Race Results for
Races at the Lake
Munroe Falls, OH
(Event Information)
Criterium on 05/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665  30 Cleveland Clinic Sports Health
2 Jake Lifson   Pittsburgh, PA 43355  69 GPOA
3 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082  72 Cleveland Clinic Sports Health
4 Stefan Kadar   Middleburg Heights, OH 141650  Cleveland Clinic Sports Health
5 Paul Martin   North Royalton, OH 207549  40 Panther pb Competitive Cyclist
6 Mario Mazza   North East, PA 178992  47 Inferno Racing LLC
7 Ernesto Marenchin   Stow, OH 41544  37 Allegheny Cycling Association
8 Erik Lesco   Massillon, OH 207847  24 Panther pb Competitive Cyclist
9 Tom Keller   Solon, OH 205603  29 Spin
10 Matthew Weeks   Rocky River, OH 232237  73 Carbon Racing
11 Eric Przepierski   Erie, PA 182818  22 Presque Isle Cycling Club
12 Kevan Rutledge (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA 248566  74 UNATTACHED
13 Cameron Jackson   Akron 243794  39 Cleveland Clinic Sports Health Cycling
14 Brian Batke   Novelty, OH 99527  52 Carbon Racing
15 Joseph Lydic (1 - Cat3)   Pittsburgh, PA 315738  66 UNATTACHED
16 Michael Appel   Pittsburgh, PA 307479  63 Allegheny Cycling Association
17 Jacob Yundt   Pittsburgh, PA 277281  64 Iron City Bikes
18 Christopher Cioccio   Erie, PA 177939  12 Team Competitive Gear
19 Daniel Quinlan   Salem, OH 214530  18 Carbon Racing
20 David Steiner   Chagrin Falls, OH 209770  19 Spin
21 Jared Durieux (2 - Cat3)   Kent, OH 225670  36 Carbon Racing
22 Scott Lempka (3 - Cat3)   Cleveland Heights, OH 290590  51 Spin
23 Jeff Braumberger   Mansfield, OH 46774  71 Cleveland Clinic Sports Health
24 scott gartman   Salt Lake City, UT 282666  13 Team Lake Effect
25 Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129  65 Iron City Bikes
26 David Berlekamp (4 - Cat3)   Cleveland Heights, OH 188749  68 Lake Effect Cycling Team
DNP Rudy Sroka (Cat2)   N Royalton, OH 33715  Lake Effect Cycling Team
DNP Aaron Cruikshank (Cat2)   Akron, OH 258844  21 Carbon Racing
DNP Derek Wilford (Cat3)   Euclid, OH 134363  29 Spin
DNP Jeffrey Pendlebury   Fredericksburg, OH 307012  31 Cleveland Clinic Sports Health Cycling
DNP John Lowry (Cat3)   Keene, NH 68474  43 STARK VELO
DNP Joshua Blubaugh   Akron, OH 201034  WAS Labs Cycling
DNP Jay Downs   Jeannette, PA 47806  54 ChamRakh Cycling
DNP Josh Halvax (Cat2)   Mansfield, OH 253371  56 Cleveland Clinic Sports Health
DNP Anthony Marut (Cat3)   Painesville, OH 235395  61 Team Lake Effect
DNP James Dieringer   Lakewood, OH 171905  62 Spin
DNP Drew Bercaw (Cat3)   North Canton, OH 211109  67 Prochain Cycling
DNP Thomas Frueh   Ottawa Hills, OH 46655  70 Carbon Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duane Eberhart   Omaha, NE 336220  33 Ride On Wooster
2 Emilio Poggio   Shaker Heights, OH 326258  60 UNATTACHED
3 Bart Anatra   Mansfield , OH 269726  66 UNATTACHED
4 John Wyant   Youngstown, OH 217863  74 UNATTACHED
5 Aaron Hershberger   Dalton, OH 339694  63 Orrville Cycling Team
6 James Pooler   Wooster, OH 341874  76 UNATTACHED
7 Shawn Gerber   Kidron, OH 337454  40 Ride On Wooster
8 Ian Broadhead   Kent, OH 346976  38 WAS Labs Cycling
9 Andrew Ralston   Grand Junction Co 339032  77 Oberlin College
10 Andrew Ling   San Francisco, CA 340736  78 Oberlin College
11 James Stratford   Ligonier, PA 294683  73 MSMOC
12 Frank Strang   Mcdonald, OH 316942  30 UNATTACHED
13 Mark Belmont   Creston, OH 340078  72 Ride On Wooster
14 Brandon France   Kent, OH 330128  35 UNATTACHED
15 Joshuah Tatro   Fairport, NY 326216  81 UNATTACHED
16 Kelvin Joseph   Cleveland, OH 313610  70 UNATTACHED
17 Kenneth Dombroski   Aurora, OH 338286  32 UNATTACHED
18 Josh Schmidt   Oberlin, OH 287999  57 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNP William Neidinger   Broadview Heights, OH 331826  29 UNATTACHED
DNP Mark Chapman   Canton, OH 198311  46 Summit Freewheelers
DNP Selden Makin   Chippewa Lake, OH 143875  80 ALLIED DECALS

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Skriver   Pasadena, CA 298053  147 UNATTACHED
2 Weston Flickinger   Akron, OH 298929  145 Prochain Cycling
3 Benjamin Bachman   Strongsville, OH 278540  130 UNATTACHED
4 Joel Schmidt   Wooster, OH 31638  108 STARK VELO
5 Brett Bailor   Erie, PA 125331  107 Team Competitive Gear
6 Matt Schneider   Stow, OH 310900  123 WAS Labs Cycling
7 Jamie English   Stow, OH 307476  124 WAS Labs Cycling
8 Michael Minard   Massillon, OH 311694  116 STARK VELO
9 Mark Gori   Chagrin Falls, OH 320320  139 Spin
10 Jason Rapp   Peninsula, OH 189752  120 SNAKE BITE RACING
11 Robert Sroka   North Royalton, OH 270997  126 Team Lake Effect
12 Matthew Bockbrader   Lakewood, OH 261597  143 Spin
13 Aaron Conley   Columbus, OH 311000  117 Team Competitive Gear
14 William Flecher   Medina, OH 277014  112 STARK VELO
15 David Yohe   Indianapolis, IN 290032  75 Spin
16 Brent Thompson   Cuyahoga Falls, OH 278707  138 Summit Freewheelers
17 Michael Adams   Stow, OH 115151  122 WAS Labs Cycling
18 Dominic Calvarese   Tallmadge, OH 313060  110 Orrville Cycling Team
19 James Votaw   Norton, OH 276818  127 WAS Labs Cycling
20 James Dannug   Macedonia, OH 310607  128 WAS Labs Cycling
21 Chase Howard   Salem, OH 321202  146 UNATTACHED

Men - Cat 2/3/4 - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lowry (1 - Cat3)   Keene, NH 68474  765 STARK VELO
2 Christian Staneluis   Shaker Heights, OH 181786  772 UNATTACHED
3 Richard Parr   Canton, OH 27316  766 STARK VELO
4 James Dieringer   Lakewood, OH 171905  759 Spin
5 Michael Schaefer (2 - Cat3)   Grafton, OH 89575  771 Spin
6 Joshua Blubaugh   Akron, OH 201034  754 WAS Labs Cycling
7 Joel Schmidt   Wooster, OH 31638  749 STARK VELO
8 Michael Minard   Massillon, OH 311694  116 STARK VELO
9 Matt Turi   North Canton, OH 209312  752 STARK VELO
10 Gregg Brekke (3 - Cat3)   Lakewood, OH 154192  770 Spin
DNP James Matson   Columbus, OH 60978  755 Team Cyclist Connection

Men - Cat 2/3/4 - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715  39 Lake Effect Cycling Team
2 Derek Wilford (1 - Cat3)   Euclid, OH 134363  29 Spin
3 Jim Yankush   Youngstown, OH 72219  48 Mahoning Valley Cycling Team
4 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805  38 Team Lake Effect
5 Ted Pablo   Broadview Hgts, OH 130921  30 World of Pain
6 John Ehrlinger   South Euclid, OH 209482  43 Spin
7 Jeffery Huff   New Wilmington, PA 186695  26 Allegheny Cycling Association
8 Larry Kilbane   Strongsville, OH 45541  41 Pista Elite
9 William Marut   Painesville, OH 169120  50 Team Lake Effect
10 Jack Neyer   Pittsburgh, PA 60507  51 Freddie Fu Cycling Team
11 Raymond Russell   Beaver, PA 169825  53 Allegheny Cycling Association
12 David Thornton   Erie, PA 239723  19 Team Competitive Gear
13 George Liolios   Munroe Falls, OH 45603  10 Summit Freewheelers
14 Jay Downs   Jeannette, PA 47806  54 ChamRakh Cycling
15 Kirk Morrison (1 - Cat4)   Butler, PA 308594  44 Ag3r
16 Marshall Leininger (2 - Cat4)   Canton, OH 205294  27 STARK VELO
17 Jeff Grzybowski   South Euclid, OH 51518  24 Summit Freewheelers
DNP William Flecher   Medina, OH 277014  12 STARK VELO

Men - Junior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Howard   Salem, OH 321202  351 UNATTACHED
2 Mark Gori   Chagrin Falls, OH 320320  362 Spin
3 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219  355 Team Citius
4 Derek Silkwood   Milan, OH 339546  363 Spin
5 John Sternen   Chagrin Falls, OH 344680  366 UNATTACHED
6 Ryan Madis   Hudson, OH 284218  358 J.O.N.E.S Racing
7 ROBBY YANKUSH     367 UNATTACHED
8 Cameron Schmidt   Wooster 321344  352 STARK VELO
10 Ryan Klemmer   Twinsburg, OH 350370  369 J.O.N.E.S Racing

Women - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNP Amanda Schmidt   Oberlin, OH 288000  79 Blue Rooster/Sports Medicine Clinic

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
19 Melody Gerasimek   Transfer, PA 304981  67 UNATTACHED

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gray Patton   Pittsburgh, PA 280898  531 Carbon Racing
2 Samantha Brode (House) (1 - Cat2)   Akron, OH 206620  500 Carbon Racing
3 Jane Geisse (1 - Cat3)   Chagrin Falls, OH 261161  493 Spin
4 Audra Horomanski (2 - Cat3)   Hudson, OH 337530  491 Case Western Reserve University
5 Kellie Strang   Mcdonald, OH 303754  458 Carbon Racing
6 Andrea Chisnell (1 - Cat4)   Stow, OH 349762  495 SNAKE BITE RACING
7 Pamela Semanik   Walton Hills, OH 255011  541 SNAKE BITE RACING
8 Angela Ridgel   Lakewood, OH 231289  534 SNAKE BITE RACING
9 Kelly Baker   North Olmsted, OH 333290  498 UNATTACHED
10 KIM SAPORITO     532 SNAKE BITE RACING
11 stacy rhea (2 - Cat4)   Stow, OH 350668  542 Snake Bite Racing
12 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH 287682  540 J.O.N.E.S Racing

Women - Junior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211  105 Young Medalists / Team Rothrock
11 Alexandra Bercaw   North Canton, OH 311405  368 J.O.N.E.S Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESierra NevadaSpyShimanoUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee