Race Results for
Walla Walla Cyclocross
Walla Walla, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/29/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547  55 Emde Sports
2 Eric Kopczynski   Asotin, WA 166685  535 Cyclocrossracing.com
3 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  1025 University of Idaho
4 Mark Greenwalt   Bothell, WA 357186  2107 

Men - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Sprague   Bend, OR 303580  2075 Reed College
2 TJ Anderson   Moscow, ID 324292  2004 University of Idaho
3 Luke Pletcher   Moscow, ID 361378  2071 University of Idaho
4 Ian Engerbretson     2082 University of Idaho
5 Brian Morra   Moscow, ID 288069  2053 University of Idaho
6 Sam Finch   Moscow, ID 360919  2112 University of Idaho
7 Brian Parker   Boise, ID 248018  2046 Boise State
8 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655  1031 Whitman
9 Aaron Buckley   Moscow, ID 224285  1047 University of Idaho

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA 147208  45 Cyclocrossracing.com
3 Mike Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623  213 Vertical Earth
4 Jeremy Pinto (1 - Cat2)   Moscow, ID 58106  2047 University of Idaho
5 Nathan Bannerman (2 - Cat2)   Walla Walla, WA 150862  2089 Cyclocrossracing.com
6 Jerry Long   Moscow, ID 202427  225 Vertical Earth

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaler Marshall   Walla Walla, WA 321012  1396 L'Ecole No.41
2 Jake Meadke     542 Trek 29er Crew
3 Michael Gordon   Walla Walla, WA 148693  536 L'Ecole No.41
4 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547  55 Emde Sports/ Fitness Fanatics
5 Ted Chauvin   Spokane, WA 51628  386 Audi
6 Sean McLaughlin   Valleyford, WA 294953  541 emdesports.com/Fitness Fanatics
7 Jaxon Suttlemyre     543 Vertical Earth
8 Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID 34700  2051 Vertical Earth
9 Dale King     631 
10 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  1034 The Bike Hub

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Robinson   Post Falls, ID 180752  2118 
2 Cory Clasen   Moses Lake, WA 361506  1039 Vicious Cycle
3 Jason Vander Sluis   East Wenatchee, WA 264288  2030 Arlberg
4 Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016  1030 Two Wheeler
5 Matt Pollard     1025 University of Idaho
6 Kyle Smith   Renton, WA 287083  1421 The Bike Hub
7 James Engelbretson     2027 3FCX
8 Matt Krahn     2055 
9 Barry Fischer   Chattaroy 330092  1046 Spoane Rocket Velo
10 Adam Klingenberg   Walla Walla, WA 327590  2199 
11 Johnny Ukich   Hayden, ID 276473  988 Two Wheeler
12 Mike Vandiver     1024 Allegro Cyclery
13 Jerry Arnold   College Place, WA 361504  1043 
14 Dru McMackin   Soap Lake, WA 359451  1023 Vicious Cycle
15 Bret Marshall   East Wenatchee, WA 303514  2071 Team W.A.R.
16 Ryan Gaertner     2119 Vertical Earth
17 Dale Wentworth   Ephrata, WA 311619  1040 Vicious Cycle
18 Victor Regalado     2119 
19 Jesus Mendoza   Walla Walla, WA 294846  1048 cyclocrossracing.com
20 Felix Espana   Seattle, WA 287804  856 cyclocrossracing.com
21 Bryan MacDonald   Pullman, WA 328994  2059 3FCX
22 Mark Greenwalt   Bothell, WA 357186  2107 
23 Benjamin King     218 
24 Jason DeVoir   Dayton, WA 360250  1029 Allegro Cyclery
25 Scott Graves   Eagle, ID 310250  2108 
26 Chet Manning     2080 Team W.A.R.
27 Bill Bialozor     1262 Allegro Cyclery
28 Jesus Sandoval     2125 
29 Kevin Weber   Moses Lake, WA 361768  1045 Vicious Cycle
30 Chris Nickle   Spokane, WA 328992  1452 Elephant Bicycles
31 John Berger     1027 
32 Alexander Brittain     2083 L'Ecole No.41

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Knokey   Spokane, WA 19475  198 Vertical Earth
2 John Limbaugh   Pasco, WA 106281  222 Chinook Cycling
3 Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941  429 Spokane Rocket Velo
4 Bruce Johnson   Liberty Lake, WA 120506  448 Two Wheeler
5 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676  2034 Team W.A.R.
6 Scott Proost   Spokane, WA 339122  1037 The Bike Hub
7 Steve Patton   Moscow, ID 58093  540 3FCX
8 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  1034 The Bike Hub
9 Randy Opp   Coeur D Alene, ID 285864  1042 Vertical Earth
10 Tom Miller   Saint Maries, ID 24486  1036 
11 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449  1385 L'Ecole No.41
12 Andrew Worlock (1 - Cat3)   Spokane, WA 38971  539 Emde Sports
13 John Stone   Spokane, WA 330090  2067 Elephant
14 Matt Brittain   College Place, WA 287146  991 L'Ecole No.41
15 Kelly Milbrath (1 - Cat4)   Post Falls, ID 326248  1446 Vertical Earth
16 Todd Telander   Boulder, CO 35175  2099 
17 Dewayne Kirk   Spokane, WA 270413  1453 Elephant
18 Mike Murray   Sagle, ID 25547  2031 Vertical Earth

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Morra   Moscow, ID 25110  1000 University of Idaho
2 Eric Kopczynski (1 - Cat3)   Asotin, WA 166685  535 Cyclocrossracing.com
3 Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615  1022 Vertical Earth
4 Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067  1458 Allegro Cyclery
5 Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053  435 Allegro Cyclery
6 Michael Austin     910 Allegro Cyclery
7 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690  1413 Vertical Earth
8 Jim Williamson     446 Two Wheeler
9 Tim Crum   Spokane, WA 94190  1049 Bicycle Butler
10 Tom Haywood     2035 Team W.A.R.
11 Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418  997 The Bike Hub
12 David Mahelona   Spokane, WA 212638  864 Emde Sports
13 Scott Arbuckle (1 - Cat4)   Spokane, WA 340282  1455 
14 Tony Brittain   Spokane, WA 302611  1032 L'Ecole No.41
15 Mike Strang     2126 

Men - junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Luke Freedle   College Place, WA 361503  1461 Allegro

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Pollard   Moscow, ID 336476  1450 3FCX
2 Tyrus MacDonald   Pullman, WA 329244  2003 
3 Cameron Milbrath   Postfalls, ID 286741  1447 Vertical Earth
4 Nathan Limbaugh   Pasco, WA 330098  2091 Chinook Cycling
6 Parker King   Anacortes, WA 360249  139 Revel Consulting/Rad Racing NW

Women - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zephyr Sylvester   Walla Walla, WA 305568  2071 Whitman
2 Aurora Bowers   Fairbanks, AK 309553  2084 Whitman
3 Andi Kobza     2081 Boise State
4 Andi Oden   Moscow, ID 340446  2086 University of Idaho

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayne McLaughlin   Valleyford, WA 327252  146 Zuster Cycling
2 Allison Beall (1 - Cat1)   Spokane, WA 72485  10 Team Rep
3 Natalie Koncz (1 - Cat2)   Spokane, WA 187206  43 Zuster Cycling
4 Rhonda Pinto   Moscow, ID 260351  2089 
5 Renee Compton   Spokane, WA 228151  200 Zuster Cycling
6 Wendy Stredwick   Coeur D' Alene, ID 261253  398 Team Rep

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Nielsen   Seattle, WA 306121  2071 Seattle Super Squadra
2 Rene Dulaney   Moses Lake, WA 150210  176 Vicious Cycle
3 Stephanie Zamora     177 Zuster Cycling
4 Steph Sammons   Liberty Lake, WA 332802  396 Zuster Cycling
5 Samantha DeVoir   Dayton, WA 360250  1028 Allegro Cyclery

Women - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Dosmann   Spokane, WA 235420  194 Zuster Cycling
2 Lynn Creager   Spokane, WA 323424  377 Zuster Cycling
3 Darlene Kirk   Spokane, WA 308516  397 Zuster Cycling

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ciara MacDonald     175 3FCX

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoUSACDFOSMOSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee