Race Results for
Start Smart Cycling & Naples Velo Memorial Weekend
Ave Maria Township, FL
(Event Information)
Time Trial on 05/28/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Vann     94 ZMOTION Racing Team
2 Parrish Clark   Naples, FL 343134  75 Naples Cyclery powered by T2
3 Scott Mcconnelee   Naples, FL 353100  48 Unattached
4 Tom Redpath   Pittsburgh Pa 338264  68 Unattached
5 Max Press   Naples, FL 347770  99 Unattached
6 Ronald Garcia     97 Rivet Racing
7 Marc Boults   Tampa, FL 335312  73 Unattached
8 John Wilkinson     83 Unattached
9 Kurt Cornell   Miami, FL 297550  76 Unattached
10 James Adcock   Texarkana Tx 334904  78 Cool Beans Racing
DNF Pascal Inauen     89 Unattached
DNF Brian Gallagher     87 Unattached
DNF Kevin Erndl     69 Unattached
DNF Bill Marceau     100 Unattached
DNF Ryan Post   Estero, FL 352866  52 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Cunningham   Thonotosassa, FL 259476  71 Team AJ's Bikes and Boards
2 Frank Macias   Naples, FL 307492  72 Naples Cyclery powered by T2
3 Roslan Rivera   Miami Gardens, FL 322146  239 Unattached
4 Hugo Casanas   Tampa, FL 306446  240 Powerhouse Cycling
5 Carlos Castellsnos   Miami, FL 179103  238 Unattached
6 Michael Green   Fort Myers, FL 292341  275 Ruca Racing
7 Bruno Moreira   Riverview, FL 292511  220 Team AJ's Bikes and Boards
8 Anthony Gonzalez   Naples, FL 274175  208 Ruca Racing
8 Chris Hamilton   Lakewood, CO 307709  278 Ruca Racing
DNF Mike Schweiger   Coral Springs, FL 254969  241 ZMOTION Racing Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Foley   Lithia, FL 280524  272 Team AJ's Bikes and Boards
2 Adam Skindel   Valrico, FL 299567  273 USF Cycling
3 Tomas Velez   Miami, FL 304174  20 Velo Masters of Miami
4 John Manwaring   Oviedo, FL 261036  271 Orlando Road Club Inc
5 Rolando Hernandez   Tampa, FL 286862  265 GearLink Racing INC.
6 Matthew Dennison   Boca Raton, FL 306901  276 ZMOTION Racing Team
DNF Richard Newman   Weston, FL 288697  263 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Wright   Stuart, FL 321610  102 Treasure Coast Cycling Association
2 Sandor Delgado (1 - Cat4)   Hialeah, FL 316004  101 Team Cocos
3 William Marceau     119 Unattached
4 Kyle Chambers     122 Unattached
DNF jamell Meerberg     209 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anselm Teather (1 - Cat4)   Merritt Island, FL 256024  202 Colavita Racing Inc.
2 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL 347326  207 Velo's Cyclery
3 James Mertens (1 - Cat5)   Vero Beach, FL 269208  Colavita Racing Inc.
4 Austin Wright   Stuart, FL 321612  201 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Mader (1 - Cat3)   Orange Park, FL 289218  296 Jacksonville Racing Club
2 Michael Neslon   Clermont, FL 306147  289 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Jensen   Tampa, FL 287067  106 Prochain Cycling
DNS Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL 325196  299 Cool Beans Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeb Stewart (1 - Cat2)   Tampa, FL 176299  118 GearLink Racing INC.
2 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  199 ZMOTION Racing Team
3 Joshua Drew   Orlando, FL 10026  196 Atlantic Shores Velo
4 Adam Schmitt   Naples, FL 236599  120 Naples Cyclery powered by T2
5 Richard Diaz   Miami Lakes, FL 228160  112 Z's Bike Shop / Vista Velo.com
DNF Thomas Teather (Cat3)   Merritt Island, FL 60123  203 Treasure Coast Cycling Association
DNF Robert Meeks   Northport, FL 279968  999 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Adams   Tampa, FL 231630  216 Cross Creek Cycling Club-C4
2 James Wright   Orange Park, FL 68129  Jacksonville Racing Club
3 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL 299873  228 AG Bikes / Pink Panthers
4 Israel Vera   Miami, FL 242172  227 ZMOTION Racing Team
5 Peter Davis   Naples, FL 293076  232 Naples Velo
6 Thomas Teather (1 - Cat3)   Merritt Island, FL 60123  203 Treasure Coast Cycling Association
7 William Fruecht   Naples, FL 245701  74 Unattached
8 michael bernsen   Naples, FL 299790  224 Naples Velo
9 Vincent Cook   Palm Harbor, FL 7670  213 GearLink Racing INC.
10 Jim Shene   Naples, FL 330450  233 Unattached
11 Charles Casagrande   Bradenton, FL 338806  53 Unattached
DNF Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  248 Florida Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  295 Jacksonville Racing Club
3 Roman Paczka (1 - Cat3)   Sarasota, FL 181880  294 Main Line Cycling
4 Dennis Pevarski (1 - Cat5)   Saint Petersburg, FL 244290  51 Florida Velo
5 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  287 Florida Velo
6 Edgar Leano   St Cloud, FL 224847  298 Truckee Bicycle Team
7 Jonathan Creavalle   Pembroke Pines, FL 258345  293 ZMOTION Racing Team
DNF alfonso leano   Cape Coral, FL 267020  297 Reno Wheelmen
DNF Patrick Cooper   Tallahassee, FL 264325  290 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL 257185  100 Florida Masters Cycling
2 alfonso leano   Cape Coral, FL 267020  297 Reno Wheelmen

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Vida   Lithia, FL 60148  116 Florida Velo
2 David Guttenplan   Washington, DC 177906  16 Chemstar
3 Eric Stubbs   Gainesville, FL 255870  23 GearLink Racing INC.
4 Shane Braley   Stuart, FL 139426  14 Chemstar
5 Chris Hoch (1 - Cat2)   Coconut Creek, FL 272990  ZMOTION Racing Team
6 john stelljes (2 - Cat2)   Tampa, FL 287851  19 Florida Velo
7 Andrew Holland   Naples, FL 228841  28 Naples Cyclery powered by T2
8 Ricardo Hernandez (3 - Cat2)   Miami, FL 118854  288 Blue Star- Rossetti Development Team
9 Jimmy Page   Crystal River, FL 258254  18 Florida Velo
10 Dan Valdes   Plantation, FL 202522  10 Cool Beans Racing
11 Lucas Wardein (4 - Cat2)   Naples, FL 233364  13 Orlando Road Club Inc
12 Roman Morozov   Miami Beach, FL 67282  Cool Beans Racing
DNF Henry Willis   Orlando, FL 187343  The Fit Lab
DNF Jose Navarro   Hialeah, FL 329024  Team Cocos
DNF Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065  Team Cocos
DNF Gustavo Rullo   Miami, FL 206281  Team Cocos
DNF Jacob Hill   Saint Petersburg, FL 235209  Best of the Bay Cyclist
DNF Victor Herrera   Dania, FL 258392  ZMOTION Racing Team

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Mullins   Winter Garden, FL 290669  205 Colavita Racing Inc.
2 tish kelly (1 - Cat4)   Naples, FL 307387  281 Naples Cyclery powered by T2
3 Sundi Faith   Naples, FL 288651  279 Naples Cyclery powered by T2
4 Meredith Sauls (2 - Cat4)   Winter Springs, FL 348730  284 Velo's Cyclery
DNF Ileana Sisson Ph.D. (Cat4)   Saint James City, FL 287598  79 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Schneider   Boca Raton, FL 221768  109 Rivet Racing
2 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  115 ZMOTION Racing Team
3 Crystal Little (1 - Cat2)   Davie, FL 287714  117 Primal Rose Bandits
4 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  107 Colavita Racing Inc.
5 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL 289443  111 352 Racing p/b Bikes and More
6 Ashley DiVeronica (1 - Cat3)   Boca Raton, FL 283685  116 Rivet Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee