Race Results for
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC
Maxatawny & Trexlertown, PA
(Event Information)
Stage Race on 07/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hunter Robachefski   Ringoes, NJ 345348   Colavita Racing Inc.
2Justin Yuan   Basking Ridge, NJ 356134   Liberty Cycle
3Gabriel RobinsonLeith   Pennington, NJ 348092   Somerset Wheelmen
4Brandon Krasley   Emmaus, PA 319976   Young Medalists/ Team Rothrock
5Matthew Jogodnik   Chatham, NJ 311002   Colavita Racing Inc.
6Isaac Allen   Marlboro, NY 297298   Bicycle Depot
7Jacob Skrip   Breinigsville, PA 353400   JVR Sports
8Hugo Schreur   Basking Ridge, NJ 311717   Liberty Cycle
9Ryan Bailis      Young Medalists/ Team Rothrock
10Nathan Wilcox   Olney, MD 308261   Rock Creek Velo
11Jonathan Krause   Allentown, PA 305636   Young Medalists/ Team Rothrock
12Lukas Dudzik   Burlington, CT 348954   Eastern Bloc Cycling Club Inc.
13Wyatt Cote   Burlington, CT 344882   Eastern Bloc Cycling Club Inc.
14Thomas Berdahl   Allentown, PA 319872   Unattached
15Maxwell McLenithan   Cambridge, NY 356558   Farm Team Cycling

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists/ Team Rothrock
2Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   High Voltage Racing and Recreation
3Ian Baun   Pittsburgh, PA 295295   UPMC Cycling Performance
4Sean Rice   Annandale, NJ 318812   Somerset Wheelmen
5Marcello Cesario   Downingtown, PA 305555   Young Medalists/ Team Rothrock
6Phillip Truppelli   Ringoes, NJ 293199   Colavita Racing Inc.
7Stephen Spiller   Flemington, NJ 265410   Colavita Racing Inc.
8Zach Prebosnyak   Bethlehem, PA 299289   Vortex Cycling Club
9Wyatt Drake   Cambridge, NY 257584   Farm Team Cycling
10Nathan LeBauer   Potomac, MD 310841   Rock Creek Velo
11Magnus Hartwell   Breinigsville, PA 306913   Young Medalists/ Team Rothrock
12Alec Ratzell   Blandon, PA 310898   Young Medalists/ Team Rothrock
13Samuel Nussenzweig   Chevy Chase, MD 340554   Rock Creek Velo
14Gianni Polhemus   Spencertown, NY 311309   Farm Team Cycling
15John Skrip   Breinigsville, PA 353394   JVR Sports
16Perry Andre   Bridgewater, NJ 297658   Somerset Wheelmen
17Connor Mangean   Raritan, NJ 354014   Somerset Wheelmen

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201   Young Medalists/ Team Rothrock
2Max Thilen   Weston, FL 279347   ORC
3Ben Stein   Boonton Township, NJ 309483   Colavita Racing Inc.
4Gavin Hess   Pittsford, NY 308947   Genesee Valley Cycling Club
5Zachary Houlik   Breinigsville, PA 296256   Young Medalists/ Team Rothrock
6Tom Dudzik   Burlington, CT 283479   Eastern Bloc Cycling Club Inc.
7Luke Bateman   Carlisle, PA 255154   Young Medalists/ Team Rothrock
8Shaner LeBauer   Potomac, MD 310840   Rock Creek Velo
9Joshua Wilcox   Olney, MD 276025   Rock Creek Velo
10Philip Magorry   Landenberg, PA 264762   Red Devils Velo
11Kyle Penny   Lancaster, PA 315872   Lancaster Regional Cycling Team
12Dakota Schaeffer   West Lawn, PA 324500   Young Medalists/ Team Rothrock
13Peter Harris   Lititz, PA 275261   Young Medalists/ Team Rothrock
14Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY 295708   Century Road Club Association
15Derek Cote   Burlington, CT 320000   Eastern Bloc Cycling Club Inc.
16William Pestcoe   Allentown, PA 284904   Young Medalists/ Team Rothrock
17Keane Brennan   Cambridge, NY 260842   Farm Team Cycling
18Daniel Lauritzen   Carlisle, PA 338886   Young Medalists/ Team Rothrock
19Gregory Felker   Hillsborough, NJ 295222   Somerset Wheelmen
20Kevin Stryapko   Potomac, MD 325080   Rock Creek Velo
21Val Etobayev   Kensington, MD 295252   Lateral Stress Velo Inc.
22Jeremy Boyle   Macungie, PA 308090   Young Medalists/ Team Rothrock
23Garrett Hunsicker   Breinigsville, PA 323062   JVR Sports
24Mitchell Fisher   Canandaigua, NY 348720   MVP Heathcare
25Patrick Casselberry   Southampton, PA 349862   Guys Racing Club
26John Loomis   Mehoopany, PA 317140   Upstate Velo
27Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ 241677   Liberty Cycle
28Sam Deangelo      Unattached
29David Lucas      Young Medalists/ Team Rothrock

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kody McCracken   Wellsboro, PA 243300   Young Medalists/ Team Rothrock
2Erik Rauterkus   Pittsburgh, PA 349960   High Voltage Racing and Recreation
3John Holden   Fairport Ny 316474   Genesee Valley Cycling Club
4Sebastian Morfin   Weston, FL 313408   Team Galiz
5Andrew Pryhuber   Rochester, NY 309008   Genesee Valley Cycling Club
6Luke Lukas   Courtdale, PA 205779   Upstate Velo
7Ryan Collins   Annapolis, MD 290004   Annapolis Bicycle Racing Team
8Erik Danielewicz   Bensalem, PA 346432   Bike King Racing
9Zachary Hutchins   Milford, NJ 293632   Mid-Atlantic Cycling Club
10Chris Dordal   Emmaus, PA 268727   Young Medalists/ Team Rothrock
11Peter Bond   Chevy Chase, MD 311674   Rock Creek Velo
12Brian Case   Pittsford Ny 311143   Genesee Valley Cycling Club

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marcy Bardman   Barto, PA 321084   Young Medalists/ Team Rothrock
2Alexis Antelman   Frenchtown, NJ 316364   Somerset Wheelmen
3Kalie King   Mertztown, PA 321032   King's Cyclery
4Sierra Watkins   West Chester, PA 312822   Young Medalists/ Team Rothrock
5Dagny Drake   Cambridge, NY 335222   Farm Team Cycling
6EmilieKate RobinsonLeith   Pennington, NJ 348094   Somerset Wheelmen
7Gabrielle Truppelli   Ringoes, NJ 314826   Colavita Racing Inc.
8Samantha Hribick   Bethlehem, PA 321044   Unattached
9Jessie Ryan      Somerset Wheelmen

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Olivia Saunders   Flemington, NJ 295300   Somerset Wheelmen
2Sophie Mittelstadt   Bethesda, MD 301843   Rock Creek Velo
3Svetlana Mack   Silver Spring, MD 272062   Rock Creek Velo
4Gabrielle Longchamp   Flemington, NJ 320230   Somerset Wheelmen
5Nicole Ryan   Ringoes, NJ 324162   Somerset Wheelmen

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Claire vanEkdom   Chevychase, MD 291367   Rock Creek Velo
2Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571   Young Medalists/ Team Rothrock
3Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Young Medalists/ Team Rothrock
4dylan lafferty   Fogelsville, PA 319876   JVR Sports
5Elissa Antelman   Flemington, NJ 312352   Somerset Wheelmen
6Emily Krause   Allentown, PA 286799   Young Medalists/ Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee