Race Results for
Seattle Cyclocross Series
Seattle, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Etheridge   Seattle, WA0:44:54.3 226484  694 Raleigh Bicycles Hodala
2 Brendan Connolly   Seattle, WA0:45:02.2 271163  649 Avanti Racing Club
3 Phillip Buffington   Seattle, WA0:47:31.6 325536  638 Avanti/Blue Rooster
4 Travis Keen   Seattle, WA0:48:21.4 159941  600 Audi
5 Brian Myers   Tacoma, WA0:48:22.2 258041  650 Hodala
6 Aaron Huebner   Seattle, WA0:48:34.2 247548  641 HODALA
7 Anthony Dickson   Seattle, WA0:48:43.0 117337  643 Second Ascent
8 John Whitenack   Seattle, WA0:50:46.0 38046  613 Soft Like Kitten
9 Dylan Carney   Seattle, WA0:51:02.8 331226  693 Soft Like Kitten
10 Adam Van Dyke   Kirkland, WA0:51:03.6 271174  633 McCleoud Construction
11 Daniel Studley   Bothell, WA0:51:52.2 189528  663 Mafia Racing
12 James Bowes   Mountlake Terrace, WA0:52:06.1 208723  609 
13 Derik Archibald   Olympia, WA0:52:14.1 163321  680 Olympia Orthopaedic Assoc:
14 Cole Meckle   Rochester, WA0:53:52.8 253510  661 Stanley
15 David Loetterle   Seattle, WA0:54:06.7 324332  602 Recycled Cycles Racing
16 Daniel Milner   Bellingham, WA0:55:36.9 307354  601 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
17 Dan Becraft   Seattle, WA0:55:37.8 218169  664 Moots Grass Moots
18 Jason Wennstrom   Tacoma, WA0:56:24.5 117206  666 Old Town Bicycle
19 Cody Young   0:57:26.1  691 ESNW
20 Reese Lindlad   0:45:09.5  630 Phils
21 Derek Leckrone   Steilacoom, WA0:46:40.0 284926  604 BD Racing
22 David Mathews   0:47:43.1  668 Bikesale.com
23 Heiko Stopsack   Enumclaw, WA0:47:45.5 255544  667 Corpore Sano/Viking Sport
24 Marty Sparks   Normandy Park, WA0:48:53.7 217899  618 Second Ascent
25 Brian Mitchell   Olympia, WA0:49:11.2 298289  640 Olympia Orthopaedic Assoc:
26 Josha Simpson   0:54:40.8  692 Recycled Cycles Racing
27 Harrison Magun   Mercer Island, WATime N/A 323844  690 
28 Kenton Berg   Sammamish, WATime N/A 263438  616 Second Ascent

Men - Cat3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Urakawa   Seattle, WA0:47:50.9 235138  305 Fisher Plumbing/ByrneInvent
2 James Weigand   Seattle, WA0:47:56.6 164211  316 Ragnorok Racing/ Second Ascent
3 Mike Trowbridge   Chico, CA0:50:46.5 99431  344 Jack's Bicycle Center
4 Parker Lund   Seattle, WA0:50:47.1 271548  331 Mafia / Felt / PBR
5 Aaron Turner   Seattle, WA0:50:49.1 161051  364 Second Ascent
6 Dave Pearson   Auburn, WA0:51:08.0 98832  310 Collision 1
7 Greg Sweney   Duvall, WA0:51:13.9 306900  314 Motofish Racing
8 Matt Morrisson   Kent, WA0:51:27.6 284024  325 RTB
9 Keith Heinzelman   Bainbridge Island, WA0:51:47.4 131748  346 20/20Fuel
10 Tim Spence   Austin0:51:51.0 269816  336 Mafia Racing/Felt/PBR
11 Aaron VanderWaal   Seattle, WA0:51:55.5 236444  300 Mafia/Felt/PBR
12 Jason Dudek   Seattle, WA0:52:20.3 93950  351 Second Ascent
13 Dmitri Keating   Tacoma, WA0:52:39.1 18674  345 Old Town Bicycle
14 Matt Nuffort   Seattle, WA0:52:45.7 156657  367 Second Ascent
15 Jose Ramirez   0:52:47.8  375 audi
16 Mick Adkisson   Federal Way, WA0:52:50.9 135239  329 
17 Nathan Webster   Seattle, WA0:53:20.8 52142  330 Blue Rooster / Sports Medicine
18 Christian Schmalz   Arlington, WA0:53:25.3 301260  343 Bonney Lake Bike
19 Michael Thornton   Issaquah, WA0:53:54.3 295555  327 JL Velo Racing Team
20 Dominic D'Angelo   Snohomish, WA0:54:51.9 285545  312 Collision 1
21 Paul Faestel   Steilacoom, WA0:55:31.1 329050  363 old town
22 Mike Osier   Edgewood, WA0:56:13.4 53712  348 Old Town Bicycle
23 Christopher Cumming   Seattle, WA0:57:00.0 293064  307 Motofish Racing
24 Jason Sobottka   Dupont, WA0:47:30.3 33406  318 Old Town Bicycle pb State Farm
25 JJ Ecker   Seattle, WA0:47:30.9 179554  352 J L Velo
26 Chris Liebsch   Redmond, WA0:51:53.2 272039  379 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
27 Jeff Woerner   Seattle, WATime N/A 221703  319 FareStart p/b Cobalt Mortgage
28 Tim Lewis   Seattle, WATime N/A 294080  337 Audi

Men - Cat3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Anderson   Kent, WA0:50:12.9 1713  136 colision one
2 Brian Glass   Seattle, WA0:50:37.7 13409  151 Stanley
3 Art Weichbrodt   Auburn, WA0:51:08.3 37558  102 Corpore Sano/Viking Sport
4 Matthew Cazier   Seattle, WA0:51:22.4 281755  123 20/20Fuel
5 Paul LaStayo   Salt Lake City, UT0:51:46.2 270312  126 Cycle Therapy/4 corners
6 Don Wright   Seattle, WA0:51:51.8 328910  114 JL Velo Racing Team
7 Steven Brady   Steilacoom, WA0:52:15.0 337164  160 Old Town Bicycles
8 Chris Jackson   Seattle, WA0:52:31.8 223028  107 Audi Cycling Team
9 Sean Phillips   Bellevue, WA0:52:34.9 274488  133 Garage Racing
10 Chris Mendoza   Olympia, WA0:52:51.9 132482  106 Olympia Orthopedic Associates
11 David Miller   Sammamish, WA0:53:45.9 269492  147 Mafia Racing
12 Knapik Jim   Redmond, WA0:53:53.6 327822  117 
13 Bruce Roberts   Auburn, WA0:54:44.4 259310  143 Collision 1
14 Andrew Malakoff   Seattle, WA0:55:21.8 73850  100 Recycled Cycles Racing
15 Mark Monroe   Coeur D Alene, ID0:55:46.1 253843  162 Two Wheeler Dealer
16 Phil Meyer   Auburn, WA0:44:00.4 202375  128 Phil's South Side
17 Joe Martin   Redmond, WA0:44:08.7 190617  118 Ragnarok Racing
18 Pat Tongue   Tukwila, WA0:44:13.9 165213  125 Tongue Racing
19 Dave Ryan   Jackson, WY0:44:14.7 30982  109 SCCA/Starbucks
20 Rob Schueler   Carnation, WA0:44:47.9 85190  129 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
21 Grey Arden   0:45:00.9  165 Apex Racing Team
22 Dave Stanton   Kenmore, WA0:45:04.6 52077  108 Cucina Fresca
23 Chris Mahan   Seatac, WA0:45:12.6 190831  146 Second Ascent
24 Francisco Pons   Maple Valley, WA0:45:59.3 276266  166 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
25 David Baker   Federal Way, WA0:46:29.8 171872  110 Phil's South Side Cyclery
26 David McIntosh   Newcastle, WA0:46:54.0 23568  112 Giant Northwest
27 Paul Marquart   Tacoma, WA0:48:14.7 136628  127 B D Racing
28 Reeve Geary   Seattle, WA0:48:15.6 12989  154 Blue Rooster
29 George Jackson   Tacoma, WATime N/A 256713  115 Old Town Bicycles
30 Dave Haugen   Time N/A  167 Old Town Bicycle

Men - Cat3 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Roberts   Federal. Way , WA0:52:56.4 269540  209 Team Double Check
2 Glen Conley   Bothell, WA0:53:08.7 165167  207 
3 Cosmic Miller   Lake Stevens, WA0:53:19.8 203491  202 Team Double Check P/B Samurai Noodle
4 Erik Brooks   Seattle, WA0:53:33.3 235484  224 Blue Roosters
5 Kevin Raymond   Seattle, WA0:54:45.9 272601  223 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
6 James Wagner   Auburn, WA0:45:31.0 64329  208 Cycle Therapy-4 Corners Cycling
7 Rodd Wagner   Bellevue, WA0:49:22.1 66499  219 Branford Bike
8 Tim Petrick   Burien, WA0:53:29.2 47385  218 BB Racing
9 Brian Volkert   Normandy Park, WA0:46:31.9 176988  200 Team Double Check

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Fisher   Seattle, WA1:01:26.9 204225  105 Revel Consulting / Rad Racing NW
2 Gian Dalle Angelini   Roslyn Wa1:02:36.0 210989  129 Rio Blanco
3 John Flack   Olympia, WA1:02:58.2 11775  103 Olympia Orthopaedic Associates
4 Morgan Schmitt   Woodinville, WA1:04:16.7 189118  123 United HealthCare
5 Ben Storrar   Tacoma, WA1:05:16.3 198969  128 Old Town Bicycle
6 Randy Bott   Everett, WA1:05:27.1 221932  113 HSP
7 Alex Wilson (1 - Cat2)   Seattle, WA1:06:14.5 191547  124 Recycled Cycles
8 Nolan Brady   Steilacoom, WA1:06:19.5 329058  160 
9 Travis Monroe   Coeurdalene, ID1:06:51.3 253956  106 Vertical Earth
10 Aaron Mickels (2 - Cat2)   Bellingham Wa1:07:03.8 284031  111 Cycling NW
11 Kyle McGilvray (3 - Cat2)   Tacoma, WA1:07:54.3 238354  114 Old Town Bicycle
12 Cole Cutright (4 - Cat2)   Kent, WA1:08:08.7 200636  159 
13 Chris Ellis (5 - Cat2)   Bellingham, WA1:11:41.2 257872  131 Cycling Northwest
14 Evan Renwick   Federal Way, WA1:06:16.5 211165  102 CycleU-Pop Cap
15 Matthew Weintraub   Seattle, WA1:13:28.6 224711  156 Hagens Berman
16 Logan Wetzel   Renton WaTime N/A 216334  119 Second Ascent

Men - Cat 1/2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Kelsey   Woodinville, WA1:04:08.8 18854  214 Cycle U-PopCap
2 Richard McClung (1 - Cat1)   Kirkland, WA1:05:09.3 23281  221 Hagens Berman
3 Todd Davis   Seattle, WA1:05:29.2 103745  217 Audi
4 Jeff Beltramini (1 - Cat2)   Anacortes, WA1:06:24.3 203428  206 Mafia Racing/Felt/PBR
5 Gentry McGrath   Bellevue, WA1:06:49.8 23499  232 Mr. Campy
6 Chad Berg   Arlington, WA1:07:18.4 92171  201 Cycle U-PopCap
7 Rainer Leuschke   Seattle, WA1:07:53.4 275808  209 Blue Rooster/SMC
8 Michael DiCenso (2 - Cat2)   Seattle, WA1:08:44.4 269711  235 Mafia Racing/Felt/PBR
9 Damon Pettinger   Seattle, WA1:09:22.6 60117  226 Hagens Berman
10 Timothy Ellis (3 - Cat2)   Port Orchard, WA1:09:54.8 10714  234 
11 Calvin Spranger   Seattle, WA1:10:31.0 310931  237 
12 Ryan Perlman (4 - Cat2)   Sammamish, WA1:01:41.1 130051  213 Kirkland Bikes
13 LeRoi Smith   Seattle, WA1:02:37.0 181380  207 Ragnarok Racing
14 David Karman (5 - Cat2)   Seattle, WA1:04:19.3 88557  204 Hagens Berman
15 Travis Nease   Redmond, WA1:05:56.6 107677  238 Audi
16 Jason Jablonski   Wenatchee, WATime N/A 98835  239 

Men - Cat 1/2 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Graver   Monroe Wa1:06:06.3 101059  716 Ragnarok Racing
2 matt lynch   Redmond, WA1:06:55.6 282188  165 bryne invent
3 Michael Brazel (1 - Cat2)   Federal Way, WA1:07:04.6 4701  706 Old Town Bicycles P/B State Farm
4 Keith Rollins   Puyallup, WA1:08:30.6 30471  711 BD Racing
5 Steve Jensen   Tacoma, WA0:58:58.3 17785  721 Bicycle Centers
6 Dan Norton (2 - Cat2)   Renton, WA0:59:18.5 47254  702 Puget Sound Cycling Club
7 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA0:59:45.3 85689  707 AUDI
8 John Alving   Seattle, WA1:00:19.6 299088  703 Apex Racing Team
9 Bob Ludeman   Newcastle , WA1:01:50.4 21766  713 Audi
10 Pete Krumins   Tacoma, WA1:02:24.5 207996  712 Old Town Bicycle
11 Paul Werner (3 - Cat2)   Tacoma, WA1:08:31.6 208014  714 Old Town Bicycle
12 Kurt Brown (4 - Cat2)   Seattle, WATime N/A 171943  718 CogNatives
13 Kenton Berg   Sammamish, WATime N/A 263438  725 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Booth   Seattle, WA0:47:16.4 333350  186 TBA Racing
2 Jason Cemanski   Waterloo Wi0:47:33.9 318408  114 Apex Racing
3 Tyson Lashbrook   Maple Valley, WA0:48:07.3 329826  130 MAFIA/FELT/PBR
4 David O'Brien   Olympia, WA0:48:18.3 251353  109 Revel Consulting-Rad Racing NW
5 Paul Young   Seattle, WA0:48:21.9 274420  124 Breakaway Cycling
6 Alex Walker   Tacoma, WA0:49:05.0 212549  169 old town
7 Kari Studley   Bothell, WA0:49:06.0 207049  175 Redline
8 Barney Gill   Vashon, WA0:49:26.2 222992  157 Old Town Bicycling
9 Evan Schmitt   Roslyn, WA0:49:49.7 194871  111 Lake Washington Velo
10 Matt Beers   Seattle, WA0:50:17.5 241484  187 Baron Cycles
11 Noah Trescott   Seattle, WA0:51:33.7 316258  150 Soft Like Kitten
12 Justin Berndt   Roanoke, TX0:52:25.1 209652  147 Classic/Zoefit
13 Jared Vigil   Seattle, WA0:52:49.2 285558  113 Cucina Fresca
14 Kurt Litsinger   Seattle0:53:19.5 235532  185 Apex Racing
15 Nick Adsero   Woodinville, WA0:53:23.5 113072  172 Recycled Cycles Racing
16 Harrison Devine   Bellevue, WA0:53:49.3 290027  156 JL Velo
17 Patrick Leonard   Seattle, WA0:54:03.8 323764  123 Carbon Neutral Cycles
18 Theo Arden   Seattle, WA0:54:15.0 292530  155 JL Velo
19 David Yamamoto   0:54:49.0  183 JL Velo Racing Team
20 Nicholas Brown   Kirkland, WA0:54:49.7 187588  122 Recycled Cycles Racing
21 Avi Mahan   Seatac, WA0:55:05.6 210067  168 rad racing
22 Tony Pletcher   Seattle, WA0:55:11.6 305767  129 Bikesale.com
23 Jeff Nettles   0:58:09.5  188 Recycled Cycles Racing
24 Carl Anton   Seattle, WA0:58:10.1 272872  184 Recycled Cycles Racing
25 Andrew McNett   Seattle, WA0:47:29.3 203892  152 JL Velo
26 David Volkert   Normandy Park, WA0:51:09.0 179688  110 Doublecheck

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif Olson   Issaquah, WA0:27:52.1 360621  169 
2 Brandon Schumacher   Kirkland, WA0:29:16.2 311183  250 Mr Crampy
3 Ryan Casebolt   Tacoma, WA0:29:22.9 301922  156 BD Racing
4 Nicholas Moroz-Koops   Kenmore, WA0:29:43.0 335040  148 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
5 Ryan Reisbick   Yakima, WA0:30:12.5 280153  155 Chinook Cycling of Yakima
6 Evan Geary   Seattle, WA0:30:17.4 251552  121 JL Velo Racing
7 Aaron Griffith   Kent, WA0:30:22.0 305626  268 JL velo
8 Eric Malmassari   Yakima, WA0:30:24.9 171054  118 Chinook Cycling Club of Yakima
9 Cody Young   0:30:25.6  172 ESNW
10 Mike Clark   Kirkland, WA0:30:40.5 272574  180 
11 Martin Simonich   0:30:41.2  141 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
12 Miles Frank   Whitefish, MT0:30:48.7 329144  200 Hammer Nutrition
13 Jeff Evans   0:30:52.9  254 Olympia Orthopedic Associates
14 Jeff Cota   Bonney Lake, WA0:31:15.6 360385  127 Old Town Bicycle
15 Dyame Lemming   Seattle, WA0:31:16.3 337792  177 Step Down
16 Tanner Patnode   Kent, WA0:31:16.9 302495  253 Revel Rad Racing NW
17 Parker Newman   Olympia, WA0:31:19.5 358872  151 JL Velo Racing Team
18 Bryan Torian   Olympia, WA0:31:20.3 342538  227 Olympia Orthopedic Associates
19 Brian Howard   0:31:28.1  195 Dirt
20 Justin Calvo   Seattle, WA0:31:37.7 310467  278 scca/starbucks
21 Bob Bautista   Seattle, WA0:31:38.5 326914  104 TBA Racing
22 Jeff Rasor   Seattle, WA0:31:41.2 210470  129 TBA Racing
23 AJ Mallory   Bellingham, WA0:32:11.9 285755  198 Shuksan Velo Club
24 Brandon Schumacher   Kirkland, WA0:32:19.0 311183  107 JL Velo Racing Team
25 Jason Hansen   Fife, WA0:32:29.5 318090  126 Tacoma Bike
26 Jarrett Aregger   Kent, WA0:32:34.1 285209  124 JL Velo Racing Team
27 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA0:32:38.4 353044  163 RAD Racing NW
28 Ryan Miller   Redmond, WA0:32:42.3 174933  205 Broadmark
29 Mark Villegas   Seattle, WA0:32:43.0 109644  235 BikeHugger
30 Micah Middelton   Snohomish, WA0:32:43.8 285478  143 Collision 1
31 Scott Funston   Black Diamond, WA0:33:01.1 270185  157 Old Town Bicycle
32 Andrew Eisen   Seattle, WA0:33:07.1 305019  164 Farestart p/b Cobalt Mortgage
33 andrew austin   University Place, WA0:33:18.3 316276  207 Old Town Bicycle
34 Tyler Miller   Seattle, WA0:33:29.8 282100  251 
35 Kyle Howlett   Kent Wa 980420:34:16.0 235591  194 
36 Eric Delacorte   0:34:18.2  226 Old Town Bicycle
37 Chris Foertsch   Seattle, WA0:34:44.3 11920  178 
38 Matthew Wilkinson   Seattle, WA0:36:24.9 235592  142 REvel/Rad Racing
39 John Greer   0:36:26.3  230 Double Check
40 Daniel Jaffe   Seattle, WA0:37:09.4 190943  279 Recycled Cycles
41 Michael Correa   Issaquah, WA0:37:29.1 309670  144 Viking Sport/Corpore Sano
42 Will Muehlhausen   Bothell, WA0:37:41.9 332792  183 JL Velo
43 Dieter Laskowski   Seattle, WA0:37:58.7 360182  117 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
44 Robert Schwartz   0:38:29.2  168 Borsch
45 Mitchell Davis   0:39:40.4  277 The Broken Spoke

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Barr   Bellingham, WA0:29:46.9 2685  463 Jacks Bicycle Center
2 Martin Dubek   Mount Vernon, WA0:29:47.6 329340  446 NWCC-Dimensional
3 Martin Turek   North Bend, WA0:30:17.8 336434  447 AUDI
4 Peter Eby   Seattle, WA0:30:18.5 234561  455 
5 Mark Bender   Duvall, WA0:30:28.5 93725  473 Motofish Racing
6 Nick Leggett   Seattle, WA0:30:38.9 353188  452 Team Wedgie
7 John Drenning   Seattle, WA0:31:03.9 121908  434 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
8 David LaSarte-Meeks   Seattle, WA0:31:10.8 305115  416 
9 James Bowes   Mountlake Terrace, WA0:31:12.3 208723  429 
10 Todd Allen   Seattle, WA0:31:53.9 236437  467 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
11 Randy Manion   Maplevalley, WA0:32:00.0 288325  458 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
12 Chris McNulty   Seattle, WA0:32:01.5 330884  411 Team Wedgie
13 Dean Sabol   Shoreline, WA0:32:06.0 205745  487 McLeod Construction
14 Robert King   Woodinville, WA0:32:07.4 53072  459 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
15 George Mount   Lakewood0:32:08.2 360495  424 
16 Christopher Gay   Seattle, WA0:32:31.5 360140  413 Soft like Kitten
17 Rob McGarty   Seattle, WA0:32:41.6 328238  502 Recycled Cycles Racing
18 Todd Ritchie   0:32:59.6  505 
19 Erik Hundley   Kent, WA0:33:00.4 334946  420 MOTOFISH RACING
20 Jason Weekes   Fife, WA0:33:04.4 356599  553 Tacoma Cyclocross
21 Brian Carlson   Duvall, WA0:33:25.0 310345  486 Motofish
22 Marc Schnabel   Graham, WA0:33:28.5 327932  488 BD Racing
23 Travis Kubicek   Seattle, WA0:34:06.9 273538  470 COGnatives
24 Andy Rosser   Olympia, WA0:34:27.0 243889  489 Olympia Orthopaedic Assoc:
25 Ken Ramirez   Seattle, WA0:34:27.7 255649  528 CycleU
26 Matt Molzan   Gig Harbor, WA0:34:28.4 248142  511 Old Town Bicycle
27 Chris Blanton   Sammamish, WA0:34:29.2 255135  410 Lakemont Cycling Club
28 vince Partridge   0:34:31.7  549 RTB/NWTS
29 Terry Davis   Auburn, WA0:34:32.5 285228  466 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
30 John Bennitt   Bellevue, WA0:34:53.3 328588  435 Swift Industries
31 Geoffrey Grosenback   0:35:23.8  550 
32 Mike Hanney   Snoqualmie, WA0:35:25.3 360720  497 
33 Scott Tongue   0:35:52.8  462 Tongue Racing
34 alex gentile   Culver City, CA0:36:42.3 302835  400 Endurance Sports NW
35 Chuck Kralovich   0:36:43.0  414 soft like kitten
36 Tory Grant   Sumner, WA0:37:18.4 13913  483 Old Town Bicycle
37 Mike Reed   Tacoma, WA0:39:26.2 29393  482 Old Town Bicycle
38 Casey Cramer   Des Moines, WA0:27:27.4 8072  409 Avanti Racing Club
39 Greg Shay   Bothell, WA0:28:23.3 361074  479 
40 Mike Nelson   Seattle, WA0:28:47.5 330164  451 Double Check
41 Tariq Salam   Tacoma, WA0:30:14.5 360324  551 Cardiac Cyclists
42 Jamie Pugeda   0:31:31.6  552 Cardiac Cyclists
43 Alex Young   Olympia, WATime N/A 360431  401 

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hubbard   Kirkland, WA0:31:09.8 302869  125 Audi
2 Ken Harmon   Snoqualmie, WA0:31:48.3 360203  123 
3 Mark Portin   Renton, WA0:31:50.9 271175  126 Cucina Fresca
4 Tobin Cople   0:32:10.9  208 Escape Velocity
5 Adam Leahy   Buckley, WA0:32:12.6 253002  211 Bonney Lake Bike Shop
6 Dwight Snodgrass   Tacoma, WA0:32:18.8 358951  114 Old Town Bicycle
7 Earl Zimmermann   Sammamish, WA0:32:22.9 70426  115 ESNW
8 Alex Votry   Edmonds, WA0:32:50.1 330594  101 Blue Rooster
9 Scott Monett   Tacomaa, WA0:32:53.5 343104  139 The Natural Way Racing Team
10 Anthony Whiley   Olympia, WA0:32:58.8 102809  191 Olympia Orthopedics
11 Randy Bostrom   Federal Way, WA0:33:24.5 207486  136 Phils Southside Cyclery
12 Davo Queen   Shoreline, WA0:33:25.3 236441  113 20/20 Fuel
13 John Bissell   Edmonds, WA0:33:42.9 322638  151 Blue Rooster
14 David Farrell   0:33:51.7  154 20/20 Fuel
15 Sean Cissell   0:33:56.4  140 Mr. Crampy's
16 Peter Barlow   Gig Harbor, WA0:34:22.0 326250  135 Old Town Bicycle
17 Quinn Dusenberry   Bothell, WA0:34:28.9 344730  145 
18 Michael Mallory   Bellingham, WA0:34:44.5 288106  155 Fanatik
19 Mike Doherty   Seattle, WA0:35:00.2 116414  160 cucina fresca
20 Dan VonSeggern   Seattle, WA0:35:23.3 360205  109 
21 Thomas Capell   Seattle, WA0:35:51.1 264394  143 Phil's South Side Cyclery
22 Steve Jones   Seattle, WA0:36:22.4 301679  142 20/20 Fuel
23 Daniel Arildson   Bellevue, WA0:36:40.1 286203  148 JL Velo
24 Chris Stevens   Redmond, WA0:36:44.0 34072  163 
25 Bob Cartwright   Gig Harbor, WA0:36:50.8 117519  107 Old Town Bicycles
26 Ken Dong   Seattle, WA0:37:14.1 294079  180 Fisher Plumbing / Byrne Invent
27 Matt Muehlhausen   0:37:23.5  199 unattached
28 Paul Weymiller   Welches, OR0:37:28.0 135452  172 Team Bonney Lake Bike
29 Dave Bailey   Burlington, WA0:37:42.8 152748  112 
30 Steve Ellis   Seattle, WA0:37:45.2 270362  161 Blue Rooster
31 Rob Bradley   Olympia, WA0:37:46.0 332132  194 Olympia Orthopedics
32 Marty Oconner   0:38:05.5  210 Cucina Fresca
33 Greg Cox   0:38:06.3  207 Soft Like Kitten
34 Christopher Johns   Tacoma, WA0:38:07.1 310331  108 Blue Rooster
35 Stephen Bolt   Lakewood, WA0:38:19.8 326070  177 Old Town Bicycle
36 Randy Barkhurst   Tacoma, WA0:38:29.4 181039  182 unattached
37 Derin Bluhm   Issaquah, WA0:39:10.2 360635  153 Tongue Racing
38 Michael Payne   Gig Harbor, WA0:39:22.3 285183  170 Old Town Bicycle
39 John Greer   0:39:23.1  181 Double Check
40 Tom Petersen   New Haven, CT0:39:41.4 254669  209 Upriver Racing
41 Darol Tuttle   Tacoma, WA0:39:56.3 236488  111 SCCA / Starbucks
42 Bill Koonce   Kirkland, WA0:40:13.1 19632  106 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
43 Dennis Fedore   Puyallup, WA0:40:39.6 11371  204 Old Town Bicycles/State Farm
44 perry felker   Renton, WATime N/A 43382  146 raleigh

Men - Cat 4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Rand   Enumclaw, WA0:33:01.3 267481  337 Audi
2 greg heitman   Everett, WA0:34:01.8 15726  317 Double Check 1831
3 Don Lewis   St Louis, MO0:34:14.6 144942  316 3
4 Michael Weaver   Newcastle, WA0:34:51.3 54699  305 Blue Rooster Racing Team
5 Dennis Stumpp   Renton, WA0:35:00.8 233964  302 BD racing
6 Paul Gissing   Edmonds, WA0:35:20.3 325456  307 Crossniacs
7 rick ceccanti   Spanaway, WA0:35:40.3 70735  320 BD racing
8 Tim Purcell   Bellevue, WA0:35:51.0 45820  311 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
9 Charlie VanZandt   Seattlewa0:36:14.3 50187  326 Doublecheck
10 Joe Myers   0:36:35.1  344 2 Wheeler Dealer
11 Richard Daifuku   Mercer Island, WA0:36:41.4 237201  339 Branford
12 Bradley Scott   Tacoma, WA0:38:23.7 360677  322 Phil Sound Cyclery
13 Michael Kopp   Maple Valley, WA0:38:56.4 178809  334 Cycle Therapy 4 Corners Cycling
14 Scott Moore   Seattle, WA0:39:57.2 327892  310 Team Double Check
15 Leonard Throp   0:40:26.5  336 Eatonville Outdoor
16 Robert Milligan   Issaquah, WA0:40:35.6 276787  308 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
17 jim ahrens   Seattle0:40:42.6 48095  321 tacoma bike
18 Roland Goeckel   Seattle, WA0:41:14.2 209812  309 Double Check
19 Christ Soelling   0:42:15.9  343 Cucina Fresca
20 Mike Nelson   Seattle, WA0:44:36.1 330164  306 Double Check
21 Ben Holman   Time N/A  345 upriver racing

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Walentynowicz   Mill Creek, WA 326272  101 Revel Rad Racing
2 Gideon Bender   Duvall, WA 271119  104 Motofish Racing
3 Alastair Magun   Mercer Island, WA 317500  170 Revel Rad
4 Travis Luther   Olympia, WA 301626  142 Revel Rad
5 Titus Bender   Duvall, WA 330766  115 Motofish Racing
6 Ethan Casebolt   Olympia, WA 327518  134 Revel Rad
7 Alexander Brady     167 Old Town
8 Kyle Dickinson   Seattle, WA 329894  111 Revel/ Rad Racing
9 Cameron Croix   Seattle, WA 330074  165 
10 Logan Brady     166 Old Town
11 Zachary Marien     137 Old Town
12 Nathan Morrisson   Kent, WA 347336  113 Revel/Rad Racing NW
13 Jack Spranger   Seattle, WA 327592  107 Motofish Racing
14 Ryan Lewis     168 
15 Alexander Bennett   Bellevue, WA 361290  124 NA
15 Taylor Bailey     124 
17 ColbyPedeferry      153 
18 Riley Pluth     169 
19 Holden Berg   Arlington, WA 330762  106 Cycle University
20 Taylor Bailey     125 
21 Unknown Rider      

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jarrett Aregger   Kent, WA 285209  207 JL Velo Racing Team
2 Scott Funston   Black Diamond, WA 270185  211 Old Town bicycle
3 Tanner Choudhry     160 10-12 racing 1314's
4 Forrest Golic     237 Compass Outdoors
5 Mitchell Thornton   Issaquah, WA 296923  221 JL Velo
6 Lewis Whiley   Olympia, WA 351580  210 Revel Rad Racing
7 Henry Geary   Seattle, WA 277512  205 JL Velo Racing
8 Carson Jones   Seattle, WA 301935  236 20/20 Fuel
9 Mavrik Weimer   Olympia, WA 361167  226 Rad Racing
10 Steven Raymond   Olalla, WA 284505  225 Old Town Bicycle p/b State Farm
11 Sky Schroeder   Olympia, WA 302494  223 Revel Rad
12 Keland Yip   Kirkland, WA 319996  209 JL Velo
13 Derrick Howlett   Kent, WA 284649  227 Old Town Bicycles
14 Ryan Engledow     999 
15 Jack Arildson   Bellevue, WA 329240  216 JL Velo
16 Casey Brine     238 
17 Lewis Whiley   Olympia, WA 351580   Rad Racing

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Frank   Whitefish, MT 329144  307 Hammer Nutrition
2 Blake Rollins   Puyallup, WA 270360  322 BD Racing
3 Ayden Young   Olympia, WA 361728  321 RAD RACING NW
4 Kody Raymond   Olalla, WA 284504  304 Old Town Bicycle p/b State Farm
5 Erik Pitkanen   Gig Harbor, WA 350932  320 Revel Rad Racing
6 Matthew Wilkinson   Seattle, WA 235592  324 RAD RACING NW
7 Tyler Daniel   Woodinville, WA 292775  323 JL Velo
8 Colton Schnable   Graham, WA 302479  306 BD Racing
9 Andrew Wittwer   Olalla, WA 323518  325 Old Town Bicycle
10 Billy Peterson     315 RAD RACING NW
11 Alec Bluhm     310 Tounge Racing
12 Luke Grant   Federalway, WA 292862  312 JL Velo

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Connolly   Seattle, WA0:32:57.1 301492  714 Blue Rooster
2 Hidi Cramer   Des Moines, WA0:37:37.3 180751  702 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
3 Tricia Sandstrom   Seattle, WA0:40:15.4 220308  713 Group Health
4 Susan Berg   Sammamish, WA0:40:36.4 283388  703 Caffe Appassionato Cycling
5 Linda Maza-Sparks   Normandy Park, WA0:43:31.9 234640  712 DoubleCheck

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtenay McFadden   Bellingham, WA0:51:20.9 262453  302 Cycling Northwest
2 Jessica Cutler   Seattle, WA0:52:35.9 158992  304 Cucina Fresca
3 Melanie Lewis (1 - Cat1)   Duvall, WA0:53:07.0 195970  309 Cycle U-PopCap
4 Natasha Hernday (2 - Cat1)   Bellevue, WA0:54:03.8 97756  310 MAFIA
5 Emily Eggers (1 - Cat2)   Seattle, WA0:43:11.4 307722  315 Blue Rooster
6 Kristi Berg (3 - Cat1)   Arlington, WA0:43:22.1 87266  307 Cycle U-PopCap
7 Jadine Riley   Seattle0:44:35.4 187804  317 Group Health
8 Lea Stralka (2 - Cat2)   Seattle, WA0:44:59.5 232254  318 Second Ascent
9 Corrie Middleton (3 - Cat2)   Snohomish, WA0:46:50.1 302496  301 Collision 1

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Naomi Haverlick   Reno, NV0:45:14.0 285869  414 Cognatives
2 Naoko Forderer   Kirkland, WA0:45:43.0 253148  428 
3 Tamara Donnelly   Seattle, WA0:46:30.9 236577  429 Gregg's
4 Ann Mitchell   Olympia, WA0:47:18.4 285673  402 Olympia Orthopaedic Associates
5 Andrea Casebolt   Olympia, WA0:47:19.2 256332  423 Revel Rad
6 Molly Martin   Redmond, WA0:48:01.6 269654  416 Ragnarok Racing
7 Catherine Maier   Yakima, WA0:48:36.7 210229  405 Revel Consulting -
8 Robin Sheedy   Seattle, WA0:48:39.6 268225  415 Team Group Health
9 Lisa Coyne   Seattle, WA0:48:43.4 328328  413 Team Group Health
10 Carolne Bennette   Seattle, WA0:49:25.3 238235  436 Group Health
11 Whitney Anderson   Bellingham, WA0:49:56.7 291552  425 Cycling Northwest
12 Karen Wilkinson   Seattle, WA0:50:16.6 236442  409 TEam Group Health
13 Jamie Schoenborn   Seattle, WA0:50:24.1 205987  406 Recycled Cycles Racing
14 Suzie Hodges   Seattle, WA0:51:49.4 328188  442 Cycling Northwest
15 Carlie Spence   Austin, TX0:52:09.1 315548  427 Mafia Racing
16 Larisa Wade   Olympia, WA0:52:57.5 284842  412 CBC Racing/Olympia Orthopedics
17 Alexie Montaland   Bellevue, WA0:53:09.7 272214  434 Farestart
18 Kathryn Meckle   Rochester, WA0:54:03.9 298536  410 Olympia Orthopaedic Associates

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andi Zolton   Edmonds, WA0:34:50.3 286622  401 Kirkland Bicycle/JL Velo
2 Ivy Audrain   Seattle, WA0:35:18.7 287816  444 NRO
3 Lisa Toner   Seattle, WA0:35:35.9 289294  446 cucina fresca
4 Brianne Kwasny   Seattle, WA0:35:48.5 327494  466 SCCA / Starbucks
5 Sandra Apling   Kirkland, WA0:37:03.1 361252  420 Mafia/FELT/PBR
6 Eva Wong   Seattle, WA0:37:06.4 327070  409 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
7 Erin Danielson   Seattle, WA0:37:31.2 303693  408 Team Group Health
8 Katie Ellis   0:37:34.1  471 
9 Sara Rades Rhodes   Seattle, WA0:38:24.1 236614  443 Group Health
10 Alicia Boland   Kent, WA0:38:37.5 255790  432 cucina fresca
11 Carla Brock   Issaquah, WA0:39:03.3 342996  404 
12 Krysia Pohl   Philadelphia, PA0:39:19.7 274329  477 Ragnarok
13 Shannon Elliott   Olympia, WA0:39:32.4 335962  435 Rad Racing NW
14 Anne-Marije Rook   Seattle, WA0:39:33.2 332470  437 Group Health
15 Andrea Leuschke   Seattle0:39:58.6 360068  402 Blue Rooster SMC
16 Meghan Pinch   Seattle, WA0:40:36.4 307398  452 Starbucks
17 Eileen Kutscha   Seattle, WA0:40:44.2 287730  470 Cucina Fresca
18 Kelly Purnell   Seattle, WA0:42:52.4 332468  413 Team Group Health
19 Beth Steen   Phoenix, AZ0:43:15.2 272684  461 Tribe Racing
20 Abby Calvo   Seattle, WA0:43:44.1 338888  476 SCCA / Starbucks
21 Kiara Christianson   0:44:25.2  475 unattached

Women - Cat 4 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Matera   Seattle, WA0:38:48.5 187535  605 Alki Rubicon
2 Sabrina Hendrick   0:38:49.4  622 Fisher Plumbing / Byrne Invent
3 Lori Brazel   Federal Way, WA0:38:56.0 306405  609 Old Town Bicycle p/b State Farm
4 Sandrine McFadden   Bothell, WA0:39:20.9 258469  613 Team Group Health
5 Alyson Indrunas   Bellingham, WA0:39:36.1 358516  600 Jacks Bicycle Center
6 Nicole Weiss   Seattle, WA0:40:20.6 324610  644 Cycle U
7 Christie Fix   Seattle, WA0:40:23.4 333362  601 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
8 Jill Langley   0:40:58.5  637 
9 Erin Alving   0:41:23.6  628 
10 Karissa Weeks   Renton, WA0:41:39.7 208484  643 unattached
11 Peggy Lee   0:42:57.7  633 
12 Margaret Walter   Tacoma, WA0:43:15.3 252782  611 Old Town Bicycle presented by State Farm
13 Anna Peterson   Auburn, WA0:30:02.3 235560  621 Phil's South Sound
14 Lois Marquart   Tacoma, WA0:30:18.6 138041  608 BD Racing
15 Frances Marquart   Roy, WA0:37:20.6 360589  624 BD Racing

Women - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Bender   Duvall, WA0:45:43.0 150851  508 Motofish Racing
2 Lori King   Woodinville, WA0:46:07.6 108244  506 Fischer Plumbing Cycling/ByrneInvent
3 Andrea Weymiller (1 - Cat3)   Buckley, WA0:47:58.4 330486  509 Team Bonney Lake Bike
4 Carol Johnson   Seattle, WA0:48:50.2 197530  510 Greggs
5 Jitka Cole (1 - Cat2)   Kent, WA0:49:32.1 235552  502 SCCA/Starbucks
6 Rachel McLain-Rollins   Puyallup, WA0:49:44.2 252600  511 Old Town
7 Michelle Kautzmann   Olympia, WA0:53:03.2 18634  518 Olympia Ortho
8 Stefanie Werts   Olympia, WA0:53:34.4 263272  516 Olympia Orthopaedic Associates
9 Karen Metcalfe (2 - Cat3)   Edmonds, WA0:55:25.6 283143  513 Olympia Orthopaedic Assoc:
10 Kristen Crupi   Seattle, WATime N/A 204364  503 Ragnarok Racing

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gizinski Hayden     120 
2 Addison Leckrone     116 BD Racing
3 Camryn Tongue     141 Tongue Racing
4 Jillian Felker     121 
5 Unknown Rider     138 
6 Darby Schueler   Carnation, WA 361255  118 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Mallory   Bellingham, WA 285753  229 Fanatik
2 Madison Luther   Olympia, WA 286159  222 Revel Rad
3 Ella James   Seattle, WA 297799  220 JL Velo
4 Emma Doherty   Seattle, WA 329230  215 JL Velo
5 Zara McGrath   Bellevue, WA 285749  228 FareStart
6 Nicky Doherty     230 JL Velo

Mixed - One Lap

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Morrisson   Kent, WA 347336  113 Revel/Rad Racing NW
2 Clayton Weichbrodt   Auburn, WA 302863  102 Corpore Sano/Viking sport
3 Addison Leckrone     116 BD Racing
4 Taylor Bailey     125 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSpyUSACDFSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee