Race Results for
Iron Horse Bicycle Classic - Time Trial
Durango, CO
(Event Information)
Individual Time Trial on 05/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Branden Rakita   Durango 149422   
2 Gregory Strokes   Aspen, CO 315896   Ajax Cycling Team
3 Jesse Vondracek      PowerBar
4 kip taylor   Albuquerqe, NM 331778   HP Racing
5 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Carlos O'Briens p/b Tribe Multisport
6 Douglas Herington (1 - Cat5)   Farmington, NM 260817   
7 Marcus Needham   Tucson, AZ 332392   
8 Sean Karre   Omaha, NE 331700   Sonic Boom Racing/Feedback Sports
9 Beau Savage   Durango 273754   InSpiritofDanSavage
10 Chris Black      Nob Hill Velo
11 Andre-Paul Michaud   Durango, CO 156802   
12 Chad VanDenHoek   Flagstaff, AZ 335000   Green Team-AZ
13 kent chou   Santa Fe, NM 275761   Therapy Solutions- Jackal Pack
14 Nathan Barnett   Los Alamos, NM 273526   
15 Dale Maxwell   Santa Fe, NM 296648   Olev Rapido / The Kickstand
16 Michael French   Durango, CO 82593   Durango Wheel Club
17 Brian MIller      
18 Drew Knerl   Omaha, NE 252738   Super Troopers
19 Robert Kyper   Durango, CO 599   Durango Wheel Club
20 david shelton      
21 Lee Harding   Edgewood, NM 121235   
22 mike sanchez   Phoenix, AZ 305142   carlos obriens presented by tribe
23 Thomas Franciskovic (2 - Cat5)   Albuquerque, NM 274693   
24 TI MORSE   Scottsdale, AZ 304857   Carlos OBriens Racing pb Tribe
25 Todd Fernau   Show Low, AZ 272212   Cycle Mania
26 Eric Harstad   Albuquerque, NM 15267   High Desert Bicycles

Men - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   ideClean
2 Jay Seymoure   Chandler, AZ 218044   Carlos O'Briens p/b Tribe Multisport
3 Brett Peters   Boulder, CO 291239   Unattached
4 Caleb Fuchs   Hico, TX 291325   Jackal Pack
5 Paul Friehauf   Grand Junction, CO 76453   LiveTrainRace
6 Teal Buchi   Salt Lake City, UT 273772   FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour of Utah
7 Manny Cypers   S. Ogden, UT 248993   The Bike Shoppe/Chick Fil-A
8 Will Howe   Fort Collins, CO 16914   Schwab Cycles Racing Team
9 Jonathan Petrillo   Albuquerque, NM 272291   High Desert Bicycles
10 Randy Ellis   Arvada, CO 272326   Primal 1st Bank
11 Kevin Porter   Colorado Springs, CO 264329   CP Racing
12 Sean Hassinger   Boise, ID 251816   Allied Orthopaedics
13 Garrett Alexander (1 - Cat3)   Durango, CO 301253   Garrett Alexander
14 tchad leeds   Rio Rancho, NM 334630   high desert
15 David Hassinger (2 - Cat3)   Boise, ID 210582   Allied Orthopaedics
16 Nicholas Gierman   Pingree Grove, IL 241184   Burnham Racing
17 Yannio Davila (3 - Cat3)   Gillette, WY 54184   team high plains
18 Michael (Joe) Paugh   Fort Worth, TX 113065   Broken Films
19 Daniel Junick   Sandia Park, NM 229241   Daniel Junick

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Lundberg   Salida, CO 306809   south central racing
2 Owen Graves (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle Haus Racing
3 Cully Brown   Durango, CO 294832   Durango Wheel Club
4 Christopher Blevins   Durango, CO 255493   Durango Devo
5 Galen Blair (1 - Cat4)   Durango, CO 349432   Durango DEVO
6 Parker Buccowich (2 - Cat4)   Durango, CO 336078   Durango Wheel Club
7 Andrew Cunningham   Grand Junction, CO 338210   devo

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Calvert   Albuquerque, NM 81251   Sport Systems MountainTop Cycling
2 Albert Senft   Albuquerque, NM 32168   Colavita NM
3 Michael Carroll      
4 Zan Treasure   Ogden, UT 143866   Bountiful Mazda
5 Thomas Fiorillo   Denver, CO 321592   Team Evergreen Racing
6 Jason Quenzler   Durango, CO 82358   Sport Systems Mountaintop Cycling
7 Jonathan DeLacey   Durango, CO 98950   Durango Wheel Club
8 Aran Johnson (1 - Cat4)   Bayfield, CO 163648   Durango Wheel Club
9 Michael Simmons   602-228-9391 288546   Arizona Masters Racing
10 Steven Morozowich   Durango, CO 82579   Durango Wheel Club
11 Tim Wetherill (1 - Cat2)   Santa Fe, NM 37847   colavita NM
12 Chris Eckstein   Albuquerque, NM 309358   Sports Systems Mountaintop Cycling
13 Shawn Kingrey   Pueblo, CO 167284   Body Sync
14 Dwayne Otto   Muenster, TX 26937   Bicycles Plus
15 Randy Stueve   Durango, CO 275484   
16 Mike Foote      Boulder Cycle Sport
17 Scot Marana      
18 David Ottman      
19 Sven Brunso      
20 Christopher Kaskie      

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Sewell (1 - Cat3)   Grand Junction, CO 162550   LiveTrainRace.com
2 Bill Dahl (2 - Cat3)   Corrales, NM 272907   Sports Systems Mountain Top Cycling
4 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   Trisports Cycling/Eclipse Racing
5 Mike Slattery   Albuquerque, NM 32907   Mountain Top Cycling
6 Dale Kneller   Durango, CO 257034   DWC
7 Robert Sonora   Durango, CO 59786   
8 Joel Richards   Durango, CO 264647   j3 media
9 David Peterson      Bicycle Ranch
10 Mark Rosenthal      Durango Wheel Club
11 Lance Webster   Dolores, CO 37523   Durango Wheel Club
12 scott steffen   Albuquerque, NM 340970   
13 DARRYL BEACHY   Ft Collins, CO 2995   CP RACING
14 Dave Goedecke   Pinetop, AZ 13493   RPM
15 mark ryan   Phoenix, AZ 298303   team Pay n' Take
16 Scott Konnagan   Austin, TX 304881   BRC Cycling
17 Scott Dahlberg      
18 Raymond Cook   Las Vegas, NV 286418   Mandalay Bay/McGhie's
19 John McManus   Durango, CO 93502   DWC Masters Team
20 John Baxter      John Baxter
21 Chris Hard   Salt Lake City, UT 140878   Team Orphan/Kurt Anderson
22 Stephen Autry (1 - Cat4)   Durango, CO 172808   durango wheel club
23 Doug Eagle      Durango Wheel Club
24 Stanley Graves   Phoenix, AZ 289810   
25 Dave DeYoung      Team Orphans
26 Chuck Johnson (2 - Cat4)   Carbondale, CO 334854   Boulder Cycle Sport
27 Alan Abeyta   Tempe, AZ 1047   
28 Matthew Perini   Socorro, NM 223484   Socorro Striders and Riders
29 Jeffrey Scott   Denver, CO 350500   Jeff Scott LLC
30 Guido Kemp (3 - Cat4)   Albuquerque, NM 50633   Orphans
31 Mark Gierman      
32 Matt Nixon   Albuquerque, NM 287593   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Miera   Las Vegas, NV 280155   FFKR baseline sports
2 Michael Sorensen (1 - Cat3)   San Lorenzo, NM 273862   Gil Hike & Bike
3 James Weir   Denver, CO 362715   RealD-Amgen
4 Steve Matous   Boulder, CO 305328   RealD-Amgen
5 Leroy LeFlore   Galveston, TX 209633   
6 David Lawrence   Pearland, TX 206519   
7 John Ackelson   Arvada, CO 291473   Colorado Velo
8 Mark Forsythe   Albuquerque, NM 75907   sports system mountain top cycling
9 Mark Underwood (1 - Cat4)   Bremerton, WA 241762   Old Town Bicycle
10 Dennis Simpson (2 - Cat4)   Grand Junction, CO 294581   livetrainrace.com
11 Carmel Vigil Jr   Albuquerque, NM 48540   RGRT-CSI
12 Ron Dent (3 - Cat4)   Durango, CO 239229   Durango Wheel Club
13 Dwight Hibdon   Park City, UT 16081   FFKR/sportsbase online
14 Val Lincecum   Katy, TX 334312   
15 Scott Andrews   Telluride, CO 332304   Team Andrews
16 John Connell      Jackal Pack/ Rex Goes Racing!
17 BRYAN SMITH      Jackal Pack
18 Michael Kosta   Erie, CO 333388   
19 Richard Bagienski   Durango, CO 176501   3D Racing
20 Bruce Christensen   Northridge, CA 177916   
21 David Wineinger   Hayden Lake, ID 108788   
22 Rodney Swearingen      
23 John Barry III      Wolf Creek Cycle
24 Steve Tiles      
25 Dominick Marino   Pt Pleasant, NJ 48137   
26 ANTONIO NAVARRO      
27 Mike Scieszka      

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edgar Riecke (1 - Cat4)   Durango, CO 342744   Durango Wheel Club
2 Michael Patterson   Old Lyme, CT 180955   
3 Walter Axthelm   Durango, CO 2153   DWC
4 Michael Raber   Evergreen, CO 8455   Team Evergreen Racing
5 S Robson (Rob) Walton (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 37148   Boston Mountain Cyclists
6 JIm Wallace   Federal Way, WA 37044   Durango Wheel Club
7 Donald Mapel   Durango, CO 22428   Durango Wheelman
8 Thomas Phillips      

Men - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LeRoy Popowski   Colorado Springs, CO 166561   Team juwi/First Solar
2 Greg Krause   Littleton, CO 255940   juwi solar/ first solar
3 Rolando Gonzales      Directory Plus/Trek/Zia/CRC Janitorial
4 Colin Don   Los Angeles, CA 256718   Landis/Trek
5 Jesse Dekrey   Durango, CO 192192   Colavita New Mexico
6 Christopher McGovern   Nevada City, CA 23487   Durango Land and Homes
7 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   02 Modern Fitness
8 David Pickavance   Tucson, AZ 207334   
9 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   O2 Modern Fitness/Maynards

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Fitzpatrick      DWC?Get Out Cycling
2 Rebecca Balboni (1 - Cat4)   Durango, CO 345588   Durango Wheel Club
3 Lauren Taylor (1 - Cat3)   Durango, CO 327082   Irish Embassy
4 Tess Weber      
5 Matilda Field (2 - Cat3)   Durango, CO 303435   FLC Cycling
6 Kendra Tupper   Boulder, CO 355020   New Hope GS Boulder
7 Julie Cornelius (2 - Cat4)   Tucson, AZ 237919   O2 Modern Fitness/Maynards
8 Tricia Bordman (3 - Cat4)   Durango, CO 332922   Breathe

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy GraySmith   Aurora, CO 304329   ProDesign Cycling
2 Dana Shinn (1 - Cat2)   Durango, CO 333302   
3 JULIE VAN SOMEREN      women riding well
4 Sandy Knudsen   Albquerque, NM 287482   Kickstand - Olev Rapido
5 Jill Langendorf   Albuquerque, NM 292112   Sports Systems Mountain Top Cycling
6 Joanna Eckstein   Albuquerque, NM 305676   Sports Systems Mountaintop Cycling
7 Jennifer Kowalski      
8 Trenna Adams (1 - Cat4)   Las Vegas, NV 287639   Colavita Outback
9 Meredith Mapel      Durango Coca-Cola
10 Kerry Trautwein (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 305976   Sport Systems Mountain Top Cycling
11 Kelly Drescher   Albuquerque, NM 300408   Women Riding Well
12 Anita Roe   Albuquerque, NM 306888   Women Riding Well
13 Christy Goodnight (3 - Cat4)   Orem, UT 313196   Mad Dog Cycles Race Team
14 kim adams   Colorado Springs, CO 361988   independent

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Betsy Richards (1 - Cat4)   Durango, CO 295646   Durango Wheel Club Masters Team
2 Rebecca Kauffman   Durango, CO 18612   Durango Wheel Club
3 Karin Graves      
4 Carolyn Feller (2 - Cat4)   Durango, CO 99913   Willas Wheels
5 Susan Rice   Albuquerque, NM 331188   Independent
6 Jennifer Robinson   Albuquerque, NM 309984   Sports Systems MountainTop Cycling
7 Priscilla Blevins   Albuquerque, NM 78766   
8 Karen Smith   Arvada, CO 280895   
9 Mary White (3 - Cat4)   Tucson, AZ 275911   Trisports Cycling/Eclipse Racing
10 Kathyrn Johnson (4 - Cat4)   Dousman, WI 328528   Boulder Cycle Sport
11 Susan Schenk      
12 ceil murphy   Monument, CO 333020   srm
13 Julie Angle      

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Johnson   Larkspur, CO 190484   SRM Cycling Team
2 sue lloyd   Wheatridge, CO 321432   westside
3 Martha Iverson   Durango, CO 80010   Durango Wheel Club
4 Sheila Schmidtke Senft   Albuquerque, NM 31661   Colavita NM p/b Dex
5 Maripat Glover   Albuquerque, NM 300071   Women Riding Well
6 Patti Miller   Albuquerque, NM 274946   Women Riding Well

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin McGrath   Boise, ID 247577   Peanut Butter & Co. TWENTY12
2 Jeannie Longo    358559   Vitall
3 Carmen Small   Durango, CO 229709   Team TIBCO
4 Julie Emmerman   Boulder, CO 121552   Primal/Treads
5 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426   Olev Rapido/Kickstand
6 Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT 89443   primal/mapmyride
7 Lauren Hall   Dolores, CO 262479   
8 Marisa Asplend      
9 Nichole Wangsgard   Cedar City, UT 100972   Primal/MapMyRide
10 Mara Abbott   Boulder, CO 198735   Diadora/Pasta Zara
11 Cara Bussell   Colorado Springs, CO 295070   Trisports Cycling / Eclipse Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFCUORESierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee