Race Results for
Legend of Stanky Creek TT and XC
Bartlett, TN
(Event Information)
Time Trial on 08/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Wells   Germantown, TN11:05 217564   Memphis Ripper Clan
2 Kenny Charles   Germantown, TN11:16 322322   Stanky Creek Cycling
3 Michael Edens   Kingston Springs, TN11:40 169477   bikers choice
4 Christopher Davis   11:58   Stanky Creek Cycling
5 Jon Driskell   Nashville, TN12:11 77738   n/a
6 kevin bohanon   Paducah, KY12:44 240198   wood-n-wave
7 Daniel J Shaffer   13:13   Los Locos
DNS justin jolly   DNS   journeymen racing

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 shawn james   Benton, KY12:00 293483   wood n wave
2 john miles   Baton Rouge, LA12:11 229682   bull city
3 rick olson   12:49   ua
4 bill goodgion   13:50   journeyman

Men - cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 dylan vance   11:51   journeymen
2 Nick Volgas   12:55   Kobraz
3 daniel larson   13:01   ua
4 henry miller   14:08   
5 Paul Hearn   14:32   none

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Burkeen   Benton, KY11:26 300864   Wood n wave
2 Matt Schupp   Nashville, TN11:47 291441   bikers choice
3 Billy Wood   Old Hickory, TN12:21 331776   bikers choice

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hart Robinson   Memphis, TN11:20 95015   Los Locos
2 joe grubbs   White House, TN12:15 292782   bikers choice
3 Kenneth Allen   Memphis, TN12:33 105890   Team Black Jersey
4 Michael Edens   Kingston Springs, TN12:46 169477   bikers choice

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Wells   Germantown, TN11:57 217564   Memphis Ripper Clan
2 Jason Pate   Arlington, TN12:18 259722   Stanky Creek Cycling
3 chris irving   Arlington, TN12:21 85185   red ant
4 tim baker   Hendersonville, TN12:52 325202   bikers choice
DNF Ian Jones   Memphis, TNDNF 126910   team type ian

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul hart   Bartlett, TN12:13 215051   Stanky Creek Cycling
2 gary collins (1 - Cat1)   Kirksey, KY12:32 115886   wood n wave
3 Steven beckett (1 - Cat2)   Benton, KY13:19 255659   Wood n wave
4 Kenneth story (2 - Cat2)   Calvert City, KY13:28 239827   wood

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carson Beckett   Benton, KY12:20 279043   WoodnWave
2 Josh Lewis   Hendersonville, TN12:34 307593   Team Bikers Choice
3 Thomas Jeffords   Hopkinsville, KY12:38 324048   Wood N Wave

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Oberst   Seattle, WA11:08 244491   Los Locos
2 Jeff Masse   11:48   Jeff Masse
3 Chris Wilson   Gallatin, TN11:59 338722   Team Bikers Choice
4 Michael Long   Chattanooga, TN12:31 310551   Harpeth Bicycles Racing Team
5 Brad Hopper   12:39   Journeymen Racing
DNS Joe Swanson   Hernando, MSDNS 244316   Stanky Creek Cycling

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 joseph dichiacchio   Harrison, TN11:08 296907   krystal
2 Eric Lovins   Evansville, IN11:42 21683   Team Bikes and Moore
3 Jeff Barnes   Memphis, TN11:46 160175   ripper clan
4 sean samber   Hendersonville, TN12:01 293473   bikers choice
5 Tim Wallace   12:11   Stanky Creek Cycling
6 Alan Balsam   12:12   none
7 nathan evans   Paducah, KY12:19 277193   wood
8 dwight smith   Chattanooga, TN12:25 333890   krystal
9 Steven Jeffords   Hopkinsville, KY13:19 293225   Wood N Wave
10 Bobby Wright   Skokie, IL14:07 39025   No Team
11 stephen capps   Mount Juliet, TN14:15 260219   bikers choice
DNS Craig Russell   Germantown, TNDNS 308903   Stanky Creek Cycling

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Allen   Memphis, TN12:40 354254   Brad Harriman should be in Cat 2
2 DENNIS PATIGAS   12:47   PINOY XC
3 Brad Harriman   12:47   The Fearless Freaks
4 Kiran Hanumaiah   12:56   Journeyman Racing
5 Don Jardinico   13:21   none
6 Mike Trexler   13:50   N/a
7 Mark Bowman   14:05   Stanky Creek Cycling
8 Bryan Erb   14:48   Erb

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 chuck bolton   12:01   wolf river
2 alex stagoski   12:36   ua
3 myron graves   12:48   offcenter racing
4 tate scott   12:51   ua
5 john mccallum   12:58   offcenter racing
5 todd tillmanns   12:58   wolf rive
7 Jordan Emerson   13:07   n/a
8 John Porter   13:31   None
9 Kenneth Graham   15:03   Journeymen Racing
10 randy dunn   16:36   

Men - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jackson beal   Paducah, KY12:17 355084   wood-wave
2 daniel medley   Arrington, TN14:33 345642   moab
3 charlie capps   Mount Juliet, TN14:39 260219   bikers choice
4 logan daws   17:59   none

Men - Junior - 15 +

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 dylan vance   11:52   Journeyman Racing
2 Tallon Green   Paducah, KY12:51 340216   Wood N Wave

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Kell   Calvert City, KY13:25 310577   Wood-N-Wave

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chrysa Malosh   Nashville, TN16:28 279311   Cumberland Transit Cycling Club
2 Karah Lewis   Goodlettsville, TN17:17 320958   Team Bikers Choice

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyOSMOShimanoBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee