Race Results for
MSC #6, Full Tilt in Telluride
Mountain Village, CO
(Event Information)
Cross Country on 07/09/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Upshaw   Durango, CO2:14:21 123287  662 3D Racing
2 Vince Anderson   2:15:20  643 Cloven Hoofed Sharks
3 David Lefevre   2:21:33  557 Boot Doctors/Paragon
4 Max Cooper   2:26:45  564 BootDoctors Paragon
5 jonathan williams   Taos, NM2:31:29 299793  801 F.I. Taos
6 Matthew Beaudin   2:41:23  836 Bootdoctors
7 Clayton Chiles   State College, PA2:55:30 174913  615 Penn State Cycling

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Cunningham   Grand Junction, CO1:17:24 338210  680 Durango Devo
2 Nathanael Rodd   Durango, CO1:23:50 356739  613 Durango DEVO

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Polly   1:29:50  511 One Ghost Industries

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Graham   1:42:26  756 Fetish Cycles

Men - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Riley   1:19:36  642 
2 mike sanchez   Phoenix, AZ1:19:43 305142  560 carlos obriens p/b Tribe
3 Robert Davoust   Durango, CO1:24:31 350316  679 
4 Scott Swandal   Colorado Springs, CO1:38:16 244601  503 One Ghost Industries
5 Bob Franklin   Taos, NM1:41:58 259763  627 Team F.I.Taos

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew DeBalski   Colorado Springs, CO1:09:37 317262  566 Front Rangers
2 Christopher Blevins   Durango, CO1:12:06 255493  646 Durango Devo
3 Garrett Sczechowski   Boulder, CO1:14:10 345782  795 Boulder Junior Cycling/Tokyo Joes Jr Development Team
4 Isaac Stackonis   Salida, CO1:15:50 316112  810 RPM: Yeti
5 Alec Schaffer   Steamboat Springs, CO1:19:23 296377  626 SSWSC/Moots
6 Connor Yates   Durango, CO1:20:13 352436  721 Durango Devo
7 Nathaniel Andrew   1:23:31  644 Durango Devo
8 Henry Larson   Durango, CO1:32:41 312378  605 Durango Devo

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Jones   1:10:18  577 Fort Lewis
2 Ben Lingle   1:23:14  797 

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phil Hantel   Scottsdale, AZ1:13:06 15020  590 
2 Steve Warfel   Denver, CO1:15:41 295059  510 Feedback Sports
3 Jeff Powell   1:18:38  594 
4 Dave Farrell   Pueblo, CO1:19:18 276330  551 
5 Phillip Stevens   Leadville, CO1:24:29 34096  541 Colorado Custom Wood Floors
6 Curry Deutsch   1:45:07  550 Fitness Tech
DNS Matthew Young   Woodland Park, CODNS 220721  545 
DNS Richard Price   Grand Junction, CODNS 28700  571 LiveTrainRace.com

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Roufa   1:16:36  649 Moots
2 Douglas Robison   Lakewood, CO1:21:41 183223  668 Amicas/Absolute Bikes
3 George Euler   Grand Junction, CO1:26:15 330974  768 Moots/LiveTrainRace.com
4 Michael Cook   Aspen, CO1:26:56 277690  812 The Next Level
5 roger villmow   Woodland Park, CO1:29:13 293337  684 LifeQuest
6 Michael Ereli   Houston, TX1:31:00 10893  587 GCCA
7 Cameron Walker   Castle Rock, CO1:32:58 36973  547 6202 Cycling

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Andrews   1:23:40  790 Lifecycles Telluride
2 Stephen Autry   Durango, CO1:30:07 172808  607 Durango Wheel Club
3 Rich Larson   Durango, CO1:32:10 302077  604 Durango Wheel Club
4 Tim Schaldach   Durango, CO1:38:20 352766  578 

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephan Davoust   Durango, CO1:05:46 264191  815 Durango Devo
2 Keegan Swirbul   Carbondale, CO1:06:02 294387  524 Basalt Bike and Ski
3 Christian Kloser   Vail, CO1:11:08 250322  648 
4 Orion Staples   Losalamos, NM1:11:57 291769  597 Sport Systems Mountain Top Cycling
5 Collin Francom   Durango, CO1:12:23 293595  664 Durango DEVO
6 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO1:12:47 295981  682 SSWSC/Moots
7 Joe Christiansen   Lyons, CO1:16:19 295821  505 Redstone Cyclery
8 Sam Blomquist   Berthoud, CO1:20:28 298233  603 Niner Bikes/Smith Optics/Grand Sports
9 Garrett Lundberg   Salida, CO1:24:34 306809  811 RPM/Yeti

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Shafer   Durango, CO2:11:48 162645  672 Durango DEVO
2 Alex Pond   Steamboat Springs, CO2:15:10 325804  575 Steamboat Velo
3 Michael Shea   Basalt, CO2:16:18 294673  700 ESC/Basalt Bike & Ski
4 Miguel Ramos   Lake Elsinore, CA2:18:59 182950  816 Carver Brewing Cycling Team
5 Colin Jenkins   Aurora, CO2:34:15 258894  802 CoMotion sports/YETI
6 Zack Ward   Flagstaff, AZ3:11:49 275241  738 

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Mapel   Durango, CO2:12:35 22429  837 No-Tubes Race Team
2 Nicholas Kempin   Crested Butte, CO2:17:00 18874  828 Alpine Orthopaedics
3 paul tocco   Durango, CO2:22:33 355874  630 
4 Jason Wright   Aspen, CO2:24:30 227693  693 ESC/Basalt Bike & Ski
5 John Mallow   Grand Junction, CO2:26:21 353656  601 Ruby Canyon Cycles
6 Ben Truitt   Lakewood, CO2:28:09 198770  608 COMotion Sports/Yeti
7 Joel Krause   Breckenridge, CO2:29:24 318548  602 Fli Bye Racing
8 Chris Grobe   Denver, CO2:34:45 248807  559 Rocky Mountain Racing
9 Adam Gaubert   Durango, CO2:35:57 219159  835 Team Wooly Mammoth
10 Ryan Schultz   Grand Junction, CO2:37:14 240082  656 Comotion Sports/Yeti Cycles
11 Douglas Herington   Farmington, NM2:39:22 260817  631 
12 Steve Koller   Durango, CO2:41:34 19608  628 Colavita Racing Inc./Colavita Racing
13 Jacob Gonzales   Taos, NM2:44:11 245268  714 Team F.I.Taos/Taos Cyclery
DNS Jeremy Miller   Denver, CODNS 246071  514 COmotion Sports

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Dahle   Telluride, CO2:20:06 78240  806 
2 Mark Roebke   Avon, CO2:24:33 30355  580 
3 Fred (Robbie) Robinette    Park City, UT2:24:43 96459  757 Bicycle Sport Shop
4 Gene Sherman   Sacramento, CA2:28:11 356202  695 Polar Lites
5 Mike Driver   Fruita, CO2:41:42 294288  702 Livetrainrace.com
6 Mason Rickard   Denver, CO3:15:56 29793  833 Green Mountan Sports

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Grove   Flagstaff, AZ2:36:40 14295  588 Team Absolute Bikes
2 Mark Hogan   Snowmass Village, CO2:44:28 296205  568 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henry   Avon, CO1:59:52 15853  36 Tokyo Joe's
2 Kalan Beisel   Colorado Springs, CO2:01:38 244363  37 PROCYCLING
3 Macky Franklin   Taos2:02:56 215111  34 Yeti / Sram
4 Travis Scheefer   Gunnison, CO2:04:03 173190  35 Alpine Orthopaedics
5 Ernie Watenpaugh   Telluride, CO2:07:01 37334  LifeCycles / Specialized / Honey Stinger
6 Jan Koles   Winter Park, CO2:08:11 222615  54 MAFIA/Pabst
7 Anthony Iannacito   Denver, CO2:08:58 225551  51 Rocky Mountain Racing
8 Nick Truitt   Breckenridge, CO2:13:33 198767  40 Yeti/Jett Pro XC Team
9 Jordan Williford   Boulder, CO2:18:07 246497  Epic Endurance Cycling
10 David Ochs   Crested Butte, CO2:18:24 179668  66 Alpine Orthopaedics
11 Eric Emsky   Durango, CO2:20:44 218345  62 Durango Land and Home PB Trek Bicycles
12 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM2:20:52 247368  56 Team F.I.Taos / Angel Fire Bike Park
13 Dax Kastrin   Albuquerque, NM2:28:22 195035  19 The Bicycle Company Team
14 Dylan Stucki   Durango, CO2:28:59 192016  55 Mafia Racing / Pabst / Felt
DNS Campbell Levy   Centennial, CODNS 116610  Yeti/Jett Pro XC Team
DNS Jason Holbrook   Boulder, CODNS 211236  Yeti/Jett Pro XC Team
DNS Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZDNS 126775  13 Waste Management

Men - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor von Boeck   Colorado Springs, CO1:10:34 348604  625 Bandwagon Racing
2 Keenan DesPlanques   Durango, CO1:11:02 294635  641 Durango DEVO
3 Jake Yackle   Reno, NV1:11:04 307192  581 Panaracer/Osprey/Canari
4 River Weiss   1:13:26  546 Second Ave/Devo
5 Derek Pansze   Durango, CO1:16:04 295484  606 Durango Devo
6 Adin Baird   Denver, CO1:17:59 302831  798 Co-Motion Sports
7 Devin Feilen   Durango, CO1:20:08 350046  652 Durango Devo
8 Bo Franklin   Taos, NM1:20:16 259760  708 Team F.I.Taos
9 Kaden Sites   Salida, CO1:23:16 348594  734 RPM/YETI
10 Nye Yackle   Reno, NV1:25:18 307201  582 Panaracer/Osprey/Canari
11 Cole Mystrom   1:33:52  796 Durango Devo

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Austin   1:36:44  720 Durango Devo

Women - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Talbert   1:49:22  697 

Women - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 India Waller   Durango, CO1:25:01 355742  667 Durango Devo
2 Emily Schaldach   Durango, CO1:25:46 314034  579 Get Out!
DNS Sage Kitson   Salida CoDNS 348606  512 RPM/Yeti

Women - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Chinn   Albuquerque, NM2:12:54 258226  782 University of New Mexico

Women - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse McTigue   1:24:10  788 
2 Meredith Mueller   1:31:09  818 
3 Becky Peterson   1:34:49  553 Team High Maintenance
4 Lori Hennessy   Avon, CO1:43:12 217023  548 Team High Maintenance

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Powell   1:25:48  595 
2 Dana Shinn   1:34:12  640 Stan's NoTubes Race Team

Women - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee blevins   Durango, CO1:23:22 278472  647 Durango Devo
2 Lindsay Dye   Flagstaff, AZ1:34:35 296092  513 Tokyo Joe's

Women - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Sturm   Durango, CO2:45:40 275320  807 Durang Land and Homes
2 Katie Sodergren   Breckenridge, CO2:48:43 284503  623 COmotion Sports / Yeti
3 Abigail Mickey   Aspen, CO3:05:16 326204  809 Mafia Racing / Pabst / Felt

Women - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Hermes   Edwards, CO2:46:51 204873  554 Team High Maintenance
2 Maura McGovern   Denver, CO3:05:05 191585  766 Rocky Mountain Racing

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Irelan   Colorado Springs, CO2:42:48 293959  673 
2 Carolyn Feller   Durango, CO3:02:44 99913  703 Willas Wheels
3 Lynne McDade   Lakewood, CO3:02:46 320830  502 CoMotion Sports/YETI
4 Terry Stimac   Avon, CO3:03:47 321788  549 Team High Maintenance
5 Melinda Steele   Austin, TX3:20:01 168893  834 
6 Robin Hoff   Flagstaff, AZ3:20:06 198766  694 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sage Wilderman   Fraser, CO2:22:27 199903  59 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
2 Teal Stetson-Lee   Reno, NV2:32:38 252205  60 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
3 Jari Kirkland   Crested Butte, CO2:34:45 215406  67 Team Alpine Orthopaedics
4 Rebecca Gross   Golden, CO2:38:23 176014  33 Velo Bella
5 Heidi Rentz   Moab, UT2:39:26 252832  28 Vermont Bike Tours
6 Sarah Rawley   Dillon, CO2:49:34 234957  39 Yeti Beti

Women - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Swirbul   Carbondale, CO1:21:25 294388  529 Basalt Bike and Ski
2 Avra Saslow   Durango, CO1:27:21 294397  701 Get Out
3 Sierra Trout   1:36:36  669 Durango Devo
4 Katja Freeburn   Durango, CO1:36:38 401448  653 
5 Marit May   1:36:40  784 Durango DEVO
6 Sparrow Skywalker   2:05:01  692 Team FITaos
DNS Lacey Andersen   DNS  705 Durango Devo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESierra NevadaOSMOUSACDFShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee