Race Results for
2011 USA Cycling Juniors Track Nationals
Plano, TX
(Event Information)
Omnium on 07/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Dessau   Boulder, CO20 266626  93 Chipotle Junior Development Team
2 Gregory Ratzell (1 - Cat3)   Blandon, PA14 230201  86 Young Medalists/ Team Rothrock/Young Medalists / Team Rothrock
3 Zachary Carlson   Plano, TX12 277433  78 Matrix Cycling Club/Matrix/RBM
4 Daniel Gay (2 - Cat3)   Temecula, CA214863  77 Cycles Veloce/Team Simple Green/Bike Religion
5 Zack Gould   Boulder, CO228241  101 Chipotle Junior Development Team
6 Imari Miller   Fort Worth, TX274863  110 Chipotle Junior Development Team
7 Max Thilen (3 - Cat3)   Weston, FL279347  105 Orlando Road Club Inc/Orlando Road Club
8 Zachary Houlik   Breinigsville, PA296256  95 Young Medalists/ Team Rothrock/Young Medalists / Team Rothrock
9 Justin Oien   Escondido, CA314666  96 San Diego Bicycle Club/ACQUA AL 2/SDBC
10 Scott Cohen   Oak Park, CA253153  109 Encino Velo Cycling Club
11 Anthony Novoa   Long Beach, CA280693  90 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
12 Calan Farley (1 - Cat2)   Pittstown, NJ233338  94 Chester County Cycling Foundation/Team Alliance Environmental
13 David Winski   Katy, TX311181  99 Northwest Cycling Club
14 Spencer Buchanan   Newport Beach, CA288499  108 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
15 William Pestcoe   Allentown, PA284904  76 Young Medalists/ Team Rothrock/Young Medalists / Team Rothrock
16 Noah Williams   Wimberley, TX185731  91 Chipotle Junior Development Team
17 Alexander Riva (4 - Cat3)   Pleasant Prairie, WI260381  112 TEAM GEARGRINDER/Team Geargrinder
18 Alex Lehmann (5 - Cat3)   Concord, NH301972  102 Cycle Loft Velo
19 Stephen Israel   Moreno Valley, CA304834  103 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
20 Grayson Brookshire   Hendersonville, NC258439  92 Velosports Racing Asheville/DIY Music p/b Asheville Youth Cycling
20 Garrison Horton   Laramie Wyoming322974  85 Northwest Cycling Club
22 Donavon Johnson   Huntington Beach, CA306450  80 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
23 Nicholas Cash (6 - Cat3)   Frisco, TX261561  89 Matrix Cycling Club
24 Edward Horvet   West Hills, CA290181  88 LA County Bicycle Coalition
25 Landon Beauchamp (7 - Cat3)   Frisco, TX285093  83 Matrix Cycling Club/Matrix/RBM
26 Kyle Sanders   Cypress, TX261033  107 Northwest Cycling Club
27 Haegan Altizer   Decatur, GA350322  111 Fulton Flyers Cycling Club
28 Davis Wilkey   Denver, CO303138  84 
29 Daniel Parks (1 - Cat4)   Dallas, TX237869  100 Chipotle Junior Development Team
30 Justin McQuerry   Alpharetta, GA299251  97 Team Type 1
31 Cale Denison   Macomb, MI319726  87 Track Teams by WAHU
32 Kenny Hopkins (2 - Cat4)   Corsicana, TX285101  82 Frisco Cycling Club/FCC Racing
33 Christopher Winski   Katy, TX311559  106 Northwest Cycling Club
34 James Hilyer (3 - Cat4)   Trabuco Canyon, CA291935  98 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
35 Cole Reece   Philadelphia325336  79 Philadelphia Cyclocross School/Philadelphia Cyclocross School Elite
36 Nick Torraca (4 - Cat4)   Grapevine, TX338924  104 
DNS Tony Comer   San Marcos, CA 273036  81 San Diego Bicycle Club/ACQUA AL 2/SDBC

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara McCormick   Long Beach, CA23 229993  230 Team TIBCO
2 Nadia Latzgo (1 - Cat2)   Fogelsville, PA22 240336  229 Young Medalists/ Team Rothrock
3 Melissa Garcia (2 - Cat2)   Bethlehem, PA12 283586  233 Chester County Cycling Foundation/Team Alliance Environmental
4 Bailey Semian (3 - Cat2)   Mertztown, PA281672  227 Mid-Atlantic Cycling Club/Specialized - Rising STARS p/b Bicycling
5 Payton Thomas   Euless, TX280627  234 Team Kenda presented by Geargrinder /Team Kenda
6 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA290571  238 Young Medalists/ Team Rothrock/Young Medalists / Team Rothrock
7 Kirsten Williams (1 - Cat3)   Lonetree, CO285625  228 Natural Grocers Cycling Team
8 Ashlie Cooper (1 - Cat4)   Huntington Beach, CA309073  240 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
9 Julia Winski   Katy, TX311182  231 Northwest Cycling Club
10 Laurel Rathbun (4 - Cat2)   Monument, CO201838  235 Chipotle Junior Development Team
11 Pooja Bhatia   San Jose, CA306273  239 San Jose Bicycle Club/SJBC
12 Lucia Carreno   Ruidoso, NM248460  232 Major Motion Cycling Club
13 Anna Suter   Kittredge, CO276703  226 Black Sheep Junior Cycling
14 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX247242  236 Matrix Cycling Club/Matrix/RBM
15 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH287682  237 J.O.N.E.S Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSpySierra NevadaCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee