Race Results for
Tour de Syracuse
Syracuse, NY
(Event Information)
Criterium on 05/21/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Engbretion   0:33:!5  524 First Capital Cycling
2 Matt Delaney   Wayne, PA0:33:!5 261301  502 Team High Peaks Cyclery
3 Jonathan Benner   Clayton, NY0:33:!5 332698  548 
4 Daghan Perker   New York, NY0:33:!5 306332  515 Asphalt Green
5 Eric Thomas   Saratogasprings, NY0:33:!5 310428  526 Team Elevate Cycles
6 Matthew Worstell   Basking Ridge, NJ0:33:!5 340772  523 Syracuse University
7 kevin Howard   Rochester, NY0:33:!5 343886  507 university of rochester
8 Jeffrey Coons   Colchester, VT0:33:!5 315840  501 
9 Jason McCreary   Saratoga Springs, NY0:33:!5 342394  511 Team Elevate Cycles
10 Timothy Paul   0:33:!5  525 
11 Seth Gallagher   New Paltz, NY0:33:!5 333006  504 Team Overlook Mtn. Bicycles
12 Brad Helmetsie   Spencer, NY0:33:!5 318134  506 Tioga Velo Club
13 Wesley Hadzor   La Fayette, NY0:33:!5 302861  505 mello velo
14 Andrew Nadeau   Rochester, NY0:33:!5 342498  513 University of Rochester
15 Scott Mills   New York, NY0:33:!5 349344  512 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
16 Paul Santini   New York City, NY0:33:!5 288886  518 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
17 Kyle Oberdorf   Liverpool, NY0:33:!5 291162  514 
18 Carl Pfranger   Utica, NY0:33:!5 304938  516 Dick Sonne's Racing/ Mohawk Valley Bike Club
19 Kyle Gagnier   Peru, NY0:33:!5 345350  503 
20 Blair Sturm   Horseheads, NY0:33:!5 327974  519 Rogue Race Team
21 Lee Johnson   0:33:!5  508 TEAM ELEVATE CYCLES
22 Brian Camara   Oneida, NYlapped 342780  500 
23 Anthony Sylor   Conesus, NYlapped 293971  520 Livingston Cycling Club/Swain Sports 2
24 Justin Tetlow   Silver Spring, MDlapped 351206  521 Clarkson Alumni
25 Neil Hueber   Syracuse, NYlapped 352400  527 Mello Velo/Middle Ages
26 Joseph Robitaille   Brooklyn, NYlapped 348422  517 CRCA- Eastern Mountain Sports
27 Tim Kohanski   Chittenango, NYlapped 344104  509 

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bertram   Cooperstown, NY0:34:32 319342  551 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
2 Kurt Woodruff   Baldwinsville, NY0:34:36 227182  593 RUUD RACING
3 Kent Sante   Queensbury, NY0:34:36 98311  565 _
4 Jamie Campbell   0:34:36  553 team bikeloft
5 Eric Jarvi   Framingham, MA0:34:36 254949  577 MaxPower Cycling
6 Brian Six   0:34:36  578 
7 Daniel Schroen   Fairport, NY0:34:36 306952  594 CNB / GVCC
8 Dale Beckwith   Sidney, NY0:34:36 283983  550 Central New York Cyclist
9 Rick Years   0:34:36  571 TVC/RR
10 Eric Giehl   Webster, NY0:34:36 286375  598 Nice Tri/GVCC
11 joshua lahr   Elizabethville, PA0:34:36 308120  561 Blue Mountain Velo
12 Timothy Scanlan   Philadelphia, PA0:34:36 308921  566 
13 Daniel Rivers   Lowville, NY0:34:36 150409  595 Maxpower Cycling Team
14 Gregory Kraft   Strykersville, NY0:34:36 304496  560 Buffalo Velo / Buffalo Cycling Club
15 Edward King   Harpursville, NY0:34:36 301048  572 CNYC
16 Chris Caza   Fulton, NY0:34:36 304404  554 Maxpowercycling.com
17 Richard Jarvi   Manlius, NY0:34:36 237833  597 Maxpowercycling.com
18 Eric Gustafson   Massena, NY0:34:36 303461  558 Wear on Earth
19 Scott Sears   0:34:36  567 unattached
20 David Grieves   Baldwinsville, NY0:34:36 350868  557 Onondaga Cycling Club
21 Doake Brown   Cortland, NY0:34:36 160332  552 unattached
22 Eric Dombkowski   0:34:43  587 OCC
23 Todd Relyea   La Fayette, NY0:34:43 334344  596 Onondaga Cycling Club
24 Thomas Robinson   Colden, NY0:34:43 230117  564 BuffaloVelo/Buffalo Bicycling Club
25 Edward Curley   Sidney, NY0:34:43 287694  599 CNYC
26 Paul Gutwin   Williston, VT0:34:43 317286  559 GMBC
27 James Trevvett   lapped  569 
28 Bob Nugent   lapped  563 Syracuse Chargers
29 Phil Neisser   Canton, NYlapped 339454  562 Team Wear on Earth
30 kenneth trainor   Wappingers Falls, NYlapped 331028  568 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan DAlba   Philadelphia0:47:03 298138  410 Schuylkill Navy Racing
2 Loren Swears   Malta , NY0:47:03 307058  448 Team Elevate Cycles
3 Jonathan Giahn   New York, NY0:47:03 317990  422 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
4 Bradford Stratton   Brooklyn, NY0:47:03 70309  447 Capital Bicycle Racing Club
5 Seth deMarrais   Worcester, NY0:47:03 307456  414 Capital Bicycle Racing Club
6 Matthew Vandivort   Newyork, NY0:47:03 292631  452 CRCA/Siggi's/NYVelocity
7 Ben Barnhardt   Buffalo, NY0:47:03 273302  401 The Bike Shop / NorthTowns Imaging
8 Bryan Bonn   Amherst, NY0:47:03 163567  406 The Bike Shop / Northtowns Imaging
9 Jeffrey Gagliardo   Pittsford, NY0:47:03 271192  459 Twin Line Velo
10 Christopher Fey   Keene Valley, NY0:47:03 230867  416 Team Placid Planet
11 Dylan Gallagher   Kingston , NY0:47:03 164600  421 Team Overlook Mtn Bicycles
12 Wesley Dearborn   Fort Collins, CO0:47:03 313668  412 Capital Bicycle Racing Club
13 Randy Hadzor   Syracuse, NY0:47:03 317582  423 Mello Velo / Middle Ages / BTB
14 Tod Gentry   Boston, MA0:47:03 309465  497 Cornell Cycling Club
15 owen laurion   Rochester, NY0:47:03 259759  429 Monroe Extinguisher/Solo Break Racing
16 Timothy Bouchard   Buffalo, NY0:47:03 257910  407 The Bike Shop / Northtowns Imaging
17 Phil Batten   Manlius, NY0:47:03 279652  402 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
18 Graham Macbeth   Brooklyn, NY0:47:03 310509  458 CRCA/Setanta
19 David Moore   Syracuse, NY0:47:03 291253  433 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
20 Nate Foster   Ithaca, NY0:47:03 303738  417 Human Zoom
21 Leonard Galati   Eastchester, NY0:47:03 278879  420 CRCA / Teany Cycling
22 Joseph Tindal   Coventry, CT0:47:03 170208  450 Expo/Superior Energy
23 kenneth reilly   Brookfield, CT0:47:03 303247  441 pawling cycle & sport
24 Brenden Conway   Orchard Park, NY0:47:03 300277  409 Buffalo Velo
25 Richard Serton   Fairfax, VA0:47:03 241062  445 CNYC
26 Raymond Willard   Oneida, NY0:47:03 308807  454 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
27 Philip Nesbitt   Churchville, NY0:47:03 268155  434 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
28 Brian DeCann   Arlington, VA0:47:03 306510  413 WVU Cycling
29 Frederick Harle   Jamesville, NY0:47:03 303474  424 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
30 Yohsuke Takakura   Albany, NY0:47:03 306296  449 Capital Bicycle Racing Club
31 Micha Ophir   New York, NY0:47:03 318338  436 CRCA
32 Michael Klein   Potsdam, NY0:47:03 305765  426 Team Wear On Earth
33 Steven Gates   West Winfield, NY0:47:03 208575  496 Paceline Cycling/CNYC
34 Jeffrey Krywanczyk   Chazy, NY0:47:03 300882  428 Team Wear on Earth
35 J Scott Korbich   New Tripoli, PA0:47:03 292683  427 GS Simmeria
36 Christopher Cej   Marilla, NY0:47:03 118775  491 Pearl Street
37 Andy Reagan   Blacksburg, VA0:47:03 288344  480 Virginia Tech
38 Robert Sobon   Amherst, NY0:47:03 271017  446 unattached
39 Peter Pelychaty   Rochester, NY0:47:03 211238  457 Corning Notubes
40 Nathan Morgan   Superior0:47:03 216751  456 Team Elevate Cycles
41 Alexander Rapavi   Mclean, VA0:47:03 307162  440 Freshbikes p/b SKANSKA
42 tim andrus   Horseheads, NY0:47:16 300517  400 Rogue Race Team
43 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY0:47:16 230224  455 Pawling Cycle and Sport
44 Sean Behrman   Auburn, NY0:47:16 257859  403 Team Ommegang Syracuse Bicycle
45 Richard Scudney   New York, NY0:47:16 300507  444 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
46 Aaron Johnson   Oswego, NY0:47:16 108276  425 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
47 Barry Koblenz   Albany, NY0:47:28 152307  479 CBRC
48 Adam Trost   East Aurora, NY0:47:31 272987  451 The Bike Shop/NorthTowns Imaging
49 Ethan Frost   Newark, DE0:47:31 139749  418 Christiana Care PT+/FSVS
50 Timothy Raggets   Rochester, NY0:47:31 290055  439 Park Ave Bike Multi Sport Team
51 Charlie Bird   New York, NY0:47:52 139148  404 CRCA/siggis/NYVelocity
52 Bryan Blake   Brewerton, NY 214701  405 MaxpowerCycling.com
53 Luke Thomas   Interlaken, NYlapped 280461  481 RIT Cycling
54 Thomas Weichmann   Buffalo, NYlapped 267062  453 The Bike Shop / Northtowns Imaging
55 Michael Lenihan   Lake George, NYlapped 213656  430 Battenkill-United
56 Nicholas Pacchioli   Davenport, IAlapped 290483  437 Syracuse University Cycling Club
57 Stephen Poirier   Leominster, MAlapped 291055  438 Syracuse University Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Gregoire   Phoenix, NY0:58:34 243398  303 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
2 Corey Knowles   Hamburg, NY0:58:34 275435  306 Team ROG
3 Jeremy Wickham   Horseheads, NY0:58:34 238317  316 corning /notubes race team
4 Michael Cormier   Buffalo, NY0:58:34 280299  340 Pearl Street
5 Joe Magro   Lititz, PA0:58:34 243366  320 Lancaster Regional Cycling
6 Adam Schwarzweller   Farmington, NY0:58:34 265316  323 Solo Break Racing
7 Eric Korolewski   Liverpool, NY0:58:34 261040  307 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
8 John Hertzler   Addison, NY0:58:34 278839  322 Corning Race Team
9 Willie Payton   Brooklyn, NY0:58:34 137827  311 
10 Timothy Akers   Salt Lake City, UT0:58:34 276173  348 Wear On Earth
11 Kenneth Thomas   Orchard Park, NY0:58:34 100887  341 Pearl Street
12 Jeffrey Henderson   Geneva, NY0:58:34 169338  304 
13 James (Jim) Walker   Elizabethtown, NY0:58:34 225529  315 Team Placid Planet
14 Edward Klock-McCook   King Of Prussia, PA0:58:34 211704  305 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
15 Manuel Caliz   Ephrata, PA0:58:34 244954  300 Shirks Racing Presented by Trek
16 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 0:58:34 276068  319 Farm Team Elite Riders
17 James Cowle   West Seneca, NY0:58:34 85160  342 Pearl Street
18 Brett Mckay   Aurora, OH0:58:34 205998  309 Team Competitive Gear
19 William McGreevy   Wilmington, NY0:58:34 226407  308 Team Placid Planet
20 Arthur Roulac   New York, NY0:58:34 157110  313 CRCA / Houlihan-Lokey Sanchez
21 Samuel Schaeffer   Brooklyn, NY0:58:34 268150  314 CRCA/Houlihan Lokey-Sanchez
22 Daniel Hertzler   Addison, NY0:58:34 278607  321 Corning Notubes
23 David Yacobelli   Endicott, NY0:58:34 80453  317 Corning/NoTubes Race Team
24 Robert Dietrick   Farmington, NY0:58:34 204710  301 Minerva Design Cycling Team/GVCC
25 Austin McLenithan   Cambridge, NY0:58:34 252794  310 Farm Team Elite
26 Matthew Goedeke   Selkirk, NY0:58:34 271259  302 Stage5/Cycling Fusion
27 Dylan Pudiak   Fairport, NY0:58:34 317924  318 Monroe Extingusher
28 Frank Grillo   Orchard Park, NY0:59:15 184119  349 Pearl Street Grill & Brewery/Buffalo Bicycling Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Wells   Orchard Park, NY0:58:34 297605  110 MVP Health Care Cycling
2 Todd Scheske   Rochester, NY0:58:34 50510  107 MVP Health Care Cycling
3 Brent Morehouse (1 - Cat2)   East Syracuse, NY0:58:34 57363  111 
4 Bill Golembieski (2 - Cat2)   Boulder, CO0:58:34 274222  113 Bike Loft East
5 Brian Klotz   Corning, NY0:58:34 260934  103 Corning/Notubes Race Team
6 Benjamin Salibra (3 - Cat2)   Fayetteville, NY0:58:34 233370  112 Bike Loft East
7 Don Sproull   Auburn, NY0:58:34 210436  109 ChrisCookies.com/Swan Cycles/FLCC
8 Craig Nichols (4 - Cat2)   Ephrata, PA0:58:34 305602  106 MVP Health Care Cycling
9 Andrew Lytwynec   Rochester, NY0:58:34 271211  104 MVP Health Care Cycling
10 Andrew Melnychenko   Alpine, NY0:58:34 52777  105 Maxpowercycling.com
11 Cory Burns   Watertown, NY0:58:34 133640  101 Embrocation Cyling Journal Elite Team
12 Stephen Sloan (5 - Cat2)   Sidney, NY0:58:34 241757  108 Team Somerville Bicycle Shop
13 Wayne Bray   New Hartford, NY0:58:34 230528  100 Embrocation Cycling Journal
14 Jeff Zygo   Scottsville, NY0:58:43 232379  114 MVP Health Care Cycling

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Krip   0:48:15  747 SUL/Hincapie
2 Rick Randall   Honeoye Falls, NY0:48:15 291677  748 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
3 Craig Mattern (1 - Cat1)   Rochester, NY0:48:15 41747  753 Nalgene R3
4 Greg Cavanagh   0:48:15  741 SUL / Hincapie
5 Kenneth Thomas   Orchard Park, NY0:48:15 100887  768 Pearl Street
6 Dan Staffo   Farmington, NY0:48:15 149684  750 Handlebars cycling company
7 David Hansen   Elmira, NY0:48:15 284362  744 Rogue Race Team
8 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY0:48:15 144900  742 BIKE LOFT
9 N/A   Xxxxx, NY0:48:15 178021  743 Battenkill-United / anthemcycles.com
10 Marc Bertucco   New York, NY0:48:15 44238  740 Kissena Cycling Club
11 Jeff Hoover   Liverpool, NY0:48:15 247979  746 maxpowercycling
12 Brian Nilsson   0:48:15  754 
13 Lance Johnson   Amherst, NY0:48:15 283421  752 Handlebars Cycle
14 Christopher Cej   Marilla, NY0:48:15 118775  769 Pearl Street
15 Noel Bonk (1 - Cat4)   Brewerton, NY0:48:28 178703  767 MaxPower Cycling
16 Craig Hawkes   0:48:41  745 THE CYCLERY
17 Michael Spangenberg   Golden, CO0:50:37 69228  749 VALLEY BIKE AND SKI WERKS RACING

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 M Andrew Ruiz   Delmar, NY0:48:15 47271  275 CCC/Keltic Construction/Zanes Cycles
2 Peter Hoag   Dansville, NY0:48:15 194738  268 Ruud Racing Tioga Velo Club
3 Volodymyr Spantchak   Fairport, NY0:48:15 224464  291 Pitsford Pointing
4 David Hoag   Dansville, NY0:48:15 222502  269 RUDD RACING TIOGA VELO
5 Scott Wright   Cicero, NY0:48:15 48225  292 MaxPower Cycling
6 Thomas Ratzell (1 - Cat3)   Blandon, PA0:48:15 45831  272 GS Simmeria
7 Mark Sumner   Clifton Park, NY0:48:15 114907  276 CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
8 James Reed (1 - Cat4)   Elmira, NY0:48:15 111110  299 Rogue Race Team
9 Paul Heffler   0:48:15  267 Ottawa Bicycle Club
10 Carl Reglar   Mount Vernon, NY0:48:15 281196  273 Team Danbury Audi/Pedal and Pump
11 Brian Polhemus (1 - Cat2)   Spencertown, NY0:48:15 80135  271 Battenkill-united
12 David Faso   Cazenovia, NY0:48:15 11315  264 MaxPowerCycling.com
13 Michael Traxler   Rush, NY0:48:15 239795  282 Malgene R3
14 Greg Gray   Rochester, NY0:48:15 176098  283 ROG
15 Andrew Ross   Mexico, NY0:48:28 229898  295 MaxPowerCycling.com
16 David Thornton   Erie, PA0:48:28 239723  279 Competitive Gear
17 Raymond Falso   Fayetteville, NY0:48:28 186739  263 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
18 Daniel Wnorowski   Manlius, NY0:48:28 296721  277 MaxPower Dante's OCC
19 Dan Fitch   Cazenovia, NY0:48:28 246274  265 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
20 Dwight Roth   W.henrietta, NY0:48:45 196416  274 GVCC/Quality Care Pharmacies
21 Owen Wood   Rochester, NY0:48:45 53673  278 Team ROG
22 J Delancey   Walworth, NY0:49:02 46444  262 team ROG/gvcc
23 Jim van Leer (2 - Cat4)   Trumansburg, NYlapped 59858  290 FLCC/Chris Cookies Swan
24 David Paccone   Skaneateles, NYlapped 273591  270 Corning/Notubes Race Team
25 Bruno Ricci   lapped  280 

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Tinston (1 - Cat3)   Blauvelt, NY0:43:57 77226  157 Westwood Velo
2 Timothy Leonard (1 - Cat4)   New Hartford, NY0:43:57 106471  155 Capital Bike Racing Club
3 Clifford Six (2 - Cat4)   Syracuse, NY0:44:53 263897  151 Max Power BikeLoff
4 Dan Reilly (3 - Cat4)   Saranac Lake, NY0:44:53 293382  156 Team Placid Planet

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark McCarthy   Fairport, NY0:43:57 211211  602 NYPS/PITTSFORDPAINTING
2 David Beals (1 - Cat5)   Niskayuna, NY0:43:57 195095  600 Capital Bicycle Racing Club
3 William Dowling   Buffalo, NY0:44:53 262180  601 unattached/BBC
4 Tim Riley   Whitesboro, NY0:45:41 244161  603 Buffalo Bicycling Club
5 Hal Schmidt (1 - Cat4)   Lake Placid, NY-1 lap 187661  604 Team Placid Planet

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hugo Schreur   Basking Ridge, NJ0:18:51 311717  675 Liberty Cycle
2 Mark Yaroshevsky   North Caldwell, NJ0:18:51 292988  677 Young Medalists / Team Rothrock
3 Liam Drake   Cambridge, NY0:19:01 335226  671 FARM TEAM CYCLING
4 Jonathan Krause   Allentown, PA0:19:01 305636  674 Young Medalists/Team Rothrock
5 tyler koziol   Buskirk, NY0:19:54 335744  673 FARM TEAM CYCLING
6 Stewart Falso   0:21:57  672 Onondaga Cycling Club

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Dudzik   Burlington, CT0:19:11 283479  905 Createx/Benidorm/EBCC
2 Gianni Polhemus   Spencertown, NY0:19:11 311309  910 FARM TEAM CYCLING
3 Sean Rice   Annandale, NJ0:19:11 318812  912 Team Somerset
4 Phillip Truppelli   Ringoes, NJ0:19:11 293199  915 Colavita-Baci U19
5 Tyler Mower   Pittsburgh, PA0:19:11 299802  909 Pro Bikes
6 Stuart Witkowski   Elizabethtown, PA0:19:11 313578  916 Young Medalists/ Team Rothrock
7 Wyatt Drake   Cambridge, NY0:19:11 257584  904 FARM TEAM CYCLING
8 Marcello Cesario   Downingtown, PA0:19:11 305555  902 Young Medalists / Team ROTHROCK
9 Alec Ratzell   Blandon, PA0:19:11 310898  911 Young Medalists / Team Rothrock
10 Ian Baun   Pittsburgh, PA0:19:59 295295  900 UPMC/ProBikes
11 Christian Ricci   0:20:19  913 
12 Paul Dallemagne   Cambridge, NY0:22:17 278627  903 FARM TEAM CYCLING
13 Connor Lenihan   Lakegeorge, NY0:22:19 278626  908 FARM TEAM CYCLING

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell   Blandon, PA0:33:27 230201  782 Young Medalists / Team Rothrock
2 Juan Pimentel Jr.   Maywood, NJ0:33:27 243357  781 CRCA/jr Development
3 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ0:33:27 229865  773 Team Specialized - Rising STARS p/b Bicycling Magazine
4 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ0:33:27 241677  777 Liberty Cycle
5 Jeremy Boyle   Macungie, PA0:33:27 308090  798 Young Medalist / Team Rothrock
6 Luke Bateman   Carlisle, PA0:33:27 255154  770 Young Medalists/Team Rothrock
7 Derek Cote   Burlington, CT0:33:27 320000  772 Createx/Benidorm/EBCC
8 Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY0:33:27 295708  779 CRCA/jr Development
9 William Pestcoe   Allentown, PA0:33:27 284904  780 Young Medalists /Team Rothrock
10 Zachary Houlik   Breinigsville, PA0:33:27 296256  776 Young Medalists/Team Rothrock
11 Gavin Hess   Pittsford, NY0:33:27 308947  775 MVP Healthcare/G2 Junior Devo
12 Keane Brennan   Cambridge, NY0:33:27 260842  771 FARM TEAM CYCLING
13 Dakota Schaeffer   West Lawn, PA0:33:34 324500  783 Young Medalists/Team Rothrock
14 Regan Young   Pittsford, NY0:34:36 319790  786 Genesee Valley Cycling Club
15 Marco Huot   Pittsford, NY-1 lap 341404  787 Genesee Valley Cycling Club
16 Peter Harris   Lititz, PA-1 lap 275261  774 Young Medalists/Team Rothrock
17 Christophe Worden   Brewer, ME-2 laps 271710  784 Team CF
18 Henri Young   Pittsford, NY-2 laps 319794  785 Genesee Valley Cycling Club
19 Daniel Lauritzen   Carlisle, PA-2 laps 338886  778 Young Medalists/Team Rothrock
20 Victor Pedraza   Baldwinsville, NY-2 laps 351594  799 Team Placid Planet

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Semian   Mertztown, PA0:33:27 250164  635 Mid-Atlantic Cycling Club
2 Micah Engle   Dillsburg, PA0:33:27 318896  624 Young Medalists / Team Rothrock
3 John Nesbit   Nyc, NY0:33:27 291765  631 CRCA/jr Development
4 Christopher Meacham   Mooresville, NC0:33:27 297555  629 YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
5 Lucca Zeray   Brooklyn, NY0:33:27 280462  634 CRCA/jr Development
6 Dag Anderson   Bridgewater, NJ0:33:27 231596  620 Team Specialized - Rising STARS p/b Bicycling Magazine
7 John Holden   Fairport Ny0:33:27 316474  625 MVP Health Care G2 / GVCC
8 Zachary Bender   Glen Rock, NJ0:33:27 250355  621 Team Specialized - Rising STARS p/b Bicycling Magazine
9 Eli Mernit   Bronx, NY0:33:27 270121  630 CRCA/jr Development
10 Daniel Jardin   Mexico, NY0:33:27 299029  627 MaxPowerCycling
11 Zachary Hutchins   Milford, NJ0:33:34 293632  626 Team Specialized-Rising Stars p/b Bicycling Magazine
12 Hunter Dansin   Cambridge, NY0:33:50 261086  623 FARM TEAM CYCLING
13 Andrew Pryhuber   Rochester, NY-1 lap 309008  633 G2/MVP Health Care Jr. Team
14 Matt Brophy   St Charles, MO-1 lap 319542  622 G2/GVCC
15 Christopher Krause   Allentown, PA-2 laps 265957  628 Young Medalists-Team Dual Temp

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Kelly   Elma, NY0:36:15 324662  209 Pearl Street Cycling
2 danielle kosecki   Brooklyn, NY0:36:18 333118  212 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
3 Emily Elbers   Syracuse, NY0:36:18 314836  203 Farm Team Elite Women
4 Jackie McKay   Nashua, NH0:36:18 294402  217 Team Competitive Gear
5 Victoria Brumfield   New York, NY0:36:18 309270  201 CRCA / Radical Media
6 Lisa Kennish   New York, NY0:36:18 334422  210 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
7 Nicole LaPlante   Peru, NY0:36:18 153353  213 Team Placid Planet
8 Melissa McCreary   Saratoga Springs, NY0:36:18 309537  216 Team Elevate Cycles
9 Christine Feehan   Burlington, VT0:36:18 218247  204 Team Elevate Cycles
10 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA0:36:18 290571  211 Young Medalist/Team Rothrock
11 Dana Cooreman   New Hartford, NY0:36:18 295363  202 Mission In Motion / TVC
12 Stephanie Kaplan   New York, NY0:36:18 331706  208 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
13 Lilynn Graves   Ithaca, NY0:36:18 13946  206 Corning/NoTubes Race Team
14 Madeleine Bonneville   Saratoga Springs, NY0:36:18 293835  200 Team Elevate Cycles
15 Kelly Welker   Farmington, NY0:36:18 260313  221 Mac 5 Bikes/GVCC
16 Cathleen London   New York, NY0:36:22 279990  215 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
17 Meghan Schloat   New York, NY0:37:56 283663  220 Asphalt Green Cycling Team
18 Donna Moody   Lakeplacid, NY0:37:57 282490  218 Team Placid Planet
19 Mhairi Gilmore   0:37:57  205 
20 Jaime Lawlor   Fayetteville, NY0:37:57 274511  214 
21 Christina Nash   Malta, NY0:37:57 326504  219 Capital Bicycle Racing Club
22 Robin Morgan   Lafayette, NY0:39:16 308264  248 Corning/Notubes Race Team
23 Denise Moore   -1 lap  249 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Chan   Baltimore, MD0:52:20 239760  350 CAWES p/b SPECIALIZED
2 Gaetane Perreault   Syracuse, NY0:52:20 27772  375 Max Power BikeLoff
3 Kyleanne Hunter   Lakewood, CO0:52:20 328284  353 CAWES p/b Specialized
4 Vanessa McCaffery   Newfield, NY0:52:20 222557  354 Corning/NoTubes Race Team
5 Traci Cummings   Williamsville, NY0:52:20 198115  352 Ingram micro/tom's pro bike
6 Colleen Conway   New York, NY0:52:20 258039  351 CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropractic
7 Shana Lydon   Rochester, NY0:52:20 259894  369 Full Moon Vista
8 Julie McKenzie   Shaftsbury, VT0:52:20 194745  355 ORC
9 Jennifer Rea   Rochester Hills, MI0:52:20 238687  356 Nalgene/R3
10 Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI-1 lap 241694  357 Nova Cycle Sport Foundation ISCorp

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY0:52:20 245769  137 Farm Team Elite Riders
2 Christine Schryver   Rochester, NY0:52:20 31818  134 Full Moon Vista
3 Anna Young (1 - Cat2)   Syracuse, NY0:52:20 265893  135 MVP Health Care Cycling
4 Marjolein Schat (2 - Cat2)   Glen Ridge, NJ0:52:20 264895  133 Corning/Notubes Race Team
5 Dara Kiese   New York, NY0:52:20 264746  131 CRCA/Radical Media
6 Ellen Moses (3 - Cat2)   New York, NY0:52:20 200962  136 CRCA Comedy Central
7 Maria Quiroga   New York, NY0:52:20 200041  132 CRCA/Radical Media
8 Ruth Sherman (4 - Cat2)   Spencer, NY0:52:20 278482  150 Corning Notubes
9 Yvette LaBombard   Rochester, NY0:52:20 204106  148 Full Moon Vista
10 Sara Foster (5 - Cat2)   Ithaca, NY0:52:20 239906  130 Corning/No Tubes Race Team
11 Sarah Krzysiak   Utica, NY0:52:20 233739  149 Farm Team Elite Women's Cycling

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sierra Watkins   West Chester, PA0:19:31 312822  99 Young Medalists / Team Rothrock
2 Dagny Drake   Cambridge, NY0:20:08 335222  98 FARM TEAM CYCLING

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Saunders   Flemington, NJ0:19:43 295300  Team Somerset
2 Julia Sante   Queensbury, NY0:20:54 284417  FARM TEAM CYCLING

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA0:36:18 240336  861 Young Medalists/Team Rothrock
2 Brittany Sumner   Clifton Park, NY0:37:57 260846  862 FARM TEAM CYCLING
3 Emily Krause   Allentown, PA-1 lap 286799  860 Young Medalists-Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFShimanoSpySierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee