Race Results for
International Cycling Classic / SUPERWEEK Tour
Milwaukee , WI
(Event Information)
Criterium on 07/20/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CORY DAVENPORT   Belvidere, IL 284782  44 
2 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  137 Team WI/KS Energy Services
3 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  128 LifeCyclists/Emerys.com
4 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  219 Team WI/KS Energy Services
5 Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109  115 COLAVITA RACING
6 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  221 Hampshire Cycle Club
7 James Cooper   Chicago, IL 283578  68 Team MS
8 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  120 Polska-MIODU!-POLISH Mead!
9 Patrick Brock   West Bend, WI 268180  214 My Wife Inc.
10 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  145 Team Geargrinder
11 andres echeverri   Chicago, IL 340880  86 PLAY IT AGAIN SPORTS CYCLING
12 Andy Nesheim   Mequon, WI 294324  223 
13 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  132 ISCorp Cycling Team
14 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  126 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
15 Shayne Santi   Verona, WI 178364  133 
16 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  131 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109  808 COLAVITA RACING
2 Bryan Cleal   River Forest, IL 283951  884 Enzo's/Psimet Racing
3 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  821 Team Velocause
4 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  885 Tread Head Cycling
5 Scott Olson   Cockeysville, MD 198038  813 Tread Head Cycling
6 Will Hollrith   Grafton, WI 279925  886 Team Extreme
7 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  820 
8 Harry Stinespring   Woodstock, IL 294055  684 BICYCLE HEAVEN
9 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  846 Hampshire Cycle Club
10 Philip Collin   Golf, IL 7409  858 GS Houston/Silverbacks
11 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326  770 TEAM BICYCLE HEAVEN
12 Kurt Farrell   Whitefish Bay, WI 355538  881 Hampshire Cycle Club
13 Ross Adams     882 
14 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  695 Team Geargrinder

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Ochowicz   Palo Alto, CA 246412  777 
2 Matthew Gilbert   Wakefield, RI 240521  758 NBX / QUADFIRE RACING
3 Benjamin Lair   Tucson, AZ 149788  709 Ritte Racing/Ritte Van Laanderen
4 Josh Soto   Encinitas , CA 186735  702 B & L Bikes
5 Daniel Solomon   Romeoville, IL 192220  727 SOUTH CHICAGO WHEELMEN
6 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  771 Nova IS Corp
7 Christopher Evertsen   Encinitas, CA 117793  736 UNATTACHED
8 Christian Schlabach   Silver City, NM 282599  902 Landis/Trek
9 Zhao Juan MENG     916 Team Hong Kong
10 Wan Yiu Jamie Wong     918 Team Hong Kong
11 Carter Crowe   Summerland, CA 336450  791 Ritte Racing
12 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  919 Hampshire Cycle Club
13 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  920 OMNIUM RACING
14 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095  921 BIANCHI/GRAND PERFORMANCE
15 Shane Feehery   Homewood, IL 174544  745 SOUTH CHICAGO WHEELMEN
16 richard doherty   Shorewood , WI 255728  796 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
17 Christoper Quigley   Laguna Hills, CA 213935  790 Ritte Racing
18 Xiao Juan Diao     917 Team Hong Kong

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Heagney   Libertyville, IL 15584  557 Vision Quest
2 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  502 TEAM MACK RACING
3 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  490 LAPT/Attitude Sports/Wilde Subaru
4 Brian Harris (1 - Cat2)   Libertyville, IL 205716  542 Scarlet Fire
5 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  589 Team Bents/Ball Watch Cycling
6 Wayne Simon   Lake Barrington, IL 32742  503 Enzo's/Psimet Racing
7 Mark Dolin   Janesville, WI 9724  587 LAPT/Attitude Sports/Wilde Subaru
8 Brian Batke   Novelty, OH 99527  458 Carbon Racing
9 Jordan Brasch (1 - Cat3)   Lincoln, NE 98661  583 TEAM MACK RACING
10 Andrew Ohlsson   Hartland 48064  456 Team WI/KS Energy Services
11 Michael Zellmann   Crystal Lake, IL 64486  483 Scarlet Fire Racing
12 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  455 CZ Velo
13 Ross Giese   Lake Geneva, WI 248274  498 Team Velocause
14 Bob Karlow   Crystal Lake, IL 285533  523 Enzo's/PSIMET Racing
15 Mark McGeen (2 - Cat2)   Waukesha, WI 23462  454 TEAM MACK RACING
16 Gary Doering   Springfield, IL 56657  504 TEAM MACK RACING
17 Mark Swartzendruber   Chicago, IL 154822  592 SCARLET FIRE RACING

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Feng Chun-Kai     Action Cycling Team
2 Andrew Crater   Greenville , SC 70612  55 Serenity Bikes p/b Yoga One & ADARGA Handleba
3 LAURENT BEURET     17 Team Atlas Personal
4 Patrick Lemieux (1 - Pro)   Saint Paul, MN 210769  187 Kenda/5-Hr Energy p/b Geargrinder
5 Mathieu Roy     74 Gaspesien
6 David Guttenplan   Washington, DC 177906  201 Chemstar p/b United Healthcare
7 John (Jackie) Simes   Alburtis, PA 150549  243 Jamis/Sutter Home
8 Thomas Soladay   Glendale, CA 220775  161 Kelly Benefits Strategies p/b Optum Health
9 Justin Lowe   Columbia, KY 291819  197 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS
10 Hsiao Shih-Hsin     11 Action Cycling Team
11 Diego Yepez   Hyattsville, MD 302397  30 Mexican National Team
12 Chris Winn   Lakewood, CO 292547  14 Fly V Australia
13 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035  109 Mesa Cycles
14 Victor Ayala   Los Angeles, CA 128496  250 Herbalife-LaGrange Cycling Team
15 Jesse Dekrey (1 - Cat1)   Durango, CO 192192  251 COLAVITA RACING
16 Adam Bergman (2 - Cat1)   Saint Paul, MN 103032  188 Texas Roadhouse p/b Motorex
17 Lee Wei-Cheng     Action Cycling Team
18 Chen Chien-Liang     12 Action Cycling Team
19 Zack Allison   Arlington Va 211435  230 Sonic Boom p/b Lucky Pie
20 Barry Miller   Kutztown, PA 197897  242 Glacial Energy/Pista Elite
21 Yang Wu-Hsing     10 Action Cycling Team
22 Ho Burr     83 Team Hong Kong
23 Andrew Otte   West Lafayette, IN 281578  117 NUVO Cultural Trail
24 Laurent Dallaire     70 Rocky Mountain
25 Wong Chung Yon     82 Team Hong Kong
26 Leung Chun Wing     87 Team Hong Kong
27 Parker Kyzer (1 - Cat2)   Spartanburg, SC 263324  196 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS
28 Colton Barrett (2 - Pro)   Indianapolis, IN 224589  100 Kelly Benefits Strategies p/b Optum Health
29 Ko Siuwai     88 Team Hong Kong
30 Jerry Kallenfels     22 Jan Van Arckel Rabobank Pliegersport
31 Yuen Chi-Ho     80 Team Hong Kong

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089  417 Tibco Juniors
2 Deane Bell     460 
3 Kathryn Garner   Lakewood, CO 228980  459 Rocky Mountains/Izze
4 Dana Jones (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 312005  444 ISCorp Cycling Team
5 Jill Eyres   Montara, CA 282468  426 Team Tibco II
6 Erin Ball   Kenosha, WI 322794  445 TEAM TYPE 1
7 Paula Rowland (2 - Cat4)   Racine, WI 310527  441 Nova IS Corp

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUORESpyUSACDFSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee