Race Results for
USGP Cyclocross-Deschutes Brewery Cup
Bend, OR
(Event Information)
Cyclo-cross on 12/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy POWERS   Easthampton, MA1:05:20 117328  Rapha/Focus
2 Timothy JOHNSON   Topsfield, MA1:05:20 18056  Cannondale pb CyclocrossWorld.com
3 Daniel SUMMERHILL   Centennial, CO1:05:55 194799  Chipotle Development Team
4 James DRISCOLL   Park City, UT1:05:57 163112  Cannondale pb CyclocrossWorld.com
5 Ben BERDEN   1:06:05  Ops Ale - Stoemper
6 Geoff KABUSH   1:06:09  Team Maxxis / Rocky Mountain
7 Chris SHEPPARD   1:06:13  10 Rocky Mountain bicycles/Shimano
8 Christopher JONES   Bend, OR1:06:23 187300  11 Rapha/Focus
9 Zach MCDONALD   Bainbridge Island, WA1:06:50 228238  Rapha/Focus
10 Troy WELLS   Durango, CO1:07:18 112599  13 Team CLIF BAR
11 Mitchell HOKE   Boulder, CO1:07:22 203760  17 Tokyo Joe's
12 Christian HEULE   1:07:32  Cannondale pb CyclocrossWorld.com
13 Sean BABCOCK   Beaverton, OR1:07:35 261628  19 Kona
14 Allen KRUGHOFF   Boulder, CO1:07:47 161599  20 BOULDER CYCLE SPORT
15 Brian MATTER   Sheboygan, WI1:08:05 85929  14 Gear Grinder / Clif Bar
16 Cody KAISER   El Dorado Hills, CA1:08:07 202564  18 California Giant Berry Farms/Specialized MTB
17 Yannick ECKMANN   Boulder, CO1:08:33 254024  21 Pearlizumi/Shimano
18 Tristan SCHOUTEN   Plymouth, WI1:08:34 145071  12 Cyclocrossracing.com p/b Blue Bicycles
19 Kevin NOILES   1:08:54  25 sportique
20 Braden KAPPIUS   Littleton, CO1:09:10 132490  39 Team Clif Bar
21 Barry WICKS   Corvallis, OR1:09:56 134223  16 Kona
22 Justin ROBINSON   Bonny Doon, CA1:10:04 30191  33 California Giant Cycling
23 Russell STEVENSON   Seattle, WA1:10:08 74147  36 Raleigh
24 Erik TONKIN   Portland, OR1:10:09 35742  50 Kona/Team S&M
25 Steve FISHER   Seattle, WA1:10:42 204225  24 Revel Consulting / Rad Racing NW
26 Donald REEB   Keizer, OR1:10:43 81509  48 Cyclocrossracing.com p/b Blue
27 Jake WELLS   Avon, CO1:10:48 191242  23 Stan's NoTubes Elite Cyclocross Team
28 Carl DECKER   Bend, OR1:10:53 9007  29 GIANT
29 Mark MCCONNELL   Brawley, CA1:11:17 210621  30 Synergy Racing
30 Scott TIETZEL   Boulder, CO1:11:23 143903  40 Plains to Peaks Racing
31 Damian SCHMITT   Bend, OR1:11:52 153801  35 Silverado Gallery/Sunnyside Sports
32 Chris MACKAY   Park City, UT 228770  32 RealCyclist.com
33 Gian DALLE ANGELINI   Roslyn Wa 210989  27 Rio Blanco
34 Josh WHITNEY   Boulder, CO 246841  51 rocky mounts~izze
35 Aaron BRADFORD   Santa Cruz, CA 156335  26 Bay101/HRS/RockLobster
36 Kolben PREBLE   Forestgrove, OR 284714  31 Clif Bar Development Cross Team
37 John-Christian FLACK   Olympia, WA 11775  43 Olympia Orthopaedic Associates
38 Paul LACAVA   Portland, OR 20084  57 Giant Cycling Club/ Giant Cycling Team
39 Jason HOLBROOK   Boulder, CO 211236  56 Boulder Cycle Sport
40 Nathan BANNERMAN   Walla Walla, WA 150862  44 CyclocrossRacing.com p/b Blue Competitive Cycles
41 Brent GORMAN   Boise, ID 293605  55 Speedway Cycles
42 Chris JACKSON   Burbank, CA 301878  52 Rambuski Law
43 Matthew FOX   Bend, OR 301585  58 Silverado Gallery/Sunnyside
44 John BEHRENS   San Diego, CA 119862  53 Bailey Bikes
45 John BAILEY   San Diego 233503  54 Bailey Bikes
46 Matt LYONS   Denver, CO 293046  45 University of Denver
47 John MUNDELIUS   Alamo, CA 131006  37 Cal Giant/Specialized
48 Cole SPRAGUE   Bend, OR 303580  60 Reed College
49 Evan RENWICK   Federal Way, WA 211165  41 Cycle U-Pop Cap
50 Henry KRAMER   Menlo Park, CA 52268  46 Cal Giant / Specialized
51 James GENTES   Soquel, CA 13042  59 
DNS Molly CAMERON   Portland, OR 206349  22 
DNS Jacob LASLEY   Broken Arrow, OK 66580  28 Team Soundpony
DNS Scott CHAPIN   Santa Cruz, CA 211669  42 BAY 101/HRS/ROCKLOBSTER
DNS Nicholas WEIGHALL   Santa Cruz , CA 128164  47 California Giant Berry Farms/Specialized MTB
DNS Alex WENTZ   Portland, OR 306702  49 Team Oregon p/b Laurelwood Brewing
DNF Jerome TOWNSEND   Princeton, MA 196503  15 SmartStop / MockOrangeBikes pb Ridley
DNF Aaron TUCKERMAN     34 Corsa Concepts Cyclocross Team
DNF Drew MACKENZIE     38 Condo Group/Shimano/Marin
DNF Justin LINDINE   North Ogden, UT 205717  BikeReg.com / Joe's Garage

Men - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben THOMPSON (1 - Cat1)   Bend, OR49:47:00 189912  26 
2 Jt FOUNTAIN   Moscow, ID50:00:00 94425  67 Raleigh / Rolf Prima
3 Richard FELDMAN   Ketchum, ID50:14:00 11408  Durance-Colnago
4 Shannon SKERRITT (2 - Cat1)   Portland, OR50:16:00 116968  66 Corsa Cocepts-Signal Cycles
5 Michael GALLAGHER (3 - Cat1)   Portland, OR50:18:00 43087  70 
6 Shawn MITCHELL   Boise, ID50:35:00 24621  George's / Vision One / TRP
7 Andre SUTTON   50:40:00  Hardcore Bikes
8 Mike GAERTNER   Coeur D Alene, ID50:44:00 12623  59 Vertical Earth
9 Bill ELLISTON   Easton, PA50:53:00 47232  Van Dessel Factory Team
10 Grant BERRY (4 - Cat1)   Durango, CO50:55:00 148636  Cycleution/Stevens Bikes
11 Jason JABLONSKI   Wenatchee, WA51:27:00 98835  29 SET Coaching
12 Sheldon MILLER   Craftsbury Common, VT51:31:00 119248  63 Bikeman.com
13 Kenny WEHN (1 - Cat2)   Durango, CO51:35:00 37549  Stans NoTubes Elite Cyclocross Team
14 Seth PATLA (5 - Cat1)   Hillsboro, OR51:35:00 293183  45 Gates Belt Drive - River City Bicycles
15 Bart BOWEN   Bend, OR51:36:00 47833  55 Rebound Sports Performance Lab
16 John MUNDELIUS (6 - Cat1)   Alamo, CA51:55:00 131006  53 Cal Giant/Specialized
17 Todd DAVIS   Seattle, WA52:14:00 103745  14 Audi
18 Tim JONES   Bend, OR52:23:00 83223  12 Team WebCyclery.com
19 Rainer LEUSCHKE   Seattle, WA52:31:00 275808  17 Blue Rooster/SMC
20 Michael DICENSO (2 - Cat2)   Seattle, WA52:40:00 269711  10 Mafia Racing/Felt/PBR
21 Henry KRAMER   Menlo Park, CA52:50:00 52268  61 Cal Giant / Specialized
22 Andy RIGEL   Seattle, WA52:52:00 77337  24 Mafia Racing/Felt/PBR
23 Jared ROY (7 - Cat1)   Portland, OR52:54:00 77759  20 Crossniacs
24 Jeff BELTRAMINI (3 - Cat2)   Anacortes, WA52:59:00 203428  16 Mafia Racing/Felt/PBR
25 Matthew SCOTT (8 - Cat1)   Boise, ID53:17:00 50296  fiets met slagroom
26 Martin BAKER (9 - Cat1)   Hillsboro, OR53:18:00 137718  74 
27 Joel MADRONE   Portland, OR53:27:00 270940  52 embrocation cycling journal
28 Tim KELLEY (4 - Cat2)   Boise53:32:00 212853  34 Broken Spoke - Boise
29 John LIMBAUGH   Pasco, WA53:36:00 106281  44 Chinook Cycling Club
30 Ryan BROWN   Richland, WA53:41:00 258769  42 Chinook Cycling Club
31 Tim Joslin (5 - Cat2)   Portland, OR53:44:00 106146  57 
32 Slate OLSON (10 - Cat1)   Portland, OR54:02:00 276791  18 Rapha-Focus
33 Derwyn HARRIS (1 - Cat3)   Portland, OR54:02:00 15188  37 West End Bikes/Specialized
34 Richard MCCLUNG (11 - Cat1)   Kirkland, WA54:20:00 23281  11 Hagens-Berman Cycling
35 Matt ENGEL (6 - Cat2)   Bend, OR54:35:00 302544  35 BMCT
36 Chip SLOAN (7 - Cat2)   Vancouver, WA54:42:00 302637  22 Gr?┘?┬ndelBr?┘?┬isers
37 Christopher Wherity (1 - Cat4)   Florence, OR54:45:00 230335  62 Life Cycle Bike Shop
38 Alex ACCETTA (8 - Cat2)   Portland, OR55:00:00 1073  30 Team Beer
39 Sean HAIDET   Bend, OR55:09:00 153943  71 
40 Patrick WILDER (12 - Cat1)   Olympia, WA55:26:00 217971  47 Moots Cycles/Cyclepath NW
41 Albert SENFT (13 - Cat1)   Albuquerque, NM55:33:00 32168  76 Colavita Racing Inc.
42 Will KELLY   Seattle, WA55:35:00 199374  58 Bikesport Racing
43 David SJOGREN (2 - Cat3)   Bend, OR55:39:00 103341  43 
44 Karl Haunold (3 - Cat3)   Los Gatos, CA55:41:00 15436  78 
45 Erik VOLDENGEN   Portland, OR56:00:00 101908  56 BBC / Bike N' Hike
46 Jim GENTES   Soquel, CA56:12:00 13042  75 
47 Matthew POLLARD   Moscow, ID56:19:00 28371  48 VW
48 Parker LUND   Seattle, WA56:28:00 271548  64 Mafia Racing / Felt / PBR
49 Daniel HORNDASCH   San Francisco, CA56:51:00 129558  72 Cyclocrossworld
50 Chad BERG   Arlington, WA56:54:00 92171  13 Cycle U-PopCap
51 Sean ROGERS (4 - Cat3)   Bend, OR56:54:00 186717  50 Bend Memorial Clinic Race Team
52 Ian LEITHEISER (14 - Cat1)   Portland, OR57:13:00 126276  40 Moots/Cyclepath
53 Chad SAGE (15 - Cat1)   Bend, OR57:46:00 302549  32 
54 Mark ADAMSKI (5 - Cat3)   Portland, OR57:51:00 326416  49 Portobello Bicycle Racing
55 Dominic D'ANGELO   Snohomish, WA50:13:00 285545  36 Collision 1
56 Travis NEASE   Redmond, WA50:34:00 107677  19 Audi
57 Neil GREEN   Spokane, WA50:56:00 81063  46 Therapeutic Associates / Genr8
58 Shane GIBSON (9 - Cat2)   Portland, OR52:51:00 331136  77 
59 Scott BRADWAY (16 - Cat1)   Portland, OR37:50:00 284327  69 Team S&M Sellwood Cycle Repair
DNS Christopher SMITH (Cat2)   Minneapolis, MN 118619  Hup United
DNS John BRAVARD   Portland, OR 88883  15 Cyclepath Racing
DNS Derrick YOUNG (Cat3)   Gahanna, OH 285243  21 COBC National Engineering
DNS David KARMAN (Cat2)   Seattle, WA 88557  23 Hagens Berman Cycling
DNS Bryan RHEUDE   Chicago, IL 101020  25 Pony Shop CX Team
DNS Rick UHLRICH (Cat3)   Wenatchee, WA 43827  27 Arlberg Sports
DNS Brian STABY (Cat2)   Santa Rosa, CA 215179  28 Bay 101/HRS/Rock Lobster
DNS Todd DYE   Corvallis, OR 101157  31 Pacific Power Blue Sky
DNS Aaron VANDERWAAL   Seattle, WA 236444  33 Mafia Racing/Felt/PBR
DNS Bo PITKIN   Park City, UT 201749  38 The Church of The Big Ring
DNS Doug REID (Cat2)   Seattle, WA 68272  60 Team Stanley/Pain Cave Racing
DNS Carl ANTON (Cat3)   Seattle, WA 272872  65 Recycled Cycles Racing
DNS Theodore CHAUVIN   Spokane, WA 51628  68 Audi
DNF Normon THIBAULT     Frontrunners
DNF Doug REID (Cat2)   Seattle, WA 68272  39 Veloce Bicycles Racing
DNF Brian WALBURN   Elbert, CO 91050  41 Hagens Berman LLP
DNF Jason TAVAKOLIAN (Cat3)   Eugene, OR 35048  51 Slocum
DNF Ryan VANDERLOOP   Shorewood, WI 204010  54 Corpore Sano/ BikePT
DNF Jon GALLAGHER (Cat1)   Heber, UT 61600  73 Cole Sport

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan OWEN   Bremerton, WA41:26:00 222488  
2 Andrew DILLMAN   Fairdale, KY41:53:00 261876  Red Zone Cycling
3 Tobin ORTENBLAD   Santacruz, CA42:23:00 303586  California Giant Berry Farms/Specialized
4 zane GODBY   Louisville, CO42:37:00 271426  Clif Bar Development Cross Team
5 Richard Cypress GORRY   Brevard, NC42:43:00 219681  Whole Athlete-Specialized
6 Zack GOULD   Boulder, CO44:24:00 228241  
7 Jordan CULLEN   Hudson, WI44:49:00 229280  Clif Bar Development Cross Team
8 Max TOELDTE   Boise, ID45:16:00 291393  
9 Spencer DOWNING   Boulder, CO47:05:00 270354  Clif Bar Development Cross Team
10 Colin DUNLAP   Bend, OR49:37:00 298519  10 Bend Endurance Academy

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katerina NASH   Truckee, CA43:36:00 188603  Luna Pro Team
2 Meredith MILLER   Boulder, CO43:55:00 143575  California Giant Cycling
3 Teal STETSON-LEE   Reno, NV43:56:00 252205  California Giant Berry Farms/Specialized
4 Julie KRASNIAK   44:29:00  Rapha-Focus
5 Susan BUTLER   Portland, OR44:41:00 211472  Hudz Subaru
6 Kaitlin ANTONNEAU   Colorado Springs, CO44:58:00 200237  Cannondale pb CyclocrossWorld.com
7 Nicole DUKE   Boulder, CO45:11:00 83337  Cannondale pb CyclocrossWorld.com
8 Amanda CAREY   Victor, ID45:12:00 223212  13 Kenda/Felt
9 Pepper HARLTON   45:23:00  11 Juventus Cycling Club
10 Andrea Smith   Phoenix, AZ45:30:00 181710  LadiesFirst Racing
11 Maureen BRUNO ROY   Arlington, MA45:51:00 103270  Bob's Red Mill pb Seven Cycles
12 Alice PENNINGTON   Portland, OR46:01:00 150685  20 Team S&M
13 Katherine SHERWIN   Heber City, UT46:07:00 173633  10 Stan's NoTubes Elite Cyclocross Team
14 Kelsy BINGHAM   South Ogden, UT46:09:00 311522  15 Roosters/Bikers Edge
15 Coryn RIVERA   Tustin, CA46:11:00 207432  14 Team EXERGY TWENTY12
16 Sage WILDERMAN   Fraser, CO46:22:00 199903  30 Unsponsored
17 Serena BISHOP   46:38:00  21 Silverado Jewelry Gallery p/b Sunnyside Sports
18 Heather CLARK   Bend, OR47:14:00 261882  31 Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
19 Courtenay MCFADDEN   Bellingham, WA47:23:00 262453  25 Cycling Northwest
20 Sarah MAILE   Sacramento, CA47:31:00 163025  22 Ventana Mountain Bikes
21 Devon GORRY   Logan, UT47:35:00 210903  12 Team Rambuski Law
22 Jessica CUTLER   Seattle, WA47:50:00 158992  35 Cucina Fresca
23 Kari STUDLEY   Bothell, WA47:59:00 207049  24 Team Redline
24 Beth Ann ORTON   Portland, OR48:15:00 362328  37 Team S+M
25 N/A   Bend, OR48:24:00 104006  16 Vanilla Bicycles/Speedvagen Racing
26 Rebecca BLATT   Lakewood, CO48:29:00 241201  17 Rebecca Blatt
27 Kristi BERG   Arlington, WA48:32:00 87266  39 Cycle U-PopCap
28 Anna DINGMAN   Bozeman, MT48:33:00 248346  41 Cycleution
29 Melanie LEWIS   Duvall, WA48:44:00 195970  29 Cycle U-PopCap
30 Joele Guynup   Mckinleyville, CA49:09:00 241807  34 Condo Group/Shimano/Marin
31 Jenni GAERTNER   Coeur D Alene, ID49:18:00 22279  18 Raleigh America
32 Courtney DIMPEL   Aptos, CA49:35:00 302140  23 Team Rambuski Law
33 Shannon GIBSON   Durango, CO49:46:00 156279  40 Stan's NoTubes Elite Cyclocross Team
34 Katrina BAUMSTEIGER   San Luis Obispo, CA50:14:00 2947  26 Team Rambuski Law
35 Marsa DANIEL   Seattle, WA50:25:00 302047  38 Team Group Health
36 Alexandra BURTON   Portland, OR50:55:00 361902  19 Upper Echelon Fitness
37 Karen OPPENHEIMER   Bend, OR51:13:00 213230  33 Yard Sale Cyclocross
38 Patricia DOWD   Bozeman, MT 262121  36 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Archite
39 Jadine RILEY   Seattle 187804  27 
DNF Rebecca GROSS   Golden, CODNF 176014  28 TOUGH GIRL
DNF Marne SMILEY   Chicago, ILDNF 250729  32 Bob's Red Mill Cyclocross

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSpyShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee