Race Results for
N.E.W. Wheelers Weekend Presents the Otto Grunski
Menasha, WI
(Event Information)
Road Race on 08/14/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  335 Team Velocause
2 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  338 TEAM GEARGRINDER
3 Doug Callies   Beaver Dam, WI 348756  358 
4 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  342 Team Wheel & Sprocket
5 Kurt Westemeyer (1 - Cat3)   Boulder, CO 345764  345 Team Wheel & Sprocket
6 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  339 Team Extreme
7 Eric Schram   Manitowoc, WI 172959  349 Heavy Pedal Velo Club
8 Peter Post     353 unattached
9 Steve Werner   Sussex, WI 208604  334 Team Chiropractic Partners
10 Ryan Pokorny   West Bend 306283  352 Team Extreme
11 Chris Burns   Hartland, WI 276115  365 ISCorp Cycling Team
12 Will Wendorff (1 - Cat4)   Watertown, WI 350308  359 Team Chiropractic Partners
13 Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  363 
14 Sean Strosahl (1 - Cat5)   Neenah, WI 350656  355 
15 P. J. Braun     327 
16 Erin Sikoro     357 unattached
17 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  354 Big Ring Flyers
18 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  348 Team Extreme
19 Mark Schultz   Manitowoc, WI 346330  360 Heavy Pedal Velo Club
20 Michael Berzinski   Manitowoc, WI 181930  332 Heavy Pedal Velo Club
21 Randy Bremhorst     361 unattached
22 Michael Sullivan (2 - Cat5)   Appleton, WI 354902  347 O2 Cycling
23 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  337 ISCorp Cycling Team
24 Michael Buelter   Neenah, WI 293992  366 Big Ring Flyers
25 Paul Weber (2 - Cat4)   Menasha, WI 129434  356 O2 Cycling
26 Robert Selberg   Waukesha, WI 56130  362 Team Chiropractic Partners
27 Chan Barden   Manitowoc, WI 344212  333 Heavy Pedal Velo Club
28 Angel Padilla (3 - Cat5)   Manitowoc, WI 352152  364 
29 Stephen Moretti (3 - Cat4)   Manitowoc, WI 139865  351 Heavy Pedal Velo Club
30 John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  350 Brazen Dropouts
DNF Mark Olski   Neenah, WI 342712  344 O2 Cycling

Men - Masters Category 3/4 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Davis   Appleton, WI 266027  468 O2 Cycling
2 John Svanda   Neenah Wi 278789  471 Lakes Area Physical Therapy
3 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  482 Lakes Area Physical Therapy
4 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  462 
5 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  488 O2 Cycling
6 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  470 Team Extreme
7 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  483 O2 Cycling
8 Patrick Callahan   Milwaukee, WI 214543  489 Trek Midwest Team
9 Mark Olski   Neenah, WI 342712  454 O2 Cycling
10 Eric Schram   Manitowoc, WI 172959  472 Heavy Pedal Velo Club
11 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  463 Team Wheel & Sprocket
12 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  456 Team Wheel & Sprocket
13 Steve Werner   Sussex, WI 208604  486 Team Chiropractic Partners
14 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  465 LAPT CC
15 Kurt Westemeyer (1 - Cat3)   Boulder, CO 345764  455 Team Wheel & Sprocket
16 Mark Schultz   Manitowoc, WI 346330  476 Heavy Pedal Velo Club
17 James Buckley   De Pere, WI 226361  484 Colavita Racing
18 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  480 LAPT CC
19 Chan Barden   Manitowoc, WI 344212  473 Heavy Pedal Velo Club
20 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  458 O2 Cycling
21 Robert Selberg   Waukesha, WI 56130  477 Team Chiropractic Partners
22 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  478 Team Extreme
23 Will Wendorff (1 - Cat4)   Watertown, WI 350308  487 Team Chiropractic Partners
24 Randy Bremhorst     485 unattached
25 Mike Mattioli   Little Chute, WI 170595  481 O2 Cycling
DNF John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  474 Brazen Dropouts
DNF Mark DesJardin (Cat3)   Appleton, WI 160662  479 O2 Cycling
DNF Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  475 O2 Cycling

Men - Masters Category 1/2/3 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  518 
2 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  506 LAPT CC
3 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  513 Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Eric Knuth   Madison, WI 203995  530 Trek Midwest Team
5 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  587 Attitude Sports
6 Jeff Kapheim   Appleton, WI 48002  501 Team Wheel & Sprocket
7 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  527 Team Pedal Moraine
8 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  529 Team Chiropractic Partners
9 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI 164577  514 
10 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594  526 Team Extreme
11 Paul Knoll   Combined Locks, WI 51787  532 
12 Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  505 Heavy Pedal Velo Club
13 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  508 Team Wheel & Sprocket
14 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  523 Team Wheel & Sprocket
15 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  531 Team Wheel & Sprocket
16 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  512 Team Chiropractic Partners
17 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  510 LAPT CC
DNF James Buckley   De Pere, WI 226361  525 Colavita Racing
DNF John Svanda   Neenah Wi 278789  511 Lakes Area Physical Therapy
DNF Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  524 LAPT CC
DNF Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  528 Team Chiropractic Partners
DNF Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  502 Team Wheel & Sprocket

Men - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Kumm   Fort Collins 267392  139 ISCorp Cycling Team
2 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  135 Team Geargrinder
3 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257  133 ISCorp Cycling Team
4 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  140 Attitude Sports
5 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  128 ISCorp Cycling Team
6 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  130 ISCorp Cycling Team
7 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  132 ISCorp Cycling Team
8 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  127 Junior Dropouts
9 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  141 TEAM GEARGRINDER
10 Nelson Pasciullo     138 
11 Casey Hildebrandt     136 unattached
12 Jacob Ahles     142 unattached

Men - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  102 Baraboo Sharks
2 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  115 Baraboo Sharks
3 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  104 Baraboo Sharks
5 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  106 Baraboo Sharks
7 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  109 ISCorp Cycling Team
8 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  105 Baraboo Sharks
10 Ben Smith   Appleton, WI 352134  116 
11 Will Leverson     113 unattached
12 Aaron Smith   Appleton, WI 352126  117 

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  270 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
2 Dirk Bjornstad   Neenah, WI 63655  289 
3 Ben Grabow   Madison, WI 254084  260 Brazen Dropouts
4 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  275 Junior Dropouts
5 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  255 ISCorp Cycling Team
6 Andrew Ross     261 Thunder Bay Cycling Club
7 Sean Strosahl (1 - Cat5)   Neenah, WI 350656  285 
8 Andrew Heikes   Saint Paul, MN 305978  265 Bloomington Cycle Racing Team
9 Ben Koenig (2 - Cat5)   Schofield, WI 267964  276 
10 Erin Sikoro     287 unattached
11 Mitchell Otto (3 - Cat5)   Appleton, WI 342324  256 Team Wheel & Sprocket
12 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  266 Team Geargrinder
13 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  253 ISCorp Cycling Team
14 Ben Schreiber   Theresa, WI 280198  264 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
15 Todd Metz     278 unattached
16 Paul Weber   Menasha, WI 129434  286 O2 Cycling
17 Michael Sullivan (4 - Cat5)   Appleton, WI 354902  288 O2 Cycling
18 Jereme Noffke   Madison, WI 185686  268 
19 Ian Mevis     290 unattached
20 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  269 
21 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  282 KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  280 TEAM GEARGRINDER
23 Logan VanSerke   No City, WI 338780  263 Heavy Pedal Velo Club
24 Brian Christian (5 - Cat5)   Appleton, WI 343294  283 O2 Cycling
25 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  203 ISCorp Cycling Team
26 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  252 Baraboo Sharks
27 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  273 ISCorp Cycling Team
28 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  284 Big Ring Flyers
29 Casey Hildebrandt     258 unattached
30 Jacob Ahles     281 unattached
31 Levi Otto (6 - Cat5)   Appleton, WI 342312  291 Team Wheel & Sprocket
32 Nelson Pasciullo     279 
DNF Michael Olm     277 unattached
DNF Adam Storey   Zion, IL 347124  274 

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Reynders   Seattle, WA 255625  537 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Doug Bailey   Elkhorn, WI 212426  543 Trek Midwest Team
3 Paul Kumm   Fort Collins 267392  547 ISCorp Cycling Team
4 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  545 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Travis Heller   Parker, CO 264205  538 Team Extreme
6 Jason Cemanski   Waterloo Wi 318408  539 Apex Racing Team
7 Andrew Webb   Appleton, WI 312724  551 O2 Cycling
8 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257  535 ISCorp Cycling Team
9 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  542 Team Mack Racing Assoc. LTD
10 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  548 Attitude Sports
11 John Kunert   Madison, WI 87929  553 Great Dane Velo Club (GDVC)
12 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  549 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
13 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  541 LifeCyclists
14 Justin Michels   Neenah, WI 312324  552 O2 Cycling
15 Brian Davis   Appleton, WI 266027  550 O2 Cycling
16 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  544 Trek Midwest Team
DNF Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  554 O2 Cycling

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House (1 - Pro)   Oneida Wi 183112  600 RealCyclists.com
2 Chad Hartley     597 Kenda 5 Hour Energy pb Geargrinder
3 Josh Gillingham     574 ISCorp Cycling
4 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  578 LAPT CC
5 Brian Rach   Chilton, WI 257820  588 ISCorp Cycling Team
6 Jason Boynton   Madison, WI 187093  572 Team Wheel & Sprocket
7 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  591 Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  579 Lakes Area Physical Therapy
9 John Robertson   Sherwood, WI 59327  583 O2 Cycling
10 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  586 O2 Cycling
11 Brody Pasciullo     573 Thunder Bay Cycling Club
12 David Kay   Appleton, WI 130383  577 Great Dane Velo Club (GDVC)
13 Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953  599 
14 John Acker   Sherwood, WI 67867  585 Team Wheel & Sprocket
15 Thomson Remo (1 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  589 Team Wheel & Sprocket
16 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  575 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
17 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  581 Lakes Area Physical Therapy
18 Jason Cemanski   Waterloo Wi 318408  539 Apex Racing Team
19 Travis Heller   Parker, CO 264205  538 Team Extreme
20 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  595 Team Wheel & Sprocket
21 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  568 LAPT CC
22 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  580 LAPT CC
23 Ben Anderson   Madison, WI 151771  592 Great Dane Velo Club
24 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  513 Great Dane Velo Club (GDVC)
25 James Bird (2 - Cat2)   Kenilworth, IL 239434  598 ISCorp Cycling Team
26 Andrew Webb   Appleton, WI 312724  584 O2 Cycling
27 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  587 Attitude Sports
DNS John Reynders   Seattle, WA 255625  537 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNS Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  596 Team Wheel & Sprocket
DNS Dan Teaters (Cat1)   Green Bay , WI 214818  590 Team Geargrinder
DNF Eric Knuth   Madison, WI 203995  594 Trek Midwest Team
DNF Jeff Kapheim   Appleton, WI 48002  593 Team Wheel & Sprocket
DNF John Kunert   Madison, WI 87929  553 Great Dane Velo Club (GDVC)

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Phelps   De Pere, WI 278869  207 Big Ring Flyers
2 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506  206 Lakes Area Physical Therapy
3 Melissa Brown   Appleton, WI 311865  205 
4 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  202 Baraboo Sharks
5 Dana Loo   Madison, WI 283736  204 ISCorp Cycling Team
6 Megan Zagar     208 unattached
7 Kristy Zagar     209 unattached

Women - Women 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494  402 Mercy-Specialized
2 Jessica Helmlinger (1 - Cat3)   Cedarburg, WI 255881  406 Team Kenda

Women - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  103 Baraboo Sharks
6 Dana Loo   Madison, WI 283736  112 ISCorp Cycling Team
9 Olivia Milby     114 unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyOSMOSierra NevadaCUOREUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee