Race Results for
CA State High School Mountain Bike Championships
Los Olivos, CA
(Event Information)
Cross Country on 05/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tobin Ortenblad      Independent
2Taylor Smith      Marin Catholic
3Casey Williams      Independent
4Max Houtzager      Redwood HS
5Cody Phillips      San Gabriel Valley
6Jacob Albrecht      Santa Cruz Jr Club
7Jimmy Winne      Woodcreek HS
8Spence Peterson      Tamalpais HS
9Brandon Dillard      Independent
10Eliel Anttila      Branson HS
11Andrew Taylor      Contra Costa Composite
12Kyle Harder      Salinas HS
13Jeremia Newman      Nevada Union HS
14Roman Brockley      Sir Francis Drake HS
15Adam O\'Camb      Miramonte Cycling

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lucas Newcomb      Sir Francis Drake HS
2Jonathan Kaufman      San Rafael HS
3Skyler Taylor      Tamalpais HS
4Joel Turner      Hemet HS
5Miles Lim      Sir Francis Drake HS
6Conor Briese      Sir Francis Drake HS
7Justin Herrell      Casa Grande HS
8Daniel Szawarzenski      Sir Francis Drake HS
9Sam McLaughlin      Sir Francis Drake HS
10John Morehouse      Casa Grande HS
11Evan Rossow      Salinas HS
12Ian Stowe      Redwood HS
13Johnny Newcomb      Sir Francis Drake HS
14Griffin Wigert      Casa Grande HS
15David Reeves      Woodcrest Christian

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shane Skelton      Independent
2Joel Titius      Corona Composite
3547.14Garrett Gaither   Ramona, CA 339146   Ramona HS
4Curren Giberson      Santa Cruz Jr Club
5Tyler O\'Brien      Independent
6Nickolas Schultz      Independent
7561.42Lucas Rowton   La Canada Flintridge, CA 356788   Crescenta Valley Composite
8Jesse Rogers      Hart District Composite
9568.56Matthew Erbentraut   Novato, CA 353650   San Marin
10Anthony Fryer      Oakland Composite
11Larry Smith      Marin Catholic
12Wyatt Morin      Independent
13Austin Gooder      Marin Catholic
14Christian Gonzalez      Hart District Composite
15Mitch Stockwell      Independent

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dillon Charlton      Tamalpais HS
2Wyatt Myers      Independent
3Jeremy Slavitz      Branson HS
4Ben Suliteanu      Redwood HS
5Nicolas Aparicio      Redwood HS
6Dominik Cinka      Tamalpais HS
7Taylor Morgan      Woodcrest Christian
8Dylan Ezekiel      Sir Francis Drake HS
9Max Zelikovsky      San Rafael HS
10Brian Messner      Woodcrest Christian
11Dylan Kane      Tamalpais HS
12Dennis Stansfield III      Casa Grande HS
13Matthew Kubly      St. Francis HS
14Taylor Whitworth      Redwood HS
15John (Jack) Brown      Tamalpais HS

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Murcia      Woodcreek HS
2Ivan Robles      Bakersfield Composite
3Derek Hobden      Monte Vista HS
4Erik Johnson      Miramonte Cycling
5Alex Chamberlin      Monte Vista HS
6Joshua Krisman      Santa Cruz Jr Club
7Will Harper      Trojans Composite Team
8Christopher Vallindas      Independent
9568.56Kyle Heuerman   Pleasant Hill, CA 352566   Contra Costa Composite
10Zack Moultrie      Nevada Union HS
11Peter Patrakis      Marin Catholic
12Michael van Haaster      Corona Composite
13Devin Arenas      San Gabriel Valley
14Tyler Gilmore      San Marino HS
15Aubrey Smentkowski      Newport Composite

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tanner Peery      Woodcrest Christian
2Kenny Valdez      Hemet HS
3Marcus Segedin      Redwood HS
4Sean Bennett      El Cerrito HS
5Sean Bird      St. Francis HS
6Shane Trento      San Ramon Valley
7Riley Venne      Sir Francis Drake HS
8Seth Francis      San Rafael HS
9Ellis Lindenthal      Salinas HS
10Eric Colindres      Sir Francis Drake HS
11Grady Polisson      Redwood HS
12Ryan Warrell      Hemet HS
13Michael Polisson      Redwood HS
14Matthew Vitale      Woodcrest Christian
15Ross Kennedy      Salinas HS

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hunter Olivier      Woodcreek HS
2530.36Aleck Crofoot   El Dorado Hills, CA 334374   Trojans Composite Team
3Kyle Skeen      Ramona HS
4Daniel Hall      Independent
5Jarred Jordan      Murrieta Valley HS
6Brett Maur      Trojans Composite Team
7Silas Blunk      Independent
8Marshal Smith      Santa Barbara COMP
9Josh Turner      Murrieta Valley HS
10Stephen Israel      Independent
11Reid Gordon      Marin Catholic
12Chance Tiner      Santa Cruz Jr Club
13Dylan Ellis      Independent
14Ensei Kaneko      Nevada Union HS
15Carson Mote      Independent

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shayna Powless      Independent
2Maren Cosens      Trojans Composite Team
3Sofia Hamilton      Sir Francis Drake HS
4Kate Courtney      Branson HS
5Mackinzie Stanley      Sir Francis Drake HS
6557.85Tiana Row   El Cajon Ca 285915   Independent
7Victoria Yoham      Marin Catholic
8Vhasti Schmidt      Woodcrest Christian
9Jacqueline Kabel      San Ramon Valley
10Julie Barton      Placer Foothills
11Christa Baker      Nevada Union HS
12Kristen DeBerdt      Salinas HS
13582.84Emily Anderson-Merritt   Berkeley, CA 318856   Berkeley HS
14Julia Martien      El Cerrito HS
15Caity Dickson      San Ramon Valley

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Josie Nordrum      Redwood HS
2Amber Pacheco      Independent
3Elizabeth Maguire      Casa Grande HS
4Kirby Sikes      Berkeley HS
5Isabella Breen      San Rafael HS
6Sara Schneider      Independent
7Blair Messner      Woodcrest Christian
8Quincee Chandler      Salinas HS
9Stephanie Harrison      Contra Costa Composite
10Mckenzie Melcher      Independent
11Anna Garfink      Sir Francis Drake HS
12Elizabeth Duchetta      San Gabriel Valley
13Dominique Vanden Dries      Santa Cruz Jr Club
14Chelsea Pardini      Nevada Union HS
15Annika Hoy      Sir Francis Drake HS

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Molly Radosevich      El Cerrito HS
2Emily Cerna      Salinas HS
3Annie Brow      San Rafael HS
4Camila Fernandez      Eastlake HS
5Emily Lane      San Rafael HS
6Morgan Zurborg      Woodcrest Christian
7Riley Eyre      El Cerrito HS
8Maya Nielsen      Sir Francis Drake HS
9Tess Wenning      Woodcreek HS
10Samantha Johnson      Sir Francis Drake HS
11Carina Bilodeau      San Ramon Valley
12Clare Brosnan      San Rafael HS
13Emily Laskin      San Rafael HS
14Mia Flores      Woodcrest Christian
15Sophie Trouw      Sir Francis Drake HS

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amanda Winne      Woodcreek HS
2Cara Woods      Terra Linda
3Dalma Felenyi      Rim of the World HS
4Nicole McGovern      San Rafael HS
5Melissa Lawrence      San Ramon Valley
6Meredith Nunnink      Nevada Union HS
7Sarah Ogden      Redwood HS
8Megan Bradley      Rim of the World HS
9Maddie Melcher      Independent
10Madison Pardini      Nevada Union HS
11Lauren Schulman      San Rafael HS
12Thalia Torres      San Rafael HS
13Gabriela Aparicio      Redwood HS
14Victoria Eng      Woodcreek HS
15Ashlie Cooper      Newport Composite

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee