Race Results for
N.E.W. Wheelers Weekend Presents the Otto Grunski
Menasha, WI
(Event Information)
Road Race on 08/13/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chan Barden   Manitowoc, WI 344212  333 Heavy Pedal Velo Club
2 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  339 Team Extreme
3 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  348 Team Extreme
4 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  342 Team Wheel & Sprocket
5 Mark Schultz   Manitowoc, WI 346330  328 Heavy Pedal Velo Club
6 Eric Schram   Manitowoc, WI 172959  349 Heavy Pedal Velo Club
7 Steve Werner   Sussex, WI 208604  334 Team Chiropractic Partners
8 Angel Padilla (1 - Cat5)   Manitowoc, WI 352152  346 
9 Mark Olski   Neenah, WI 342712  344 O2 Cycling
10 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  338 TEAM GEARGRINDER
11 Michael Sullivan (2 - Cat5)   Appleton, WI 354902  347 O2 Cycling
12 Michael Berzinski   Manitowoc, WI 181930  332 Heavy Pedal Velo Club
13 Stephen Moretti (1 - Cat4)   Manitowoc, WI 139865  351 Heavy Pedal Velo Club
14 Kurt Westemeyer (1 - Cat3)   Boulder, CO 345764  345 Team Wheel & Sprocket
15 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  335 Team Velocause
16 Matthew Nitka   New Berlin, WI 344292  341 
17 Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548  336 Titletown Flyers Cycling Team
18 P. J. Braun     327 unattached
19 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  337 ISCorp Cycling Team
20 John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  350 Brazen Dropouts
21 Christopher Richmond     329 unattached
22 Ryan Blennert (3 - Cat5)   Manitowoc, WI 90092  330 Heavy Pedal Velo Club
23 Richard Gehin     331 unattached
24 Michael Brauer     340 unattached
25 Andrew Kenth     343 unattached

Men - Masters Category 3/4 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  464 Lakes Area Physical Therapy
2 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  466 O2 Cycling
3 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  465 LAPT CC
4 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  458 O2 Cycling
5 John Buran (1 - Cat3)   Manitowoc, WI 75814  457 Heavy Pedal Velo Club
6 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  462 
7 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  469 Team Extreme
8 Kurt Westemeyer (2 - Cat3)   Boulder, CO 345764  455 Team Wheel & Sprocket
9 John Svanda   Neenah Wi 278789  471 Lakes Area Physical Therapy
10 Mark Schultz   Manitowoc, WI 346330  452 Heavy Pedal Velo Club
11 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  463 Team Wheel & Sprocket
12 Mark Olski   Neenah, WI 342712  454 O2 Cycling
13 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  459 Team Extreme
14 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  453 Team Wheel & Sprocket
15 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  456 Team Wheel & Sprocket
16 James Buckley   De Pere, WI 226361  467 Colavita Racing
17 Brian Davis   Appleton, WI 266027  468 O2 Cycling
18 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  460 Team Chiropractic Partners
DNF Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  461 
DNF Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  470 Team Extreme

Men - Masters Category 1/2/3 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  520 ISCorp Cycling Team
2 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  517 ISCorp Cycling Team
3 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  506 LAPT CC
4 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  518 
5 Chad Dean (1 - Cat2)   Madison, WI 74509  521 5Nines Cycling
6 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  513 Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  522 Team Chiropractic Partners
8 Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  505 Heavy Pedal Velo Club
9 Eric Knuth   Madison, WI 203995  515 Trek Midwest Team
10 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  512 Team Chiropractic Partners
11 Tige Prickett (2 - Cat2)   Glendale, WI 150532  519 CZ Velo
12 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI 164577  514 
13 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  516 CZ Velo
14 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  507 LAPT CC
15 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  503 Trek Midwest Team
16 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  508 Team Wheel & Sprocket
17 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  510 LAPT CC
DNS Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  502 Team Wheel & Sprocket
DNF Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  504 Team Chiropractic Partners
DNF Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  509 Lakes Area Physical Therapy
DNF John Svanda   Neenah Wi 278789  511 Lakes Area Physical Therapy

Men - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257  133 ISCorp Cycling Team
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  129 ISCorp Cycling Team
3 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  135 Team Geargrinder
4 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  130 ISCorp Cycling Team
5 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  132 ISCorp Cycling Team
6 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  127 Junior Dropouts
7 Casey Hildebrandt     136 unattached
8 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  128 ISCorp Cycling Team
9 Nelson Pasciullo     138 unattached
10 Mitchell Otto   Appleton, WI 342324  134 Team Wheel & Sprocket
11 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  131 ISCorp Cycling Team
12 Jacob Brooks     137 unattached

Men - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  102 Baraboo Sharks
2 Levi Otto   Appleton, WI 342312  110 Team Wheel & Sprocket
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  108 ISCorp Cycling Team
4 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  107 Baraboo Sharks
6 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  104 Baraboo Sharks
7 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  106 Baraboo Sharks
8 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  109 ISCorp Cycling Team
9 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  105 Baraboo Sharks
DNS Max Schram     111 unattached

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Koenig (1 - Cat5)   Schofield, WI 267964  257 
2 Andrew Ross     261 Thunder Bay Cycling
3 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  266 Team Geargrinder
4 Andrew Heikes   Saint Paul, MN 305978  265 Bloomington Cycle Racing Team
5 Logan VanSerke   No City, WI 338780  263 Heavy Pedal Velo Club
6 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  270 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  255 ISCorp Cycling Team
8 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  262 Magnus
9 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  253 ISCorp Cycling Team
10 Ben Grabow   Madison, WI 254084  260 Brazen Dropouts
11 Ben Schreiber   Theresa, WI 280198  264 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
12 Jereme Noffke   Madison, WI 185686  268 
13 Casey Hildebrandt     258 unattached
14 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  252 Baraboo Sharks
15 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  273 ISCorp Cycling Team
16 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  203 ISCorp Cycling Team
17 Mitchell Otto (2 - Cat5)   Appleton, WI 342324  256 Team Wheel & Sprocket
18 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  254 ISCorp Cycling Team
19 Adam Storey   Zion, IL 347124  274 
20 Jesse Sauer     259 unattached
21 Lee Schneider     267 unattached
DNF Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  269 
DNF Benjamin Jones     271 unattached
DNF Adrian Gay     272 unattached

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Bailey   Elkhorn, WI 212426  543 Trek Midwest Team
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  534 ISCorp Cycling Team
3 Jason Cemanski   Waterloo Wi 318408  539 Apex Racing Team
4 Travis Heller   Parker, CO 264205  538 Team Extreme
5 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257  535 ISCorp Cycling Team
6 John Reynders   Seattle, WA 255625  537 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  542 Team Mack Racing Assoc. LTD
8 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  545 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  544 Trek Midwest Team
10 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  540 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  546 Team Extreme
12 Alex Docter   Wauwatosa 291930  536 ISCorp Cycling Team
13 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  541 LifeCyclists

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  578 LAPT CC
2 Thomson Remo (1 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  589 Team Wheel & Sprocket
3 David Kay   Appleton, WI 130383  577 Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Brian Rach   Chilton, WI 257820  588 ISCorp Cycling Team
5 Josh Gillingham     574 ISCorp Cycling
6 Ben Anderson   Madison, WI 151771  592 Great Dane Velo Club
7 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  586 O2 Cycling
8 John Acker   Sherwood, WI 67867  585 Team Wheel & Sprocket
9 Dan Teaters (1 - Cat1)   Green Bay , WI 214818  590 Team Geargrinder
10 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  591 Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Jason Boynton   Madison, WI 187093  572 Team Wheel & Sprocket
12 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  579 Lakes Area Physical Therapy
13 John Robertson   Sherwood, WI 59327  583 O2 Cycling
14 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  581 Lakes Area Physical Therapy
15 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  568 LAPT CC
16 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  587 Attitude Sports
17 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  582 
18 Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953  576 
DNS Derek Hughes   Appleton, WI 291716  571 O2 Cycling
DNF Jeff Kapheim   Appleton, WI 48002  593 Team Wheel & Sprocket
DNF Leif Byrge-Liebig (Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257  567 ISCorp Cycling Team
DNF Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  569 LAPT CC
DNF Brody Pasciullo     573 Thunder Bay Cycling Club
DNF Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  575 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  580 LAPT CC
DNF Andrew Webb   Appleton, WI 312724  584 O2 Cycling
DNF Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  570 Heavy Pedal Velo Club

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Loo   Madison, WI 283736  204 ISCorp Cycling Team
3 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  202 Baraboo Sharks

Women - Women 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Roessingh (1 - Cat2)   Madison, WI 179920  403 ISCorp Cycling Team
2 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  404 Trek Midwest Team
DNS Anne Meyer   La Crosse, WI 55494  402 Mercy-Specialized

Women - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  103 Baraboo Sharks

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaOSMOBonk BreakerShimanoSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee