andrew Rigel   Seattle, WA07:22.41 77337  240 Mafia Racing/Felt/PBR
7 Timothy Ellis (1 - Cat2)   Port Orchard, WA07:55.86 10714  234 
8 Michael DiCenso (2 - Cat2)   Seattle, WA07:56.46 269711  235 Mafia Racing/Felt/PBR
9 Bryan Urakawa   Seattle, WA08:15.54 235138  244 Fisher Plumbing/ByrneInvent
10 Jeff Beltramini (3 - Cat2)   Anacortes, WA09:06.36 203428  206 Mafia Racing/Felt/PBR
11 Gentry McGrath   Bellevue, WA09:07.61 23499  232 Mr. Campy
12 Damon Pettinger   Seattle, WA01:38.33 60117  226 Hagens Berman
13 Alec Duxbury   Seattle, WA01:43.99 10304  200 Modus Demo Team
14 James Weigand   Seattle, WA01:48.02 164211  243 Ragnorok Racing/ Second Ascent
15 Rory Shackles   Cape Girardeau Mo03:46.38 232712  223 Turin Society
16 Travis Nease   Redmond, WA06:23.86 107677  238 Audi
17 Richard McClung (1 - Cat1)   Kirkland, WA06:50.88 23281  221 Hagens Berman

Men - Cat 1/2 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Lynch   Redmond, WA06:56.12 282188  729 bryne invent
2 Jeff Cummings (1 - Cat2)   Bellingham, WA06:58.40 8332  724 Jacks Bicycle
3 Keith Rollins   Puyallup, WA07:46.70 30471  711 BD Racing
4 Michael Brazel (2 - Cat2)   Federal Way, WA08:07.90 4701  706 Old Town Bicycles P/B State Farm
5 Doug Graver   Monroe Wa09:28.51 101059  716 Ragnarok Racing
6 Roy Colven   Seattle, WA01:35.92 285221  709 Blue Rooster
7 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA01:54.26 85689  707 AUDI
8 Rocky Crocker   Wenatchee, WA02:33.94 180676  727 WAR
9 John Alving   Seattle, WA03:18.48 299088  703 Apex Racing Team
10 Dan Norton (3 - Cat2)   Renton, WA 47254  702 Team Redline

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif Olson   Issaquah, WA40:58.84 360621  192 
2 David O'Brien   Olympia, WA41:24.17 251353  109 Revel Consulting-Rad Racing NW
3 Paul Young   Seattle, WA41:31.47 274420  124 Breakaway Cycling
4 Barney Gill   Vashon, WA41:33.86 222992  157 Old Town Bicycling
5 Alex Walker   Tacoma, WA41:40.23 212549  169 old town
6 Conrad Kornmann   Seattle, WA42:14.47 237292  107 Viking Sport Seattle
7 Tyson Lashbrook   Maple Valley, WA42:17.06 329826  130 MAFIA/FELT/PBR
8 Jason Cemanski   Waterloo Wi42:24.56 318408  114 Apex Racing
9 Nick Adsero   Woodinville, WA42:30.14 113072  172 Recycled Cycles Racing
10 Noah Trescott   Seattle, WA43:00.64 316258  150 Soft Like Kitten
11 Tony Pletcher   Seattle, WA43:05.86 305767  129 Bikesale.com
12 Rusty Dodge   Bellingham, WA43:06.51 297179  127 Fanatik
13 Matt Beers   Seattle, WA43:12.15 241484  187 Baron Cycles
14 Allen Butler   Seattle, WA43:23.34 326902  200a Second Ascent
15 Justin Berndt   Roanoke, TX44:16.09 209652  147 Classic/Zoefit
16 Nathan Solomon   Seattle, WA44:21.08 227735  121 Alki Rubicon
17 Patrick Leonard   Seattle, WA44:34.31 323764  123 Carbon Neutral Cycles
18 Nicholas Brown   Kirkland, WA44:34.95 187588  122 Recycled Cycles Racing
19 David Volkert   Normandy Park, WA44:42.76 179688  110 Doublecheck
20 Kurt Litsinger   Seattle44:52.69 235532  185 Apex Racing
21 Evan Schmitt   Roslyn, WA45:13.04 194871  111 Lake Washington Velo
22 Theo Arden   Seattle, WA45:25.01 292530  193 JL Velo
23 Jason Connor   45:28.90  199 Apex Racing
24 Jared Vigil   Seattle, WA45:53.59 285558  113 Cucina Fresca
25 Chad Richmond   Bothell, WA46:24.48 266765  149 Hagens Berman
26 David Yamamoto   Auburn, WA46:43.12 302619  183 JL Velo Racing Team
27 Jeffery Nettles   Seattle, WA47:31.11 159943  188 Recycled Cycles Racing
28 Ryan Denney   Mt Vernon, WA47:38.69 299562  128 Mafia Racing/Felt/PBR
29 Harrison Devine   Bellevue, WA47:54.79 290027  156 JL Velo
30 Jeffrey Dunn   New Bern, NC48:19.31 115729  179 scca/starbucks
31 Liam Bradshaw   Seattle, WA49:48.72 270028  197 Recycled Cycles

Men - Cat 3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Clark   Seattle, WA42:22.05 254302  383 Ragnarok Racing
2 Keith Heinzelman   Bainbridge Island, WA42:54.75 131748  387 20/20Fuel
3 Dan Becraft   Seattle, WA43:05.45 218169  309 Moots Grass Moots
4 Aaron VanderWaal   Seattle, WA43:16.11 236444  300 Mafia/Felt/PBR
5 Tim Spence   Austin43:24.58 269816  336 Mafia Racing/Felt/PBR
6 Dave Pearson   Auburn, WA43:34.94 98832  310 Collision 1
7 Matthew Oseto   Kirkland, WA43:35.56 59413  326 Audi
8 Matt Morrisson   Kent, WA43:45.72 284024  325 RTB
9 James Bender   Seattle, WA43:52.70 122052  388 FareStart
10 Rick Stevens   Anacortes, WA44:09.11 309203  371 Mafia/Felt/PBR
11 Tim Lewis   Seattle, WA44:21.15 294080  337 Audi
12 Dmitri Keating   Tacoma, WA44:36.75 18674  345 Old Town Bicycle
13 ryan harrison   Seattle, WA44:41.72 157573  369 20/20 Fuel
14 Parker Lund   Seattle, WA44:47.39 271548  331 Mafia / Felt / PBR
15 Jason Vandersluis   East Wenatchee, WA44:52.28 264288  390 Arlberg Sports
16 Jason Dudek   Seattle, WA44:57.00 93950  351 Second Ascent
17 Paul Faestel   Steilacoom, WA44:58.37 329050  363 old town
18 Nathan Webster   Seattle, WA45:03.87 52142  330 Blue Rooster / Sports Medicine
19 Jeff Woerner   Seattle, WA45:35.73 221703  319 FareStart p/b Cobalt Mortgage
20 Matt Soja   Seattle, WA45:38.03 184371  361 Team Stanley
21 Eric Kamila   Edmonds, WA45:55.94 323684  350 
22 Michael Thornton   Issaquah, WA46:00.55 295555  327 JL Velo Racing Team
23 Dominic D'Angelo   Snohomish, WA46:02.65 285545  312 Collision 1
24 Mike Abel   46:22.20  389 
25 JJ Ecker   Seattle, WA46:34.80 179554  352 J L Velo
26 Jeff Evans   Tacoma, WA47:30.37 142720  386 DOUBLE CHECK
27 Jason Sobottka   Dupont, WA48:25.11 33406  318 Old Town Bicycle pb State Farm
28 Christian Schmalz   Arlington, WA 301260  343 Bonney Lake Bike
29 Clive Pursehouse   Seattle, WA 290462  308 Motofish Racing

Men - Cat 3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Anderson   Kent, WA44:10.08 1713  136 colision one
2 Chris Jackson   Seattle, WA44:17.83 223028  107 Audi Cycling Team
3 Don Wright   Seattle, WA44:26.86 328910  114 JL Velo Racing Team
4 Brian Glass   Seattle, WA44:52.99 13409  151 Stanley
5 Steven Brady   Steilacoom, WA45:16.07 337164  160 Old Town Bicycles
6 Mark Hubbard   Kirkland, WA45:22.10 302869  168 Audi Cycling Team
7 Sean Phillips   Bellevue, WA45:27.14 274488  133 Garage Racing
8 David Miller   Sammamish, WA45:31.19 269492  147 Mafia Racing
9 Matthew Cazier   Seattle, WA45:37.77 281755  123 20/20Fuel
10 Art Weichbrodt   Auburn, WA45:40.38 37558  102 Corpore Sano/Viking Sport
11 Paul LaStayo   Salt Lake City, UT45:53.32 270312  126 Cycle Therapy/4 corners
12 Chris Mendoza   Olympia, WA46:03.25 132482  106 Olympia Orthopedic Associates
13 Joe Martin   Redmond, WA46:19.49 190617  118 Ragnarok Racing
14 Mick Adkisson   46:20.27  171 
15 Ken Harmon   Snoqualmie, WA46:21.08 360203  169 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
16 Pat Tongue   Tukwila, WA47:21.80 165213  125 Tongue Racing
17 Paul Marquart   Tacoma, WA47:43.67 136628  127 B D Racing
18 Chris Lagerberg   Seattle, WA48:03.66 302103  163 Blue Rooster
19 Bruce Roberts   Auburn, WA48:14.11 259310  143 Collision 1
20 Larry Elliott   Olympia, WA48:17.36 253010  157 Olympia Orthopaedic Associates
21 Dave Ryan   Jackson, WY48:24.69 30982  109 SCCA/Starbucks
22 Andrew Malakoff   Seattle, WA48:25.52 73850  100 Recycled Cycles Racing
23 Phil Meyer   Auburn, WA48:30.96 202375  128 Phil's South Side
24 Grey Arden   48:36.27  165 Apex Racing Team
25 George Jackson   Tacoma, WA48:40.16 256713  115 Old Town Bicycles
26 Brett Gaspers   Edmonds, WA48:45.61 222902  138 Apex Racing Team
27 Rob Schueler   Carnation, WA49:10.25 85190  129 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
28 Chris Mahan   Seatac, WA49:31.35 190831  146 Second Ascent
29 Dave Stanton   Kenmore, WA39:45.03 52077  108 Cucina Fresca
30 Shane Kromrey   Everett, WA39:59.75 270018  142 Collision 1
31 Robert Trombley   Seattle, WA40:31.77 143968  177 
32 Reeve Geary   Seattle, WA40:33.55 12989  154 Blue Rooster
33 David Baker   Federal Way, WA41:05.75 171872  110 Phil's South Side Cyclery
34 Keith Dilly   Seattle, WA41:28.72 253013  173 Ragnarok Racing
35 Jeff Skov   Tacoma, WA41:32.44 283288  116 Old Town Bicycle P/B State Farm
36 David Parsons   Sammamish, WA41:56.38 281615  140 Me Crampys
37 James O'Brien   Shoreline, WA42:09.38 220616  164 Second Ascent
38 David McIntosh   Newcastle, WA43:46.92 23568  112 Giant Northwest
39 Christopher Fast   Seattle, WA 245931  170 Blue Rooster

Men - Cat 3 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Roberts   Federal. Way , WA44:45.14 269540  209 Team Double Check
2 Glen Conley   Bothell, WA44:52.90 165167  207 
3 Cosmic Miller   Lake Stevens, WA45:26.15 203491  202 Team Double Check P/B Samurai Noodle
4 Kevin Raymond   Seattle, WA46:22.20 272601  223 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
5 James Wagner   Auburn, WA47:29.87 64329  208 Cycle Therapy-4 Corners Cycling
6 David Bennett   Arlington, WA48:10.25 252500  203 Collision 1
7 Barry Johnson   Woodinville, WA48:50.83 48815  216 JL Velo
8 Tom Holmes   Seattle, WA39:25.45 16611  221 
9 Timothy Purcell   Bellevue, WA41:14.86 45820  220 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
10 Tim Tarte   Kirkland, WA42:03.56 35013  222 Cyclocrossracing.com/PSCC
11 Brian Volkert   Normandy Park, WA46:43.11 176988  200 Team Double Check
12 Erik Brooks   Seattle, WA 235484  224 Blue Roosters

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Whitenack   Seattle, WA34:07.20 38046  306 
2 Francis Stanbury   34:21.70  120 Mr Crampy
3 Miles Frank   Whitefish, MT35:04.81 329144  200 Hammer Nutrition
4 Jake Ricker   35:17.59  199 Soft Like Kitten
5 Eric Malmassari   Yakima, WA35:22.00 171054  118 Chinook Cycling Club of Yakima
6 Ryan Reisbick   Yakima, WA35:26.59 280153  155 Chinook Cycling of Yakima
7 Mike Clark   Kirkland, WA35:36.12 272574  180 
8 Ayden Young   Olympia, WA35:45.75 361728  302 Revel Consulting/Rad Racing NW
9 Raymond Tse   Seattle, WA35:46.54 251818  165 Cucina Fresca
10 Nicholas Moroz-Koops   Kenmore, WA35:49.86 335040  148 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
11 Brad Gillis   Seattle, WA36:01.39 161099  106 
12 Mark Villegas   Seattle, WA36:09.56 109644  235 BikeHugger
13 Tim Hubner   Bellingham, WA36:10.34 286035  267 BFF
14 Clinton Seal   Everett, WA36:11.14 254885  111 Collision 1
15 Dyame Lemming   Seattle, WA36:19.53 337792  177 Step Down
16 brian howard   Seattle, WA36:39.84 364757  195 Dirt
17 Cody Young   36:40.61  310 ESNW
18 Jeff Cota   Bonney Lake, WA36:41.40 360385  127 Old Town Bicycle
19 Martin Simonich   36:44.26  141 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
20 Andrew Austin   University Place, WA36:46.32 316276  207 Old Town Bicycle
21 Evan Geary   Seattle, WA36:57.32 251552  121 JL Velo Racing
22 Tiff Koehn   36:59.65  284 Fisher Plumbing
23 Jeff Rasor   Seattle, WA37:01.98 210470  129 TBA Racing
24 AJ Mallory   Bellingham, WA37:05.31 285755  198 Shuksan Velo Club
25 Chris Foertsch   Seattle, WA37:41.75 11920  178 
26 Tanner Patnode   Kent, WA38:17.32 302495  297 Revel Rad Racing NW
27 Patrick Smith   Edmonds, WA38:26.31 303769  152 Mr. Crampy's Bike Team
28 Dieter Laskowski   Seattle, WA38:39.54 360182  117 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
29 Kyle Sweeney   Olympia, WA39:01.61 349996  137 Revel Consulting/RAD Racing NW
30 John McKay   Seattle, WA39:02.40 298779  311 
31 Greg Miller   39:03.18  316 
32 Travis Elliott   Kenmore, WA39:03.97 360417  238 Garage
33 Aaron Adelstein   Seattle, WA39:11.23 305846  285 scca/starbucks
34 Eric Delacorte   39:13.57  226 Old Town Bicycle
35 Jake England   39:14.37  301 Johnny Sprokets
36 Parker Newman   Olympia, WA39:18.09 358872  151 JL Velo Racing Team
37 Kyle Howlett   Kent Wa 9804239:20.67 235591  194 
38 Ryan Miller   Redmond, WA39:31.51 174933  205 Broadmark
39 Kyle Griggs   Seattle, WA39:40.70 360459  135 
40 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA39:44.32 353044  304 RAD Racing NW
41 Micah Middelton   Snohomish, WA39:52.15 285478  143 Collision 1
42 Seth Howard   Seattle, WA39:54.20 391271  322 Howard
43 Cole Whitaker   40:15.01  317 
44 Rob Jordan   40:58.34  318 Mafia
45 Anders Pedersen   Snohomish, WA41:07.12 328344  101 JL Velo Racing Team
46 Dennis Armstrong   Apo, AE41:16.03 362143  323 
47 Michael Correa   Issaquah, WA42:23.22 309670  144 Viking Sport/Corpore Sano
48 Nicholas Virivong   42:30.64  149 Collision 1
49 Will Muehlhausen   Bothell, WA43:01.68 332792  183 JL Velo
50 Christopher Puma   Seattle, WA44:28.64 358671  229 Soft Like Kitten
51 Jason McClurg   Kirkland, WA44:34.68 299889  313 
52 Branden Hauss   45:16.45  319 
53 Bryan Carriker   Everett, WA35:51.32 308283  315 Endurance Sports NorthWest
54 Mark Orr   37:21.56  263 
55 Jesse Keating   41:16.86  287 Tacoma Cyclocross
56 Brandon Schumacher   Kirkland, WA 311183  300 JL Velo Racing Team
57 Jarrett Aregger   Kent, WA 285209  124 JL Velo Racing Team
58 Jeffrey Miller     532 
59 Dan Nowacki     211 HEKK'D

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Eby   Seattle, WA34:00.25 234561  455 
2 Martin Turek   North Bend, WA34:34.49 336434  447 AUDI
3 Mark Bender   Duvall, WA34:38.72 93725  567 Motofish Racing
4 Zack Phillips   Seattle, WA34:53.69 270556  472 Team Stanley
5 Scott Barr   Bellingham, WA35:13.41 2685  463 Jack's Bicycle Center
6 John Drenning   Seattle, WA35:39.69 121908  434 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
7 Todd Allen   Seattle, WA35:58.74 236437  467 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
8 Chris McNulty   Seattle, WA35:59.50 330884  411 Team Wedgie
9 JC Ramirez   36:01.06  432 
10 Peter Tang   Seattle, WA36:16.58 338864  498 NWCC
11 Scott Whaley   Seattle, WA36:26.77 347040  534 
12 David LaSarte-Meeks   Seattle, WA36:31.49 305115  416 
13 James Bowes   Mountlake Terrace, WA36:32.28 208723  429 
14 Martin Dubek   Mount Vernon, WA36:50.17 329340  446 NWCC-Dimensional
15 Edward Roberts   Seattle, WA37:27.74 361002  478 
16 Randy Manion   Maplevalley, WA37:35.56 288325  458 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
17 Lars Pedersen   Snohomish, WA38:05.39 304399  442 JL Velo Racing Team
18 Rob McGarty   Seattle, WA38:06.17 328238  566 Recycled Cycles Racing
19 alex gentile   Culver City, CA38:06.95 302835  400 Endurance Sports NW
20 Mischa Burnett   38:12.63  548 
21 Craig Maddox   Seattle, WA38:13.42 318506  571 
22 George Mount   Lakewood38:20.24 360495  424 
23 Christopher Gay   Seattle, WA38:22.36 360140  413 Soft like Kitten
24 Jason Land   Seattle, WA38:23.63 107699  431 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
25 Jason Weekes   Fife, WA38:34.20 356599  553 Tacoma Cyclocross
26 Andy Rosser   Olympia, WA38:42.41 243889  489 Olympia Orthopaedic Assoc:
27 Dean Sabol   Shoreline, WA38:43.67 205745  487 McLeod Construction
28 Craig Goodmansen   Lynnwood, WA38:58.77 302796  415 Mcleod Construction/Pedal Dynamics
29 Matt Molzan   Gig Harbor, WA39:00.77 248142  511 Old Town Bicycle
30 Scott McNees   Poulsbo, WA39:14.80 109041  464 
31 John Bennitt   Bellevue, WA39:29.13 328588  435 Swift Industries
32 Euan Robertson   39:29.97  421 
33 Nick Leggett   Seattle, WA39:38.10 353188  452 Team Wedgie
34 Scott Tongue   40:15.85  462 Tongue Racing
35 Terry Davis   Auburn, WA40:21.69 285228  466 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
36 Alan Werstler   40:31.33  574 
37 Geoffrey Grosenback   40:40.63  550 
38 David Hale   Kirkland, WA41:08.56 360517  536 
39 Michael Ipsen   42:03.16  572 
40 Tory Grant   Sumner, WA42:39.52 13913  483 Old Town Bicycle
41 Brandon Sherman   42:48.14  573 
42 Geoff Nelson   Seattle, WA42:52.44 360652  423 Team Wedgie
43 Greg Gizinski   Seattle, WA43:21.50 360327  425 Motofish Racing
44 Alex Young   Olympia, WA43:23.64 360431  401 
45 Chuck Kralovich   43:49.78  414 soft like kitten
46 Casey Cramer   Des Moines, WA44:05.22 8072  409 Avanti Racing Club
47 Grant Harrington   Mukilteo, WA33:34.33 331628  575 
48 Erik Pennington   33:46.55  509 
49 Dave Bandstra   35:29.00  480 
50 William Delvalle   36:30.69  570 
51 Mike Nelson   Seattle, WA36:33.16 330164  451 Double Check
52 Jerry Neely   37:29.31  531 
53 Mark Lovre   39:03.17  494 
54 Brett Taylor   41:10.75  556 Olympia
55 Jeffrey Miller     532 

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Vollbrecht   36:42.54  138 Endurance Sports NW
2 Earl Zimmermann   Sammamish, WA37:20.56 70426  115 ESNW
3 Davo Queen   Shoreline, WA37:26.89 236441  113 20/20 Fuel
4 Paul Dinger   Newcastle, WA37:31.54 271936  186 Cucina Fresca
5 Mark Portin   Renton, WA37:41.82 271175  126 Cucina Fresca
6 Scott Monett   Tacomaa, WA37:44.67 343104  139 The Natural Way Racing Team
7 David Farrell   Seattle, WA37:54.76 302525  154 20/20 Fuel
8 Alex Votry   Edmonds, WA38:04.93 330594  101 Blue Rooster
9 Anthony Whiley   Olympia, WA38:08.01 102809  191 Olympia Orthopedics
10 Dwight Snodgrass   Tacoma, WA38:13.31 358951  114 Old Town Bicycle
11 Mike Doherty   Seattle, WA38:14.06 116414  160 cucina fresca
12 Jim Toye   38:15.43  120 ESNW
13 Randy Bostrom   Federal Way, WA38:43.06 207486  136 Phils Southside Cyclery
14 Bret Marshal   Potomac Falls, VA38:44.85 190740  222 WAR
15 Eric Stromerson   38:48.06  223 Olympia Orthopedics
16 Joel Dodds   Everett, WA38:50.07 327574  147 Endurance Sports
17 Michael Mallory   Bellingham, WA39:04.57 288106  155 Fanatik
18 Chris Stevens   Redmond, WA39:16.67 34072  163 
19 Peter Barlow   Gig Harbor, WA39:17.87 326250  135 Old Town Bicycle
20 Quinn Dusenberry   Bothell, WA39:47.54 344730  145 
21 Daniel Arildson   Bellevue, WA40:12.10 286203  148 JL Velo
22 Ian Searle   Bellevue, WA40:15.06 357944  119 Eastgate
23 Michael Hodgins   Mercer Island, WA40:22.17 360674  150 CycleU
24 Martin Bayne   Renton, WA40:28.35 289194  127 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
25 Alex Rising   40:42.65  100 
26 Thomas Capell   Seattle, WA41:04.62 264394  143 Phil's South Side Cyclery
27 Bob Cartwright   Gig Harbor, WA41:34.95 117519  107 Old Town Bicycles
28 Christopher Fontecchio   Seattle, WA42:47.93 207526  165 Podium Cafe
29 Steve Ellis   Seattle, WA42:48.73 270362  161 Blue Rooster
30 Stephen Bolt   Lakewood, WA42:59.89 326070  177 Old Town Bicycle
31 Bill Koonce   Kirkland, WA43:06.31 19632  106 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
32 Scott Rittscher   43:20.98  219 
33 Dennis Fedore   Puyallup, WA44:10.01 11371  204 Old Town Bicycles/State Farm
34 Mark Holzman   Everett, WA44:28.65 89322  220 
35 Derin Bluhm   Issaquah, WA44:33.04 360635  153 Tongue Racing
36 Jeffrey Coopersmith   Bellevue, WA45:13.93 97977  189 Cucina Fresca
37 Tim McCormick   Dayton, OH45:51.31 289795  221 Fisher Plumbing / Byrne Invent
38 Michael Scholl   46:38.85  214 GL6 Racing
39 Tim Abell   36:59.20  216 
40 Bryan Willman   Kirkland, WA 361731  213 

Men - Cat 4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Lewis   St Louis, MO38:30.02 144942  316 Lease Crutcher Lewis
2 Tom Heywood   Wenatchee, WA39:33.24 16072  324 WAR
3 donald heirman   Snohomish, WA40:12.83 15717  318 collision 1
4 Robert Milligan   Issaquah, WA40:27.77 276787  308 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
5 Michael Weaver   Newcastle, WA40:36.44 54699  305 Blue Rooster Racing Team
6 Richard Daifuku   Mercer Island, WA41:29.30 237201  339 Branford
7 jim ahrens   Seattle41:31.36 48095  321 tacoma bike
8 Kurt Johnson   41:38.02  808 
9 Amos Galpin   Seattle, WA42:13.35 12711  333 Projekt Isotope
10 Frank Berush   42:19.19  806 
11 James Rice   42:22.69  805 
12 Bradley Scott   Tacoma, WA42:41.44 360677  322 Phil Sound Cyclery
13 Brian Volkert   Normandy Park, WA43:03.13 176988  301 Team Double Check
14 Scott Moore   Seattle, WA43:10.61 327892  310 Team Double Check
15 Leonard Throp   44:18.29  336 Eatonville Outdoor
16 Scott Holmes   Kirkland, WA44:32.55 285151  179 Team Double Check
17 Kevin Golic   45:10.63  237 
18 Roland Goeckel   Seattle, WA46:37.69 209812  309 Double Check
19 Mike Nelson   Seattle, WA38:21.77 330164  306 Double Check
20 Steve Bland     346 Phil Sound Cyclery

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gideon Bender   Duvall, WA27:18.20 271119  104 Motofish Racing
2 Travis Luther   Olympia, WA28:25.82 301626  142 Revel Rad
3 Alastair Magun   Mercer Island, WA28:49.84 317500  175 Revel Rad
4 Alex Walentynowicz   Mill Creek, WA29:51.86 326272  101 Revel Rad Racing
5 Ethan Casebolt   Olympia, WA31:38.61 327518  134 Revel Rad
6 Titus Bender   Duvall, WA31:40.48 330766  174 Motofish Racing
7 Alexander Brady   Saint Augustine, FL31:44.76 236229  665 Old Town
8 Kyle Dickinson   Seattle, WA32:03.84 329894  111 Revel/ Rad Racing
9 Matt Adolf   Everett, WA22:08.31 302963  136 JL Velo
10 Logan Brady   23:30.06  166 Old Town
11 George Cretu   Redmond, WA23:58.90 360932  164 JL Velo
12 Michael Freimann   24:50.81  171 Old Town
13 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA25:23.36 361294  130 Cycle U
14 Nathan Morrisson   Kent, WA26:13.70 347336  113 Revel/Rad Racing NW
15 Holden Berg   Arlington, WA27:51.53 330762  106 Cycle University
16 Alex Steigegle   29:02.14  180 
17 Adam jQuery15109218147466   32:22.25  182 
18 Alexander Bennett   Bellevue, WA32:45.53 361290  178 NA
19 Alex Skov   Tacoma, WA32:51.39 328548  100 Old Town Bicycle P/B State Farm
20 Connor Gizinski     105 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jarrett Aregger   Kent, WA25:28.25 285209  207 JL Velo Racing Team
2 Scott Funston   Black Diamond, WA27:10.21 270185  157 Old Town bicycle
3 Mitchell Thornton   Issaquah, WA27:17.71 296923  221 JL Velo
4 Ben King   Anacortes, WA27:42.72 284055  218 Revel Rad
5 Lewis Whiley   Olympia, WA28:14.55 351580  210 Revel Rad Racing
6 Steven Raymond   Olalla, WA30:08.24 284505  225 Old Town Bicycle p/b State Farm
7 Ryan Engledow   30:16.88  239 
8 Henry Geary   Seattle, WA30:40.41 277512  205 JL Velo Racing
9 George Jackson IV   Tacoma, WA31:03.71 328704  204 Old Town Bicycles
10 Keland Yip   Kirkland, WA31:44.10 319996  209 JL Velo
11 Alexander West   Covington, WA31:46.32 278369  224 
12 Sky Schroeder   Olympia, WA32:15.35 302494  223 Revel Rad
13 Derrick Howlett   Kent, WA32:34.64 284649  227 Old Town Bicycles
14 Davis Canfield-Cole   32:43.05  231 
15 Mavrik Weimer   Olympia, WA32:45.89 361167  226 Rad Racing
16 Ian O'Connell   Kenmore, WA33:26.75 339272  206 JL Velo Racing Team
17 Connor Farrell   27:50.43  213 2020 Fuel
18 Jack Arildson   Bellevue, WA28:41.05 329240  216 JL Velo
19 Lewis Whiley   Olympia, WA 351580   Rad Racing

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Frank   Whitefish, MT24:05.13 329144  307 Hammer Nutrition
2 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA25:14.80 353044  304r RAD RACING NW
3 Kody Raymond   Olalla, WA26:13.05 284504  304 Old Town Bicycle p/b State Farm
4 Forrest Golic   26:27.69  327 
5 Billy Peterson   26:52.22  315 RAD RACING NW
6 Andrew Wittwer   Olalla, WA27:29.43 323518  325 Old Town Bicycle
7 Colton Schnable   Graham, WA27:32.64 302479  306 BD Racing
8 Mike Jors   Sammamish, WA28:07.96 282773  326 JL Velo
9 Tyler Daniel   Woodinville, WA29:41.66 292775  323 JL Velo
10 Hunter Graver   Monroe, WA30:08.97 255548  311 Ragnarok Racing
11 Alec Bluhm   30:42.24  310 Tounge Racing
12 Ben Bostrom   Federal Way, WA27:18.89 288048  319 

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kari Studley   Bothell, WA36:25.00 207049  725 Team Redline
2 Jadine Riley   Seattle39:49.30 187804  724 Sound Velo Cycling Club
3 Jennifer Burtner   Olympia, WA41:10.15 273510  722 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
4 Hidi Cramer   Des Moines, WA42:44.55 180751  702 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
5 Amanda McNabb   Lynnwood, WA45:11.94 236233  721 Team Group Health
6 Linda Maza-Sparks   Normandy Park, WA35:41.86 234640  712 DoubleCheck

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kari Studley   Bothell, WA44:34.97 207049  328 Team Redline
2 Natasha Hernday   Bellevue, WA45:34.03 97756  310 MAFIA
3 Courtenay McFadden   Bellingham, WA45:41.97 262453  302 Cycling Northwest
4 Melanie Lewis   Duvall, WA45:48.66 195970  309 Cycle U-PopCap
5 Kristi Berg   Arlington, WA46:44.75 87266  307 Cycle U-PopCap
6 Beth Lyndon-Griffith   Seattle, WA47:11.13 21930  300 Recycled Cycles
7 Lea Stralka   Seattle, WA47:47.75 232254  318 Second Ascent
8 Julie Robertson Zivin   Seattle, WA48:23.74 237676  329 Recycled Cycles
9 Naomi Haverlick   Reno, NV48:42.21 285869  327 Cognatives
10 Marsa Daniel   Seattle, WA38:53.41 302047  316 Group Health
11 Naoko Forderer   Kirkland, WA 253148  324 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Mitchell   Olympia, WA39:59.59 285673  402 Olympia Orthopaedic Associates
2 Tamara Donnelly   Seattle, WA40:03.72 236577  429 Gregg's
3 Andi Zolton   40:28.06  445 Kirkland Bicycle
4 Lisa Coyne   Seattle, WA41:55.00 328328  413 Team Group Health
5 Alexie Montaland   Bellevue, WA42:24.58 272214  434 Farestart
6 Catherine Maier   Yakima, WA42:27.03 210229  405 Revel Consulting -
7 Ivy Audrain   Seattle, WA42:52.73 287816  444 Keller Rohrback
8 Robin Sheedy   Seattle, WA42:58.19 268225  415 Team Group Health
9 Molly Martin   Redmond, WA43:18.12 269654  416 Ragnarok Racing
10 Sharon Gregg   Seattle, WA43:37.27 270361  422 Blue Rooster
11 Andrea Casebolt   Olympia, WA44:16.62 256332  423 Revel Rad
12 Amanda McNabb   Lynnwood, WA44:38.39 236233  426 Team Group Health
13 Carlie Spence   Austin, TX45:53.06 315548  427 Mafia Racing
14 Suzie Hodges   Seattle, WA47:25.81 328188  442 Cycling Northwest
15 Jennifer Donnelly   47:32.19  449 Super Relax
16 Karen Wilkinson   Seattle, WA39:46.83 236442  409 TEam Group Health
17 Sarah Charlesworth   Seattle, WA43:56.14 197000  448 Cucina Fresca
18 LB Kregenow   Seattle, WA 239673  440 Team Group Health

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly McKean   41:16.66  482 Veloce Racing
2 Erin Danielson   Seattle, WA41:59.33 303693  408 Team Group Health
3 Sarah Atwood   Kenmore, WA42:15.38 339182  483 Group Health
4 Alexandra McKay   Seattle, WA42:27.70 275900  474 Cycle U
5 Robbie Phillips   Seattle, WA42:34.81 379347  465 
6 Eva Wong   Seattle, WA43:09.45 327070  409 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
7 Katie Ellis   Bothell, WA44:08.41 364717  471 
8 Carla Brock   Issaquah, WA44:19.89 342996  404 
9 Andrea Leuschke   Seattle44:54.56 360068  402 Blue Rooster SMC
10 Sandra Apling   Kirkland, WA45:06.52 361252  420 Mafia/FELT/PBR
11 Lara Rogers   Seattle, WA34:44.44 251807  484 Group Health
12 Sara Rades Rhodes   Seattle, WA35:40.31 236614  443 Group Health

Women - Cat 4 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Matera   Seattle, WA42:46.15 187535  605 Alki Rubicon
2 Lori Brazel   Federal Way, WA43:00.11 306405  609 Old Town Bicycle p/b State Farm
3 Alyson Indrunas   Bellingham, WA43:30.92 358516  600 Jacks Bicycle Center
4 Sandrine McFadden   Bothell, WA43:51.98 258469  613 Team Group Health
5 Deborah Rubens   Seattle, WA44:01.50 265189  645 Cucina Fresca
6 Nicole Weiss   Seattle, WA44:06.42 324610  646 Cycle U
7 Sabrina Hendrick   Seattle, WA45:43.00 364721  622 Fisher Plumbing / Byrne Invent
8 Lori Sledge   Seattle, WA35:04.30 332240  625 Group Health
9 Margaret Walter   Tacoma, WA37:05.37 252782  611 Old Town Bicycle presented by State Farm
10 Alethia Rodriquez   37:21.00  652 
11 Lois Marquart   Tacoma, WA38:09.14 138041  608 BD Racing
12 Anna Peterson   Auburn, WA39:01.14 235560  621 Phil's South Sound
13 Erin Alving   39:38.58  628 
14 Sara Rigel   Seattle, WA40:33.19 359581  614 Mafia/Felt/PBR
15 Linda Lawless   43:16.01  653 
16 Frances Marquart   Roy, WA34:47.48 360589  624 BD Racing

Women - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori King   Woodinville, WA41:09.47 108244  506 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
2 Sarah Bender   Duvall, WA41:38.35 150851  520 Motofish Racing
3 Jitka Cole (1 - Cat2)   Kent, WA42:08.33 235552  502 SCCA/Starbucks
4 Carol Johnson   Seattle, WA42:11.91 197530  510 Greggs
5 Rachel McLain-Rollins   Puyallup, WA42:25.38 252600  511 Old Town
6 Stefanie Werts   Olympia, WA46:00.47 263272  516 Olympia Orthopaedic Associates
7 Karen James (1 - Cat3)   Seattle, WA48:46.63 252779  512 Starbucks
8 Christine Neumiller   Olympia, WA38:17.99 287301  517 Olympia Orthopeadics Associates

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison Schnabel   Graham, WA26:37.25 302481  154 BD Roofing
2 Addison Leckrone   29:22.42  116 BD Racing
3 Hayden Gizinski   Seattle, WA32:24.95 364755  120 
4 Camryn Tongue   35:02.98  141 Tongue Racing
5 Darby Schueler   Carnation, WA36:41.15 361255  118 
6 Annika Alving     138 
7 Anna jQuery15109218147466   22:15.73  181 
8 Jillian Felker   00:00.00  121 
8 Flora Taagen   00:00.00  119 20/20 Fuel

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Mallory   Bellingham, WA28:49.99 285753  229 Fanatik
2 Madison Luther   Olympia, WA33:25.29 286159  222 Revel Rad
3 Emma Doherty   Seattle, WA33:26.04 329230  215 JL Velo
4 Ella James   Seattle, WA25:27.58 297799  220 JL Velo

Mixed - One Lap

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Morrisson   Kent, WA26:13.70 347336  113 Revel/Rad Racing NW
2 Addison Leckrone   29:22.42  116 BD Racing
3 Parker King   Anacortes, WA31:30.62 360249  139 Revel Rad
4 Alex Skov   Tacoma, WA32:51.39 328548  100 Old Town Bicycle P/B State Farm
5 Connor Gizinski     105 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSierra NevadaSpyUSACDFBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee