Race Results for
The Great Nocatee Stage Race
Ponte Vedra, FL
(Event Information)
Road Race on 08/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Ersland   Jacksonville, FL25:34.2 354754  141 VeloBrew Cycling Club
2 Rick Gregson   Orange Park, FL25:34.5 333568  194 Unattached
3 JAMES GUNTER   Orange Park, FL25:34.7 351932  368 VeloBrew Cycling Club
4 JAMES DEBERRY   25:35.0  359 Unattached
5 Alexis Fernandez   Tampa, FL25:35.4 148262  146 Unattached
6 Steven Mace   Ocala, FL25:35.6 307029  132 Unattached
7 Russ Thomas   25:36.6  147 Unattached
8 David Tambellini   25:36.4  161 Unattached
9 Robert Paulsen   Mesa, AZ25:36.9 354802  142 VeloBrew Cycling Club
10 Timothy Faw   Columbus, OH25:37.4 282173  149 VeloBrew Cycling Club
11 JIM DEBERRY   25:38.0  358 Unattached
12 Joseph Joseph   Indian Harbour Beac, FL25:39.2 335906  159 Infinity Bike Shop
13 Jonathan Lopez   Gainesville, FL25:39.3 355584  165 Unattached
14 shawn faynik   Orlando, FL25:40.0 307695  364 Unattached
15 Scott Acheson   St. Augustine , FL25:40.5 289463  143 Unattached
16 Jose Medina   Jacksonville, FL25:40.9 247576  366 Jacksonville Racing Club
17 Charles Latimer   25:43.6  163 Unattached
18 Peter King   Jacksonville, FL25:46.1 296941  152 VeloBrew Cycling Club
19 MIKE LOWE   25:52.7  361 Unattached
20 markanthony sanchez   Jacksonville, FL25:59.5 351492  154 Unattached
21 William Taylor   Saint Johns, FL26:00.7 237966  137 Beaches Velo Sport
22 Gary Baroso   Jacksonville, FL26:00.1 338276  164 Unattached
23 Adam Ephrem   Jacksonville, FL26:02.6 306443  762 VeloBrew Cycling Club
24 Rodney Odvina   26:04.8  133 Unattached
25 Jim Leland   26:07.6  144 Unattached
26 Ted Rosenau   26:07.9  162 Unattached
27 Vic Ephrem   Jacksonville26:10.6 357745  138 VeloBrew Cycling Club
28 MICHAEL BARATA   26:12.2  362 Unattached
29 John Huynh   27:06.4  139 Unattached
30 Ben Myers   29:39.3  160 Unattached
31 Timothy Morgan   Portorange, FL30:24.3 304147  151 GG Events Management
32 Ronnie Acuna   Jacksonville, FL30:51.5 261717  157 VeloBrew Cycling Club
33 Bobby Casey   Hernando, FL11:36.1 345396  148 Unattached
34 Michael Johnson   Palm Beach Gardens, FL11:36.2 257814  150 Belgium Bike
35 Todd Troxell   11:37.8  155 Unattached
36 Carlos Gomez   Jacksonville, FL11:38.0 355098  156 VeloBrew Cycling Club
37 Erik Prada   58:28.4  365 Unattached
38 Eric Clayton   43:11.4  363 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL46:19.6 138975  466 Unattached
2 Hugo Casanas   Tampa, FL46:19.6 306446  432 GearLink Racing INC.
3 Daxx Terry   Jacksonville, FL46:21.7 300223  463 VeloBrew Cycling Club
4 Bruno Moreira   Riverview, FL46:31.3 292511  459 Team AJ's Bikes and Boards
5 Taylor Bosch   50:44.5  410 Atomic Race Team
6 Daniel Marin   Orlando, FL51:44.0 317256  443 Orlando Road Club Inc
7 Julian Marin   Orlando, FL51:45.8 317254  444 Orlando Road Club Inc
8 Ian McMullen   Saint Augustine, FL52:02.2 304529  411 VeloBrew Cycling Club
9 David Jordan   Jacksonville, FL52:02.2 259093  465 Jacksonville Racing Club
10 Romero Gill   Jacksonville, FL55:53.2 117424  458 VeloBrew Cycling Club
11 David Wilson   Jacksonville Beach, FL55:53.2 283334  442 Calfkiller Cycling Team
12 Thomas Nugent   Palmcoast, FL55:59.8 301448  467 Primal-The Bike Shop Race Team
13 Charles Kreuzberger   Jacksonville, FL56:07.9 240019  457 Unattached
14 Marc Boults   Tampa, FL59:26.4 335312  460 Unattached
15 Michael Myers   Middleburg, FL40:46.1 222784  429 FCA Endurance
16 Andrew McMullen   Staugustine, FL19:00.6 304523  413 VeloBrew Cycling Club
17 Nicholas Collins   Canton, GA20:59.9 288702  435 Orlando Road Club Inc
18 Shane Collins   Canton, GA03:36.9 289244  428 Orlando Road Club Inc
19 Bob Paulinski   03:36.9  464 Unattached
20 Kevin McNamara   Palm Beach Gardens, FL03:36.9 67618  461 Gordon & Donor Racing
21 David Smith   Jacksonville, FL30:16.3 275883  437 VeloBrew Cycling Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Talmadge Mincey   Signal Mountain40:27.8 272296  261 Cycle Logic
2 Dustin White   Augusta, GA40:31.2 332546  249 Heritage Bank/PCP
3 Roy Foley   Lithia, FL40:31.2 280524  248 Team AJ's Bikes and Boards
4 Brian Stalvey   Jacksonville, FL40:31.2 234312  371 VeloBrew Cycling Club
5 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL40:33.9 325196  263 Cool Beans Racing
6 Michael Hernandez   Clermont, FL40:33.9 296605  258 Orlando Road Club Inc
7 Kenneth Sallot   Gainesville, FL40:38.8 264564  256 VeloBrew Cycling Club
8 Sam Curlee   San Diego, CA43:13.7 258322  247 VeloBrew Cycling Club
9 Russell Young   Ponte Vedra Beach, FL43:13.7 196574  266 Deno's Wonder Wheel Cycling
10 Ty Mader   Orange Park, FL43:16.5 289218  Jacksonville Racing Club
11 David Monismith   Gainesville, FL43:16.5 257920  265 352 Racing p/b Bikes and More
12 Rob Robins   Gainesville, FL47:33.7 239969  264 Cycle Logic
13 Tim Hayes   Gainesville, FL31:04.2 208801  252 352 Racing p/b Bikes and More
14 Scott Spees   St. Johns, FL31:04.2 33586  254 Olympus Cycling Team
15 Aaron Fulton   Jacksonville, FL31:04.2 182266  257 VeloBrew Cycling Club
16 Chris Stroh   Thomasville, GA31:04.2 179495  255 VeloBrew Cycling Club
17 Matthew Scherr   Orange Park, FL31:06.5 276918  375 Team Florida
18 John-Paul Russo   Oakland, FL31:06.5 219827  250 Colavita Racing Inc.
19 Tomas Velez   Miami, FL58:48.5 304174  253 Velo Masters of Miami
20 James McConnell   Orlando, FL34:14.5 176305  246 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Medina   Orlando, FL18:40.9 177274  53 Atlantic Shores Velo
2 Shane Braley   Stuart, FL18:40.9 139426  49 Chemstar
3 Winston David   Greenville, SC18:40.9 194743  39 Globalbike Racing
4 Derek Schanze   Gainesville, FL18:40.9 252844  45 GearLink Racing INC.
5 Shawn Gravois   Sarasota, FL20:15.5 230009  58 Globalbike Racing
6 Karel Sumbal   Jacksonville, FL20:19.9 225841  46 GearLink Racing INC.
7 Ricardo Hernandez (1 - Cat2)   Miami, FL20:19.9 118854  43 Blue Star- Rossetti Development Team
8 Ryan Saylor   Gainesville, FL20:35.3 31413  47 GearLink Racing INC.
9 Giancarlo Bianchi   Miami, FL21:47.7 179136  50 GS Mengoni U.S.A.
10 Guillermo Suarez   Tampa, FL21:47.7 283294  52 Florida Velo
11 Eric Stubbs   Gainesville, FL21:53.4 255870  44 GearLink Racing INC.
12 Bryan Lofton   Orange Park, FL22:13.4 21461  377 VeloBrew Cycling Club
13 Curtis Long   Atlantic Beach, FL22:13.4 108976  38 ZMOTION Racing Team
14 Ken Vida   Lithia, FL22:31.9 60148  42 Florida Velo
15 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL22:31.9 271372  41 ZMOTION Racing Team
16 Garrett White   Broomfield , CO23:29.7 202202  60 Atlantic Shores Velo
17 lazaro mencia   Orlando, FL30:51.5 268717  54 Atlantic Shores Velo
18 Michael Keenan   Orange Park, FL30:53.9 261241  378 VeloBrew Cycling Club
19 Todd Hull   Jacksonville, FL31:42.3 82561  367 VeloBrew Cycling Club

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeb Stewart (1 - Cat2)   Tampa, FL22:33.9 176299  353 GearLink Racing INC.
2 Kurt Hoehn   Orange Park, FL23:26.9 281872  356 VeloBrew Cycling Club
3 David McEnery   Largo, FL24:36.1 323966  412 Ride N Rolll Cyclery
4 Carlos Soler   Longwood, FL30:51.6 104661  380 DWC Racing
5 Tim Molyneaux   Clermont, FL30:53.9 53461  Atlantic Shores Velo
6 Mark Poteet (1 - Cat3)   Tampa, FL30:53.9 232389  357 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
7 David Snow (1 - Cat5)   St. Augustine, FL30:58.1 253027  166 Unattached

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL38:16.7 46930  526 Jacksonville Racing Club
2 Pete Loftis (1 - Cat3)   Ponte Vedra Beach, FL38:16.7 244641  534 Florida Masters Cycling
3 George Broughton   Orange Park, FL38:16.7 58824  527 VeloBrew Cycling Club
4 James Davis (1 - Cat5)   New Smyrna Beach, FL38:16.7 332126  533 Unattached
5 Paul Bordas   Stuart, FL38:23.4 342576  528 Treasure Coast Cycling Association
6 Don Merritt   Orange Park, FL38:23.4 336634  531 VeloBrew Cycling Club
7 Stephen Witham (1 - Cat4)   Green Cove Springs, FL38:23.4 186816  525 Jacksonville Racing Club
8 Chris Huffman   48:16.4  532 Unattached
9 Kevin Braley (2 - Cat3)   Stuart, FL30:30.3 4610  525 Treasure Coast Cycling Association

Men - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL38:23.3 257185  662 Florida Masters Cycling
2 Steve Agronick   Villages, FL39:22.7 1209  674 Florida Masters Cycling

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anselm Teather   Merritt Island, FL31:25.6 256024  414 Colavita Racing Inc.
2 Hayden Blom   Jacksonville, FL41:09.9 304954  430 VeloBrew Cycling Club
3 James Mertens   Vero Beach, FL31:17.6 269208  439 Colavita Racing Inc.
4 Austin Wright   Stuart, FL31:17.6 321612  665 Treasure Coast Cycling Association

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian McMullen   Saint Augustine, FL28:01.5 304529  VeloBrew Cycling Club
2 Ty Mader   Orange Park, FL28:01.5 289218  664 Jacksonville Racing Club
3 Michael Neslon   Clermont, FL40:52.9 306147  436 Orlando Road Club Inc
4 Kevin Hires   Black Creek, GA41:41.4 324672  670 Savannah Wheelmen

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL25:13.7 325196  263 Cool Beans Racing
2 Ruben Delcristo   Miami, FL28:01.5 272424  761 Blue Star- Rossetti Development Team
3 Andrew McMullen   Staugustine, FL30:52.8 304523  VeloBrew Cycling Club
4 Luke Sorenson   Jacksonville, FL41:41.3 349306  763 Unattached

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL38:17.8 233167  244 Colavita Racing Inc.
2 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL38:17.8 296276  259 VeloBrew Cycling Club
3 Zoe Mullins   Winter Garden, FL38:30.6 290669  245 Colavita Racing Inc.
4 Cynthia Manning   Orlando, FL29:20.2 287064  243 Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL30:30.4 175344  168 Jacksonville Racing Club
2 Cathy Cote   Winter Springs, FL32:42.3 302518  167 The Fit Lab
3 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL49:41.8 289443  134 352 Racing p/b Bikes and More

Mixed - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL39:24.0 71611  425 ZMOTION Racing Team
2 Chuck Holstein   Lecanto, FL39:24.0 263775  426 Florida Velo
3 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL39:26.9 196540  419 Florida Velo
4 Israel Vera   Miami, FL39:26.9 242172  416 ZMOTION Racing Team
5 Will Larson   Dunedin, FL39:26.9 196529  424 GearLink Racing INC.
6 Todd Pye (1 - Cat2)   Jacksonville, FL39:26.9 45822  374 VeloBrew Cycling Club
7 Andy Mapple   Winter Garden, FL39:26.9 294004  418 Florida Velo
8 John Faulk   39:26.9  369 Jacksonville Racing Club
9 Vincent Cook   Palm Harbor, FL39:26.9 7670  431 GearLink Racing INC.
10 James Wright   Orange Park, FL39:26.9 68129  414 Jacksonville Racing Club
11 David Thorpe   Saint Augustine, FL39:26.9 296669  441 Unattached
12 Steven Kurth   Palm City, FL39:26.9 101266  427 Treasure Coast Cycling Association
13 Graham White   Altamonte Springs, FL39:26.9 271587  421 Florida Velo
14 Greg Pickren   Oldsmar, FL39:26.9 242627  372 GearLink Racing INC.
15 Ken Schofield   Juno Beach, FL39:26.9 207006  422 ZMOTION Racing Team
16 Scott Erker   Gainesville, FL39:26.9 327188  446 Unattached
17 Antonio Ribeiro   39:26.9  448 Unattached
18 Shawn Burke   Atlantic Beach, FL39:26.9 240123  423 Beaches Velo Sport
19 Kerry Duggan   Gainesville, FL39:29.8 48418  451 Cycle Logic
20 Daniel Heggblod (1 - Cat4)   Saint Augustine, FL39:29.8 257339  454 VeloBrew Cycling Club
21 John Gibson   Fleming Island, FL39:29.8 249400  417 Colavita Racing Inc.
22 John Salsbury   Jacksonville, FL39:29.8 69352  452 Jacksonville Racing Club
23 Lambert Vaes   Gainesville, FL39:29.8 265222  450 Cycle Logic
24 John Stone   Boulder, CO39:29.8 332428  415 Treasure Coast Cycling Association
25 Buster Sikes (2 - Cat4)   Lake Worth, FL39:29.8 286520  434 Gruppo Strada
26 Bryan Crement   Wilmington, DE39:29.8 45218  433 Miami Masters
27 Stephen Pollan   Jacksonville Beach, FL39:37.7 178909  435 VeloBrew Cycling Club
28 Glenn Jorgensen (3 - Cat4)   Jacksonville, FL39:42.0 240238  373 VeloBrew Cycling Club
29 tony maniatis   39:42.0  370 Unattached
30 Jeffery Carson   Jacksonville, FL39:47.0 195799  453 Jacksonville Racing Club
31 Robert Logan   Jacksonville, FL39:47.0 279786  447 VeloBrew Cycling Club
32 Jennie Collins (2 - Cat2)   Lake Mary, FL40:17.4 274388  135 ZMOTION Racing Team
33 Chris Bishop (3 - Cat2)   Lakeland, FL25:33.8 144608  420 ZMOTION Racing Team

Mixed - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandor Delgado   Hialeah, FL23:46.5 316004  675 Team Cocos
2 Hans Vandenberg   Eagle, CO23:46.5 296888  669 VeloBrew Cycling Club
3 Ann Weigel   Mckinney, TX23:46.5 288493  672 Orlando Road Club Inc
4 Charlie Wright   Stuart, FL23:51.1 321610  666 Treasure Coast Cycling Association
5 RICHARD BRITTS   Orange Park, FL23:51.1 336470  360 Unattached
6 Mackenzie Collins   Canton, GA23:57.7 298888  667 Orlando Road Club Inc
7 Michael Mace   35:13.8  663 Unattached
8 Alec Weigel   40:07.5  673 Orlando Road Club Inc
9 Petal Hinke   40:15.9  676 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoOSMOSierra NevadaCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee