Race Results for
MSC #6, Full Tilt in Telluride
Mountain Village, CO
(Event Information)
Mountain Cross on 07/09/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Byron Brane   30.24  670 
2 Gavin Gargiulo   Colorado Springs, CO32.36 353172  531 Stratical Solutions
3 Connor Hesen   Littleton, CO32.86 309703  822 Mojo Wheels
4 Nicholas Cano   33.73  677 
5 Luke Shepherd   Littleton, CO36.26 317372  621 
DNF Mitch McFee   Pueblo, CO 351946  539 ODI / Azonic-Leatt / IXS Sports Division

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kai Rogers   Steamboat Springs, CO28.07 321494  671 
2 Cory Holmes   Tucson, AZ28.96 355342  741 MJT Designs / Supercross
3 Bryce Hermanussen   Golden, CO28.65 318756  730 Pedal Pusher Cyclery
4 Cole Shepherd   Littleton, CO28.89 307404  620 Mojo Wheels
5 Tyler Krenek   Tucson, AZ29.13 355340  792 MJT Designs / Supercross
6 Zachary Proctor   Centennial, CO30.89 289154  617 aCOS
7 Robert Pettit   Basalt, CO31.04 267136  516 Team Geronimo
8 Oliver Vowel   Dillon, CO29.34 298244  530 Wolf Rock Cycling
9 John Nichols   Flagstaff, AZ31.21 296612  739 Absolute Bikes
10 Evan Hobrock Schroeder   Silverthorne, CO36.93 297484  591 Sol Vista Junior Development
DNF Jacob Branney   Boulder, CO 219375  509 Aloha Mtn Cycles
DNF Andrew Garner   Rio Rancho, NM 319400  532 

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Vestich   30.93  820 
2 Derrick Foss   31.34  563 Life Cycles
3 Matthew Wells   Breckenridge Co30.47 322556  657 aCOS
4 Justin White   Aspen, CO42.43 347218  823 COMotion Sports/Yeti
5 Jake Rehfeld   Albuquerque, NM30.52 316702  683 Bike Works Albuquerque
6 James Helmer   Salida, CO30.96 319658  542 Monarch Mountain
7 Brendan Gibbs   Salida, CO37.54 317412  650 S town rowdies

Men - CAT 2 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Allen   28.84  712 
2 Moises Alarcon   Thornton, CO30.92 79633  500 Stirring Earth
3 Gerhardt Ackerman   Albuquerque, NM31.61 315120  710 Bike Works
4 William Medcalf   Albuquerque, NM30.95 79977  618 
5 Dan Corley   Parker, CO32.09 274779  690 Kozos
6 Evan Chute   Golden, CO32.31 180833  709 RPM/Yeti
7 Brian Weaver   39.06  592 
8 Matthew Bollig   Grand Junction, CO32.16 315846  814 Grassroots Cycles
9 Richard OConnor   Albuquerque, NM32.78 318054  636 Canfield Bros.
10 Gary Castro   32.80  686 
11 Christopher Taylor   Colorado Springs, CO33.06 247957  743 Neverest Racing
12 Nick Cano   33.92  676 
13 Blake Builder   34.92  674 
14 Ryan Steele   Lakewood, CO39.86 349504  536 aCOS
15 Scott Branney   Highlands Ranch, CO42.61 237847  501 RPM / Yeti
16 Robert Gerwing   Golden, CO59.99 316608  629 aCOS
17 kazzy Saito   Carbondale, CO32.10 275265  659 Grassroots cycles/X-Fusion
18 Joe Thompson   49.18  819 
19 Tony Del Grippo   Golden, CO54.75 321520  715 aCOS / G-Force

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Hackett Klaube   Dillon, CO28.40 294146  521 Wolf Rock Racing
2 Matthew Branney   Littleton, CO28.24 219366  508 RPM/Yeti
3 Teddy Benge   Carbondale, CO28.86 227700  599 Team Geronimo / Banshee Bikes
4 Kellen Lutz   Fraser, CO29.20 265510  725 Totally Wired
5 Paul McSparin   Frisco, CO28.34 294143  519 Wolf Rock Racing
6 Chase Nelson   Littleton, CO28.55 264517  526 Wolf Rock Racing
7 Josh Lambert   Centennial, CO28.71 286155  639 aCOS
8 Galen Carter   Salt Lake City, UT28.81 231784  552 Transition/Go-Ride/661/Maxxis/Smith Optics
9 Roy Benge   Carbondale, CO29.33 246529  598 Team Geronimo - Banshee Bikes
10 Tanner Spence   Carbondale, CO29.79 246796  634 Banshee / Geronimo
DNF Wiley Kaupas   Dillon, CO 292907  523 Wolf Rock Racing

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Faenza   Fairplay, CO27.94 194910  827 Nate Cote 4 President campaign
2 James Ontiveros   Boulder, CO28.30 179629  825 Staats Bikes
3 Billy Parker   Denver, CO29.71 230066  746 
4 Joe Nicholson   Durango, CO45.44 255069  729 Pedal the Peaks/monster energy/one industries/spy optics/gamut usa
DNF Michael Allen   Littleton, CO 299008  535 

Men - CAT 1 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Spangler   Albuquerque, NM28.18 259921  696 Bike Works Albuquerque
2 James Gillespie   Golden, CO29.18 215566  685 Mojo Wheels
3 Brandon Hendrix   Howard, CO30.94 317406  596 
4 John Lewis   Henderson, CO29.76 261966  612 Sports Garage/Yeti
5 Michael McCoy   Grand Junction, CO42.97 23334  781 Grassroots Cycles
6 Curt Clemetson   Aspen, CO30.22 279045  533 
7 Scott Richards   Boulder, CO32.23 263444  808 Orbit Racing / SMAC Innovations
8 Shawnee McGovern   Boulder, CO31.56 83560  723 SMAC Innovations
9 Chris Webb   Lakewood, CO43.19 266715  537 aCOS / Smiling Moose Deli
DNF Jonathan Card   Pembroke Pines, FL 287932  769 Mojo Wheels

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Boice   Albuquerque, NM25.93 215006  Yeti Cycles National Team
2 Michael Buell   Nederland, CO27.47 202502  Team Geronimo/Banshee Bikes
3 Jess Pedersen   Telluride , CO27.65 186232  44 Team Geronimo / Banshee Bikes
4 Steven Wentz   Costa Mesa, CA28.32 148884  45 Sram/Santa Cruz
5 Cristopher Ries   Flagstaff, AZ27.75 249413  53 Dianese / AZ Bikes
6 Trevor Martin   Telluride, CO27.72 189828  49 Corsair/e*thirteen/Dakine/Telluride Sports
7 Eric Landis   Grand Junction, CO27.87 288034  21 Grassroots Cycles/MRP/Transition/Marzocchi/BikeJames
8 Brian Ballard   Broomall, PA28.20 2429  16 Mojo Wheels
9 Blake Foxx   Queen Creek, AZ28.43 265157  29 
10 Craig Carlson   Aspen, CO29.00 266100  11 TVR
11 Jeffrey Kamper   Littleton, CO29.05 230683  22 Mojo Wheels
12 Ashley Gray   40.55  12 

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Cunningham   Phoenix, AZ32.54 353570  727 EVS Sports
2 Trent Del Grippo   Golden, CO33.96 314386  716 aCOS / G-Force
3 Noah Williamson   39.01  765 Foxx BMX/MTB

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carter Williamson   35.28  764 Foxx BMX/MTB

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Spence   Carbondale, CO29.30 248811  635 Banshee / Geronimo
2 zakary ulin   Castle Rock, CO29.86 352982  775 Royal Racing
3 Shane Ellis   Durango, CO31.60 294216  719 durango devo
4 Wyatt Freier   Castle Rock, CO30.87 309949  515 RPM/Yeti

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Stevens   42.20  793 Aloha Mtn Cyclery

Women - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Yost   Brighton, CO35.59 330222  527 Mojo Wheels

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neven Steinmetz   Boulder, CO33.97 199716  65 Ellsworth Bikes/Smile Generation
2 Alisha Gibson   Durango, CO35.45 243237  64 Ft Lewis
3 Christen Boyer   Aspen, CO36.43 248742  25 One Ghost Industries

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREUSACDFSierra NevadaSpyShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee