Race Results for
Le Tour de Mont Pleasant
Mount Pleasant, MI
(Event Information)
Time Trial on 06/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrick OBrien   Jackson, MI09:48.th 315388  426 
2 Geoff Shirley   East Grand Rapids, MI10:39.th 299863  430 Fusion Cycling Team/
3 John Laverty   Bay City, MI10:51.th 349382  436 Tri City Cyclists
4 Thomas Canale   Midland, MI10:56.th 295968  401 Tri City Cyclists/Tr
5 Steven Sagers   Schoolcraft, MI11:02.th 353296  424 Ventus Cycling Team
6 Nathan Wernette   Mount Pleasant, MI11:04.th 340256  404 Tri City Cyclists/Tr
7 Andrew Pulling   Mount Pleasant, MI11:07.th 354532  428 
8 Kyle Eveleth   Lexington Ky11:13.th 351216  432 
9 Paul Gentile   Bozeman, MT11:21.th 296350  427 
10 Kevin Daum   Mount Pleasant, MI11:29.th 353030  437 
11 NT Veltkamp   Coleman, MI11:34.th 354504  429 
12 Zachary Nachazel   Saint Johns, MI11:34.th 351268  415 
13 Chris Cotter   Webberville, MI11:35.th 354604  416 
14 Daniel Hanba   Big Rapids, MI11:35.th 354648  407 
15 Lance Ferden   Mount Pleasant, MI11:38.th 334182  443 
16 Mark Lawrence   Dewitt, MI11:39.th 354344  420 
17 Matthew Ohl   Midland, MI11:41.th 280171  422 
18 Robin Paquette   Berrien Springs, MI11:48.th 354472  405 
19 John Dalziel   Alma, MI11:51.th 351200  435 
20 David Bernard   Kalamazoo, MI12:04.th 354340  441 Kalamazoo Bicycle Cl
21 Michael Walenta   Grand Rapids, MI13:19.th 217158  433 Rapid Wheelmen
22 Jerry Hartman   Weidman, MI14:26.th 351158  431 

Men - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Delzer   Troy, MI10:06.th 317058  417 Troy
2 Brad Legris   Ann Arbor, MI10:09.th 274623  425 Michigan State Unive
3 Andrew ODonnell   Norwell Ma10:09.th 340588  411 Pro- Form Bike Shop
4 Andrew Cowan   Bay City, MI10:10.th 296448  413 Tri City Cyclists/Tr
5 Christopher Vitton   Rockford, MI10:11.th 302801  434 Speed Merchants
6 Joel Paquette   Berriensprings, MI10:16.th 307247  408 Priority Health Cycl
7 Ernie Riley   Midland, MI10:17.th 305656  406 Tri City Cyclists/Tr
8 Benjamin Rollenhagen   Lansing, MI10:31.th 240802  442 Tri City Cyclists/Tr
9 Dennis Hamel   Comstock Park, MI10:42.th 276322  439 Rapid Wheelmen
10 Jamie English   Stow, OH10:45.th 307476  409 WAS Labs Cycling
11 Cameron Marshall   Ann Arbor, MI10:47.th 281227  421 Team GIANT Michigan
12 Bryan Smith   Rochester, MI10:54.th 291597  438 Cadieux Bicycle Club
13 John Stefanides   Roseville, MI11:02.th 102276  400 Wolverine Sports Clu
14 Jakub Malarz   Midland, MI11:03.th 22239  423 
15 Blaine Little   Maumee, OH11:08.th 93246  403 Michelob Ultra - Big
16 James Barrett   Belleville, MI11:09.th 248958  410 
17 James Votaw   Norton, OH11:30.th 276818  419 WAS Labs Cycling

Men - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI09:32.th 215610  304 Flying Rhino Cycling
2 Adam Kaye   Ann Arbor, MI09:51.th 290612  314 University of Michigan
3 Trae Bott   Blanchard, MI09:53.th 273675  308 Ventus Cycling Team
4 Mackenzie McDonaldWilkins   Ann Arbor, MI09:54.th 326238  320 University of Michigan
5 Bryan Kuyper   Grand Rapids, MI10:02.th 310893  316 Leadout Racing
6 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi10:02.th 190321  324 Leadout Racing
7 Lucas Oostindie   Middleville, MI10:05.th 268132  307 Ada Bike Club/East H
8 Mark Bush   Lawton, MI10:06.th 274918  302 Ventus Cycling Team
9 Ryan Rodd   Birmingham, MI10:07.th 310993  303 Wolverine Sports Clu
10 Drew Martin   Ada, MI10:10.th 292972  317 Grand Rapids Bicycle
11 Keith Marek   Fremont, MI10:10.th 305493  306 Priority Health Cycl
12 Joshua Smith   Erie, CO10:11.th 215580  322 
13 Andrew Frelitz   Chicago, IL10:14.th 227677  315 Ventus Cycling Team
14 Eric Kimber   Grand Rapids, MI10:18.th 225461  319 Fusion Cycling Team/
15 Lewis Henrickson   Gowen, MI10:18.th 309627  310 Ventus Cycling Team
16 Nathan Holloway   Brighton, MI10:20.th 294316  300 Ventus Cycling Team
17 Dominick Zaccone   Brighton, MI10:26.th 85167  311 Midwest Cycling Grou
18 Jason Mulawa   Clinton Township, MI10:26.th 310681  318 Grand Rapids Bicycle
19 Patrick Robb   Royal Oak, MI10:28.th 48371  305 Wolverine Sports Clu
20 Benjamin Cox   Fenton, MI10:33.th 258444  323 Michigan State Unive
21 joshua neider   Northville, MI10:39.th 277699  313 Midwest Cycling Grou
22 Joshua Blubaugh   Akron, OH10:39.th 201034  309 WAS Labs Cycling
23 Ricardo Cotto   Chicago, IL10:47.th 291304  301 Grand Rapids Bicycle
24 Kevin Collins   Grand Rapids, MI10:55.th 76192  321 University of Michigan
25 Addison Smith   Columbs, OH12:04.th 224012  312 Central Ohio Bicycle

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Williams   Grand Rapids, MI08:53.th 225765  104 UCI CT: Bissell Pro
2 Kyle Fry   09:06.th 353876  161 Louis Garneau-Chassures
3 Brian Sheedy (1 - Cat1)   Brevard, NC09:06.th 161043  106 Unattached
4 Derek Graham (2 - Cat1)   Cedar, MI09:08.th 102695  107 Bissell/ABG Cycling
5 Adam York (3 - Cat1)   Okemos Mi09:10.th 210584  124 Midwest Cycling Grou
6 Alex Vanias   Leroy, MI09:13.th 291766  119 Priority Health Cycl
7 Tom Burke   Grand Rapids, MI09:16.th 179205  132 Midwest Cycling Grou
8 Nathaniel Williams (4 - Cat1)   Grand Rapids, MI09:17.th 220678  114 Bissell/ABG Cycling
9 Jeff Schiller   09:17.th 354542  123 Louis Garneau-Chassures
10 Charles Bryer   09:17.th 353722  125 
11 Evan Mundy   09:18.th 354528  110 Louis Garneau-Chassures
12 Mac Brennan (5 - Cat1)   East Jordan, MI09:20.th 243416  115 Panther pb Competiti
13 Gregory Christian (6 - Cat1)   St Simons Is Ga09:23.th 186412  113 Panther pb Competiti
14 Benjamin Whitehead   Belmont, MI09:24.th 183938  122 Bissell/ABG Cycling
15 Ryan Aitcheson   Milwaukee, WI09:26.th 354334  109 Louis Garneau-Chassures
16 Derek Witte   Grand Rapids, MI09:29.th 41402  102 Bissell/ABG Cycling
17 Kirk Albers   Upper Arlington, OH09:35.th 1283  120 Panther pb Competiti
18 Andrew Otte   West Lafayette, IN09:36.th 281578  133 Indianapolis Cycling
19 Ryan Cross   Boulder, CO09:38.th 193829  159 Panther pb Competiti
20 Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI09:40.th 34815  131 Bissell/ABG Cycling
21 Marco Li   09:42.th 354552  127 Louis Garneau-Chassures
22 Joseph Kukolla (7 - Cat1)   Indianapolis, IN09:44.th 187714  129 Indianapolis Cycling
23 Dan Korienek   Grandville, MI09:49.th 288930  101 Leadout Racing
24 Andys Burns   Delaware, OH09:50.th 5573  126 Central Ohio Bicycle
25 Daniel Yankus   Milford, MI09:54.th 102694  111 Team GIANT Michigan
26 Zachary Maino   Jackson Mi09:55.th 235419  128 Ventus Cycling Team
27 Joey Iuliano   Muleshoe Tx09:55.th 237283  121 KCV Cycling Club/Rac
28 Geoff Kuyper   Grand Rapids, MI10:00.th 266805  116 Leadout Racing
29 Scott Kroske   Birmingham, MI10:10.th 225584  112 Wolverine Sports Clu
30 randall rodd (1 - Cat2)   Ferndale, MI10:13.th 290060  118 Wolverine Sports Clu
31 Katsuhiro Tanda   Athens, OH10:39.th 219952  117 Central Ohio Bicycle

Men - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Young   Augusta, MI09:50.th 159810  701 Ada Bike Club/East H
2 Brian Adams   Novi, MI10:17.th 80614  700 Midwest Cycling Grou
3 Rick Snow   Macomb, MI10:23.th 56503  702 Team GIANT Michigan
4 Cary Roseth   East Lansing, MI10:24.th 97564  712 
5 Tim Jenema   Williamsburg, MI10:26.th 154519  704 Hagerty Racing
6 Paul Guerreso   Florence, SC10:50.th 298251  703 Cadieux Bicycle Club

Men - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Burke   Tucson, AZ10:06.th 244600  708 Tri City Cyclists/Tr
2 Mike Jones   Kalamazoo, MI10:08.th 18223  714 Ventus Cycling Team
3 Houston Peterson (1 - Cat1)   Kalamazoo, MI10:12.th 48753  710 Flying Rhino Cycling
4 Hal BeVier   Traverse City, MI10:20.th 3599  709 Hagerty Racing/Hager
5 Michael Williams   Middleton, WI10:28.th 56931  707 Capital Area Bicycle
6 Lars Welton   Traverse City, MI10:36.th 37712  706 Hagerty Racing
7 Eric Phreed   Lansing, MI10:53.th 161040  705 West Michigan Coast
8 Eric Anderson   Okemos, MI12:05.th 190227  711 Capital Area Bicycle

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Korienek   Grandville, MI12:30.th 314012  903 Leadout Racing
2 Benjamin Fickel   Chesterton, IN16:30.th 309556  908 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 IAN DURAND   Interlochen, MI12:36.th 315750  904 INTERLOCHEN
2 Levi Veltkamp   Coleman, MI12:46.th 281159  906 COLEMAN

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Gonda   Portage, MI12:00.th 315864  902 PORTAGE
2 Sean Brownell   Traverse City, MI12:13.th 311085  910 TRAVERSE CITY

Women - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reeves   Grand Rapids, MI11:19.th 295290  501 Priority Health Cycl
2 Jill Gorkowski   Grand Rapids, MI11:25.th 314216  502 Fusion Cycling Team/
3 Melissa Ryba   Traverse City, MI11:48.th 342048  503 Hagerty Racing/Hager
4 Ellie Burke   Grand Rapids, MI11:49.th 342636  500 REAL WOMEN TRI

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauri Brockmiller   Traverse City, MI11:01.th 275925  204 Hagerty Racing/Hager
2 Lisha Herold   Oakdale, MN11:05.th 307621  210 Sweet'n Salty Cyclin
3 Tiffany Bangma   Ada, MI11:06.th 289695  205 Grand Rapids Bicycle
4 Abby Martin   Grand Rapids, MI11:30.th 317498  200 Grand Rapids Bicycle
5 Chelsea Clark   Grand Rapids, MI11:35.th 309613  201 Grand Rapids Bicycle
6 Amy Jenema   Williamsburg, MI11:46.th 278968  203 Hagerty Racing/Hager
7 Kimberly Thomas   Belmont, MI11:47.th 300926  207 Fusion Cycling Team/
8 Rachel Decker   Traverse City, MI11:55.th 276047  202 Hagerty Racing/Hager

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie Woodring   Belmont, MI10:20.th 211079  206 United States Paraly
2 Susan Vigland   Traverse City, MI10:35.th 263846  211 Hagerty Racing/Hager
3 Amy Stauffer   Lowell, MI10:52.th 151668  209 Priority Health Cycl
4 Kathy Kirk (1 - Cat2)   Kalamazoo, MI11:13.th 208216  208 Priority Health Cycl

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Reeves   Grandrapids, MI15:20.th 310232  901 GRANDRAPIDS
2 Claire Reeves   Grand Rapids, MI15:31.th 350064  907 GRAND RAPIDS
3 Ellie Korienek   Grandville, MI16:36.th 334622  912 GRANDVILLE

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Kreslins   Fremont, MI12:21.th 350212  900 FREMONT
2 Katie Hamel   Comstock Park, MI13:21.th 294976  909 COMSTOCK PARK
3 Sarah Fickel   Chesterton, IN14:49.th 298970  911 CHESTERTON

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREUSACDFOSMOBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee