Race Results for
Tour de Syracuse
Syracuse, NY
(Event Information)
Road Race on 05/22/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Engbretion   1:14:01  524 First Capital Cycling
2 Daghan Perker   New York, NY1:14:15 306332  515 Asphalt Green
3 Seth Gallagher   New Paltz, NY1:14:15 333006  504 Team Overlook Mtn. Bicycles
4 Carl Pfranger   Utica, NY1:14:15 304938  516 Dick Sonne's Racing/ Mohawk Valley Bike Club
5 kevin Howard   Rochester, NY1:14:16 343886  507 university of rochester
6 Eric Thomas   Saratogasprings, NY1:14:33 310428  526 Team Elevate Cycles
7 Matt Delaney   Wayne, PA1:14:54 261301  502 Team High Peaks Cyclery
8 Matthew Worstell   Basking Ridge, NJ1:18:49 340772  523 Syracuse University
9 Andrew Nadeau   Rochester, NY1:19:04 342498  513 University of Rochester
10 Jonathan Benner   Clayton, NY1:19:15 332698  548 
11 Tyler Sweeting   Webster, NY1:19:17 268220  545 Quality Care Pharmacies
12 Kyle Gagnier   Peru, NY1:19:21 345350  503 
13 Lee Johnson   1:20:45  508 TEAM ELEVATE CYCLES
14 Paul Santini   New York City, NY1:21:16 288886  518 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
15 Scott Mills   New York, NY1:21:24 349344  512 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
16 Neil Hueber   Syracuse, NY1:21:50 352400  527 Mello Velo/Middle Ages
17 Christopher Lamothe   1:22:05  510 
18 Blair Sturm   Horseheads, NY1:22:27 327974  519 Rogue Race Team
19 Jesse Bulman   Palmyra, NY1:23:35 298056  530 Trail Blazers Bike
20 Jason McCreary   Saratoga Springs, NY1:23:38 342394  511 Team Elevate Cycles
21 Joseph Robitaille   Brooklyn, NY1:23:56 348422  517 CRCA- Eastern Mountain Sports
22 Wesley Hadzor   La Fayette, NY1:24:05 302861  505 mello velo
23 Justin Tetlow   Silver Spring, MD1:24:11 351206  521 Clarkson Alumni
24 Brad Helmetsie   Spencer, NY1:25:28 318134  506 Tioga Velo Club
25 Jeffrey Coons   Colchester, VT1:26:43 315840  501 
26 Andrew Emborsky   Buffalo, NY1:27:01 258049  528 Livingston Cycling Club
27 Brian Camara   Oneida, NY1:27:24 342780  500 
28 Lyman Tinc   Saratoga Springs, NY1:27:31 312912  544 
29 Kyle Oberdorf   Liverpool, NY1:27:44 291162  514 
30 Timothy Paul   1:28:18  525 
31 Anthony Sylor   Conesus, NY1:29:50 293971  520 Livingston Cycling Club/Swain Sports 2
32 Jeff Evans   1:43:31  529 
33 Tim Kohanski   Chittenango, NY2:05:59 344104  509 

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Gerson   Ithaca, NY1:16:49 345364  588 FLCC / Swan Cycles / Chris Cookies
2 Randall Martin   Laurens, NY1:16:57 321782  583 paceline sports
3 David Bertram   Cooperstown, NY1:17:17 319342  551 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
4 Edward King   Harpursville, NY1:17:43 301048  572 CNYC
5 Scott Sears   1:17:51  567 unattached
6 Eric Giehl   Webster, NY1:18:01 286375  598 Nice Tri/GVCC
7 Gerald Dunn   Penfield, NY1:18:01 283526  555 GVCC
8 Jim Bright   Skaneateles, NY1:18:01 317314  591 OCC
9 Steve Goebel   Victor, NY1:18:01 295274  586 GVCC
10 Scott Somers   Oswego, NY1:18:07 69959  573 Maxpower Cycling
11 Gregory Kraft   Strykersville, NY1:18:17 304496  560 Buffalo Velo / Buffalo Cycling Club
12 Michael Zak   Canandaigua, NY1:18:38 261418  579 Genesee Valley Cycling Club
13 Rick Years   1:19:26  571 TVC/RR
14 Daniel Brown   Lansing, NY1:19:34 246064  755 
15 Jamie Campbell   1:20:21  553 team bikeloft
16 Russell Bogin   New York, NY1:20:46 319680  592 CRCA
17 SCOTT SWINGLE   Earlville, NY1:21:13 350442  581 SHORTY'S KIDS/ACTION CYCLERY
18 joshua lahr   Elizabethville, PA1:21:22 308120  561 Blue Mountain Velo
19 Chris Caza   Fulton, NY1:21:30 304404  554 Maxpowercycling.com
20 Dale Beckwith   Sidney, NY1:21:53 283983  550 Central New York Cyclist
21 Timothy Scanlan   Philadelphia, PA1:22:46 308921  566 
22 Brian Campbell   1:23:24  590 
23 Eric Gustafson   Massena, NY1:23:50 303461  558 Wear on Earth
24 Keith Lyndaker   Lowville, NY1:26:42 296563  585 MaxPowerCycling.com
25 Joseph Magliocca   Oneida, NY1:26:55 301564  584 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
26 Perry Pellerino   Rochester, NY1:27:27 294029  575 GVCC/Park Ave Bike
27 Phil Neisser   Canton, NY1:27:34 339454  562 Team Wear on Earth
28 Doake Brown   Cortland, NY1:28:36 160332  552 unattached
29 Kent Sante   Queensbury, NY1:29:35 98311  565 _
30 David Grieves   Baldwinsville, NY1:29:45 350868  557 Onondaga Cycling Club
31 James Trevvett   1:33:16  569 
32 jon harris   Fort Edward, NY1:34:57 304415  765 Cambridge Valley Cycling
33 James Young   Syracuse, NY1:35:53 284589  580 Planet Bike/mello velo
34 Daniel Rivers   Lowville, NY1:36:18 150409  595 Maxpower Cycling Team
35 Paul Gutwin   Williston, VT1:37:18 317286  559 GMBC
36 Shannon Case   Penfield, NY2:08:12 216809  589 Quality Care Pharmacies

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Scaduto   Buffalo, NY2:30:07 319378  483 The Bike Shop/NorthTowns Imaging
2 Randy Hadzor   Syracuse, NY2:30:22 317582  423 Mello Velo / Middle Ages / BTB
3 Dylan Gallagher   Kingston , NY2:30:27 164600  421 Team Overlook Mtn Bicycles
4 Jonathan DAlba   Philadelphia2:30:38 298138  410 Schuylkill Navy Racing
5 Jeff Lubkowski   Rochester, NY2:30:41 305954  486 Park Ave Multi Sport Team
6 Douglas Mauro   Pittsford, NY2:30:43 276070  485 Park Ave Bike Multi Sport Team
7 Christopher Fey   Keene Valley, NY2:30:46 230867  416 Team Placid Planet
8 Jonathan Giahn   New York, NY2:30:47 317990  422 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
9 Frederick Harle   Jamesville, NY2:30:49 303474  424 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
10 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY2:30:51 230224  455 Pawling Cycle and Sport
11 Ben Barnhardt   Buffalo, NY2:30:55 273302  401 The Bike Shop / NorthTowns Imaging
12 Graham Macbeth   Brooklyn, NY2:30:57 310509  458 CRCA/Setanta
13 Adam Liegner   Syracuse, NY2:31:00 278900  487 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
14 Raymond Willard   Oneida, NY2:31:04 308807  454 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
15 Brian DeCann   Arlington, VA2:31:07 306510  413 WVU Cycling
16 Chad Day   Pittsford, NY2:31:11 295839  493 Monroe Extinguisher/SBR Cycling Team
17 owen laurion   Rochester, NY2:31:17 259759  429 Monroe Extinguisher/Solo Break Racing
18 Micha Ophir   New York, NY2:31:20 318338  436 CRCA
19 Aaron Johnson   Oswego, NY2:31:26 108276  425 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
20 Keisuke Inoue   East Syracuse, NY2:31:40 224978  489 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
21 Yohsuke Takakura   Albany, NY2:32:00 306296  449 Capital Bicycle Racing Club
22 Christopher Mondiek   Schenectady, NY2:33:07 229657  460 RIT
23 Peter Pelychaty   Rochester, NY2:33:53 211238  457 Corning Notubes
24 James Nicholson   Fulton, NY2:36:18 331260  484 MaxPowerCycling.com
25 Timothy Bouchard   Buffalo, NY2:37:15 257910  407 The Bike Shop / Northtowns Imaging
26 Wesley Dearborn   Fort Collins, CO2:37:48 313668  412 Capital Bicycle Racing Club
27 Bradford Stratton   Brooklyn, NY2:37:50 70309  447 Capital Bicycle Racing Club
28 Kevin Emr   Syracuse, NY2:37:57 291204  492 Corning/Notubes Race Team
29 Nate Foster   Ithaca, NY2:38:23 303738  417 Human Zoom
30 tim andrus   Horseheads, NY2:38:46 300517  400 Rogue Race Team
31 Alexander Rapavi   Mclean, VA2:38:49 307162  440 Freshbikes p/b SKANSKA
32 J Scott Korbich   New Tripoli, PA2:38:56 292683  427 GS Simmeria
33 Seth deMarrais   Worcester, NY2:39:00 307456  414 Capital Bicycle Racing Club
34 Richard Scudney   New York, NY2:40:36 300507  444 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
35 James Leone   Delmar, NY2:45:02 214803  488 Capital Bicycle Racing Club
36 Kirby Haizlip   Albany, NY2:45:05 283208  490 Capital Bicycle Racing Club
37 Jeffrey Krywanczyk   Chazy, NY2:45:08 300882  428 Team Wear on Earth
38 Adam Trost   East Aurora, NY2:45:14 272987  451 The Bike Shop/NorthTowns Imaging
39 kenneth reilly   Brookfield, CT2:45:28 303247  441 pawling cycle & sport
40 Joseph Tindal   Coventry, CT2:45:46 170208  450 Expo/Superior Energy
41 Andrew Da Silva   Highland Mills, NY2:45:57 308579  411 Kissena Cycling Club
42 Loren Swears   Malta , NY2:46:28 307058  448 Team Elevate Cycles
43 Timothy Raggets   Rochester, NY2:46:50 290055  439 Park Ave Bike Multi Sport Team
44 David Moore   Syracuse, NY2:52:37 291253  433 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
45 Michael Lenihan   Lake George, NY2:52:52 213656  430 Battenkill-United
46 Greg Peterson   Salt Lake City, UT2:53:31 340012  478 
47 Jeffrey Gagliardo   Pittsford, NY2:53:58 271192  459 Twin Line Velo
48 Thomas Weichmann   Buffalo, NY2:54:33 267062  453 The Bike Shop / Northtowns Imaging
49 Brian Dansin   Cambridge, NY2:55:53 241083  494 battenkill united/cvc
50 Bryan Bonn   Amherst, NY3:06:40 163567  406 The Bike Shop / Northtowns Imaging
51 Edward TenEyck   Syracuse, NY3:10:11 286835  482 Bike Loft East/Maxpower cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Yacobelli   Endicott, NY2:27:40 80453  317 Corning/NoTubes Race Team
2 Manuel Caliz   Ephrata, PA2:28:23 244954  300 Shirks Racing Presented by Trek
3 Craig Polston   East Aurora, NY2:28:32 233887  345 The Bike Shop/Northtowns Imaging
4 Dylan Pudiak   Fairport, NY2:28:43 317924  318 Monroe Extingusher
5 Aaron Hall   Boston, MA2:28:51 274578  326 
6 Eric Korolewski   Liverpool, NY2:28:59 261040  307 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
7 Jeremy Wickham   Horseheads, NY2:28:59 238317  316 corning /notubes race team
8 Daniel Crespo   Golden, CO2:28:59 297822  347 CRCA/Houlihan Lokey-Sanchez
9 Joe Magro   Lititz, PA2:29:04 243366  320 Lancaster Regional Cycling
10 Michael Howard   Niagara Falls, NY2:29:10 283281  324 Bikeboy Racing
11 Eli Robinson   Ithaca, NY2:29:16 261543  312 Corning/Notubes Race Team
12 Adam Schwarzweller   Farmington, NY2:29:19 265316  323 Solo Break Racing
13 Austin McLenithan   Cambridge, NY2:29:24 252794  310 Farm Team Elite
14 Nathan Sentz   Cooperstown, NY2:29:28 215130  344 Paceline Sports
15 Arthur Roulac   New York, NY2:29:35 157110  313 CRCA / Houlihan-Lokey Sanchez
16 Peter Ognibene   Old Tappan, NJ2:29:40 228283  346 GS Park Ridge/Cyclesport
17 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 2:29:43 276068  319 Farm Team Elite Riders
18 John Hertzler   Addison, NY2:29:56 278839  322 Corning Race Team
19 Willie Payton   Brooklyn, NY2:29:58 137827  311 
20 Brett Mckay   Nashua, NH2:30:54 205998  309 Team Competitive Gear
21 James (Jim) Walker   Elizabethtown, NY2:32:48 225529  315 Team Placid Planet
22 James Thompson   Grand Island, NY2:33:07 297130  343 Queen City Cyclists/Handlebars Cycling
23 Eric Gregoire   Phoenix, NY2:34:23 243398  303 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
24 Steven Smith   Cooperstown, NY2:37:00 230707  325 Paceline Sports
25 Edward Klock-McCook   King Of Prussia, PA2:37:06 211704  305 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
26 William McGreevy   Wilmington, NY2:38:02 226407  308 Team Placid Planet
27 Robert Dietrick   Farmington, NY2:38:29 204710  301 Minerva Design Cycling Team/GVCC
28 Samuel Schaeffer   Brooklyn, NY2:42:27 268150  314 CRCA/Houlihan Lokey-Sanchez
29 Daniel Hertzler   Addison, NY2:48:44 278607  321 Corning Notubes
30 Corey Knowles   Hamburg, NY3:07:25 275435  306 Team ROG

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Bray   New Hartford, NY3:38:05 230528  100 Embrocation Cycling Journal
2 Andrew Lytwynec   Rochester, NY3:38:35 271211  104 MVP Health Care Cycling
3 Cory Burns   Watertown, NY3:39:08 133640  101 Embrocation Cyling Journal Elite Team
4 Stephen Sloan (1 - Cat2)   Sidney, NY3:39:10 241757  108 Team Somerville Bicycle Shop
5 Bill Golembieski (2 - Cat2)   Boulder, CO3:39:17 274222  113 Bike Loft East
6 David McCahill (3 - Cat2)   Lake Placid, NY3:39:21 181944  129 Farm Team Elite Development
7 Andrew Melnychenko   Alpine, NY3:39:28 52777  105 Maxpowercycling.com
8 Craig Nichols (4 - Cat2)   Ephrata, PA3:39:34 305602  106 MVP Health Care Cycling
9 Todd Scheske   Rochester, NY3:39:43 50510  107 MVP Health Care Cycling
10 Don Sproull   Auburn, NY3:39:46 210436  109 ChrisCookies.com/Swan Cycles/FLCC
11 Brian Klotz   Corning, NY3:40:16 260934  103 Corning/Notubes Race Team
12 Jeff Zygo   Scottsville, NY3:40:55 232379  114 MVP Health Care Cycling
13 Brent Morehouse (5 - Cat2)   East Syracuse, NY3:55:26 57363  111 

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Staffo   Farmington, NY2:22:24 149684  750 Handlebars cycling company
2 Greg Cavanagh   2:24:52  741 SUL / Hincapie
3 Bruce Krip   2:29:33  747 SUL/Hincapie
4 Michael Spangenberg   Golden, CO2:29:59 69228  749 VALLEY BIKE AND SKI WERKS RACING
5 Craig Mattern (1 - Cat1)   Rochester, NY2:30:12 41747  753 Nalgene R3
6 Craig Hawkes   2:31:26  745 THE CYCLERY
7 David Hansen   Elmira, NY2:32:30 284362  744 Rogue Race Team
8 Rick Randall   Honeoye Falls, NY2:32:30 291677  748 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
9 Jeff Hoover   Liverpool, NY2:32:30 247979  746 maxpowercycling
10 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY2:32:45 144900  742 BIKE LOFT
11 Marc Bertucco   New York, NY2:32:46 44238  740 Kissena Cycling Club
12 N/A   Xxxxx, NY2:37:49 178021  743 Battenkill-United / anthemcycles.com
13 Andrew Williams   Binghamton, NY2:45:17 286915  751 RUUD Racing / TVC
14 Brian Nilsson   2:49:54  754 

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Reglar   Mount Vernon, NY2:22:27 281196  273 Team Danbury Audi/Pedal and Pump
2 Michael Drexel   Delanson, NY2:29:33 269985  298 
3 David Faso   Cazenovia, NY2:29:48 11315  264 MaxPowerCycling.com
4 M Andrew Ruiz   Delmar, NY2:29:51 47271  275 CCC/Keltic Construction/Zanes Cycles
5 Mark Sumner   Clifton Park, NY2:29:56 114907  276 CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
6 Dan Fitch   Cazenovia, NY2:32:13 246274  265 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
7 Richard Karaz   Remsen, NY2:32:16 46804  297 CNYC
8 Greg Gray   Rochester, NY2:32:24 176098  283 ROG
9 Michael Burri   Ontario, NY2:32:24 113962  284 CNB Cycling Team
10 Phill Vermette   2:32:24  293 Eurosports
11 Shawn ONeil   Salamanca, NY2:32:24 292477  296 Buffalo Cycling / Ellicottville Bike Shop
12 Charles Rhoades   Binghamton, NY2:32:30 287710  281 RUUD Racing Team
13 Andrew Ross   Mexico, NY2:32:37 229898  295 MaxPowerCycling.com
14 J Delancey   Walworth, NY2:37:49 46444  262 team ROG/gvcc
15 David Hoag   Dansville, NY2:43:06 222502  269 RUDD RACING TIOGA VELO
16 Volodymyr Spantchak   Fairport, NY2:43:17 224464  291 Pitsford Pointing
17 Paul Heffler   2:43:40  267 Ottawa Bicycle Club
18 Raymond Falso   Fayetteville, NY2:43:49 186739  263 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
19 Peter Hoag   Dansville, NY2:46:42 194738  268 Ruud Racing Tioga Velo Club
20 David Thornton   Erie, PA2:54:11 239723  279 Competitive Gear
21 Michael Traxler   Rush, NY2:56:45 239795  282 Malgene R3
22 Owen Wood   Rochester, NY3:03:07 53673  278 Team ROG

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Tinston (1 - Cat3)   Blauvelt, NY2:43:36 77226  157 Westwood Velo
2 Guy Damiano   New Hartford, NY2:49:44 50760  170 Mohawk Valley Bicycling Club
3 Timothy Leonard (1 - Cat4)   New Hartford, NY2:53:19 106471  155 Capital Bike Racing Club
4 Dan Reilly (2 - Cat4)   Saranac Lake, NY2:53:22 293382  156 Team Placid Planet
5 Clifford Six (3 - Cat4)   Syracuse, NY2:53:29 263897  151 Max Power BikeLoff

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark McCarthy   Fairport, NY1:24:10 211211  602 NYPS/PITTSFORDPAINTING
2 David Beals (1 - Cat5)   Niskayuna, NY1:24:20 195095  600 Capital Bicycle Racing Club
3 William Dowling   Buffalo, NY1:27:53 262180  601 unattached/BBC
4 John Skopek   1:28:21  153 
5 Hal Schmidt (1 - Cat4)   Lake Placid, NY1:29:11 187661  604 Team Placid Planet
6 Robert Hadzor   1:29:41  619 curtin and hadzor fine home builders
7 Stuart Joseph   Cassville, NY1:30:10 208879  618 MVBC
8 Tim Riley   Whitesboro, NY1:36:28 244161  603 Buffalo Bicycling Club

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wyatt Drake   Cambridge, NY1:26:24 257584  904 FARM TEAM CYCLING
2 Ian Baun   Pittsburgh, PA1:26:26 295295  900 UPMC/ProBikes
3 Tom Dudzik   Burlington, CT1:26:31 283479  905 Createx/Benidorm/EBCC
4 Tyler Mower   Pittsburgh, PA1:27:14 299802  909 Pro Bikes
5 Sean Rice   Annandale, NJ1:29:04 318812  912 Team Somerset
6 Phillip Truppelli   Ringoes, NJ1:29:05 293199  915 Colavita-Baci U19
7 Marcello Cesario   Downingtown, PA1:32:43 305555  902 Young Medalists / Team ROTHROCK
8 Stuart Witkowski   Elizabethtown, PA1:32:56 313578  916 Young Medalists/ Team Rothrock
9 Christian Ricci   1:35:00  913 
10 Gianni Polhemus   Spencertown, NY1:39:45 311309  910 FARM TEAM CYCLING
11 Alec Ratzell   Blandon, PA1:40:00 310898  911 Young Medalists / Team Rothrock
12 Connor Lenihan   Lakegeorge, NY1:49:33 278626  908 FARM TEAM CYCLING
13 Paul Dallemagne   Cambridge, NY1:56:38 278627  903 FARM TEAM CYCLING

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell   Blandon, PA2:33:14 230201  782 Young Medalists / Team Rothrock
2 Juan Pimentel Jr.   Maywood, NJ2:33:15 243357  781 CRCA/jr Development
3 Curtis White   Delanson, NY2:33:19 234696  796 CL Noonan/Bay Hill Capital/Corner Cycle
4 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ2:33:43 229865  773 Team Specialized - Rising STARS p/b Bicycling Magazine
5 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ2:39:11 241677  777 Liberty Cycle
6 Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY2:39:23 295708  779 CRCA/jr Development
7 Gavin Hess   Pittsford, NY2:39:24 308947  775 MVP Healthcare/G2 Junior Devo
8 Dakota Schaeffer   West Lawn, PA2:39:33 324500  783 Young Medalists/Team Rothrock
9 Luke Bateman   Carlisle, PA2:39:45 255154  770 Young Medalists/Team Rothrock
10 Regan Young   Pittsford, NY2:40:28 319790  786 Genesee Valley Cycling Club
11 Zachary Houlik   Breinigsville, PA2:42:20 296256  776 Young Medalists/Team Rothrock
12 William Pestcoe   Allentown, PA2:58:14 284904  780 Young Medalists /Team Rothrock
13 Keane Brennan   Cambridge, NY2:58:23 260842  771 FARM TEAM CYCLING
14 Daniel Lauritzen   Carlisle, PA3:09:30 338886  778 Young Medalists/Team Rothrock
15 Marco Huot   Pittsford, NY3:14:51 341404  787 Genesee Valley Cycling Club
16 Henri Young   Pittsford, NY3:18:45 319794  785 Genesee Valley Cycling Club

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micah Engle   Dillsburg, PA2:33:07 318896  624 Young Medalists / Team Rothrock
2 David Novak   Tunkhannock, PA2:33:07 268729  632 Team Specialized-Rising Stars p/b Bicycling Magazine
3 Zachary Semian   Mertztown, PA2:33:35 250164  635 Mid-Atlantic Cycling Club
4 Christopher Meacham   Mooresville, NC2:39:11 297555  629 YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
5 John Holden   Fairport Ny2:39:11 316474  625 MVP Health Care G2 / GVCC
6 Eli Mernit   Bronx, NY2:39:21 270121  630 CRCA/jr Development
7 Lucca Zeray   Brooklyn, NY2:39:24 280462  634 CRCA/jr Development
8 John Nesbit   Nyc, NY2:39:31 291765  631 CRCA/jr Development
9 Dag Anderson   Bridgewater, NJ2:39:33 231596  620 Team Specialized - Rising STARS p/b Bicycling Magazine
10 Zachary Bender   Glen Rock, NJ2:42:20 250355  621 Team Specialized - Rising STARS p/b Bicycling Magazine
11 Hunter Dansin   Cambridge, NY2:44:21 261086  623 FARM TEAM CYCLING
12 Andrew Pryhuber   Rochester, NY2:44:34 309008  633 G2/MVP Health Care Jr. Team
13 Daniel Jardin   Mexico, NY2:47:15 299029  627 MaxPowerCycling
14 Matt Brophy   St Charles, MO2:47:18 319542  622 G2/GVCC
15 Zachary Hutchins   Milford, NJ2:59:50 293632  626 Team Specialized-Rising Stars p/b Bicycling Magazine

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Lucash   Golden, CO1:22:00 310226  245 CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez
2 danielle kosecki   Brooklyn, NY1:22:10 333118  212 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
3 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA1:22:21 290571  211 Young Medalist/Team Rothrock
4 Nicole LaPlante   Peru, NY1:22:32 153353  213 Team Placid Planet
5 Casey Kelly   Elma, NY1:22:42 324662  209 Pearl Street Cycling
6 Jackie McKay   Nashua, NH1:23:14 294402  217 Team Competitive Gear
7 Victoria Brumfield   New York, NY1:23:44 309270  201 CRCA / Radical Media
8 Emma White   Delanson, NY1:25:45 275988  241 Capital Bicycle Racing Club/CBRC
9 Dana Cooreman   New Hartford, NY1:26:07 295363  202 Mission In Motion / TVC
10 Lilynn Graves   Ithaca, NY1:26:35 13946  206 Corning/NoTubes Race Team
11 Jessica O'Neill   1:27:03  243 Pearl Street Brewery Cycling Team
12 Kelly Welker   Farmington, NY1:27:49 260313  221 Mac 5 Bikes/GVCC
13 Emily Elbers   Syracuse, NY1:28:01 314836  203 Farm Team Elite Women
14 Donna Moody   Lakeplacid, NY1:28:32 282490  218 Team Placid Planet
15 Lisa Kennish   New York, NY1:29:56 334422  210 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
16 Karla Eisch   Vestal, NY1:30:30 172399  223 Tioga Velo Club
17 Stephanie Kaplan   New York, NY1:31:36 331706  208 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
18 Rebecca Erb   East Aurora, NY1:32:21 241933  247 The Bike Shop/Northtowns Imaging
19 Cathleen London   New York, NY1:33:30 279990  215 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
20 Melissa McCreary   Saratoga Springs, NY1:34:13 309537  216 Team Elevate Cycles
21 Madeleine Bonneville   Saratoga Springs, NY1:34:28 293835  200 Team Elevate Cycles
22 Stacy Maziejka   Voorheesville, NY1:34:30 304631  244 Capital Bicycle Racing Club
23 Christine Feehan   Burlington, VT1:34:42 218247  204 Team Elevate Cycles
24 Meghan Schloat   New York, NY1:40:44 283663  220 Asphalt Green Cycling Team
25 Mhairi Gilmore   1:41:26  205 
26 Hilaireen Hall   1:41:26  246 Bike Loft East
27 Cynthia Schnedeker   Ithaca, NY1:46:00 289772  242 Velo Bella
28 Jaime Lawlor   Fayetteville, NY1:55:11 274511  214 
29 Christina Nash   Malta, NY2:00:30 326504  219 Capital Bicycle Racing Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyleanne Hunter   Lakewood, CO2:49:46 328284  353 CAWES p/b Specialized
2 Jennifer Rea   Rochester Hills, MI2:50:21 238687  356 Nalgene/R3
3 Laura Lee Vo   Brooklyn, NY2:50:21 297234  370 CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropractic
4 Vanessa McCaffery   Newfield, NY2:58:07 222557  354 Corning/NoTubes Race Team
5 Rebecca Chan   Baltimore, MD3:16:19 239760  350 CAWES p/b SPECIALIZED
6 Colleen Conway   New York, NY3:16:44 258039  351 CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropractic
7 Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI3:19:14 241694  357 Nova Cycle Sport Foundation ISCorp
8 Julie McKenzie   Shaftsbury, VT3:20:36 194745  355 ORC

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fabienne Gerard   New York, NY2:43:05 281037  147 CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropractic
2 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY2:43:06 245769  137 Farm Team Elite Riders
3 Christine Schryver   Rochester, NY2:43:13 31818  134 Full Moon Vista
4 Yvette LaBombard   Rochester, NY2:43:49 204106  148 Full Moon Vista
5 Sarah Krzysiak   Utica, NY2:50:19 233739  149 Farm Team Elite Women's Cycling
6 Marjolein Schat (1 - Cat2)   Glen Ridge, NJ2:50:24 264895  133 Corning/Notubes Race Team
7 Maria Quiroga   New York, NY2:50:27 200041  132 CRCA/Radical Media
8 Amy Kneale   Dewitt, NY2:50:27 241641  138 Farm Team Elite Women
9 Dara Kiese   New York, NY2:58:07 264746  131 CRCA/Radical Media
10 Sara Foster (2 - Cat2)   Ithaca, NY2:58:51 239906  130 Corning/No Tubes Race Team
11 Ellen Moses (3 - Cat2)   New York, NY3:02:07 200962  136 CRCA Comedy Central

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Saunders   Flemington, NJ1:43:22 295300  Team Somerset

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA1:22:18 240336  861 Young Medalists/Team Rothrock
2 Brittany Sumner   Clifton Park, NY1:41:12 260846  862 FARM TEAM CYCLING
3 Emily Krause   Allentown, PA2:01:17 286799  860 Young Medalists-Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee