Race Results for
Mill City Cyclocross
Bayport, MN
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/12/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Rients   Shakopee, MN02:30.th 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
2 Matthew Petersen   Minneapolis, MN02:37.th 244920   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
3 Brian Koeneman   Apple Valley, MN02:39.th 46700   Team Wheel & Sprocket
4 Oliver Vrambout (1 - Cat2)   Bayport, MN02:40.th 121438   The Bikery Du Nord
5 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN03:48.th 182827   Crossniacs
6 Pat Lemieux   Saint Paul, MN03:51.th 210769   Specialized
7 Kent Throlson   Minneapolis, MN04:45.th 179235   Loon State Cyclists
8 Matt Muyres   Bloomington, MN04:45.th 160576   Freewheel Bike
9 Guy Alvarez (2 - Cat2)   Lino Lakes, MN05:53.th 155011   Crossniacs
10 Paul Ellis (1 - Cat1)   North Oaks, MN06:36.th 84976   St Paul Bicycle Racing Club
11 Paul Thoresen (3 - Cat2)   Minneapolis, MN06:50.th 35511   Team Plan C
12 Mark Carey   Shoreview, MN07:08.th 76173   Unattached
13 Barry Tungseth   Stillwater, MN07:08.th 211935   The Bikery Du Nord
14 Frederick Feirn (2 - Cat1)   Shoreview, MN07:08.th 54313   Specialized
15 Daniel Jansen   Minnetonka, MN07:57.th 17677   Hollywood Cycles
16 Rick Laliberte   Fargo, ND02:58.th 210611   Synergy
17 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN04:06.th 134220   Kenwood Racing
18 Drew Holbrook (4 - Cat2)   Minneapolis, MN06:38.th 16497   Freewheel Bike
19 Jason Digman (1 - Cat3)   Plymouth, MN04:44.th 245677   Dig It Cycling
20 Chris Cornelison (2 - Cat3)   Saint Paul, MN07:54.th 285958   Des Moines Cycle Club
DNF Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
DNF Rich Bergstrom (Cat2)   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Furois   Falcon Heights, MN28:00.th 322612   Gopher Wheelmen
2 Alec Porter (1 - Cat3)   Saint Paul, MN28:06.th 311313   St Paul Bicycle Racing Club
3 Tristan Manderfeld (1 - Cat4)   Sauk Rapids, MN29:24.th 269090   Crossniacs
4 Reece Oleson   Jordan, MN29:24.th 349404   Angry Catfish
5 Colin Catlin   Arden Hills, MN30:14.th 295785   Gopher Wheelmen
6 Daniel Svedberg   Woodbury, MN30:15.th 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
7 David Hart   Stanthonyvillage, MN31:32.th 289783   Gopher Wheelmen
8 Paul Dahlen (2 - Cat4)   Zumbrota, MN32:21.th 284809   Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Thomas Wavrin   Henderson, MN32:37.th 342900   
10 Alasdair Boyle (3 - Cat4)   Minneapolis, MN32:49.th 353720   
11 Edison Foster   Northfield, MN34:06.th 358142   Unattached
12 Peter Behm   Northfield, MN35:22.th 342680   St Paul Bicycle Racing Club
13 Nick Carter   Minneapolis, MN29:47.th 361308   Birchwood/GIS
14 Ethan Peterson   Minneapolis, MN30:22.th 360805   Birchwood/GIS
15 Nick Gordon   30:49.th   
16 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN32:04.th 361699   Gopher Wheelmen
17 Ellis Nordhougen   Minneapolis, MN32:13.th 361303   Unattached
18 Luke undefined   34:17.th   MNJRC
19 Andrew Shwros (4 - Cat4)   Saint Paul, MN34:36.th 361700   
20 Treqwan McClellan Penn   Minneapolis, MN34:41.th 361306   Peacock Groove
21 Guthrie Thoerner   32:01.th   Birchwood/GIS

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Phillips   Minneapolis, MN41:59.th 200784   Curt Goodrich Racing Team
2 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN42:02.th 147307   Crossniacs
3 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN42:45.th 147521   Kenwood Racing
4 Steve Laurel   Longmont, CO42:57.th 240886   Unattached
5 Scott Robertson   Minneapolis, MN43:29.th 75507   Curt Goodrich Racing Team
6 Paul Schoening   Plymouth, MN43:42.th 31734   Team Plan C
7 Mark Mlinar   Hutchinson, MN43:47.th 48557   St Paul Bicycle Racing Club
8 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN43:56.th 82764   Revolution Cycle & Ski
9 Dag Selander (1 - Cat2)   Hudson, WI44:01.th 93949   Plan C
10 Mark Rathbun   Elk River, MN44:12.th 149700   Minnesota Cycling Team
11 Gregory Pautsch (1 - Cat1)   Chippewa Falls, WI44:18.th 180532   Planet Bike
12 William Kuster   Anoka, MN44:36.th 59499   Loon State Cyclists
13 Jon Friedell   Minnetonka, MN45:02.th 194324   Kenwood Racing
14 Jeffrey Hilligoss (2 - Cat2)   Eden Prairie, MN45:38.th 16228   Angry Catfish
15 Robert Marhefke   River Falls, WI46:19.th 22498   LaCrosse Velo Club
16 Robert Belz   Afton, MN46:29.th 87690   Loon State Cyclists
17 Dan Inderieden   Minneapolis, MN46:39.th 218333   Bent Crank Racing
18 Adam Grafa   Minneapolis, MN46:40.th 309212   Birchwood/GIS
19 Drew Holbrook (3 - Cat2)   Minneapolis, MN42:03.th 16497   Freewheel Bike
20 Todd Trembley   Faribault, MN42:16.th 217961   Unattached
21 Jeremy Norton (1 - Cat4)   Minneapolis, MN42:47.th 304499   Behind-Bars/LGR
22 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN42:53.th 297849   Gopher Wheelmen
23 John Stamm   Afton, MN43:52.th 149093   Loon State Cyclists
24 Eric Thoerner   Minneapolis, MN43:59.th 264225   Birchwood/GIS
25 Steve Hirsh (1 - Cat3)   Saint Paul, MN45:02.th 290283   Birchwood/GIS
26 Karl Svedberg   Woodbury, MN46:16.th 296081   Chilkoot Velo
27 Robert Ogren (2 - Cat3)   Bloomington, MN46:35.th 232145   Kenwood Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Simacek   Minneapolis, MN43:05.th 230406   Freewheel Bike
2 Trevor Olson   Rochester, MN43:06.th 264356   Unattached
3 Fred Mills   Saint Louis Park, MN43:53.th 261006   Freewheel Bike
4 Matt Leizinger   Minnetonka, MN44:17.th 284245   Angry Catfish
5 Eric Sundstrom   Elk River, MN44:17.th 98302   International Christian Cycling Club
6 chris yotter   Saint Paul, MN44:33.th 318312   Unattached
7 Daniel Wheeler   St. Paul, MN44:36.th 227791   Gopher Wheelmen
8 Charles Tri   Rochester, MN44:37.th 80524   29er Crew
9 Matt Kurke   Rochester, MN44:45.th 243687   Unattached
10 Matthew Montesano   Minneapolis, MN44:52.th 277696   Speedfix Racing p/b Zubaz
11 Grant Larvick   Burnsville, MN45:12.th 328058   Angry Catfish
12 Taylor George   Apple Valley, MN45:22.th 245466   Crossniacs
13 Michael Moriarity   Bloomington, MN45:29.th 294003   Flat City Cycling Club Inc.
14 Thomas Lapinski   Minneapolis, MN45:33.th 119574   Freewheel Bike
15 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN45:40.th 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
16 Chris Van Ert   Saint Paul, MN45:44.th 230802   Peace Coffee Racing
17 Jeremy Ames   Minneapolis, MN45:55.th 285970   Freewheel Bike
18 Ryan Guy   Brooklyn Park, MN46:09.th 116933   Unattached
19 Samuel Bramel   Little Canada, MN46:22.th 291951   Gopher Wheelmen
20 Taylor Krosbakken   St Paul, MN46:32.th 329126   Grteat Plsins Cycling Club
21 Brandon Manske   Edenprairie, MN46:35.th 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
22 Bryan Hill   Minneapolis, MN46:36.th 315814   St Paul Bicycle Racing Club
23 Adam Rambow   Saint Paul, MN46:52.th 302222   Birchwood/GIS
24 Josey Weik   Wrenshall, MN47:03.th 297766   ISCorp Cycling Team
25 Benjamin Cox   Woodbury, MN47:08.th 313208   Crossniacs
26 Steve Pribyl   Maplewood, MN47:10.th 297161   Unattached
27 Steven Pippin   Minneapolis, MN47:13.th 103461   Minnesota Cycling Team
28 David Peterson   Minneapolis, MN47:28.th 239997   Birchwood/GIS
29 Ryan Cate   Minneapolis, MN47:42.th 161311   Unattached
30 Matt Stein   Northfield, MN47:52.th 221389   Silver Cycling
31 Bruce Martens   Saint Paul, MN48:18.th 212731   Sho-Air MN
32 David Gabrys   Minneapolis, MN43:15.th 70955   Hup United
33 Adam Birr   Zumbrota, MN43:36.th 211747   Unattached
34 Vince Rosetta   Minneapolis, MN44:45.th 254966   Synergy
35 Ted Clausen   Grand Forks Nd44:53.th 326712   Unattached
36 Jason Goldberg   Saint Paul, MN49:47.th 359   St Paul Bicycle Racing Club
DNF drew wilson   Rochester, MN 321766   Alamanz
DNF Todd Foster   Northfield, MN 311475   Unattached
DNF Shane Kullman   St Paul, MN 19986   Loon State Cyclists
DNF John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985   Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Peterson   Minneapolis, MN29:11.th 327274   Unattached
2 Matthew Sonke   Edina, MN29:38.th 327474   Unattached
3 Dave Fetters   Minneapolis, MN30:01.th 266342   Unattached
4 Chris Gibbs   Cambridge, MN30:05.th 361301   LCR
5 Paul Sil   30:06.th   Unattached
6 mitchel Bruns   Otsego, MN30:06.th 361998   CylcovaXc622
7 James Kauth   Saint Paul, MN30:19.th 342876   Birchwood/GIS
8 Ryan Larson   Minneapolis, MN30:25.th 313780   Birchwood/GIS
9 Nat McIntyre   Minneapolis, MN30:27.th 360271   Unattached
10 Mike Brotman   Saint Paul, MN30:30.th 360474   Synergy Cycling
11 Alec Iverson   30:43.th   LTF
12 William Dick   Minneapolis, MN31:20.th 360265   Top Natchez Racing
13 David Jensen   31:36.th   Unattached
14 Ryan Guthrie   Hugo, MN31:42.th 356819   Gopher Wheelmen
15 Stephen Wilson   Golden Valley, MN31:49.th 304044   Peace Coffee Racing
16 Todd Hoekstra   St Paul, MN32:08.th 314978   St Paul Bicycle Racing Club
17 Jeff Damm   Minneapolis, MN32:23.th 360269   Unattached
18 Bruce Porter   Woodbury, MN32:24.th 358801   St Paul Bicycle Racing Club
19 Aaron Shaw   Rogers, MN32:26.th 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
20 Brian Karpen   Minneapolis, MN32:33.th 262083   Omnium
21 Christoffer Graham   Wayzata, MN33:07.th 56693   Unattached
22 Josh Holt   33:36.th   Unattached
23 Scott Shore   Minneapolis, MN33:36.th 311726   Birchwood/GIS
24 Jeff Sorenson   Pasadena, CA34:04.th 93171   Unattached
25 Karl Svedberg   Woodbury, MN34:13.th 296081   Chilkoot Velo
26 Peter Behm   Northfield, MN34:16.th 342680   St Paul Bicycle Racing Club
27 Michael McKinney   Hudson, WI34:16.th 360010   Big Ring Flyers
28 Todd Siegwart   Excelsior, MN34:16.th 329180   Unattached
29 Elliot Krizer   34:48.th   Unattached
30 Kevin Brandt   Apple Valley, MN35:27.th 350762   Fat City Cycling Club
31 Mike Behrs   29:27.th   Birchwood/GIS
32 Ben Bastian   29:29.th   Unattached
33 Paul Sanders   Issaquah, WA 272560   Unattached
34 Kent Furois   Falcon Heights, MN29:50.th 341008   Gopher Wheelmen
35 Prashant Singh   Eden Prairie, MN30:40.th 351318   Unattached
36 Alex Zeibot   St. Paul, MN34:24.th 253039   Crooked Cog(s) Cycling Club
37 Dan Ballard   29:38.th   Unattached
38 Matt Lovaas   Edina, MN34:10.th 221930   International Christian Cycling Club
DNF Reece Oleson   Jordan, MN 349404   Angry Catfish
DNF Kurt Martinson   St. Anthony, MN 101293   G.S. Circo Azzurro

Women - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bianca Bergman (1 - Cat2)   Saint Paul, MN44:47.th 281786   Texas Roadhouse
2 Terra James   Minneapolis , MN45:23.th 281803   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
3 Jeanne Fleck   Proctor, MN45:59.th 302812   Velo Duluth
4 Niki Soderberg   Wausau , WI46:57.th 310193   Team Kendra pb gg
5 Heather Edwards-Thoerner   Minneapolis, MN47:43.th 112633   Birchwood/GIS
6 Kristy Henderson   Minneapolis, MN42:24.th 264109   Silver Cycling
7 Meredith Rambow   Saint Paul, MN42:41.th 304746   Birchwood/GIS
8 Jacklyn Carlson (1 - Cat3)   Waconia, MN43:13.th 259941   Silver Cycling
9 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN43:45.th 326212   Birchwood/GIS
10 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN47:18.th 158605   Gopher Wheelmen

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Schmidt   Hampton, MN33:39.th 297027   Life Time Fitness
2 Rachel Jensen   Shell Lake, WI34:38.th 288627   Team Geargrinder
3 Anya Malarski   Duluth Mn34:50.th 302412   MNJrC
4 Lori Belz   Stillwater, MN28:07.th 80526   Big Ring Flyers
5 Patty Costello   Minneapolis, MN28:26.th 302062   Plan C
6 Lisa Thompson   Minneapolis, MN28:29.th 233402   Unattached
7 Tina Olson   River Falls, WI28:39.th 213217   Big Ring Flyers
8 Amy Kline   Maplewood, MN28:51.th 266646   St Paul Bicycle Racing Club
9 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN29:00.th 185483   Silver Cycling
10 Anne Normand   Duluth, MN31:44.th 359404   Velo Duluth
11 Kathryn Jensen   Saint Paul, MN32:27.th 362105   Unattached
12 Maya Espinosa   Saint Paul, MN31:31.th 361291   SPBRC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUOREUSACDFShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee